Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.05.2015, 21:07:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
Eu m-am convertit dupa ce am cunoscut personal un preot minunat si am aflat de existenta unor episcopi care au murit pentru credinta lor, mai precis pentru un singur aspect al ei: acela ca a te rupe de vicarul lui Cristos inseamna a te rupe de Cristos.
Ca acel preot care m-a pescuit, ca acei superiori ai lui pe care ii cunoscuse si ii urmase, ca aceia as vrea sa fiu.
1. Cred ca acesta ar trebui sa fie ultimul argument pentru o convertire. Daca cineva intalneste niste indieni minunati nu ar trebui sa se converteasca la hinduism doar pentru asta, ci sa si caute adevarul. Chiar daca inaintasii lor au murit pentur credinta lor, cand au fost obligati de musulmani sa se converteasca. Alegerea ar trebui sa fie in primul rand bazata pe ratiune (cautarea adevaratei credinte si analizarea dovezilor) si mai putin pe un impuls pietist de moment.
2. Din nefericire "pescuitul" asta aduce a prozelitism catolic, desigur, probabil a fost insotit si de indemnul sa faceti cum va indeamna constiinta/inima, nu un prozelitism agresiv.
3. Cum stim si la Schisma, catolicii au ales sa-l urmeze pe Papa, restul patriarhatelor pe Hristos. Se poate spune ca si acei episcopi au ales mai mult sa moara pentru vicar, din ceea ce ati explicat.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.05.2015, 00:47:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
AlinB, nu e o argumentare stupida, e doar limitarea ta, atat in ceea ce priveste cunostintele, cat si a capacitatii de intelegere.
Da ma, nu am scoala tampeli care sa inghita orice aberatie pe post de produs intelept al unei inteligente superioare.
Recunosc, vinovat.

Citat:
Mi-ai scris un mesaj fara noima si logica, parca ai adunat niste cuvinte si ai incercat sa faci niste fraze.
Ti-au mai scris si altii inaintea mea, doi mai exact, in diverse forme, aceeasi idee.

Nu e vina niciunuia dintre noi daca tu n-ai fost capabil sa pricepi unde dai cu bata in balta pretinzand ca stropii sunt opera de arta.

Citat:
Ai incercat de fapt sa expui intelegerea ta protestanta, si un protestant ar spune exact ce spui si tu (de fapt au si spus pe forum, cand vorbeau de minuni), ca nu e nevoie de minuni, au credinta. Fara sa iti dai seama tu expui la majoritatea subiectelor invataturile protestante, din delasare nu ti-ai insusti minimul din credinta ortodoxa si ai ajuns sa prinzi din zbor alte invataturi. Nu sunt doar cateva neintelegeri, tu ai o credinta intreaga diferita, la fel un mod de gandire de tip protestant, adica invatatura ecumenista.
Da ma, cand cineva nu e de acord cu aberatiile tale vandute pe post de cea ma pura ortodoxie, trebuie sa fie protestanti, alfel nu e nici o alta explicatie, tu din start fiind micul Papa infailibil deci posibilitatea de a gresi e total exclusa.

Citat:
Daca are rost sa-ti explic, un ortodox a spus ca si catolicii au minuni (Fatima si Lourdes), iar eu i-am spus de ce acelea contrazic invatatura ortodoxa. Nu era nimic greu de inteles.
Pai trebuie sa-ti aduc aminte ca omul a intrebat ceva:

Citat:
În prealabil postat de Wryetui
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul, cum stiu ei ca Hristos nu e unul dintre cei multi invatatori ai lumii? Eu sunt convins ca credinta noastra este cea adevarata, insa aceasta convingere nu vine de la mine, ci de la El care mi-a dat-o, dar cum sa-i lamuresc eu pe ei?
iar tu i-ai dat initial raspuns STUPID

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am mai spus (poate si tie), adevarul il arata Domnul, prin minuni. Asa arata Domnul care e credinta adevarata, dintotdeauna. Desigur, exista si minuni de la vrajmasul in unele religii, asta e o discutie mai ampla.
Si dupa ce ti s-a atras atentia ca ai calcat in strachini, ai dat-o la intors, facandu-o si mai lata, precizand ca "argumentul este doar pentru ortodocsi".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Gresesti, acel argument este doar pentru ortodocsi, cum am precizat.
Pai nene, aia de care vorbeste Wryetui clar nu sunt ortodocsi, aia sunt ATEI, cum le demonstrezi tu ca esti ala adevarat cu minuni adevarate, dintre sute de religii, facand trimitere pentru autenticitatea miracolelor ortodoxe, la dogma ortodoxa care EVIDENT nu este si a lor?

