Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2011, 12:42:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mi-a placut mult acest cuvant al parintelui Paisie Aghioritul legat nu doar de judecarea preotului, ci de judecarea semenilor in general, de felul cum vedem si prezentam realitatea:

"Cunosc din experienta ca in viata aceasta oamenii se impart in doua categorii. O a treia categorie nu exista; oamenii apartin fie uneia, fie celeilalte. Cei din prima categorie se aseamana cu mustele. Principala caracteristica a mustei este sa fie atrasa de mizerie. De exemplu, cand o musca se afla intr-o gradina plina cu flori cu miresme minunate, ea le va ignora si se va aseza pe o mizerie pe care o va intalni pe jos. Va incepe sa zboare de jur imprejur si se va simti confortabil in mirosul urat. Daca musca ar putea sa vorbeasca, si am ruga-o sa ne arate un trandafir in gradina, ne-ar raspunde: Nu cunosc ce este acela un trandafir. Cunosc numai unde poti gasi gunoi, toalete si mizerie. Sunt unii oameni care se aseamana mustelor. Acestia au invatat sa gandeasca negativ si intotdeauna privesc spre lucrurile rele in viata, ignorand si refuzand prezenta lui Dumnezeu.

Cealalta categorie este asemenea albinei a carei caracteristica principala este sa caute intotdeauna ceva parfumat si delicat pe care sa se aseze. Cand o albina se afla intr-o camare plina cu mizerie dar in care se gaseste si ceva dulce intr-un colt, ea va ignora mizeria si se va aseza pe acel lucru dulce. Acum, daca am intreba albina sa ne arate unde se afla gunoiul, ne va raspunde: "Nu stiu. Va pot spune numai puteti intalni florile, dulciurile, mierea si zaharul; cunoaste numai lucrurile bune in viata si ignora raul”. Aceasta este cea de-a doua categorie de oameni care au gandire pozitiva. Ei intotdeauna incearca sa acopere raul pentru a-i proteja pe semenii lor. Din contra, oamenii din prima categorie incearca sa prezinte raul si sa-l aduca la suprafata.

Cand cineva vine la mine si incepe sa-i acuze pe altii, punandu-ma intr-o situatie dificila, le dau acest exemplu. Apoi, le spun sa se decida carei categorii doresc sa apartina, pentru a gasi oameni de acelasi fel cu care sa comunice”.

Last edited by Marius22; 04.03.2011 at 12:45:30.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2011, 13:27:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cu cat te astepti mai mult de la un om, cu atat te intristezi (sau judeci) mai tare caderile lui ! Astfel, calugarii, preotii, teologii si crestinii nu au voie sa faca nimic din cele pe care le face lumea, caci "judecata" lor va fi cu mult mai mare decat a celorlalti. Dumnezeu la fel se raporteaza... sa vedem "dreptatea" Fratelui celui Mare care, stand acasa, cade grozav.

Cel mai bine este insa sa intelegem caderile altora prin lupta noastra (adesea lipsita de izbanda) cu vreo patima personala.
Abia atunci vom putea privi cu aceeasi ingaduinta pe toti cei cazuti, fie ei preoti sau necrestini.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 04.03.2011 at 13:31:59.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2011, 12:12:01
Header Header is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Preotii din pacate sunt judecati si in cele mai multe cazuri de proprii enoriasi ortodocsi.
Mireanul de rand nu a invatat ca un preot care greseste singur acolo in osteneala rugaciunii dupa apus poate fi iertat, mireanul insa pentru judecata lui cu greu ajunge sa fie iertat.

E adevarat ca sunt si preoti care gresesc, dar NU trebuie extinsa greseala lor peste intreaga biserica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2011, 14:30:50
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles cum sta treaba cu preotii, sunt oameni, nu pot fi perfecti, au slabiciuni etc. Dar ierarhii? Sunt calugari, au depus vot de saracie si traiesc in lux, trebuie sa poarte de grija de parohii dar nu le viziteaza fara sa perceapa bani (cand s-a sfintit biserica la mine la tara oamenii au trebuit sa contribuie si pentru onorariul episcopului-nu va zic suma ca sa nu produc sminteala. Eu nu am vrut sa dau dar am inteles ca suma a fost acoperita). Nu mai vorbesc de scandalurile in care se implica sau ei le provoaca, de masinile scumpe in care circula de faptul ca fac multe tampenii si sunt considerati infailibili, de resedintele, calatoriile pe care le fac etc.Sau deja unii nu mai sunt in deplinatea functiilor si nu renunta la scaun. Ei nu pot fi judecati?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2011, 15:32:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Am inteles cum sta treaba cu preotii, sunt oameni, nu pot fi perfecti, au slabiciuni etc. Dar ierarhii? Sunt calugari, au depus vot de saracie si traiesc in lux, trebuie sa poarte de grija de parohii dar nu le viziteaza fara sa perceapa bani (cand s-a sfintit biserica la mine la tara oamenii au trebuit sa contribuie si pentru onorariul episcopului-nu va zic suma ca sa nu produc sminteala. Eu nu am vrut sa dau dar am inteles ca suma a fost acoperita). Nu mai vorbesc de scandalurile in care se implica sau ei le provoaca, de masinile scumpe in care circula de faptul ca fac multe tampenii si sunt considerati infailibili, de resedintele, calatoriile pe care le fac etc.Sau deja unii nu mai sunt in deplinatea functiilor si nu renunta la scaun. Ei nu pot fi judecati?
Structura ierarhica are rostul ei in Biserica lui Hristos. Ea trebuie sa fie insa si marturia unui progres in sfintenie, nu numai in putere si autoritate. Apelativele "Sfintia Voastra" sau "Preasfintia Voastra" trebuie sa aiba un fundament real, nu doar sa faca dovada unui limbaj de lemn, protocolar.

