Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.04.2008, 18:15:52
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Frate razvan_m, pentru mine nu esti un prilej de sminteala, poti spune liber cele ce gandesti. Si eu pot gresi :)

Filipeni 3
14. Dar una fac: uitand cele ce sunt în urma mea, si tinzand către cele dinainte, alerg la tintă, la răsplata chemării de sus, a lui Dumnezeu, intru Hristos Iisus.
15. Asadar, cati suntem desăvarsiti aceasta să gandim; [color=red]si dacă ganditi ceva in alt fel, Dumnezeu va va descoperi si aceea.[/color]
16. Dar de acolo unde am ajuns, să urmăm acelasi dreptar, să gandim la fel.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2008, 18:47:44
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate 7th_Brigade_Tzhl,

Am vazut ca am iscat multe discutii in contradictoriu cu ceea ce am scris pe acest topic.
Am promis sa nu mai scriu aici pe topic, insa trebuie sa imi incalc promisiunea pentru ca l-am citat mai inainte stramb pe Parintele Cleopa, am reascultat inregistrarea cu Parintele si pot sa redau fara minciuni ceea ce a spus Sfintia sa despre nasul "jidan" (ca sa-l citez exact pe Parintele):

Ceea ce relateaza Parintele s-a intamplat in comuna Varlam (dincolo de Bucuresti). Atat cei doi soti, barbatul si femeia, au avut nasi de cununie evrei, iar pentru cei trei copii ai lor au avut tot nasi "jidani". Dupa sase ani, parintele care a incuviintat ca ei si copiii lor sa aiba nasi evrei a cazut intr-o paralizie "nici nu moare nici nu traieste", timp de sase ani, "mania lui Dumnezeu".Scriindu-i cei doi soti la Parintele Cleopa si spunandu-i necazul abatut asupra lor, Parintele le-a spus: "v-ati facut rudenie spirituala cu dracul, cu vrajmasul Crucii lui Dumnezeu, adica cu jidanii si botezul copiilor lor si cununia lor, facut de jidani, nu are valoare." I-a trimis la Vladica Roman Stanciu, arhiepiscopul Ungro-Vlahiei, ca sa-i sfatuiasca cum sa se cunune si sa-si boteze copiii din nou.

Atunci, cu adevarat s-a abatut mania Domnului asupra preotului care a ingaduit cununia de catre nasi evrei, cat si botezul a trei copii tot de catre nasi evrei. Parintele Cleopa nu a mai continuat pe aceasta tema, dar prin tacerea lui si prin faptul ca acel
preot a fost paralizat numai timp de sase ani, prin mila Domnului, a dat de inteles ca preotul din comuna Varlam si-a revenit dupa cei sase ani petrecuti intr-o paralizie sora cu moartea.

Cine dorestes cele 12 fisiere audio in format mp3 cu predici ale parintelui Cleopa, il rog sa le descarce de la Sectiune "Sfaturi Duhovnicesti" de la link-ul dedicat predicilor Parintelui Cleopa:

www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/parintele-cleopa-mp3.htm



Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 1, 50)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2008, 19:33:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Doamne ce idei aveti, poi toti suntem pacatosi, ori sunteti voi mai sfinti? in primele secole crestine era ura exagerata pt evrei pt ca asta era mentalitatea de atunci si de aceea apar astfel de cuvinte in rugaciuni si tropare, nu pun iubirea de evrei inaintea iubirii de Hristos dar stiu ca Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina,deci si evreii, cand urasti pe cineva automat esti impotriva perceptelor crestine, Hristos nu i-a urat pe cei care l-au rastignit, se pare ca mai avem de invatat de la El
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2008, 22:40:21
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate danyel,

