Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.04.2012, 17:44:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
"Iată declarația dată pentru Buciumul.ro de tânărul Sorin Pura, liderul grupului de inițiativă brașovean pentru nepolitizarea protestelor:
“Din 300 de persoane, erau 90% de la USL iar restul suporteri de la echipele de fotbal. Protestul era condus de lideri locali ai PNL. În primele secunde de la afișarea bannerului cu ”PDL și USL sunt aceeași mafie”, au început să uite că protestează împotriva lui Băsescu și au început să huiduie împotriva noastră, aruncând cele mai abjecte injurii. Am fost acuzați că reprezentăm UDMR-ul (deși aveam tricoloare în mâini – comicul de situație!) sau că suntem agenți de-ai PDL-ului, amenințîndu-ne că vom părăsi piața pe targă. Norocul nostru a fost că eram în mijlocul jandarmilor care ne-au luat apărarea și ne-au scos din acea zonă după ce ne-am transmis mesajul.

Noi aveam informații încă de ieri despre politizarea manifestărilor din Brașov. Au existat lideri PSD care au racolat o mulțime de vagabonzi, le-au oferit băutură și i-au adus la protest. Unul dintre manifestanți ne-a acuzat că am stricat tot ce au construit ei ani de zile (se pare că protestele nu sunt chiar spontane cum ne tot spun la TV).
Din câte observ situația nu e similară în toate orașele din România, unele din proteste fiind nemanipulate în totalitate.”
Buciumul.ro "

Ziua de Cluj, 18 ianuarie 2012, 15:13
http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/protest-impotriva-politizarii-mitingurilor-din-tara–82121.html
Un grup de manifestanți care au participat la protestele din țară, inclusiv de la Cluj, condamnă “tentativa de confiscare a protestelor” de către PSD și PNL.
“Subsemnații, participanți la protestele spontane împotriva guvernării Băsescu, condamnăm tentativa PSD și PNL de confiscare a protestelor. Asistăm la scenariul din 1989-90, când revoluția tineretului a fost furată în folosul unor politicieni corupți și incompetenți. PSD și PNL sunt la fel de vinovate de dezastrul țării. Atât PDL cât și PSD sunt descendentele directe ale FSN, moștenitorul PCR. Ca naționaliști, nu putem accepta înlocuirea guvernului PDL cu un guvern PSD-PNL. Ar fi doar o schimbare de persoane. Corupția și trădarea vor rămâne. Facem apel la toți românii care manifestează în țară să respingă diversiunea! Să dăm un vot de blam întregii clase politice expirate. Din aceste mișcări spontane trebuie să se nască o reformă morala, o nouă clasă politică”, arată semnatarii, între care și muzicianul clujean Cornelius Felecan și studentul Vlad Pușcașu. Pe listă figurează și numele unor persoane din Târgu Neamț, Galați, București, Brașov sau Tecuci.
Precizăm, și la mitingul organizat la Cluj aseară au participat numeroși membri de partid ai PNL și PSD."

