Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.05.2012, 21:19:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cine doreste sa stie ce cred adventistii despre "moarte si inviere" va rog sa intrati pe site-ul lor oficial unde se explica http://www.adventist.ro/index/convin...-invierea.html si ignorati-l pe domnul osutafaraunu, care exista pe acest forum doar pentru a starni polemici si a denunta ortodoxia !
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.05.2012, 21:21:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cine doreste sa stie ce cred adventistii despre "moarte si inviere" va rog sa intrati pe site-ul lor oficial unde se explica http://www.adventist.ro/index/convin...-invierea.html si ignorati-l pe domnul osutafaraunu, care exista pe acest forum doar pentru a starni polemici si a denunta ortodoxia !
Mulțumesc! Eu mă retrag: misiune îndeplinită!
Reply With Quote
  #133  
Vechi 26.05.2012, 21:24:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mulțumesc! Eu mă retrag: misiune îndeplinită!
In sfarsit! prozelitismul d-voastra e ingrozitor. Exista un site oficial adventist, nu mai e nevoie sa repetati ce scrie acolo, pe toate sectiunile forumului ortodox. V-am facut reclama la site, gata! Nb.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 26.05.2012, 21:40:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pe mine m-ați făcut "bătut în cap"
Nu eu te-am făcut, tu ai ales să fii așa....!

Citat:
, de ce-i jigniți și pe ceilalți useri?
Din cauza unor virtuți insuficient cultivate. Dar tu cum de te-ai trezit să-i aperi pe ”ceilalți useri” taman când vrei să mă ataci pe mine? Asta-i o manevră de nesimțit, prin care vrei să-mi strici credibilitatea, însă e cam trasă de păr șmecheria.

Citat:
De ce nu faceți voi aceste comentarii pe topicele dedicate? Pentru că atunci diversiunea nu mai funcționează.
Pentru așa vreau eu....Ce numești tu diversiune e doar o completare la lista de minciuni din patrimoniul asociației AZ7. Mă gândeam să fac un top al celor mai cretine invenții sâmbetiste, ceva de genul ”o sută fără unu motive să respingeți șarlatania adventistă!”

Citat:
Cum dați de o fundătură dogmatică, cum recurgeți la aceste tertipuri...
Fundătură dogmatică mai întunecată decât aia în care te zbați tu, n-am văzut pe-aici.

Citat:
credeți că nu este evident pentru mine și pentru cei ce vă citesc?
Puțin în pasă ce e evident pentru tine, iar ”cei care mă citesc” au propriul lor discernământ, n-au nevoie de unul defect cum e al tău.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 26.05.2012, 21:46:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Toate ființele create din acest Univers nu sunt nemuritoare prin sine, ci doar prin Dumnezeu, Singurul care are nemurirea (1 Tim.6,16). Iar această nemurire se capătă condiționat. Adam păcătuind, a pierdut-o. Pomul vieții nu era un obiect magic pe care atingându-l căpătai nemurirea chiar împotriva voinței lui Dumnezeu. De fapt, nici nu am certitudinea că era un pom asemenea pomilor pe care-i cunoaștem noi astăzi. Ideea însă rămâne valabilă: accesul acesta la nemurire a fost tăiat! Adam moare. Sufletul omului nu este nemuritor, ci el moare. Nemurirea o vor recăpătă doar cei care mor în Hristos și vor fi înviați de El la revenirea Lui. Simplu, biblic, creștinesc. Tot ce nu se încadrează Scripturii și învățăturii lui Hristos, vine de la cel rău.
Daca tu zici ca nu exista un suflet nemuritor si ca in Biblie sufletul=fiinta vie, uite ca Biblia te contrazice. Omul ARE un suflet si NU este doar un suflet:
"Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău"
Luca 12:20
Reply With Quote
  #136  
Vechi 26.05.2012, 22:37:59
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mulțumesc! Eu mă retrag: misiune îndeplinită!
Ce zici, poti sa revii sa comentezi acest post?
Citat:
În prealabil postat de MihaiG
Și, pentru cine citește în engleză, a se vedea poziția oficială a AZ7 față de avort, care de fapt permite avortul în situații cum ar fi sarcina rezultată din viol:

http://www.adventist.org/beliefs/gui...in-guide1.html
Reply With Quote
  #137  
Vechi 26.05.2012, 23:31:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca tu zici ca nu exista un suflet nemuritor si ca in Biblie sufletul=fiinta vie, uite ca Biblia te contrazice. Omul ARE un suflet si NU este doar un suflet:
"Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău"
Luca 12:20
Ce tot insistati cu 99? D-voastra chiar n-ati inteles pana acum ca adventistii se ghideaza dupa scrierile lui Ellen G. White care a formulat invatatura de baza a cultului lor, punctele lor doctrinare biblice? Cum in secolul XIX era la moda filosofia spiritista, spiritismul debutand in mod oficial in SUA si fiind extrem de popular, aparand chiar si o "Biblie a spiritismului" scrisa de Davis, un "medium" renumit al epocii, femeia asta l-a condamnat, pe buna dreptate, doar era o religie surogat cu caracter secularist, insa a cazut in extrema ajungand de la respingerea practicilor spiritiste sa nege credinta crestina in nemurirea sufletului, in care adventistii si toti crestinii credeau si sa reinterpreteze ea Sfanta Scriptura, dupa ideile ei. Ea n-a studiat Biblia si a ajuns la concluzia ca sufletul e nemuritor, ci si-a formulat aceasta idee, independent de textul biblic, din cauza rejectiei spiritismului, a luat-o ca pe o certitudine si apoi a cautat sa si-o fundamenteze biblic, pentru a-i da "legitimitate". Din cauza aceste "profetese" si modului ei propriu de a intelege Scriptura si-au schimbat optica radical adventistii de ziua a 7-a. Au un tipar hermeneutic biblic fixat de doamna White si refuza sa se gandeasca la posibilitatea ca aceasta sa se fi inselat. Daca ea ar fi fost o interpreta buna a Bibliei, ar fi corectat greselile pionierilor adventi, dar n-a facut-o. Probabil daca "spiritismul" n-ar fi luat amploare in sec.XIX, cand era practicat in saloanele burgheze,(inclusiv la noi) adventistii n-ar fi sustinut azi ceea ce sustin legat de "sufletul dupa moarte", deci interpretarile lor se datoreaza si mediului cultural ce i-a influentat.

Un adventist atrage atentia fratilor sai asupra pericolului de a o considera pe Ellen G White profet.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=13672&page=59

Last edited by ioanna; 27.05.2012 at 00:07:39.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 27.05.2012, 07:26:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Îmi cer iertare că am tulburat pacea și liniștea acestui sub-subforum dedicat slujbei înmormântării. În lipsa unui topic activ (neînchis) adecvat, am fost atras de titulul topicului "Sufletul după moarte" în loc să aleg soluția mai simplă a înființării unui nou topic pe subforumul-ghetto hărăzit "sectanților". O fac acum și o să încerc să răspund acolo întrebărilor dvs.

Încă o dată: iertare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02