Sa nu uitam, ca Mantuitorul Iisus Hristos ne-a dat in Cartea Apocalipsei numarul exact de evrei care vor trece in ceasul al 11-lea la credinta ortodoxa cea adevarata (inainte de inspaimantatoarea cea de-a doua venire a Domnului Iisus Hristos, spre a judeca viii si mortii, acestia din urma in trupul pe care l-au avut la varsta de 30 de ani), respectiv 144.000 din cei circa 6 milioane existenti acum in statul Israel sau poate din cei 12 milioane existenti in toata lumea.
Oricum, e o cifra foarte mica raportata la numarul lor total (matematica ne spune acest lucru) si, poate (zic si eu ca si pacatosul...), Domnul nostru a vrut sa ne arate ca doar o foarte mica parte, aproape neglijabila dintre evrei vor gusta o data pentru totdeauna din frumusetile si bogatiile Raiului Imparatiei lui Dumnezeu.

Ce am observat de-a lungul istoriei medievale, moderne si contemporane, a fost ca de fiecare data cand s-a iscat un razboi asupra evreilor, de fiecare data, desi la inceput pierdeau, mai tarziu se regrupau si obtineau victoria decisiva (ma refer si la razboaiele economice, cand tarile europene i-au izgonit de pe teritoriul lor la inceputul si mijlocul Evului Mediu, iar ei au facut ce au facut si s-au reintors acolo prin dare de mita, coruptie, etc, la inceputul perioadei moderne, aproximativ, toti, in jurul anului 1700). In mod sigur, Domnul vrea sa-i tina pe cati mai multi pe pamant sa-i exploateze pe neevrei si prin asta ei sa aprinda mania Domnului asupra lor, pentru nelegiuirile lor. Stiu ca si noi, romanii, suntem tare pacatosi, dar nu-i numim pe straini goymi (vite de povara) si ii exploatam asa cum fac ei. Insa avem si noi pacatele noastre f. grave: avorturile si injuraturile de lucruri sfinte, care au devenit moda si simbol al pacatului de moarte atat printre tineri, dar si printre adulti.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)


Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.04.2008, 20:33:11
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Trebuie sa fac niste precizari.Strofele din Prohodul Domnului pe care le vedeti scoase au fost introduse prin anii 1940 iar apoi s-a revenit la o forma mai veche.In cartile pe care le stiu eu dinainte de 1850 nu exista decat forma ,,piatra fiind pecetluita,si ostenii...'Chiar cadenta glasului respectiv arata ca ,,de evrei'este introdus artificial in cantarre.Eu am intalnit tot in carti din jurul anului 1940 si varianta ,,de jidovi'.Explicatia acestor adaugari nu o cunosc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.04.2008, 21:23:27
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
N-am spus eu, ci parintele Cleopa, despre nasii evrei.
Daca,tu, sora Noesis, dispretuiesti sfaturile Parintelui Cleopa, atunci Domnul fie cu tine.
Insa daca inventam ceea ce am scris, si nu-mi permit sa-l batjocoresc pe Parintele Cleopa, atunci ar fi fost vai de mine.

Sora intru Hristos, Noesis, daca vrei sa auzi cu urechile tale , ceea ce este scris in mesajul meu precedent despre nasii evrei, iti dau link-ul de mai jos, de unde poti descarca circa 35-40 MB de povete pe care ni le-a lasat noua, putin credinciosilor, vrednicul de pomenire Parintele Ilie Cleopa:


www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/parintele-cleopa-mp3.htm


Doamne ajuta, sora Noesis.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Frate Razvan,

Eu nu spun ca Parintele Cleopa nu a spus asa, doar ca nu vad cum e posibil?? Botezul este increstinare. Cum pot niste evrei sa increstineze un copil? Ce fel de preot ar accepta asa ceva de la bun inceput. Ce sa fac, daca pare incredibil, pare incredibil. Eu nu cred ca unui crestin ortodox, chiar si unul care nu e prea dus pe la biserica, si nu stie regulile i-ar trece prin cap sa isi increstineze copiii printr-un necredincios. Nu este batjocura la adresa nimanui ceea ce spun eu. Cand Sfantul Toma Necredinciosul a spus ca nu crede pana nu vede, a fost aceea batjocura la adresa Mantuitorului? Nu. Dar ca vreau sa inteleg logic cum asa ceva a fost posibil. Neglijenta si crasa nestiinta a preotului care a facut botezul? Nu stiu.