"Parca erau spalati pe creier, parca erau preocupati sa strige doar: JOS BASESCU! JOS GUVERNUL! Aratau ca niste robotei programati sa faca ceva, aici discutam despre tehnica de manipulare a maselor, nu erau interesati sa afle adevarata problema, sa afle cum sunt manipulati. Pana la urma s-au strans langa noi in grup de curiosi, tineri, batrani, care ne priveau amuzati si tot susoteau : ” Sunteti tineri si nu prea intelegeti problema, problema este cu Basescu, sa dam jos guvernul, etc”.Parca repetau un discurs invatat de acasa.
Acum vine partea cea mai interesanta. Noi stateam separati de restul multumii…ne-am luat aceasta masura de precautie, cu sfoara rosie, pentru ca ne era teama sa nu intre cineva in mijlocul nostru si sa provoace lumea, sa cadem in plasa celor care se ocupa de asa ceva. La un moment dat, in timp ce noi tineam de bannere, se apropie de noi o doamna, cam pe la 40 de ani, foarte revoltata. Intreaba in stanga si dreapta: “Cine este liderul acestor pusti? Cine a venit cu ei? Cine ii conduce?” Va redeam mai jos dialogul…
-Doamna: Ce bine ca ati venit, sunteti tineri, asa va vreau, sa-l dam jos pe tiran, pe dictator…
Noi am fost foarte suspiciosi de tonul acesta “revoltat”, de tonul exaltat, parca aveam ceva in noi, o voce interioara, care ne soptea: “Aveti grija…” Dimineata, la parastasul Mota-Marin, ne rugasem sa ne ajute bunul Dumnezeu cu aceasta actiune, sa ne dam seama la timp de pericol…SI BUNUL DUMNEZEU NE-A AJUTAT! Nu degeaba avem un blog antisistem, nu degeaba am publicat mii de articole despre tehnici de manipulare…
- Noi am raspuns la un mod politicos: Doamna, suntem tineri nationalisti romani, suntem nationalisti ortodocsi, am venit aici ca sa discutam cu oamenii, sa le aratam adevarata problema, sa stie cine sunt papusarii din umbra, sa nu ne trezim cu o baie de sange in mijlocul Capitalei…
-Doamna (tot asa revoltata): Da, da, asa este…dar trebuie sa scapam de tiran, asta ne baga tara in razboi (?!?!?!?), este ca Ceausescu, ascultati la mine ca sunt femeie in varsta…
Noi ( deja stiam ce doreste de la noi) : Doamna, suntem tineri cu varstele cuprine intre 8 si 28 de ani, sunt vinovati cei care l-au votat pe acest om, acum problema este alta, dvs nu vedeti ce se afla in spatele cortinei…
Dupa acest dialog am incercat sa ne indepartam de d-na respectiva, i-am spus unuia dintre noi sa stea cu ochii pe dansa, sa nu intre in zona noastra si sa strige ceva. Ne urmarea cu atentie fiecare miscare, dupa aproximativ un minut vine langa noi si incepe: ” Voi sunteti cu Basescu, nu? Asa este, da? Sa nu stie lumea ce se petrece in tara…” Cand a pronuntat cuvantul Basescu, automat s-au intors douazeci de capete, priviri suspicioase, unele incarcate de ura, ne priveau de parca eram dusmanii lor. Au inceput instantaneu sa urle: “JOS BASESCU! JOS TIRANUL!” Imediat ne-am dat seama ca ceva se petrece, “Basescu”…ESTE CUVANTUL CHEIE! Cuvantul care declanseaza furia maselor, am inteles cu toti ca oamenii respectivi sunt manipulati cum trebuie, sa strige la comanda, sa vocifereze cand sunt date anumite semnale. Am mai stat aproximativ zece minute si am parasit locatia…RISCAM SA FIM LUATI LA BATAIE DE MANIFESTANTII “REVOLTATI”. Am spus o scurta rugaciune, in gand, si am plecat…
Totul este programat la minut, televiziuniile filmeaza ce trebuie, agentii serviciilor secrete sunt dispusi cum trebuie, oamenii striga la unison ce trebuie, reporterii transmit ce trebuie. PIESA ACEASTA DE TEATRU A MAI FOST SI IN ALTA TARA! Am tinut si noi un mic discurs despre loja satanica a masonilor, sistemul antihristic, profetii ortodoxe, nevoia de Dumnezeu in aceste vremuri grele…PUR SI SIMPLU NE IGNORAU TOTI! Niciun reporter, nicio televziune, niciun “revoltat”…nu se uitau la noi! Pe urma ne-am dat seama ca noi nu eram in schema, noi eram picati ca musca in lapte la manifestatia respectiva…" (fragment)
http://deveghepatriei.wordpress.com/...amant-romanes/


