Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 04.09.2012, 12:50:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Sincer inainte de casatorie nu prea am avut asa discutii. Doar pe ultima suta de metri inainte. N-am dat nici unul asa mare importanta problemei, am spus ca pe atuncea mi se parea ridicol. Atat imi spunea de la inceputul relatiei, ca majoritatea preotilor sunt niste mincinosi iar eu nu ii dadeam atentie cand mi se argumenta. Lui taica-sau nici atat.
Cat despre "dulceata", avea momente si momtente. Si acum nu am ce sa zic, nu de putine ori este atent cu mine, dar alteori iar da dovada de felul cum a fost "dresat" acasa.
Cine nu face ochi mari inainte, are de tras dupa ...
Reply With Quote
  #242  
Vechi 04.09.2012, 14:07:25
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine nu face ochi mari inainte, are de tras dupa ...
Exista divort in caz ca nu te intelegi cu sotul/sotia! Nu-mi spune ca-i un pacat pentru ca refuz sa cred. Mai pacat e sa-ti tocesti sanatatea.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 04.09.2012, 14:30:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din părintele Argatu:
Citat:
-Dar ce ți-a făcut?
-Mă bate părinte, mă bate rău de tot de mai multe ori pe zi. Mă bate, mă lasă, iar mă bate și nu mai pot, vreau să divorțez.
-Divorțul nu e de la Dumnezeu, rugăciune de despărțire, eu nu fac. Ți-am spus că o să te bată și nu m-ai ascultat, asta ți-e crucea, tu ai vrut, acum roagă-te să se înbuneze. Așa am sfătuit-o, dar ea a făcut cum a vrut ea, n-a venit să-mi mai spună nimic. Sunt femei care vor să se roage pentru soții lor, altele nu vor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.09.2012, 18:22:10
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Din părintele Argatu:
Asa si? Crezi ca ai sa ma incupleci? Al meu nu ma agreseaza, doar ca ne certam. Teoretic traim intr-o lume civilizata, nu mai suntem in epoca de piatra acu nu stiu cate mii de ani asa ca nu am impresioneaza cu nimic. Sustii ca Dumnezeu vrea sa ne sacrificam sanatatea mintala?
Eu am fost sunt si voi fi intotdeauna de acord cu divortul in caz ca efectiv nu se poate, orice ar spune altii. Imi pare rau, nu m-ai convins.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 04.09.2012, 18:25:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici nu vreau să conving pe cineva. Trebuie doar să ne ducem crucea și să ne rugăm pentru soții/ soțiile noaste.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #246  
Vechi 04.09.2012, 20:34:19
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nici nu vreau să conving pe cineva. Trebuie doar să ne ducem crucea și să ne rugăm pentru soții/ soțiile noaste.
Nu sunt obligata s-o fac. Sa ma rog da, dar sa indur porcarii si mizerii NU. Prefer sa-mi asum pacatul divortului. Daca voi doriti sa va distrugeti vietile din cauza unor idei fixe ai absurde, treaba voastra. Un om inteligent se retrage in momentul in care vede ca lucrurile nu merg tocmai spre bine.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 04.09.2012, 20:36:44
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Chiar nu pot si nu vreau sa inteleg persoanele care indura violente si agresiuni verbale in familie si nu iau atitudine, le place sa stea asa
Reply With Quote
  #248  
Vechi 04.09.2012, 20:47:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Nu sunt obligata s-o fac. Sa ma rog da, dar sa indur porcarii si mizerii NU. Prefer sa-mi asum pacatul divortului. Daca voi doriti sa va distrugeti vietile din cauza unor idei fixe ai absurde, treaba voastra. Un om inteligent se retrage in momentul in care vede ca lucrurile nu merg tocmai spre bine.
Pai, in cazul asta, ce mai astepti?
Reply With Quote
  #249  
Vechi 04.09.2012, 21:08:23
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai, in cazul asta, ce mai astepti?
Eu m-am referit in general, la chestiile de care pomenea Dragos P., ca eu sa fi fost in locul femeii aleia nu stateam la asemenea tratamente. Cand spun ca sotul nu e prea tandru nu ma refer la faptul ca ar fi un tip brutal, ca nu e. Nu m-am facut inteleasa, ideea este ca nici nu exagereaza cu tandreturile, nici nu ma jigneste sau ceva mni rau. E genul de barbat care te intreaba "Ce mancam azi?" si pune accent prea mult pe lucrurile practice decat pe cele afective, ceea ce nu tot timpul pica bine.
Altfel mai stateam cu el atata, daca era cazul descris de Dragos P.?!
Reply With Quote
  #250  
Vechi 04.09.2012, 21:54:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mândrie și smerenie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07