Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.05.2010, 13:18:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci cu siguranță, eu mă voi ruga pentru biruința Domnului prin Boc și Băsescu și nu viceversa! Dar facă-se voia lui Dumnezeu și nu a mea. Sau prin regele Mihai, așa ca altădată.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.05.2010, 13:21:54
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Deocamdata muncesc eu pentru base si nu invers, ca io ii platesc leafa lui de presedinte...ca muncesc in romanita si platesc impozite aicisa, nu la mama lu' aghiuta, ca sa fac matu' gros la altii. Si io imi vad de calea mea, ce ar fi sa-ti vezi si tu de a ta ? De unde stii ce gandesc eu, si mai ales, cuim ? Nu nu am guvernat cu trandafirii, ca nu-s membru de nici un partid, imi este scarba de partidele voastre(organizatii mafiote cu acte'n regula)! Uite ce a facut cretinu' de basescu cu leu' in mai putin de 12 ore, si implicit cu viata celor multi. Si vezi ca am mai avut un presedinte carele stia pe toate...ca si basescu.(si stii ce s-a intamplat, nu ?)

p.s. portocalii tai sunt mai rosii decat comunistii. Deschide ochii mari, mari, maricei, ca ai sa vezi si tu asta.
Daca-s portocalii mei, inseamna ca io-s Base :))))))))))))))))))))))))


Lasand gluma la o parte, cred ca ar tb sa ne rugam sa ne ierte Bunu Dumnezeu, si sa ne de-a putere sa mergem mai departe.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.05.2010, 13:22:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci cu siguranță, eu mă voi ruga pentru biruința Domnului prin Boc și Băsescu și nu viceversa! Dar facă-se voia lui Dumnezeu și nu a mea. Sau prin regele Mihai, așa ca altădată.
Am zis.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.05.2010, 13:23:23
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
daca eu am un salar de 5 mil in mana ca asistent personal,deci sunt bugetar...iar copilul e minor si nu are nici o pensie ...se va mai scade din salar?
Nu, bugetarii care in urma reducerii veniturilor cu 25 %, ajung sa obtina mai putin de 6 milioane, "Guvernul va completa diferenta pana la 6 milioane". Acum nu stiu daca venitul dvs e salariu sau ajutor social, ca ajutor social are un alt statut si o alta baza de calcul.
http://www.bursa.ro/on-line/s=macroe...col=83688.html
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.05.2010, 13:24:35
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Daca-s portocalii mei, inseamna ca io-s Base :))))))))))))))))))))))))


Lasand gluma la o parte, cred ca ar tb sa ne rugam sa ne ierte Bunu Dumnezeu, si sa ne de-a putere sa mergem mai departe.
Exact, da fara base & co.(incapatanat mi's)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.05.2010, 13:26:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai oameni buni, una e sa scazi dintr-un salariu de 20 milioane vechi si sa ramai cu 15, te mai descurci, mananci mai prost, reduci cheltuielile, vorba lui Hmiron, dar alta e sa reduci un salariu de 7-8 milioane (cat are un debutant in invatamant, de exemplu) la 5-6 milioane! Aceia ce economie sa mai faca sau cum sa mai traiasca?! O sa spuneti ca ar trebui sa se reorienteze, sa isi ia un alt job... unde?! Daca ai peste 40 de ani nu prea te mai angajeaza nimeni.
Si pensionarii? Sunt oameni care au muncit 40 de ani si nu au nici macar 10 milioane pensie! Aceia unde sa se mai angajeze?
Sunt de acord sa se cearna niste lucruri in sistemul public, stiu ca unii stau numai la cafele si la discutii, dar cei care vor avea de suferit vor fi tot oamenii cinstiti, fara pile, care risca sa isi piarda si locurile de munca. Tot cei cu salariile / pensiile mici vor fi cei mai afectati. Daca tot trebuie sa se faca o scadere, sa se faca diferentiat! Dar lucrurile s-ar rezolva foarte simplu daca s-ar reduce cheltuielile celor doua palate.
Ai descris perfect situatia. Dar uiti ca s-a ajuns aici nu din cauza exclusiva a actualului guvern, ci din cauza tuturor guvernelor postrevolutionare, care nu au stiut cum sa cheltuiasca banii cu cap, vorba reclamei. Poporul naucit a dat direct in capitalism si s-a trezit liber, dar o libertate prost inteleasa. Este vorba de libertatea de a cumpara produse straine in detrimentul celor romanesti, ca ne saturasem de romanisme dupa 50 de ani de comunism. Libertatea de a primi ajutoare de la stat pe toate partile si din toate directiile. Pentru ca desi s-au schimbat multe de la Revolutie incoace, ceva fundamental nu s-a schimbat in mintea romanului: nevoia ca dinspre stat sa vina ceva. Statul ne da, statul ne angajeaza, statul ne creeaza locuri de munca, statul face tot. Asta e tara "sociala" de care vorbea Isarescu ieri. Tara care s-a obisnuit sa ia bonusuri pentru ca ajunge la timp la munca, tara care nu intelege, precum Germania, ca bani mai multi se fac prin si mai multa munca decat in mod normal; la noi nici munca standard nu e iubita, rupem usa la ora 15, dupa ce mai toata ziulica ne-am eschivat cum am putut de sarcini.

