Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2010, 22:15:08
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Dati-mi o parere!!!!

Sunt pasionat de icoane si in special arta bizantina de cand ma stiu.Am vreo cateava icoane facute pe blat de lemn, lucrate in tempera proplasma aplicata,,emulsie de ou si toate lucrurile specifice pictarii de icoane pe lemn , am luat 2 cursuri de pictura de la profu meu de desen , picteaza icoane si el.Ce parere aveti??Am facut trecerea umbrelor prea brusca ,tre sa mai lucrez la asta ,nu?
Attached Images
File Type: jpg Imagine0369.jpg (27,0 KB, 85 views)
File Type: jpg Imagine0370.jpg (27,8 KB, 84 views)
File Type: jpg Imagine0371.jpg (30,0 KB, 85 views)
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2010, 19:36:15
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

nimic?........
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2010, 19:41:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Da, la culori trebuie să mai lucrezi puțin, în rest sunt bune, cu încă puțin exercițiu o să iasă foarte bine. Aș vrea să pot să fac măcar ce ai făcut tu. Ce trebuie să fac ca să învăț și eu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2010, 21:59:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

E un început mai mult decât promițător, felicitări. Mie îmi plac culorile, deși poate că albastrul este puțin prea tare.
Aș observa că expresia feței Sf Fecioare cu Pruncul în brațe e cam tristă, iar expresia lui Isus din a treia icoană e supărată de-a dreptul. Mentonul e lăsat prea mult în jos și aproape despicat.
La icoana cu răstignirea e o mică problemă de compoziție: ambientul din planul el doilea e prea orizontal și drept, astfel încât orizontalizează întreaga pictură, în loc să o verticalizeze după linia Crucii. Iar eu aș orienta lumina invers, astfel încât partea dreaptă să fie mai luminată decât cea stângă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2010, 22:09:15
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Pentru un incepator e foarte bine,tehnic vorbind.La expresia chipurilor intr-adevar nu e ok.!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2010, 14:32:06
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Multa munca

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da, la culori trebuie să mai lucrezi puțin, în rest sunt bune, cu încă puțin exercițiu o să iasă foarte bine. Aș vrea să pot să fac măcar ce ai făcut tu. Ce trebuie să fac ca să învăț și eu?
Pai eu nu consider ca stiu sa pictez,faceam ''icoane'' pe hartie la inceput,de prin generala si mi se pareau foarte'' frumoase'' nici nu stiam sa aplic proplasma faceam cum mi se parea mie ,cu timpul am trecut pe blat de lemn,tempera emulsie de ou, ,si am tot repetat ,am cautat sfaturi pe net si am noroc d profu meu de desen care imi mai arata cate ceva. . Apropo eu nu folosesc foita de aur ,nu stiu de unde sa iau ,si am auzit ca i scumpa in schimb folosesc un lac auriu si la vernisat folosec lac de mobila in loc de ulei de in ,stiu ca astea nus prea naturale si ca in timp icoanele se vor degrada .De multe ori mi s a spus ca as avea talent ,si initial am vrut sa dau la Seminarul Teologic ''Veniamin Costachi ''din Neamt la sectiunea pictura bisericesca dar am realizat ca nu as avea un viitor ,pictori de biserici sunt destui,acum sunt la liceul economic ';Vasile Conta'' tg neamt.Acum fac un hobby si incerc sa l dezvolt.Daca vrei sa te apuci de pictat icoane trebuie sa exersezi mult ,talent nu ti trebuie exagerat .Bafta
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 04.12.2010 at 14:41:18.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 20:15:35
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Pai eu nu consider ca stiu sa pictez,faceam ''icoane'' pe hartie la inceput,de prin generala si mi se pareau foarte'' frumoase'' nici nu stiam sa aplic proplasma faceam cum mi se parea mie ,cu timpul am trecut pe blat de lemn,tempera emulsie de ou, ,si am tot repetat ,am cautat sfaturi pe net si am noroc d profu meu de desen care imi mai arata cate ceva. . Apropo eu nu folosesc foita de aur ,nu stiu de unde sa iau ,si am auzit ca i scumpa in schimb folosesc un lac auriu si la vernisat folosec lac de mobila in loc de ulei de in ,stiu ca astea nus prea naturale si ca in timp icoanele se vor degrada .De multe ori mi s a spus ca as avea talent ,si initial am vrut sa dau la Seminarul Teologic ''Veniamin Costachi ''din Neamt la sectiunea pictura bisericesca dar am realizat ca nu as avea un viitor ,pictori de biserici sunt destui,acum sunt la liceul economic ';Vasile Conta'' tg neamt.Acum fac un hobby si incerc sa l dezvolt.Daca vrei sa te apuci de pictat icoane trebuie sa exersezi mult ,talent nu ti trebuie exagerat .Bafta
Mulțumesc pentru informații!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2010, 16:48:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Templier Knight
Sfaturi tehnice nu am că nu mă pricep dar îți recomand două cărți, diferite ca întindere, (in)formație și preț, dar importante în tinderea ta spre facerea de icoane.

1. Hristos după gratii e jurnalul unui deținut german care se apucă de făcut icoane, inițial din dorința de a-și umple timpul cu ceva care să-i atenueze frustrările detenției, ulterior din iubire pentru Hristos. Printre altele, cartea vorbește și despre dificultățiile tehnice întâlnite pe traseu dar și despre suportul duhovnicesc necesar pentru această lucrare "divino-umană"




Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2010, 16:54:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

A doua carte este de fapt cel mai important tratat de iconologie existent până în prezent. Un iconar adevărat trebuie să o aibă mereu la îndemână.
(dacă administratorul consideră că imaginile sunt prea mari rog să le facă "link în miniatură". le-aș fi făcut eu din start dar nu mă pricep.)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2010, 17:47:17
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Ține-o tot așa. Cu adevărat, Dumnezeu te-a înzestrat cu foarte mult talent. În timp, sunt convins că vei ajunge un mare pictor de icoane. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
Va rog dati-mi un raspuns! Andreea01 Nunta 1 01.03.2008 17:55:25
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26