Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2012, 03:17:45
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit Pomelnicul cu numele celor care cer ajutor pe forum

Mereu vor fi pe forum apeluri la rugaciune pentru bolnavi sau oameni aflati in nevoie si mereu se vor gasi forumisti care sa alcatuiasca o lista cu rugatori pt. cate unul singur, dar ca sa nu fim asa imprastiati pe n topicuri, ori ca unii sa se inscrie pe unele liste de rugaciune, de pe topicurile frecventate mai des, in defavoarea altor topicuri mai putin accesate, sau din contra, sa nu fie la curent cu toate cazurile nou aparute, recomand si eu, la fel ca alti useri ca toate aceste nume sa fie reunite intr-un singur pomelnic.

Cei care doresc, se pot alatura grupului de rugaciune ori pot ramane anonimi.
Se inscrie cine doreste pentru o anumita zi din saptamana, pe o perioada stabilita de comun acord, cand va face Paraclisul Maicii Domnului + Acatistul Sf. Nectarie pentru cei de pe pomelnicul de pe forum, urmand sa il pomeneasca pe fiecare nou adaugat, dupa care, singura lista ramasa deschisa pentru a fi completata pe parcurs, e cea cu bolnavii/nevoiasii.

Daca suntem mai multi intr-o anumita zi, cu atat mai bine. Ca unde sunt mai mult lemne, si focul se face mai mare.
Sunt destui care si-au anuntat public disponibilitatea pentru fiecare caz in parte, sunt inca si mai multi anonimi care tac si fac, asa ca daca n-aveti nimic impotriva, haideti sa ne concentram toti doar pe o lista.

In felul asta, se evita situatiile uneori stanjenitoare in care se gasesc cei care alcatuiesc o lista sau alta, doar pentru cate un singur caz: un fel de talcioc, cine mai doreste? cine mai pofteste? cine se mai inscrie la rugaciune? hai sa completam lista, oameni buni etc.

Pomelnicul curent cu bolnavii pentru care se face in prezent rugaciune e mai jos si ramane deschis completarilor. Fiecare caz are cate un topic dedicat, unde exista detalii si datele de contact pentru donatii

1. Angelica, nepoata de 13 ani a d-nei Vasilica (Hartfort)
2. Rebeca, fiica doamnei Bogman Margareta din Baia-Mare, bolnava de tetrapareza spastica
3. Vlad Alexandru Toma din Memphis, baietelul de 5 ani jumate, bolnav de cancer
4. Ileana, bolnava de cancer pulmonar
5. Mihai Catalin, baietelul de clasa 1, accidentat la abdomen de ghidonul bicicletei
6. Mihaela-Teodora, studenta la medicina
7. Geanina, profesoara de religie din Galati, pensionata la 34 de ani pe caz de boala, maladia Lobstein (boala oaselor de sticla)
8. Radu Stefan, baietelul de 2 ani diagnosticat cu cancer
9. Mihai, userul Cel Mandru
10. Elena si Florică, dupa cum au spus, sunt intr-o situatie critica, locuiesc in padure si Elena urmeaza sa nasca
11. Patricia Diana Maria
12.

Last edited by delia31; 23.07.2012 at 22:46:08.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2012, 08:22:05
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la lista celor bolnavi ar mai fi Patricia Diana Maria, o fetiță de 5-6 ani pentru care ne-am mai rugat pe forum (nu mai țin minte exact boala sa).

Referitor la zilele când ne luăm angajamentul să ne rugăm, pentru mine mi se pare cam des săptămânal... aș putea să îi adaug la rugăciunile particulare, dar uneori sunt mai ocupată sau obosită și nu reușesc să îmi prelungesc "programul" de rugăciune... Aștept să văd ce sugestii mai sunt, ideea oricum este bună, de a ne uni pentru toți cei care au nevoie de ajutor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2012, 17:26:06
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Infiintarea unui grup de rugaciune pe o perioada indelungata in comunitatea virtuala nu este un lucru usor si cu siguranta nu se poate forma de pe azi pe maine.Vedem la grupurile existente ca s-au cam rarit doritorii,marturie sunt apelurile repetate.Rugaciunea pentru aproapele(si nu numai) se face asa cum o faci pentru tine si pentru ai tai.Fratilor,suntem multi si cu multe preocupari,avem serviciu,familii,responsabilitati si nu putini avem canoane date sau avem rugaciunile pe care le spunem zilnic .Nu cantitatea conteaza,oameni buni,conteaza calitatea actului...o rugaciune din suflet catre Bunul Dumnezeu,catre Maica Domnului,spusa din toata inima fac mai mult decat toate acatistele citite in graba.Poate ar fi bine o lista facuta pe 30 zile,unei persoane revenindu-i o anumita zi,mereu aceeasi zi din luna iar daca vor fi mai multi doritori pt o anumita zi cu atat mai bine.Dupa toate rugaciunile noastre zilnice am putea spune /Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu,ridica-l din patul durerii pe robul tau...tamaduieste-l,intareste-i pe cei care-i stau alaturi....am zis doar...


