Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.01.2011, 21:41:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Buna ziua eu sunt Cristina si vreau sa va povestesc ce am patit acum o luna mia venit in casa o femeie si un barbat mia batut la usa am deschis miau cerut voie sa intre nu miau zis de ce dar intrun final au scos din genti niste carti cu iehova si au inceput sa ma dea peste cap mie imi era rusine sai dau afara si am stat si mam uitat la ei ,ba chiar miau lasat si trei patru carti in casa sa le citesc ei leam primit apoi au plecat din acel moment am avut numai esecuri in casa si apoi mam dus la biserica si am vb cu duhovnicul si mia zis sa nu ii mai primesc in casa au mai venit si leam spus ca eu numi schimb religia si sa ma lase in pace ,au plecat dar sau uitat la mine cu mare ura si dusmanie mia ramas un gust amar ce vreau sa va spun este ca am ramas cu o frica si nu stiu de ce am acea frica in mine parca stau si ma gandesc ca Dumnezeu este suparat pe mine pentru ca am stat si am ascultat la ei fara sa imi pun punctul de vedere ce sa fac sa nu ma mai simt asa vinovata ,parca mie rusine sa ma uit la o icoana sau sa citesc intro carte de rugaciuni simt ca lam tradat pe Dumnezeu ascultand mijeriile iehovistilor va rog un sfat daca se poate ,multumesc .
Nu-i rău în sine să asculți ce zic alte secte, rău e dacă-ți schimbă credința, iar tu n-ai schimbat-o, n-ai de ce să te învinovățești. Dacă-ți expuneai punctul de vedere oricum erau slabe șanse să-i convingi. Iar treaba cu "Sunt prea nevrednic ca să mă rog." e o capcană a Satanei, dacă ești nevrednic, cu atât mai mult ai nevoie de rugăciune ca să te îndrepți, nu poți face asta fără ajutorul lui Dumnezeu, zice și în Biblie că fără Dumnezeu nu putem face nimic. Chiar și dacă ai omorât pe cineva, deschide cartea de rugăciuni!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2011, 18:09:56
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Roaga preotul sa vina sa-ti faca sfestanie.

Ce este sfestania? Pai este sfintirea casei. In cursul sfestaniei Dumnezeu este chemat sa sfinteasca apa si pentru ca apa la rugaciunea preotului devine sfintita, adica isi schimba miscarea moleculara si nu se mai altereaza, devenind baubila in ani, aceasta este o dovada ca Dumnezeu a venit in casa in care se face sfestania. Asta e intelesul meu. Si daca a venit Dumnezeu ingerii bolnavi bye bye si linistea ar trebui sa vina inapoi. Asta este.

Pana pe 13 ianuarie sfestania e mult mai puternica ca acum este aproape de boboteaza si vorbim de Agheasma Mare.

Mai mult roaga preotul la sfestanie sa-ti citeasca si rugaciunile de dezlegare. daca face asta orice legatura sau farmece sau mai stiu eu ce facute de acei oameni se dezleaga. Sfestania si rugaciunile de dezlegare sunt bune epntru farmece, vraji, legari, si toate relele, dezlegandu-le. Daca crezi ca cineva iti face farmece lunar, fa si tu sfestania si dezlegarile lunar sau de cate ori iti recomanda duhovnicul pana ce crezi ca cine iti face farmece s-a plictisit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2011, 18:12:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cuiva i s-a descoperit sa citeasca psalmul 26 probabil de 3 ori pe zi daca a stat de vorba cu oameni de alta credinta. Citeste aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11771

