Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2012, 19:07:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe masura ce trece timpul, constat cat de multi mi-o iau inainte in toate. Am curajul sa observ asta, fara falsa modestie. Exista multi oameni deosebiti in jurul nostru. Exista chiar sfinti mari pe care, din ignoranta, i-am trecut cu vederea fara sa stiu cat de mult m-ar fi putut ajuta, daca i-as fi rugat.

Fiecare om este unic, iar imprejurarile si lectiile pe care le primim pentru mantuirea noastra sunt si ele ... mai diferentiate decat in cel mai importaant manual de pedagogie!

O batrana modesta care vinde flori si se roaga tot timpul prin rugaciuni simple are mereu fata luminata, vocea blanda si sare in ajutor sa-ti spuna ce leacuri naturiste a mai aflat, in speranta ca-i vor folosi cuiva.
Eu observ cum si necredinciosi mi-o iau inainte in ceea ce priveste comportamentul,ca sa nu mai vorbesc de cei care cred. Oamenii sunt minunati,si e f greu sa apreciem daca frumusetea lor vine din credinta sau e naturala. Caci poate noi judecam stramb ,ne luam doar dupa vorbe sau critterii rigide,dar nu stim ce e in adancul acelui om.
Cine vedea pe vames si pe fariseu,s-ar fi grabit sa spuna :iata un credincios si un necredincios. Dar de fapt era exact invers,si doar Dumnezeu stie adancul fiecaruia
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2012, 19:12:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Neincercand sa luam locul lui Dumnezeu. E de ajuns sa ma gandesc la incercarea unora de a-i desparti pe cei rai de cei buni, cand acest lucru ii revine doar lui Dumnezeu. Mi-a placut ce a spus un parinte: "In clipa in care cineva vrea sa smulga neghina in locul lui Dumnezeu, atunci ii ia acelei persoane sansa de a deveni grau, ii ia sansa de a se transforma din lup in oaie, iar cine pretinde sa faca separarea sau judecata de pe acum, acela se substituie lui Dumnezeu si se opune rabdarii Lui". Sunt si alte motive prin care putem dovedi ca suntem crestini.
Deci ar trebui sa fim mai toleranti cu cei care ni se par ca gresesc,sau ca sunt rataciti? Sau cu cei care nu ii suferim ? De ce a-ti ales tocmai aceasta calitate dintre toate cele care ar trebui sa le exprimam in viata noastra? oare pentru ca e asa greu sa luptam cu tendinta noastra de a judeca pe ceilalti,si e asa mare bucurie cand scapam de aceasta grea patima.?
Si ca intradevar putem sa facem aceasta zi de zi,in sinea noastra,alungandu-ne toate gandurile de superioritate fata de ceilalti
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2012, 19:14:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Rabdare, smerenie, iubire, practicate. Sa nu barfesti, sa nu judeci, sa nu tii minte raul care ti s-a facut. Sa ajuti pe oricine prin toate mijloacele pe care ti le-a dat Dumnezeu. Atat in ceea ce priveste familia, cat si oamenii cu care intri in contact zilnic. Sa nu-ti fie rusine sa-l marturisesti pe Dumnezeu. Sa-ti fie gandul doar la El. Sa fii un bun exemplu pentru copiii si nepotii tai.
Multumes ca imi intariti convingerea ca valorile sunt aceleasi cunoscute,numai ca trebuiesc aplicate concret zi de zi,si nu de unul singur,ci cerind ajutorul lui Dumnezeu.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2012, 21:13:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Si uita. Ca sa poata spera ca va face din nou.
Si multumeste lui Dumnezeu ca l-a ingaduit tocmai pe el sa faca un bine, cat de mic, in lumea asta mare si mereu schimbatoare.
Si uita si raul pe care (crede ca) i l-au pricinuit altii. Ca sa poata spera ca va indepini poruncile Domnului :).