Wryetui n-a intrebat de miracole in dreptul lui ci ca raspuns la "argumentul" tau in care ai aruncat cu miracolele ca si cu grauntzele la gaini.

Pricepusi acuma de ce esti CUMPLIT de penibil?

Iar asa zisa lista a ta de argumente impotriva minunilor romano-catolice e la fel de plina de penibil, ca in afara de bilocatie si stigmate impotriva carora ai adus un argument singular si stupid, restul e varza, sunt aspecte care chiar tu ai recunoscut ca se regasesc si in ortodoxie.

Eu nu sustin ca ar fi adevarate - ca sunt sigur ca tare mult ti-ar mai place sa crezi asta, cum crezi si alte lucruri stupide, dar nu m-as avanta ca eroul sa argumentez ca sunt false daca as avea sacul (unii pot citi capul) asa gol ca tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.05.2015 at 01:00:54.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.05.2015, 01:22:52
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Catalin, ai zis ca in Ortodoxie avem treaba cu cercetarea duhurilor sa vedem daca sunt de la Dumnezeu sau nu. Corect, dar, de ce nu ar fi minunile cu Maica Domnului romano-catolice corecte? Pana la urma fac oamenii sa creada mai mult in Hristos si in Dumnezeu...

Argumentarea cu "religia mea e corecta pentru ca religia mea spune ca e corecta" nu prea merge cu ateii...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.05.2015, 14:24:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Catalin, ai zis ca in Ortodoxie avem treaba cu cercetarea duhurilor sa vedem daca sunt de la Dumnezeu sau nu. Corect, dar, de ce nu ar fi minunile cu Maica Domnului romano-catolice corecte? Pana la urma fac oamenii sa creada mai mult in Hristos si in Dumnezeu...

Argumentarea cu "religia mea e corecta pentru ca religia mea spune ca e corecta" nu prea merge cu ateii...
Omul care este dornic de mantuire va cauta calea spre mantuire pana o va gasi. Exista multi oameni dornici de mantuire care au venit la ortodoxie de la alte religii mult maai permisive. Cand omul face un pas spre Dumnezeu, face si Dumnezeu zece spre el si-i trimite oamenii de care are nevoie spre a-l povatui. Dar, daca omul nu cauta mantuirea, ce sa-i mai trimita si de ce?

Cine cauta mantuirea e suficient sa vada o singura data lumina Sfintei Invieri, minune care se petrece doar la rugaciunile ortodocsilor. Sigur, ca, daca suntem ortodocsi, avem o mare responsabilitate fata de credinta noastra. Treaba noastra nu e sa ne batem cu pumnii in piept, ci sa traim ortodoxia asa cum ne-au fost lasata: cu posturi intregi (neciuntite), cu rugaciuni si cu respectarea poruncilor evanghelice.

O credinta in care mandria este la loc de cinste nu poate fi pe placul lui Dumnezeu. Dupa roadele ei cunoastem daca o credinta este adevarata sau nu. Sa urmarim ce fel de valori promoveaza. Daca Iisus a venit in lume bland si smerit, e clar ca smerenia ii este placuta lui Dumnezeu. Un crestin ortodox care se roaga curat are acces la fericirea vesnica si se poate convinge inca din aceasta viata ca aceasta fericire exista.

Sa citim despre experienta lui Motovilov traita prin rugaciunile Sfantului Serafim de Sarov. In zilele noastre, exista Vietile Sfintilor, carti care ii ajuta pe cei care vor sa fie ajutati. Ortodoxia seduce, asadar, prin profunzimea si delicatetea ei. Mantuirea, fiind, o comoara de mare pret, nu se arunca pe toate drumurile pentru a fi calcata in picioare. Ortodoxia exte chmata sa vindece sufletele si trupurile ale tuturor celor ce cauta vindecare.

Care medic alearga prin lume sa-i caute pe toti bolnavii ca sa-i vindece? Nici ortodoxia nu mantuieste pe nimeni cu forta. Nici pe cei din gradina ei, nici pe cei dinafara.

Cum pot sa-l conving pe un om care uraste apa, de exemplu, sa vina la cursuri de inot?

Last edited by antoniap; 10.05.2015 at 14:27:27.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.05.2015, 15:34:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Pronia, mila lui Dumnezeu. Păstorul și oile Sale.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dar, daca omul nu cauta mantuirea, ce sa-i mai trimita si de ce?
Ce să-i mai trimită?
Har!
De ce?
Ca să caute mântuirea!
Pentru că Păstorul are grijă de oaia rătăcită, care nu știe să își poarte singură de grijă. Dacă știa, nu mai era nevoie de Păstor.

Noi nu știam să ne rugăm. Noi nu știam să trăim. Știam doar să murim.
Totul a venit de la Tatăl prin Fiul. Și rugăciunea și viața.

Nu noi L-am căutat și ales pe Hristos, ci El ne-a ales pe noi.
Nu noi ne rugăm Domnului, ci El ne face pe noi capabili de rugăciune.
Nu omul, ci Dumnezeu e Începutul și Sfârșitul. "Ale Tale dintru ale Tale..." și "Slavă lui Dumnezeu pentru toate".

Totul vine de la El, de la Părintele nostru. Chiar și atunci când avem impresia că noi am făcut ceva cât de mic.
În realitate, nu putem face nimic, nici măcar să Îl căutăm.

Împreună lucrarea (sinergia) de care facem caz în Biserică este și aceasta tot un dar al Domnului.
El începe să pulseze în noi, de-l bineprimim, doar după ce a venit de Sus.
Și vine mereu, slavă Domnului!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.05.2015, 22:07:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul, cum stiu ei ca Hristos nu e unul dintre cei multi invatatori ai lumii? Eu sunt convins ca credinta noastra este cea adevarata, insa aceasta convingere nu vine de la mine, ci de la El care mi-a dat-o, dar cum sa-i lamuresc eu pe ei?
Nimeni nu poate face sa creada pe nimeni ,pentru ca nu exista har .
Doar harul poate convinge caci este plin de blandete si ingtelepciune .
Nici macar apostolii nu au cuvantat catre multime,pana ce nu au avut har.
Asa ca nu te inhama la o treaba prea mare, ci cunoaste-ti masura !
E bine sa fii cat mai natural si rational daca tot nu vorbesti prin har.
Iar daca deja ai harul lui Hristos ,atunci nu mai ai nevoie sa intrebi cum sa dovedesti ca ,credinta in Hrisots e singura adevarata ,caci harul insusi ti-o va spune
Deci pana la a curata pe altii,si in acelasi timp cu acest proces , curata-te mai intai pe tine .Care este calea? Smerenia . Caci impotriva omului smerit ,nimeni nu ridica sabia .
In ce ar consta smerenia ? Sa recunosti ca nici tu nu esti credincios,pentru ca astfel vei ajunge ca si ei si ii vei intelege. Cine crede despre sine ca este credincios,deja e pe un drum gresit, caci nu stie ce inseamna acel lucru .
A fi credincios cu adevarat , a aduce roada ,numai prin har este posibil
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.05.2015, 22:15:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Care medic alearga prin lume sa-i caute pe toti bolnavii ca sa-i vindece?
Medicul Iisus Hristos. Și cei pe care i-a trimis el, creștinii, și în special episcopii.

"Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh." - Cuvântul Domnului.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.05.2015, 03:38:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor din nou. Discutand cu niste membri atei pe un forum englez, argumentul lor cel mai prevalent este cel al sutelor de religii, cum stiu ei care e religia cea adevarata cand sunt sute de ele si toti practicantii lor afirma a detine adevarul...
https://www.youtube.com/watch?v=ZS3thuSHUYg

Bine, asta este pentru tine, in ceea ce-i priveste pe ei, cel mai bine este sa nu-ti irosesti timpul si sa te ocupi cu altceva pentru ca in general ateii sunt grei de cap.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.05.2015, 12:06:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
https://www.youtube.com/watch?v=ZS3thuSHUYg

Bine, asta este pentru tine, in ceea ce-i priveste pe ei, cel mai bine este sa nu-ti irosesti timpul si sa te ocupi cu altceva pentru ca in general ateii sunt grei de cap.
Ba, să mă ierți frate, dar cred că adevărul e tocmai invers: ateii sunt ușurei de cap. Sunt foarte isteți, rapizi în a scorni cele mai savante contraargumente la orice firimitură de adevăr. Necazul celui captiv în întuneric și dispus să își petreacă întreaga viață așa (întrucât deocamdată are mulțime de avantaje indiscutabile din viețuirea în temniță), este că se plimbă cu mare ușurință la suprafața lucrurilor, patinează artistic pe gheața bine întreținută a facilului de orice gen.
Ateul din om, ateul de pretutindeni (implicit din mine însumi, pe ăsta îl cunosc destul de bine) este un sistem de procesare deosebit de complex și de încântat de complexitatea și eficiența sa infantilă. El nu are nevoie de altceva decât de noi prilejuri ca să se afirme, fără a bănui o clipă că e pe partea cealaltă a lucrurilor, răsturnat în toate.

Așadar ateii nu sunt incapabili de a pricepe cele ale vieții de credință, ci dimpotrivă, pricep foarte ușor însă
nu primesc. Ar trebui să renunțe la jucăria lor preferată: mintea slobodă, rătăcită, petrecăreață. Și ce copil renunță de bună voie la o jucărie care îi aduce atâtea și atâtea plăceri amuzante?

Doar când mintea omului e priponită cu lestul greu al inimii, doar când suferința dăruită de har alipește zburdalnicul joc de talazurile adâncurilor, doar atunci mintea începe să lepede zâmbetul tâmp și masca bețivelor apucături (că toate sunt beție și curvie la omul necredincios) și să întrezărească o cu totul altă abordare și o altă ordine a lucrurilor, privind prin cardio-lentila ființării. Ori prin vitraliile propriei nimicnicii.

Oaia minții trebuie păstorită mai blând sau mai aspru (ciobanii au și câini, au și bâtă) înspre țarcul inimii. Însă până ajunge acolo, oița atee zburdă și behăie nestingherită, țopăind adeseori ca o capră ori, când fierbințeala beției și curviei a ajuns la cote înalte, făcînd pe însuși țapul.

Ateul, așadar, nu e greu de cap. E ușor ca un balon fără nacelă care plutește vesel și făr de griji prin tării, purtat de vânturi calde ori mai reci hai-hui peste mări și țări. Dar știm de la Jules Verne că, pentru a nu fi înghițiți de mare, navigatorii vor trebui în cele din urmă să se lepede de orice greutate, de orice lest rămas între timp fără folos, chiar de orice bănuț pitit prin buzunare.
Și ce va da omul, atunci, în bezna furtunii și în buza colților de rechini ori a stâncilor, ca să își salveze sufletul?
Răspunsul e scris în toate cărțile bune. Adică în sufletul celor care au supraviețuit, (ca) prin minune.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.05.2015 at 12:13:56.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.05.2015, 14:01:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan Cezar Vezi mesajul
Ba, să mă ierți frate, dar cred că adevărul e tocmai invers: ateii sunt ușurei de cap. Sunt foarte isteți, rapizi în a scorni cele mai savante contraargumente la orice firimitură de adevăr.
Tocmai ca de istetime nu-i banui. Un ateu istet nu ar ramane ateu in urma unui asemenea argument, chiar daca nu i se ofera un raspuns satisfacator, ci ar fi un agnostic care spune ca este posibil ca Dumnezeu sa existe dar nu stiu daca exista o cale prin care sa-l pot cunoaste.

O varianta a acestui argument este asa : Toti suntem atei. Eu doar merg cu un zeu mai departe. ( cred ca Dawkins a spus asta ). Ceea ce e o prostie pentru ca ateismul inseamna rejectarea ideii de divinitate, nu rejectarea anumitor idei despre divinitate. Oricine crede in orice zeu nu este ateu.
Reply With Quote
Răspunde