Nici un protest, nici o revolutie si nici o rascoala nu s-a facut, de-a lungul istoriei,mai ales dupa rascoala lui Horia si revolutia franceza(aceste doua au o legatura intre ele), din partea poporului. Mereu a fost cineva sau ceva care a coordonat aceste miscari. Si oricum, poate sa urle romanul cat vrea, pana nu se pocaieste poporul nu o sa fie nici o schimbare in bine in tara noastra.
Este interesant ce postati dar as indrasni sa va intreb : ce sperati cu asemenea postari ?
Pe un forum in care majoritatea habar nu are cine a fost Miscarea Legionara considerindu-o criminala si fascista , necunoascindu-i istoria , necunoascindu-i martirii si sfintii ridicati dintre ei , crezind ce spune Wikipedia despre Capitan atita timp cit sunt carti scrise cu tona despre istoria reala a aceste miscari (si nu partid politic).
Pe un forum in care tineri , care asa cum am mai spus, sunt absolventi de teologie sau intersectati cine stie cum cu teologia ajung sa se indoiasca de cuvintele si caracterizarile marilor duhovnici si legionari in acelasi timp despre ce a fost si ce a vrut aceasta miscare ajungind sa o dea cum ca ei au fost tineri atunci si nu si-au dat seama de alegerea facut .
Pe un forum in care prezenta somitatilor culturale ale perioadei interbelice a tarii in Miscare nu a rausit sa ii faca sa inteleaga decit ca a fost o greseala veniala a cestora de care s-au cait si sau s-au dezis apoi repede sub comunisti ignorind sau necunoascind inca (din cumplita ignoranta irationala) multime placilor comemorative cu aceste somitat(i ca si cu oamenii simplii detinuti) in minastirea Aiud.
Pe un forum unde tinerii pina la 45 de ani , dupa ce ca nu stiu precis mai nimic despre miscare (in primul rind ca in cadrul marelui proces de la Nurenberg Miscarea Legionara din Romania a fost clar si precis identificata ca nefiind fascista !) nici nu doresc sa se informeze ingrosind cu multa ignoranta rindurile bonjuristilor si superficialilor savanti contemporani .

Pe un forum ca acesta deci , ce sperati sau ce asteptati publicind astfel; de materiale ?

Din punctul meu de vedere, pe ambele threaduri pe care le-ati deschis ati postat lucrui absolut deosebite dar care sunt gustate de citiva si care sunt apreciate de inca alti citiva 3-4 useri cunoascuti pt. modul lor de a intelege viata in duh , limba si istoria neamului. Restul ...

Oricum , eu apreciez ce postati si urmaresc firele respective .
Sa speram ca nu apare vreun ,,inselat de draci" ori fratele lui si sa semene discordia ! Sa speram zic...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.04.2012 at 17:54:22.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.04.2012, 18:19:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Europa ne uraste ptr.ca suntem ortodocsi in primul si primul rand. Suntem o tinta vie. EU ne-ar dori catolici,protestanti numai ortodocsi nu. La fel si Grecia.
Aici e un sambure de adevar!
Trag nadejde ca asta nu se va intampla niciodata!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.04.2012, 20:05:25
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Problema tiganilor este si putin exagerata de presa si dramatizata. Nu neg ca reprezinta o problema, dar prea bagata in fata si prea mare tam-tam.
Franta are probleme cu musulmanii, sunt pe primul loc cand vine vb de viol si crime. Si Germania a avut pb cu turcii,arabii. Si astia fac probleme mari,poate chiar mai mari decat tiganii.
Sa nu mai vorbim de negrii cu gastile lor.
Fiecare tara are propriile ei probleme, propria ei clasa de oameni problematici, nu doar Romania. Si in Ungaria sunt o droaie de tigani care numai prostii fac.
Europa ne uraste ptr.ca suntem ortodocsi in primul si primul rand. Suntem o tinta vie. EU ne-ar dori catolici,protestanti numai ortodocsi nu. La fel si Grecia.
Nu cred ca Europei ai pasa ce religie suntem noi, oricum societatea lor e puternic secularizata !!!
Avalansa de tigani,de la noi ai afecteaza in mod direct !!! Si pentru asta, suntem bagati in aceeasi oala,chiar si ca simpli si civilizati turisti romani !!!
Dragostea Europei pentru elemente rasiale exotice, imi pare bine ca si-o plateste cu varf si indesat !!!