Dar, si noi, cei pastoriti, gresim atunci cand caderile pastorilor nasc in noi revolta, ura, dispret, judecata, slabire sau pierdere a credintei. Nu trebuie sa lasam ca o cadere sa provoace o alta cadere, pe a noastra. Sunt sigur ca exista crestini care primesc caderile clericilor cu inima smerita, cu nejudecare, cu rugaciune, cu lacrimi, cu post, pentru acestia, pentru ei insisi, si, in defintiv, pentru Hristos.

Daca suntem atat de "drepti" incat unii preoti si ierarhi au ajuns mai prejos de noi, de ce sa nu ne zidim noi duhovniceste prin caderile lor? Insa noua ne este mai la indemana barfa, decat rugaciunea. Ne este mai usor sa aratam cu degetul decat sa trecem sub tacere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2011, 16:13:50
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate si e corect felul in care ai pus problema! Dar faptul ca ierarhii care ar trebui sa fie cel mai bun exemplu de viata duhovniceasca, de smerenie, credinta ies in evidenta prin lux, distanta, privire de sus a tuturor deja e prea mult. Eu ii inteleg pe preoti, sunt de acord cu multe si le tolerez multe pentru ca sunt in primul rand oameni, dar un ierarh cu calugaria in spate, cu doctorate date, lider spiritual etc ma face sa fiu foarte critic. Nu trebuie sa fii inplicat in administratia Bisericii ca sa iti dai seama de faptul ca ei sar calul cel mai tare, ca sunt asemeni politicienilor nostri. Poate vi se pare ca generalizez dar in afara de episcopul de Harghita si Covasna nu am auzit de bine despre nimeni altcineva!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.06.2011, 19:46:08
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

"Cine dintre voi este fara de pacat, sa arunce cel dintai cu piatra" I.8,7, a zis Mantuitorul. Suntem ingaduitori cu noi,ca si cum noua ne este permis orice, dar facem un rechizitoriu aspru vietilor semenilor nostrii,stiind bine ca dupa Sf. Scriptura omul nu trebuie sa treaca dincolo de el.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.06.2011, 22:04:21
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Privind din punct de vedere duhovnicesc, nu este de mirare că apar și căderi.
Cu cât gradul ierarhic este mai mare, cu atât războiul nevăzut, cu forțele întunericului, este mai aprig.

Last edited by Carmen FUNIERU; 15.07.2011 at 01:09:12.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.08.2011, 08:11:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali_Ioana Vezi mesajul
Pacatele preotului sunt judecate doar de Dumnezeu, sa nu ne mai facem si noi pacate judecand preotii, caci destule pacate avem: "caci cine va arunca piatra, de piatra va muri".
De acord, preotul nu trebuie judecat, etichetat, blamat, insa putem constata actiunile sale, fapta sa poate fi criticata, insa in acelasi timp sa avem puterea de a ierta, sa credem sincer ca in om exista lumina si sa-i dam timp sa si-o descopere. Asta inseamna sa iubesti oamenii, asta ne-a invatat Iisus.

Last edited by ioanna; 01.08.2011 at 08:21:07.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.08.2011, 09:17:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De acord, preotul nu trebuie judecat, etichetat, blamat, insa putem constata actiunile sale, fapta sa poate fi criticata, insa in acelasi timp sa avem puterea de a ierta, sa credem sincer ca in om exista lumina si sa-i dam timp sa si-o descopere. Asta inseamna sa iubesti oamenii, asta ne-a invatat Iisus.

Chiar daca vedem ca a gresit ,sa pastram pentru noi greseala lui ,sa nu mai trambitam la altii ,nici macar la cei apropiati nu ar trebui sa spunem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Duminica Infricosatei Judecati VLAHOPOL Intrebari utilizatori 1 27.02.2011 19:45:11
Oamenii nu vor fi judecati ca au pacatuit flying Generalitati 4 20.05.2010 14:22:30