Eu cunosc evrei. Cei mai multi sunt pasnici si isi vad de ale lor.

Si daca au fost scoase unele strofe din Prohodul Domunului, asta nu inseamna ca am sa traiesc mai putin Prohodul, sau ca nu am sa inteleg la fel de bine. Slujba Deniei Prohodului Domnului ramane la fel de patrunzatoare si miscatoare si fara acele versuri. Si daca este dupa cum spune Dorstor si au fost introduse relativ recent, atunci inseamna ca nici nu ar trebui sa ne batem capul cu ele.

Si apoi Mantuitorul s-a rastignit pentru noi toti si din cauza pacatelor noastre trecute si viitoare, nu numai pentru si din cauza iudeilor de atunci. De fiecare data cand mai facem un pacat mai batem un cui in Sfanta Cruce. De ce sa dam vina numai pe evrei cand de fapt noi toti suntem la fel de vinovati.

Dorstor, explicatia acelor adaugari se intelege daca te uiti la timpul in care au fost introduse, Daca au fost intr-adevar introduse in 1940 -- atunci avem cel de-al doilea razboi mondial, prgoana imptriva evreilor, inclusiv in Romania, anti-semitism, etc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2008, 23:00:53
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frati crestini prezenti pe acest topic,

Oare de ce ar trebui sa-L batjocorim pe Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos, ca sa le facem pe plac acelor evrei total necredinciosi si carora, peste generatii, le-a ajuns blestemul stramosilor lor prezenti la "spectacolul" (pentru ei) rastignirii Lui?
De ce sa eliminam strofe poate din cea mai frumoasa cantare care se aduce peste an pentru cinstirea Mantuitorului? Pentru cine? Pentru evreii cosmopoliti care fie nu cred in nimic, fie cred in Lucifer? Dar daca facem asa ceva, maine sau poimaine ne pomenim ca de dragul acelorasi evrei cosmopoliti vom scoate si pasaje intregi din Slujba Sfintei Liturghii! Ganditi-va putin, fratilor. E necesar sa facem cum vor ei ca sa ne punem in pericol mantuirea? Ca la Judecata vom fi intrebati:"Cum M-ati cinstit pe Mine, Cel Care M-am jertfit pentru voi spre iertarea pacatelorvoastre?" . Si voi, rusinati, veti lasa capul in jos, cand tot Mielul Iisus Hristos va va raspunde: "Ati batjocorit Sfintele Mele Slujbe, ati scos din ele numai ca sa faceti pe plac scarbavnicului drac, vrajmasului Crucii Mele, ascultand de necredinciosii evrei care M-au rastignit pe Cruce!".
Mai multe nu doresc a va mai spune, doar sa cantati in Vinerea Mare Prohodul Domnului in intregime, cu toate strofele care lipsesc. Daca si parintele Negroponte a observat ca astazi lipsesc unele strofe din Prohod care se cantau cu cateva zeci (10-20 de ani in urma) de ani inainte, inseamna ca lucrurile chiar stau in acest fel. Si inainte de toate, ganditi-va la mantuirea voastra si mai lasati-i din brate pe acesti evrei, caci nu ei va vor aduce mantuirea, ci... vor fi pentru voi prilej de poticnire.