Last edited by guardian knight; 06.04.2012 at 20:09:36.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.04.2012, 07:25:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Este interesant ce postati dar as indrasni sa va intreb : ce sperati cu asemenea postari ?
Pe un forum in care majoritatea habar nu are cine a fost Miscarea Legionara considerindu-o criminala si fascista , necunoascindu-i istoria , necunoascindu-i martirii si sfintii ridicati dintre ei , crezind ce spune Wikipedia despre Capitan atita timp cit sunt carti scrise cu tona despre istoria reala a aceste miscari (si nu partid politic).
Pe un forum in care tineri , care asa cum am mai spus, sunt absolventi de teologie sau intersectati cine stie cum cu teologia ajung sa se indoiasca de cuvintele si caracterizarile marilor duhovnici si legionari in acelasi timp despre ce a fost si ce a vrut aceasta miscare ajungind sa o dea cum ca ei au fost tineri atunci si nu si-au dat seama de alegerea facut .
Pe un forum in care prezenta somitatilor culturale ale perioadei interbelice a tarii in Miscare nu a rausit sa ii faca sa inteleaga decit ca a fost o greseala veniala a cestora de care s-au cait si sau s-au dezis apoi repede sub comunisti ignorind sau necunoascind inca (din cumplita ignoranta irationala) multime placilor comemorative cu aceste somitat(i ca si cu oamenii simplii detinuti) in minastirea Aiud.
Pe un forum unde tinerii pina la 45 de ani , dupa ce ca nu stiu precis mai nimic despre miscare (in primul rind ca in cadrul marelui proces de la Nurenberg Miscarea Legionara din Romania a fost clar si precis identificata ca nefiind fascista !) nici nu doresc sa se informeze ingrosind cu multa ignoranta rindurile bonjuristilor si superficialilor savanti contemporani .

Pe un forum ca acesta deci , ce sperati sau ce asteptati publicind astfel; de materiale ?

Din punctul meu de vedere, pe ambele threaduri pe care le-ati deschis ati postat lucrui absolut deosebite dar care sunt gustate de citiva si care sunt apreciate de inca alti citiva 3-4 useri cunoascuti pt. modul lor de a intelege viata in duh , limba si istoria neamului. Restul ... [Cum a zis Parintele Cleopa, mai bine 50 in rai, decat 500 in iad.](L)

Oricum , eu apreciez ce postati si urmaresc firele respective .
Sa speram ca nu apare vreun ,,inselat de draci" ori fratele lui si sa semene discordia ! Sa speram zic...
In legatura cu postarea mea pe care ati citat-o. Eu am postat acele informatii despre protestele care au avut loc, ptr.ca se vorbea mai devreme despre faptul ca nu au iesit multi romani sa protesteze si erau facuti lasi etc.etc. Si vroiam sa arat cum sta treaba cu protestele astea, sa nu mai fie asa naivi oamenii cand vine vb.de proteste. Aici nu era vorba despre Legiune. Faptul ca este "democratie" da falsa impresie ca suntem liberi la rascoala, ori nu e asa. Si daca postarile mele ajuta macar o persoana, atunci foarte bine. Stiu ca mai sunt oameni, tinerii mai ales, dornici sa afle cat mai multe, asa cum eram eu si cum inca sunt. Nu postez ca altii sa ma aplaude si sa fie de acord cu mine;nici nu ma astept sa fie asa. Nu postez ca sa ii gadil pe altii si sa fiu apreciata de cati mai multi pe acest forum. Nu postez ce vor altii sa auda si sa fac pe plac majoritatii, postez parerea mea personala si cuvintele unor Parinti care mi-au placut si care spun mult adevar. Cele doua topice de care zici le-am deschis sunt pentru informare in primul si primul rand, apoi ptr. discutii.

Iar despre Legiune si martirii din inchisorile comuniste si carliste, daca vrei sa aflii adevarul, il poti afla. Sunt atatea carti,marturii despre ce s-a intamplat, incat numai sa nu vrei sa aflii...nu te lamuresti. Si nu doar despre Legiune si perioada interbelica exista putina informare, ci si despre Ortodoxia din Ardeal timp de 1000 de ani. Foarte multi au gresita impresia ca ortodoxia in Ardeal a aparut abia dupa unirea din 1918, ceea ce este o calcare in picioare a istoriei si a sangelui ortodox care a curs in Ardeal. Wikipedia...nu este o sursa de informatie f.buna. Si profesorii de aici, au spus si ne-au sfatuit sa nu folosim wikipedia ptr.ca sunt multe greseli si erori. Calitatea informatiilor depinde si de calitatea sursei. Oricum, ca sa fii sigur de un adevar istoric, nu poti sa te limitezi numai la o sursa, trebuie sa cauti,sa citesti mult,sa compari si apoi sa tragi o concluzie.