Ma bucur ca ai revenit!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2012, 22:10:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si uita si raul pe care (crede ca) i l-au pricinuit altii. Ca sa poata spera ca va indepini poruncile Domnului :).
Noi nu trebuie doar sa iertam, ci sa si uitam. Nu ierta doar din ascultare fata de Dumnezeu, ci din placere pentru ceilalti. (…) Dar, acela care se împaca cu ceilalti spre a fi laudat, acela îsi face rau singur.
Când nu-l ierti pe altul, tu nu-l amarasti atâta pe el, pe cât te jignesti pe tine însuti. (Sfântul Ioan Gura de Aur)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2012, 12:25:41
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumes ca imi intariti convingerea ca valorile sunt aceleasi cunoscute,numai ca trebuiesc aplicate concret zi de zi,si nu de unul singur,ci cerind ajutorul lui Dumnezeu.Doamne ajuta !
Da Iustin, exact la asta ma refeream, aplicate concret zi de zi, ca la teorie suntem multi buni, mai greu e cu practica. Dar tocmai asta il face pe crestin sa fie demn de acest nume, sa aplice ceea ce altii doar teoretizeaza. Sa fie exemplu pentru ceilalti. In rabdare, smerenie si iubire. Aceste trei cuvinte s-au repetat de atatea ori pe acest forum, incat pot cadea in desuet. Dar nu, nu trebuie sa cada, trebuie sa le simtim, sa suferim cand nu le practicam ca sa ne intoarcem iarasi catre ele. Catre oameni, catre Dumnezeu.
Cerand ajutorul lui Dumnezeu? Pai cum altfel?! Noi nu suntem nimic fara El. Oricat ne-am considera noi fiinte superioare si evoluate. Evoluate in ce? In pacate, poate.
Cuvintele Fericitului Augustin: "Iubeste si fa ce vrei" puse in practica de un crestin, sunt insasi chintesenta crestinismului.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.11.2012, 12:35:14
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Noi nu trebuie doar sa iertam, ci sa si uitam.
Intrutotul de acord cu tine Cristi, iertarea fara uitare este nula din punct de vedere crestinesc. Este greu (o spun din proprie experienta) si de aceea ma rog la Dumnezeu sa-mi dea ani sa pot uita. Sta in firea omului (cazut) sa nu uite, de aceea trebuie sa cerem intotdeauna ajutorul Domnului ca sa putem uita. Singuri noi, nu reusim.
Dar cum ne dam seama ca am uitat?
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)

