Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2015, 15:38:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre asemenea litografii / icoane vorbesc:





Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2015, 15:43:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allegria Vezi mesajul
Mulțumesc pentru promptitudinea cu care mi-ațti răspuns! V-aș mai întreba totuși, de ce "cu mari rezerve"?
Din motivul amintit de oitza rătăcită. Nu sunt icoane acelea, ci printuri după icoane aplicate pe lemn. Dacă doriți ceva autentic căutați un pictor de icoane portabile, de preferință credincios, deși costurile sunt mult mai mari.

Însă pentru un cadou cu valoare simbolică merge și un print asamblat cu bun simț.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2015, 15:48:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu sunt icoane acelea, ci printuri după icoane aplicate pe lemn.
Adică o litografie aplicată pe lemn, copie a unei icoane autentice (cum am postat mai sus) nu este o icoană?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2015, 15:56:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adică o litografie aplicată pe lemn, copie a unei icoane autentice (cum am postat mai sus) nu este o icoană?
Dacă ai ascultat o înregistrare audio cu slujba Sfintei Liturghii, consideri că ai fost la biserică?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.10.2015 at 15:58:55.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2015, 15:59:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă asculți o înregistrare audio cu slujba Sfintei Liturghii, consideri că ai fost la biserică?
Vrei să spui că toate litografiile nu sunt icoane?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.10.2015, 16:05:36
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adică o litografie aplicată pe lemn, copie a unei icoane autentice (cum am postat mai sus) nu este o icoană?
Este o replica, o reproducere...daca am un print al Giocondei inseamna ca o am pe Gioconda? E de discutat despre materiale si materie, si despre harul ce-l pune iconarul direct acolo.Cine isi doreste cu adevarat o icoana autentica realizata din materiale autentice si-o permite, crede-ma. Printurile deformeaza mult originalul, atat cromatic cat si compozitional...
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.10.2015, 16:22:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Printurile deformeaza mult originalul, atat cromatic cat si compozitional...
De acord, exact ca originalul nu ai cum să obții, dar foarte aproape se poate (mă refer la cromatică). Să înțeleg că doar icoana autentică este purtătoare de har, copiile (litografiile) pierd harul? Cum se face că majoritatea mănăstirilor din Sf. Munte au la vânzare litografii ale icoanelor reprezentative ale mănăstirii (spre exemplu la Filoteu găsești litografii cu Glicofilusa)?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.10.2015, 16:51:09
Allegria Allegria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2015
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din motivul amintit de oitza rătăcită. Nu sunt icoane acelea, ci printuri după icoane aplicate pe lemn. Dacă doriți ceva autentic căutați un pictor de icoane portabile, de preferință credincios, deși costurile sunt mult mai mari.

Însă pentru un cadou cu valoare simbolică merge și un print asamblat cu bun simț.
Mulțumesc! Vreau o astfel de icoană pentru mama mea. Se numește Cecilia și își dorește de multă vreme această icoană. Inițial am vorbit cu o persoană din străinătate, să-mi aducă de la Roma, dar din diferite motive pe care nu le mai menționez acum dorința mea nu s-a concretizat. Aș putea spune că valoarea este simbolică și cred că mama mea ar fi încântată chiar dacă nu este autentică.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.10.2015, 17:00:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allegria Vezi mesajul
Aș putea spune că valoarea este simbolică și cred că mama mea ar fi încântată chiar dacă nu este autentică.
În acest caz, alegeți un chip al Sfintei Cecilia și te pot ajuta să ai icoana respectivă (dacă nu te grăbești foarte tare). Nu te costă nimic. :)

Poate chiar chipul recomandat de Mihai?: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...13&postcount=2

Last edited by ovidiu b.; 27.10.2015 at 17:05:30.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2015, 17:08:59
Allegria Allegria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2015
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În acest caz, alegeți un chip al Sfintei Cecilia și te pot ajuta să ai icoana respectivă (dacă nu te grăbești foarte tare). Nu te costă nimic. :)

Poate chiar chipul recomandat de Mihai?: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...13&postcount=2
Am intrat pe site-ul recomandat de Mihai, mi-am făcut cont și tot tacâmul, și după ce mi-am ales produsul entuziasmată, m-am bosumflat rapid deoarece dimensiunea dorită, de 19/26 costă 26 de lei, iar comanda minimă care mi se cere este de 90 de lei. Nu doresc să cumpăr și alte icoane deoarece am foarte multe acasă. Mama călătorește mult prin țară și în Ucraina de două ori pe an, și a primit/cumpărat multe icoane.
Ca atare, v-aș fi recunoscătoare dacă m-ați putea ajuta.
Reply With Quote
Răspunde