Oricum intelegerea mea e ca sfestania + rugaciunea de dezlegare e mult mult mult mai puternica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2011, 19:51:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Ce-aveți, măi, cu rugăciunile de dezlegare, n-a greșit cu nimic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2011, 20:06:54
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
din acel moment am avut numai esecuri in casa.
Ce înseamnă eșecuri în casă, ce-ai pățit mai exact?
Cred că starea ta nu e cauzată de acei oameni ci de tine, te sperii din motive naive.
Și eu am avut nu știu câte discuții cu ei, pe stradă, eram mai mic la acea vreme. Nu m-au convins să trec la ei sau altceva. Doar discuții. Nu am avut mai multe sau mai puține eșecuri în casă sau în afara casei după.
Să te mai întreb ceva: ai avut vreodată eșecuri în casă fără să fi vorbit cu iehoviști sau mai știu eu cine?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2011, 16:56:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Sunt două boli ale conștiinței: una să nu-ți mai dai seama că păcătuiești, din cauza repetării păcatului și alta paranoia, că ți se pare tot timpul că păcătuiești, ai scăpat o cană, ai făcut mare păcat. Cea din urmă e diferită de smerenie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.03.2011, 12:42:34
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Talking

Am patit si eu o treaba asemanatoare...eram la mama mea la tara,caldura mare si eu cu toata curtea. De dupa gard rasar doua capete "minunate" si ma roaga sa ma apropii de poarta,sa deschid si sa ii ascult putin,sa-mi explice ceva. Era prea tarziu sa ma mai exchivez.Am ascultat si cum au dechis gura,am intels. Nu eram ortodoxa practicanta dar Il iubesc pe Isus,Fecioara si D-zeu. Mi-au vorbit foarte frumos si mi-a explicat cum ca imi ofera ei niste carti sa ma documentez,daca am nevoie de bani,dupa ce ma convertesc ma ajuta sistemul lor cu oricat de multi bani am nevoie...etc. Dupa 1/2 h de soare de amiaza,m-am trezit vorbind ca: "daca vin eu la voi la intruniri,veniti dupa aceea la mine la biserica sa-l ascultati pe popa al meu?,va dau eu sa cititi Acatiste,cititi?" Au cascat ochii la mine si s-au dat inapoi de parca vazusera pe nenumitu.Mi-au raspuns politicos ca ei nu au voie sa intre in bisericile noastre...si i-am intrebat si eu ,politicos,"eu de ce as avea voie sa vin la voi.....?"
Le-am explicat ca nu sunt practicanta DAR sunt ortodoxa,botezata ortodoxa si ca iubesc pe Isus si asa o sa mor,punct.
Dupa ce i-am hidratat cu cate un pahar cu apa(LA POARTA)au plecat convinsi ca nu vor mai batea la poarta mea.
A fost amuzant pentru mine atunci,am ras o zi intreaga de tupeul lor.
P.S. intr-e timp,am devenit ortodox practicant si sunt fericita.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.03.2011, 13:00:01
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cainii latra- caravana trece :D. Si la mine in oras te bati mereu de cate un "cuplu" de "pocaite" ( nu stiu de ce secta apartin) care ofera brosuri la trecatori. Eu am decis sa accept si sa multumesc politicos ( nici ele nu te tin la povesti ).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.03.2011, 13:32:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Numarul "martorilor lui Iehova" creste din nefericire....Vara in parc mereu incercau sa abordeze lumea..Tineret si batranei...toti cu turnurile lor de veghe...si bolboroseli fara acoperire....Cu tupeu, iti vorbesc amenintator daca-i combati...Eu una ma feresc de ei...sunt pierduti....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2011, 13:47:15
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Numarul "martorilor lui Iehova" creste din nefericire....Vara in parc mereu incercau sa abordeze lumea..Tineret si batranei...toti cu turnurile lor de veghe...si bolboroseli fara acoperire....Cu tupeu, iti vorbesc amenintator daca-i combati...Eu una ma feresc de ei...sunt pierduti....
Intr-o vreme si eu ma feream...dar mi-am dat seama ca-mi ingradesc singura libertatea de a merge pe strada. Daca ies de 3 ori din casa de 2 ori ma intalnesc cu ele. Ce sa fac ? sa raman in casa scarilor pana trec ? Sa trec pe partea cealalta? Imi dau un fluturas atata tot..le privesc la fel ca pe ceilalti care impart fluturasi cu reclame. Atata tot.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 14:38:10
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 12.09.2010 23:40:20
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44