Last edited by Floare alba; 26.11.2012 at 16:04:54.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.11.2012, 18:20:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Dar cum ne dam seama ca am uitat?
Atunci cand persoana care ne-a gresit ne apare in fata si noi suntem capabili sa-i admiram calitatile, iar prezenta ei nu ne mai streseaza, da, eu cred ca atunci am uitat ce a facut rau. Adica atunci iertarea si uitarea si-au dat mana.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.11.2012, 19:12:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Despre iertare, eu ma confrunt cu un fenomen destul de ciudat. Mi s-au intamplat de multe ori lucruri rele. Uneori cunosteam persoana, alteori nu (in cazul furturilor de orice fel). In mod paradoxal, aceste fapte ma lasa rece. Am observat la altii cum injura, blastama, cartesc la Dumnezeu ca nu e drept. Dupa ce am citit "Pelerinul rus", am inteles ca orice-ar fi, nu e bine sa ne atasam de nimic lumesc. De-atunci am cautat sa las totul in voia lui Dumnezeu, si sa nu urasc, sa nu dusmanesc, sa nu blestem si mai ales sa iert. Totusi, exista uneori (ce-i drept, extrem de rar) persoane pentru care simt (sau mai bine-zis, simteam) o stranie repulsie. Una dintre acele persoane este un individ fara nici un Dumnezeu. A avut candva o functie importanta, iar acum s-a retras si si-a facut propria afacere. In mod normal, nu pot sa spun ca e ceva anume, dar de cate ori ne-am intalnit in diferite imprejurari, rautatea, aroganta, sictirul fata de ceilalti, dar mai ales respingerea totala a lui Dumnezeu din sufletul lui, mi-a dat o stare de inconfort vizibil. Ei, pe acel om, am evitat voit sa-l intalnesc in cararile mele, dar se facea ca pe unde mergeam, toti prietenii mei se plangeau de caracterul lui. Am realizat atunci ca, cel putin fata de el, eu nu sunt intr-o stare de pace launtrica si de multe ori imi puneam problema daca nu cumva sunt chiar eu in conflict cu Dumnezeu. Asta pana intr-o zi cand am primit un telefon si ne-a invitat sa-i vedem crescatoria de ciuperci. Am ramas placut impresionat cu cata migala isi pusese totul la punct in cele mai mici detalii, si se oferea pur si simplu sa ne ajute cu toata documentatia sau experienta lui, in cazul in care dorim si noi sa facem ceva asemanator, macar pentru familie, daca nu mai mult. De-atunci parca nu mai am acel sentiment de respingere. Evident, nu vorbim niciodata pe teme religioase, iar daca asa intelege el sa vada viata, eu oricum nu pot sa schimb nimic decat eventual prin puterea exemplului, nicidecum sa incerc sa-l convertesc... Voi nu aveti astfel de antipatii pentru persoane care practic nu v-au facut nimic, dar dintr-un anumit punct de vedere nu-i prea puteti ierta?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.11.2012, 10:43:42
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Atunci cand persoana care ne-a gresit ne apare in fata si noi suntem capabili sa-i admiram calitatile, iar prezenta ei nu ne mai streseaza, da, eu cred ca atunci am uitat ce a facut rau. Adica atunci iertarea si uitarea si-au dat mana.
Oh, daca este asa, inseamna ca am ajuns sa uit.

Exista totusi ceva ce ma nelinisteste, cand se ating anumite subiecte delicate (care pe mine m-au marcat) simt o anumita vibratie neplacuta in mine. De cele mai multe ori evit sa continui discutia. Imi spun ca am iertat si am uitat. Dar cred ca n-am uitat, in ciuda faptului ca ii admir calitatile, ca prezenta ei nu ma mai streseaza, ca avem o relatie bazata pe incredere si ajutor reciproc. Aici un psihoterapeut mi-ar spune ca sunt probleme din trecut nerezolvate. Si as fi nevoita sa-i dau dreptate. Este adevarat, in timp si-au mai pierdut din intensitate, de aceea spuneam ca ma rog la Domnul sa-mi dea ani sa pot uita.

Pe de alta parte, dincolo de toate aceste sentimente, fiind persoana care mi-a pus cel mai mult la incercare rabdarea, cred ca si datorita ei m-am apropiat mai mult de Dumnezeu. As fi putut sa o scot din viata mea, dar n-am facut-o. Imi spuneam ca trebuie sa am rabdare, sa fiu eu insami indiferent de comportamentul ei, sa-mi pastrez verticalitatea. Simteam ca Dumnezeu ma incearca prin aceasta persoana. Daca am trecut testul, nu pot sa spun, numai Dumnezeu stie. Cert e ca in ultimul timp si-a schimbat mult atitudinea, ba mai mult, tine sa scoata in evidenta cat de mult ma apreciaza. De fiecare data ii spun ca exagereaza, de fapt asta si simt.

Nu e vorba de sotul meu, daca la asta va ganditi. Dar e o persoana suficient de apropiata mie si cu care interactionez destul de mult.

Grea treaba asta cu iertarea si uitarea. Dar nu imposibil.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pretentiile mari pe care le avem fata de ceilalti andrei_im Generalitati 12 29.03.2012 10:44:10
Bin laden a fost ucis, Statele Unite au avut o atitudine crestina ??? guardian knight Generalitati 33 04.05.2011 19:18:57
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13