@guardian. Parintele Iustin Parvu a spus ca EU ne uraste ptr.ca suntem ortodocsi. Si eu il cred pe cuvant, stie el de ce zice asta. Si nu e greu de observat ca se pune foarte mare presiune pe ortodoxie in zilele astea. Atata timp cat Sfanta Liturghie se mai face, NWO si Antihristul nu pot veni la putere, ori ei vor un guvern mondial si un conducator mondial. Sfanta Liturghie si Jertfa Mantuitorului care se face in fiecare duminica, mai tine lumea asta si ne mai da timp de pocainta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.04.2012, 15:08:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
In legatura cu postarea mea pe care ati citat-o. Eu am postat acele informatii despre protestele care au avut loc, ptr.ca se vorbea mai devreme despre faptul ca nu au iesit multi romani sa protesteze si erau facuti lasi etc.etc. Si vroiam sa arat cum sta treaba cu protestele astea, sa nu mai fie asa naivi oamenii cand vine vb.de proteste. Aici nu era vorba despre Legiune. Faptul ca este "democratie" da falsa impresie ca suntem liberi la rascoala, ori nu e asa. Si daca postarile mele ajuta macar o persoana, atunci foarte bine. Stiu ca mai sunt oameni, tinerii mai ales, dornici sa afle cat mai multe, asa cum eram eu si cum inca sunt. Nu postez ca altii sa ma aplaude si sa fie de acord cu mine;nici nu ma astept sa fie asa. Nu postez ca sa ii gadil pe altii si sa fiu apreciata de cati mai multi pe acest forum. Nu postez ce vor altii sa auda si sa fac pe plac majoritatii, postez parerea mea personala si cuvintele unor Parinti care mi-au placut si care spun mult adevar. Cele doua topice de care zici le-am deschis sunt pentru informare in primul si primul rand, apoi ptr. discutii.
Iar despre Legiune si martirii din inchisorile comuniste si carliste, daca vrei sa aflii adevarul, il poti afla. Sunt atatea carti,marturii despre ce s-a intamplat, incat numai sa nu vrei sa aflii...nu te lamuresti. Si nu doar despre Legiune si perioada interbelica exista putina informare, ci si despre Ortodoxia din Ardeal timp de 1000 de ani. Foarte multi au gresita impresia ca ortodoxia in Ardeal a aparut abia dupa unirea din 1918, ceea ce este o calcare in picioare a istoriei si a sangelui ortodox care a curs in Ardeal. Wikipedia...nu este o sursa de informatie f.buna. Si profesorii de aici, au spus si ne-au sfatuit sa nu folosim wikipedia ptr.ca sunt multe greseli si erori. Calitatea informatiilor depinde si de calitatea sursei. Oricum, ca sa fii sigur de un adevar istoric, nu poti sa te limitezi numai la o sursa, trebuie sa cauti,sa citesti mult,sa compari si apoi sa tragi o concluzie.

@guardian. Parintele Iustin Parvu a spus ca EU ne uraste ptr.ca suntem ortodocsi. Si eu il cred pe cuvant, stie el de ce zice asta. Si nu e greu de observat ca se pune foarte mare presiune pe ortodoxie in zilele astea. Atata timp cat Sfanta Liturghie se mai face, NWO si Antihristul nu pot veni la putere, ori ei vor un guvern mondial si un conducator mondial. Sfanta Liturghie si Jertfa Mantuitorului care se face in fiecare duminica, mai tine lumea asta si ne mai da timp de pocainta.