Putem sa dam vina pe factori externi sau actuali cat dorim noi in momentul de fata. Insa cei care au ochi sa vada sunt perfect constienti de faptul ca ce vedem acum este rezultatul refuzului sistematic de a face ceva in tara asta. Este o simptoma actuala, cu cauze intr-o boala cronica, sistemica, a Romaniei, a poporului roman.

In douazeci de ani inconstienta criminala a clasei politice, care a preferat din comoditate sa nu faca reforma, corelata cu indolenta la fel de criminala a poporului, care a preferat castigul pe termen scurt si a fost lipsit de viziune, ne-am procopsit cu ce-am dorit: guverne populiste, care in loc de masuri nepopulare au promovat ce-a fost mai usor de promovat la timpul respectiv, cu impact minim pe termen scurt si enorm pe termen lung. Au trecut pisica dintr-o curte in alta, cu totii sperand sa reuseasca sa treaca de 4 ani de mandat, dupa care "vedem noi". Acum nu se mai poate. Oalele s-au spart in capul lui Boc, desi s-ar fi spart la fel de bine in capul oricarui alt premier.

Peste tot in lume guvernele fug de masuri nepopulare si le promoveaza pe cele populare in apropierea alegerilor. Numai ca la noi parca au ridicat populismul si demagogia la rang de arta. Guvernul Boc, din inconstienta, iresponsabilitate, frica sa nu fie debarcat de masuri nepopulare sau din simpla incompetenta, a intarziat cu masurile cerute de FMI. De-aia scad acum salariile si pensiile, pentru ca FMI voria sa vada ceva concret si nu a vazut nimic, in consecinta trebuie sa taiem in carne vie. Daca guvernul actual si precedentul isi faceau treaba, chiar si in contextul in care celelalte guverne postrevolutionare au fost degeaba, sa stiti ca ne era mai bine acum. Dar nu, ei se cearta in campanie, se balacaresc pe banii nostri, maresc pensiile in plina criza, gandesc ca iresponsabilii care sunt. Aseara l-am vazut pe Ponta iesind la televizor cu nimic altceva decat demagogie, nu tu solutii, nimic! Nici macar in al douasprezecelea ceas oamenii astia nu vor inceta sa sara unul la gatul altuia, daramite sa colaboreze pentru binele tarii.

Tara i-a ales pe toti cei care s-au perindat pe la Palatul Victoria si prin Parlament, si-i merita, va spun sincer. Situatia actuala este rodul celor care in 20 de ani:

- au pus neocomunisti la putere
- au refuzat sa iasa la vot, total dezinteresati de soarta tarii si mult mai interesati de subventia la hectarul agricol nelucrat
- au votat cu cine le-a spus primarul sa voteze sau si-au vandut votul
- au raspuns mereu cu "n-am cu cine sa votez"
- nu au cautat sa-si depaseasca conditia, sa traga mai tare, sa faca ceva PRIN MUNCA CINSTITA


Acestia sunt autorii morali si cei care poarta cea mai mare responsabilitate, as spune chiar o vina criminala pentru situatia actuala.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.05.2010, 13:34:13
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Nu, bugetarii care in urma reducerii veniturilor cu 25 %, ajung sa obtina mai putin de 6 milioane, "Guvernul va completa diferenta pana la 6 milioane". Acum nu stiu daca venitul dvs e salariu sau ajutor social, ca ajutor social are un alt statut si o alta baza de calcul.
http://www.bursa.ro/on-line/s=macroe...col=83688.html
e salariu...multumesc de raspuns.

mai sper ca se va lua totusi decizii atat cat sa poti trai...sa zicem ca din salariul acesta mai puteam trai, dar daca il mai micsoreaza nu mai vad solutie...
ma poate ajuta cineva din galati sa fac cruciulite ? ...
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.05.2010, 13:52:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vedeti pe dl Prigoana,parlamentar PDL ce zicea la TV:
Ca nu are nimic sa fii mason si crestin in acelasi timp.
(cauta pe youtube Prigoana mason si vezi emisiunea in care dl Prigoana zicea ca nu are nimic sa fii mason si crestin).
Ca dl Prigoana e deputat PDL vedeti aci:
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page...r1=a&par2=2008