Domnul sa va binecuvanteze pe voi, pe toti ortodocsii prezenti pe acest forum.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
--------------------------------------------------------------------------------------- Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2008, 11:38:39
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

acele strofe apar ca eliminate in editia din 1975,Poate sa fie mai devreme dr eu am o editie din i975 cu strofe eliminate.de asemeni am o editie di 1968 fara strofe neeliminate.Nu prea stiu ce s-a intamplat in 1940 in biserici.cred insa ca au fost edituri particulare care au introdus mai intai adausuri.Totusi trebuie sa atentionez ca nu putem culpabiliza pe toti evreii.Nu uitati: Iisus Hristos, Fecioara Maria,apostolii ,mironositele ,ceilalti 70 de apostoli si toti cei ce erau cu Mantuitorul erau evrei(Jidovi)Asa ca o generalizare ar fi o ofensa adusa Mantuitorului si acestora impreun cu El.Cred ca pt a se evita o insultare a primilor crestini s-au scos acele strofe si expresii.Oricat de frumos ar fi sa cantam acele strofe mi se pare imoral ca in timp ce jelim moartea Mantuitorului sa acuzam pe nrdrept pe cei ce au crezut in El.este inspaimantator numai sa te gandesti la asa ceva!Nu cred ca un crestin poate face asa ceva cu buna stiinta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2012, 15:20:00
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Ajutor "umanitar"!

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Frate 7th_Brigade_Tzhl,

Am vazut ca am iscat multe discutii in contradictoriu cu ceea ce am scris pe acest topic.
Am promis sa nu mai scriu aici pe topic, insa trebuie sa imi incalc promisiunea pentru ca l-am citat mai inainte stramb pe Parintele Cleopa, am reascultat inregistrarea cu Parintele si pot sa redau fara minciuni ceea ce a spus Sfintia sa despre nasul "jidan" (ca sa-l citez exact pe Parintele):

Ceea ce relateaza Parintele s-a intamplat in comuna Varlam (dincolo de Bucuresti). Atat cei doi soti, barbatul si femeia, au avut nasi de cununie evrei, iar pentru cei trei copii ai lor au avut tot nasi "jidani". Dupa sase ani, parintele care a incuviintat ca ei si copiii lor sa aiba nasi evrei a cazut intr-o paralizie "nici nu moare nici nu traieste", timp de sase ani, "mania lui Dumnezeu".Scriindu-i cei doi soti la Parintele Cleopa si spunandu-i necazul abatut asupra lor, Parintele le-a spus: "v-ati facut rudenie spirituala cu dracul, cu vrajmasul Crucii lui Dumnezeu, adica cu jidanii si botezul copiilor lor si cununia lor, facut de jidani, nu are valoare." I-a trimis la Vladica Roman Stanciu, arhiepiscopul Ungro-Vlahiei, ca sa-i sfatuiasca cum sa se cunune si sa-si boteze copiii din nou.

Atunci, cu adevarat s-a abatut mania Domnului asupra preotului care a ingaduit cununia de catre nasi evrei, cat si botezul a trei copii tot de catre nasi evrei. Parintele Cleopa nu a mai continuat pe aceasta tema, dar prin tacerea lui si prin faptul ca acel
preot a fost paralizat numai timp de sase ani, prin mila Domnului, a dat de inteles ca preotul din comuna Varlam si-a revenit dupa cei sase ani petrecuti intr-o paralizie sora cu moartea.

Cine dorestes cele 12 fisiere audio in format mp3 cu predici ale parintelui Cleopa, il rog sa le descarce de la Sectiune "Sfaturi Duhovnicesti" de la link-ul dedicat predicilor Parintelui Cleopa:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleop...cleopa-mp3.htm



Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 1, 50)
Știe cineva în care din predicile pr. Cleopa este descrisă întâmplarea de mai sus? Fiindcă am auzit-o și eu odată dar nu mai știu în care și am nevoie urgentă de ea.
Vă mulțumesc, Doamne ajută!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prohodul Domnului + cristiboss56 Rugaciuni 3 22.04.2011 17:50:58
Prohodul Domnului timiss Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 20:55:22
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55
as dori si eu Prohodul Domnului simulescumadalin Stiri, actualitati, anunturi 1 07.03.2008 20:30:03
as dori si eu Prohodul Domnului simulescumadalin Generalitati 0 07.03.2008 19:11:17