Nu doresc sa polemizez cu dvs. sau chiar mai mult , sa va trezesc resentimente , dar incerc o senzatie destul de neplacuta dupa aceasta marturisire pe care mi-o faceti.
Aproape de fiecare data cind m-am bucurat pt. ceva bun ce am vazut pe forum (adica, o postare buna) si am apreciat userul respectiv fatis nu a durat mult si am constatat ca aceasta ,,bunatate" nu a fost premeditata ci total intimplatoare , total neintentionata.
Ori eu nu inteleg ce se intimpla in postarea dvs. la care am facut referire in postul anterior , ori dvs. va scapa printre degete esenta a ceea ce ati postat .
Se vede ca ati selectat aceast pasaj din ziarul de Cluj din total alte motive decit cele reale, decit tema care se discuta in acest articol.
Dvs. v-ati oprit doar in faptul cum pot fi anihilate miscarile spontane si in mizeriile pe care le fac PSD si PNL in graba de a ajunge la putere.
Eu in scimb am preferat sa vad adevaratele forte democratice care sunt prezente de multe ori in viata publica prin manifestatii, care au o doctrina de viata cinstita, corecta, si in slujba lui Dumnezeu si care sunt observate cu sirguinta si cautate ca sa fie anihilate !
Aceste forte se numesc astazi "Noua Dreapta" si ele se doresc a fi continuatoarele Miscarii Legionare .
Daca luam textul dvs. la puricat sesizam lesne aceasta . Iata :
- luind ca aliniat de referinta pe acesta : ,,“Subsemnații, participanți la protestele spontane împotriva guvernării Băsescu, dam urmatorele lamuriri : grupul de manifestanti care centreaza discutia si articolul spun prima data despre ei , despre identitatea lor, in aliniatul 4 , urmatoarele : "Ca naționaliști ... " (care dintre fortele politice , partide sau miscari sau partida s-au definit pina acum ca fiind nationalista ? Care ? Va spun eu : nici una , afara de Noua Dreapta !)
- la aliniatul 22 , tinerii isi definesc memoria politica si inaintasii :" Dimineata, la parastasul Mota-Marin, ne rugasem sa ne ajute bunul Dumnezeu cu aceasta actiune..."
Pai cine a fost Mota si Marin si cine le cinsteste memoria si lupta ? Vreun partid, partida sau miscare ? Nu ! Ci Noua Dreapta !
- in aliniatul 25 formatiunea numita ,,tineri" pune punctul pe "I" si isi declina identitatea in mod fatis : "- Noi am raspuns la un mod politicos: Doamna, suntem tineri nationalisti romani, suntem nationalisti ortodocsi ".
Care formatiune politica , indiferent cum se cheama, se stie ca a fost si mai este NATIONALIST-ORTODOXA ? Va spun tot eu ! Miscarea legionara Romana si Noua Dreapta !
- si in sfirsit un ultim indiciu de intarire a celor spuse : "Am tinut si noi un mic discurs despre loja satanica a masonilor, sistemul antihristic, profetii ortodoxe, nevoia de Dumnezeu in aceste vremuri grele..."

Deci, pornid de la aceasta identitate voalata dar asumata am ajuns si eu la Miscarea Legionara si mi-am permis sa va scriu postul anterior . Ca nu ati inteles ceea ce defapt era lesne de inteles ... nu mai este treaba mea , sau altfel spus , iata ca uneori coada vacii are legatura mare cu usa primariei !

Cit despre a cunoaste eu istoria Miscarii ... va rog sa nu va temeti ! Asa cum am mai spus si in alte postari de ale mele , am trecut de mult de la studiul de biblioteca la cautari sustinute in teren si realitate .

Asta a fost cu postarea mea anterioara. Pacat ca nu ne-am si priceput unul pe altul . Bucuria initiala mi-a fost lesne spulberata .
Dar poate ca in viitor vom discuta mai cu folos !!!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.04.2012 at 15:28:38.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.04.2012, 16:27:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu doar Doua Dreapta este partid nationalist, ci si Pentru Patrie, insa ND are mai multa actiune in prezent decat Pentru Patrie. Am mai vorbit despre aceste doua partide nationaliste si cu alta ocazie pe acest forum .

Cei de la deveghepatriei nu fac parte dintr-un partid. Din scrisoarea lor catre primarie, reiese ca fac parte din "Asociatia Victimilor Mineriadelor din Romania", care nu este partid sau cel putin asa stiu eu. Nu trebuie sa fii intr-un partid sa fii nationalist. Sau aceasta asociatie este in colaborare cu ND si nu am aflat eu ?!
http://avmr.ro/ -site-ul lor oficial.

Iar cand am zis de istorie si Legiune, nu ma refeream la dumneavoastra, sa va documentati sau asa, ma refeream in general. Am spus la modul general ca, daca se doreste a afla adevarul despre ML sau altceva, se poate daca se cerceteaza. Nu am vrut sa insinuez ca dumneavoastra, personal, ar trebui sa va documentati. Nu.