Asa mai frate Vsovi ia mai zi fratia ta ca tare bine combati,parol cum era cu PDLu anti-mason?
:))

Cine se luase de masonerie?
Dl Antonie Iorgovan care din ce partid era mai frate?
PDL?
Nu PSD.
http://www.youtube.com/watch?v=Nk5PuxuJpRw
http://ro.wikipedia.org/wiki/Antonie_Iorgovan

Cum ziceam bine combati mai frate Vsovi,parol!
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.05.2010, 14:03:00
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Vedeti pe dl Prigoana,parlamentar PDL ce zicea la TV:
Ca nu are nimic sa fii mason si crestin in acelasi timp.
(cauta pe youtube Prigoana mason si vezi emisiunea in care dl Prigoana zicea ca nu are nimic sa fii mason si crestin).
Ca dl Prigoana e deputat PDL vedeti aci:
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page...r1=a&par2=2008

Asa mai frate Vsovi ia mai zi fratia ta ca tare bine combati,parol cum era cu PDLu anti-mason?
:))

Cine se luase de masonerie?
Dl Antonie Iorgovan care din ce partid era mai frate?
PDL?
Nu PSD.
http://www.youtube.com/watch?v=Nk5PuxuJpRw
http://ro.wikipedia.org/wiki/Antonie_Iorgovan

Cum ziceam bine combati mai frate Vsovi,parol!


măi ''frate'' ,

dumneata nu știi nici pe ce gLume trăiești dar iată că ai păreri... și ceri rugăciune viceversată...

Și ți-am mai zis că așa pățesc cei care acuză pe alții că sunt înșelați de draci... sfârșesc prin a fi înșelați de draci dacă nu cumva au fost ''ajutați'' să se autoînșele singuri...

Deci Iorgovan și PSD e cu KGB și cheguevara și masoneria rusă,

iar PDL nu e mason ci brătienii și PNL...

iar că ești mason în particular, așa cum probabil sunt unii și din PDL sau PSD sau PNL e problema ta, dar dacă urmărești să aplici interesele masoneriei în dauna creștinilor atunci deja ai o problemă... cu țara.

Iar creștinii români de pretutindeni au votat referendumul și tot ei au ales președintele și partidul cu cel mai mare număr de parlamentari...

Deci iată cum dumneata ai pus botu' la ifosele fraierilor de pe tv care se isterizează pentru a face ei jocurile ''băjeților buni''.

Deci dacă pe tine te-au păcălit duhurile rele, pe mine deocamdată nu...

Dar e adevărat că mândria mă supără și pe mine... (la mândria mea mă refer). Că minciuna altora nu mă mai supără... așa că mă străduiesc eu să nu mint, dacă reușesc... alții n-au decât... căci fiecare are un minteres... propriu și personal... au ei pentru ce să mintă cu pătimășie părând atât de cinstiți și nevinovați... exact ca niște puișori... din ăia buni de tot ... și naivi și frumușei... mai mai că îți vine să te înduioșezi și să-i crezi... sau îi crezi tu de fraier pentru că tare sunt buni, sunt primii la caterincă... atunci când stai serios de vorbă cu ei... și la caterincă cine nu se pricepe... dar cu caterica vor rămâne ca cu altceva cu ce?

Last edited by vsovivi; 07.05.2010 at 14:09:09.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.05.2010, 14:04:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Vedeti pe dl Prigoana,parlamentar PDL ce zicea la TV:
Ca nu are nimic sa fii mason si crestin in acelasi timp.
(cauta pe youtube Prigoana mason si vezi emisiunea in care dl Prigoana zicea ca nu are nimic sa fii mason si crestin).
Ca dl Prigoana e deputat PDL vedeti aci:
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page...r1=a&par2=2008

Asa mai frate Vsovi ia mai zi fratia ta ca tare bine combati,parol cum era cu PDLu anti-mason?
:))

Cine se luase de masonerie?
Dl Antonie Iorgovan care din ce partid era mai frate?
PDL?
Nu PSD.
http://www.youtube.com/watch?v=Nk5PuxuJpRw
http://ro.wikipedia.org/wiki/Antonie_Iorgovan

Cum ziceam bine combati mai frate Vsovi,parol!
Parol, pe onoarea mea, nenicule, pe onoarea mea !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pentru celalalt sardamira Pocainta 4 01.10.2012 01:03:49
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
ANTI-CIP: Scrieti PRESEDINTELUI! marturisitor Generalitati 20 02.04.2010 15:33:40