Daniela as
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2012, 18:55:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu propun sa avem aceasta discutie intr-un grup privat, asa cum este, spre exemplu, cel al lui Cristi, "Biserica Sf. Nectarie". In felul acesta, discutiile pot fi vazute numai de membrii grupului, care primesc invite de la moderator sau de la alti membri. Ne trebuie un moderator care sa creeze grupul si sa dea invitatii persoanelor care ii vor cere acest lucru in privat sau celor care se stie ca de-a lungul timpului au acceptat sa se implice in actiuni de acest gen.
In felul acesta, ne ferim de comentarii mai mult sau mai putin rautacioase si offtopic si nu va sti nici stanga ce face dreapta (in limita posibiltatilor, fireste).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2012, 23:43:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu propun sa avem aceasta discutie intr-un grup privat, asa cum este, spre exemplu, cel al lui Cristi, "Biserica Sf. Nectarie". In felul acesta, discutiile pot fi vazute numai de membrii grupului, care primesc invite de la moderator sau de la alti membri. Ne trebuie un moderator care sa creeze grupul si sa dea invitatii persoanelor care ii vor cere acest lucru in privat sau celor care se stie ca de-a lungul timpului au acceptat sa se implice in actiuni de acest gen.
In felul acesta, ne ferim de comentarii mai mult sau mai putin rautacioase si offtopic si nu va sti nici stanga ce face dreapta (in limita posibiltatilor, fireste).
Exact asta vroiam sa scriu si eu. Caci o lista a celor ce vor sa se roage ,la care se tot adauga unii si altii,poate provoca sentimente diverse. Mai bine sa se desfasoare treaba asta pe privat ,intr-un grup,caci si rugaciunea este in ascuns .
De acord si ca cel mai mult conteaza calitatea rugaciunii .
Ca daca ar fi vorba de cantitate ,m-as inscrie si eu pentru fiecare din cele 40 de zile,si s-ar rezolva si problema cu lista. Ce mare lucru sa petrec o ora pe zi,si asa nu am altceva mai bun de facut, daca as stii ca asta ajuta macar unuia dintre aceia din lista.
Mai degraba ,cred ca Dumnezeu apreciaza sentimentul de solidaritate si uniune de care dati dovada impreuna ,si de aceea unii dintre cei bolnavi au inceput sa se simta mai bine . Dar mare atentie la tainuirea rugaciunii,si nu la trambitarea ei. Caci rugaciunea aceasta e pentru cel aflat in suferinta , un necunoscut de altfel , si necunoscuta trebuie sa fie si rugaciunea noastra
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2012, 23:03:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation In atentia ta !

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu propun sa avem aceasta discutie intr-un grup privat, asa cum este, spre exemplu, cel al lui Cristi, "Biserica Sf. Nectarie". In felul acesta, discutiile pot fi vazute numai de membrii grupului, care primesc invite de la moderator sau de la alti membri. Ne trebuie un moderator care sa creeze grupul si sa dea invitatii persoanelor care ii vor cere acest lucru in privat sau celor care se stie ca de-a lungul timpului au acceptat sa se implice in actiuni de acest gen.
In felul acesta, ne ferim de comentarii mai mult sau mai putin rautacioase si offtopic si nu va sti nici stanga ce face dreapta (in limita posibiltatilor, fireste).
Asa cum prea bine sti , mie nu-mi plac lucrurile ascunse , si te rog sa-ti spui punctul de vedere in mod deschis despre grupul de rugaciune creat de curand , si de ce nu faci parte din el ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2012, 23:20:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pana la urma ce facem? Asteptam ce anume?

Hotararea este laudabila insa mai trebuiesc trasate niste detalii;la prima privire avem sapte zile care vor fi luate de sapte useri...
Ce se intampla cu ceilalti? Banuiesc ca vom avea mai multi doritori? Vor fi mai multi care se vor ruga Lunea si poate 0 Duminica,cand programul este mai aglomerat:biserica,familie,timp liber...

Eu nu sunt atat de vrednica la rugaciuni,incat sa citesc in fiecare saptamana...
Deocamdata stiu cat pot duce,as putea sa ma inham saptamanal dar daca ma fac de ocara si nu ma pot tine de program?Nu va fi placut pt nimeni ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2012, 23:27:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Tot pentru glikis

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa cum prea bine sti , mie nu-mi plac lucrurile ascunse , si te rog sa-ti spui punctul de vedere in mod deschis despre grupul de rugaciune creat de curand , si de ce nu faci parte din el ! ! !
Da , vad ca acum faci parte din " Grupul de Rugaciune " creat de Delia pe privat !

http://www.crestinortodox.ro/forum/group.php?groupid=27
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2012, 23:30:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pana la urma ce facem? Asteptam ce anume?
A fost creat un "Grup de Rugaciune " si vor fi toate detalile acolo !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2012, 23:35:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pana la urma ce facem? Asteptam ce anume?

Hotararea este laudabila insa mai trebuiesc trasate niste detalii;la prima privire avem sapte zile care vor fi luate de sapte useri...
Ce se intampla cu ceilalti? Banuiesc ca vom avea mai multi doritori? Vor fi mai multi care se vor ruga Lunea si poate 0 Duminica,cand programul este mai aglomerat:biserica,familie,timp liber...

Eu nu sunt atat de vrednica la rugaciuni,incat sa citesc in fiecare saptamana...
Deocamdata stiu cat pot duce,as putea sa ma inham saptamanal dar daca ma fac de ocara si nu ma pot tine de program?Nu va fi placut pt nimeni ...


vezi ca ti-am trimis si tie invitatie si urmeaza sa mai fac si altora.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 10:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 01:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 06:35:18