Revin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.04.2012, 17:13:57
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu nu stiu care-i problema, daca unii oameni nu se mai simt reprezentati de statul roman, de popor, de natiune - sunt liberi sa emigreze, sa doreasca sa-si faca rostul pe alte meleaguri si sa prospere acolo daca pot, devenind cetateni ai altor state, sa uite - daca vor - vechea viata pe care au avut-o aici. Tot asa cum cei ce doresc sa se implineasca in Romania au tot dreptul s-o faca.

Mie imi pare ca sesizez nitica ura in discutia asta, ura fata de cei ce aleg sa plece, ca si cum ar fi niste tradatori. Tara nu e o persoana, nu e o mama, e doar un instrument, transpunerea in concept a ideii de convietuire pasnica intre oameni. Cine nu poate convietui cu restul e liber sa plece oricand, nu e obligat sa suporte compania altora ca un fel de jertfa altruista pentru Tara Mama.

Dar, ce sa-i faci? Asa e cand nationalistii intra pe forum si isi fac de cap.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.04.2012, 19:39:31
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una e sa emigrezi, sa te muti in alta tara si alta e sa iti fie rusine sa spui strainilor ca esti roman. Chiar daca in tara nu e totul perfect, nu inseamna ca trebuie sa iti fie rusine si jena de nationalitatea pe care o ai. Daca tie ti se pare normal sa te duci in Germania de exemplu, si daca te intreaba cineva de unde esti sa spui ca din Italia sau Grecia in loc de Romania, mie nu mi se pare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.04.2012, 21:02:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Una e sa emigrezi, sa te muti in alta tara si alta e sa iti fie rusine sa spui strainilor ca esti roman. Chiar daca in tara nu e totul perfect, nu inseamna ca trebuie sa iti fie rusine si jena de nationalitatea pe care o ai. Daca tie ti se pare normal sa te duci in Germania de exemplu, si daca te intreaba cineva de unde esti sa spui ca din Italia sau Grecia in loc de Romania, mie nu mi se pare.
Vai, v-as raspunde mai substantial dar sunt ocupat rau si necajit ca au navalit nationalistii astia pe forum si nu mai am loc sa stranut , eu care sunt un ecumenist si un pseudonationalist de nadejde.
Auuu ! si cind zic cum ca as fi pseudonationalist nu ma refer la ceva rau, nuuuu, ca nu vreau sa ma jignesc si sa ma supar pe mine insumi , deoarece sunt educat si zic ca traiesc in cunostiinta cu timpul acesta , ci ma alint asa , fiind in extaz de termeni si beatitudine, de proces cognitiv si de reflectie superioara. Of, nationalistii astia de pe forum... imi produc o... asa... un fel de ... niste... da' ce sa mai spun , ca " nu ai cu cine" !?!?!?

Dar sa lasam ,,specificatiile filozofrice" si sa zicem : sora , sa ne intelegem bine , eu nu sunt suparat pe dvs, nu m-a deranjat nimic si nu doresc sa insinuez altceva decit o fac la vedere . Nu, doar am facut o precizare si am incercat sa fim amindoi cu ,,ochii la slanina", eliminind echivocul (faina !).
Ba ma repet, mi-a placut mult si totul este bine !

NB: sa nu uitam numele si intentia acestui thread !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.04.2012 at 21:13:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.04.2012, 21:50:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Una e sa emigrezi, sa te muti in alta tara si alta e sa iti fie rusine sa spui strainilor ca esti roman. Chiar daca in tara nu e totul perfect, nu inseamna ca trebuie sa iti fie rusine si jena de nationalitatea pe care o ai. Daca tie ti se pare normal sa te duci in Germania de exemplu, si daca te intreaba cineva de unde esti sa spui ca din Italia sau Grecia in loc de Romania, mie nu mi se pare.

Adevarul este ca le e rusine cu ei insasi!Tine mai degraba de domeniul terapiei si consilierii psihologice.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nimeni nu poate sti sfarsitul omenirii ? nesperatu Generalitati 10 29.12.2012 15:16:57
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 15:17:07
Nimeni nu este de neinlocuit costel Generalitati 10 04.04.2011 17:10:35
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32