Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 01:09:10
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit Intalnirle la adolescenti

Buna dragilor, vin astazi din pacate cu o noua problema, care de data aceasta nu ma avizeaza pe mine. Verisoara mea de 17 ani(merge pe 18) a intalnit un baiat la noul liceu si am observat ca au devenit tot mai apropiati. Baiatul acesta pare sa fie in banca lui, respectuos, nu stiu insa cat de cuminte e. Eu si mama fetei(matusa mea) avem nevoie de sfaturi cum sa ne purtam si ce sa facem, astfel incat sa ii ajutam sa nu cada in pacat. Tocmai am trecut de varsta adolescentei si stiu cat de tare se pot inflacara unii, si din pacate majoritatea (inclusiv eu) cadem in pacat. Cum si unde ar trebui sa aiba loc intalnirile? Cei acum casatoriti, cum s-au desfasurat intalnirile voastre? Credeti ca ar trebui sa o acompaniez cand iese sa se intalneasca cu el? Voi aveati voie sa ii invitati acasa sau sa ramaneti singuri acasa la voi/el/ea? Mama ei nu pare sa fie prea preocupata de problema insa eu stiu cat de dureros poate fi si as vrea macar pe ea sa o ajut sa faca lucrurile cum trebuie. Credeti ca tinerii la intalniri ar trebui acompaniati? Ar trebui lasati singuri acasa sau in orice alt loc? Cum se desfasoara o intalnire "crestineste"? Ei vor doar sa se cunoasca mai bine, iar eu nu am nimic impotriva. Mamicile de fete, imi puteti da niste sfaturi?

Majoritatea fetelor se pot intalni cum si unde vor cu iubitii, unele dorm la ei acasa sau invers, multe dintre colege imi povesteau ca "nu fac nimic, doar dorm imbratisati", dar pentru mine acest argument nu e de ajuns. Tin mult la verisoara mea si suntem foarte apropiate, nu as vrea sa pateasca ceva. Tin sa mentionez ca este o fata decenta, are grija de ea si de cum se imbraca. Sfaturi?
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare