Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2013, 02:13:29
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit Cum si ce mancam? Cum sa avem grija de corpul si sufletul nostru?

In primul rand, imi cer scuze daca mai exista un topic asemanator, am folosit functia "Cautare" dar nu am primit niciun rezultat!

Ce si cum ar trebui sa manance un bun crestin ca sa putem spune cu adevarat ca are grija de trupul, sufletul si mintea lui?

Eu din cauza prietenilor care au obiceiuri foarte proaste uneori mananc foarte nesanatos, cum ar fi chipsuri, alte chestii asemanatoare de rontait, ciocolata combinata cu te-miri-ce, MC, Burger King... mancaruri foarte daunatoare! Nu numai ca animalele sunt tratate cu foarte multe antibiotice si asta are efect asupra noastra, dar ce mancam ne afecteaza si pe plan spiritual. Am simtit de multe ori ca atunci cand mananc ceva sanatos, ceva bun, ceva crud, am mult mai multa energie, o stare generala mai buna, pielea pare sa se curete, ma simt mai bine, sistemul digestiv pare sa functioneze foarte bine si nu am probleme deloc.

Din pacate, tocmai acelea care au cel mai bun gust sunt cele mai daunatoare!

Eu incercand sa ma indrept, va intreb pe voi, cei care respectati mesele si aveti grija, ce si cum ar trebui sa manance un bun crestin? Exista vreun model pe care ar trebui sa-l respectam?

Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar daca aveti meniuri care le respectati, as vrea sa le aud si eu! As vrea sa devin mai sanatoasa, mai activa, sa las de o parte mancarea care nu e buna nici pentru trup nici pentru suflet. Ce imi recomandati sa mananc intr-o zi normala? Ce se va manca intr-o zi de post?

Doamne-ajuta!
Reply With Quote