Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2008, 07:31:58
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Sfantul Prooroc Iezechiel,capitolul 34
Pastorii necredinciosi si fagaduinta Pastorului bun

Fost-a cuvantul Domnului catre mine si mi-a zis:
Fiul omului,prooroceste impotriva pastorilor lui Israel,prooroceste si le spune:Asa graieste Domnul Dumnezeu:Vai de pastorii lui Israel,care s-au pastorit pe ei insisi!Pastorii nu trebuia ei oare sa pastoreasca turma?Dar voi ati mancat grasimea si cu lana v-ati imbracat,iar turma n-ati pascut-o.Pe cele slabe nu le-ati intarit;oaia bolnava n-ati lecuit-o si pe cea ranita n-ati legat-o;pe cea ratacita n-ati intors-o si pe cea pierduta n-ati cautat-o.ci le-ati stapanit cu asprime si cruzime.Si ele,neavand pastor,s-au risipit,si risipindu-se au ajuns mancare tuturor fiarelor campului.De aceea ratacesc oile Mele prin toti muntii si pe tot dealul inalt;imprastiatu-s-au oile Mele peste toata fata pamantului si nimeni nu ingrijeste de ele si nimeni nu le cauta.De aceea ascultati pastori,cuvantul Domnului:
Precum este adevarat ca Eu sunt viu,zice Domnul Dumnezeu,tot asa este de adevarat ca voi face dreptate;pentru ca oile Mele au fost lasate prada si fara pastor,oile Mele au ajuns mancarea tuturor fiarelor campului,iar pastorii Mei n-au purtat grija de oile Mele,ci pastorii s-au pascut pe ei insisi,si oile Mele nu le-au pascut.
De aceea ascultati pastori cuvantul Domnului:
Asa zice Domnul Dumnezeu:
Iata Eu vin la pastori;le voi cere inapoi oile Mele din mana lor si ii voi impiedica sa nu mai pasca oile Mele si nu se vor mai paste pastorii pe ei insisi si voi smulge oile Mele din gura lor si ele nu vor mai fi pentru ei o prada de sfasiat.
Caci asa zice Domnul Dumnezeu:Iata Eu Insumi voi purta de grija de oile Mele si le voi cerceta.
Cum cerceteaza pastoral turma sa in ziua in care se afla in mijlocul turmei sale risipite,asa voi cerceta si Eu oile Mele si le voi aduna din toate locurile,unde au fost ele risipite in ziua cea cetoasa si intunecata.
Le voi face sa iasa din mijlocul popoarelor,le voi aduna din diferite tari si le voi aduce in tara lor si le voi paste prin muntii lui Israel,pe langa cursurile de apa si prin toate locurile de locuit ale tarii acesteia.
Le voi paste in pasune buna si staulul va fii pe muntii cei inalti ai lui Israel;acolo se vor odihni ele,in staul bun si vor paste in pasune grasa in muntii lui Israel.
Eu voi paste oile Mele si eu le voi odihni,zice Domnul Dumnezeu.
Oaia pierduta si ratacita o voi intoarce la staul,pe cea ranita o voi lega sip e cea bolnava o voi intari,iar pe cea grasa si tare o voi pazi si voi pastori cu drepate.
Iar despre voi,oile Mele,asa zice Domnul Dumnezeu:Iata voi face judecata intre oaie si oaie,intre berbec si tap.
Oare nu va ajunge ca pasteti in pasune buna,iar ce ramane calcati cu picioarele voastre si ca beti apa curat,iar pe cea care ramane o tulburati cu picioarele voastre?”
De aceea asa le zice Domnul Dumnezeu:”Iata Eu Insumi voi face judecata intre oaia grasa si oaia slaba.
Deoarece voi izbiti cu umarul,cu soldul si cu coarnele voastre,impungeti pe toate oile bolnavicioase,pana cand le scoateti afara.
Eu voi veni sa scap oile Mele,ca sa nu mai fie prada si voi judeca intre oaie si oaie.
Voi pune peste ele un singur pastor,care le va paste;voi pune pe robul Meu David;el le va paste si el va fii pastoral lor.
Iar Eu,Domnul,le voi fii Dumnezeu,iar robul Meu,David va fii print intre ei.Eu,Domnul,am grait acestea.
Voi incheia cu ele legamantul paciisi voi indeprta din tara fiarele salbatice,incat oile Mele sa traiasca in siguranta,in pustiu si sa doarma in padure.
Voi darui lor si imprejurimilor muntelui Meu binecuvantare si ploaie le voi trimite la vreme;ploi de binecuvantare vor fii acestea.
Pomul din camp isi va da rodul sau si pamantul isi va da roadele sale si oile Mele vor fii in siguranta pe pamantul lor si vor stii ca Eu sunt Domnul,cand voi sfarama catusele jugului lor si le voi scapa din mainile celor ce le-au robit.
Nu vor mai fii ele prada popoarelor si fiarele campului nu le vor mai sfasia;ele vor trai in siguranta si nimeni nu le va mai tulbura.
Voi face acolo sadire vestita si nu vor mai pieri de foame pe pamant;nici nu vor mai suferi ocara de la popoare.
Si vor sti ca Eu,Domnul Dumnezeul lor,sunt cu ele,iar ele,casa lui Israel,sunt poporul Meu,zice Domnul Dumnezeu.
Si voi,oile Mele,sunteti turma pe care o pasc,iar Eu sunt Dumnezeul vostru,zice Domnul Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Painea lui Iezechiel Florin-Ionut Postul 14 05.03.2013 11:09:09
CE ne fac preotii nostrii Laurentiu Generalitati 50 17.09.2007 18:18:11