Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2016, 20:04:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aha, deci după tine învățătura ortodoxă se modifică în timp.
Și când mă gândesc că-i tot acuzi pe alți de protestantism.....
Din cauza nestiintei trageti o concluzie eronata, iar apoi dati si direct verdictul.
Fer. Augustin sustine predestinarea, inseamna ca BC isi modifica invataturile in timp? Nu, pentru ca Fer. Augustin nu e infailibil nici in ortodoxie. La fel, daca un sfant a sustinut altceva si majoritatea celorlalti sfinti ca acolo e Sfanta Treime, nu inseamna ca s-a schimbat invatatura ortodoxa sau ca sunt doua invataturi.
De exmeplu majoritatea sfintilor, inclusiv Sf. Ioan Gura de Aur si Fer. Augustin au spus ca "pe aceasta piatra" inseamna marturisirea credintei in Hristos si nu Ap. Petru.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2016, 20:15:15
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pai si atunci de ce ai spus, Cataline, "invatatura ortodoxa de azi" ?!

Bine, ca n-ai proprietatea termenilor era destul de clar pentru noi astialalti.... Nu ti-ar strica sa constientizezi si tu aceasta stare de fapt.... actuala.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 19.01.2016 at 20:18:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.01.2016, 20:28:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Doar în imaginarul religios ușor infantil al lui cătălin2 în ortodoxie tema "Filoxeniei lui Avraam" este înțepenită ideologic.
Folosind o logica asemanatoare ar insemna ca daca Sf. Grigorie (si Origen) au sustinut apocatastaza inseamna ca nu este intepenita ideologic cealalta invatatura. Sau, din cate stiu sunt si cative sfinti care au interpretat "Tu esti Petru" ca la catolici.
Chiar daca ar fi fost si 2-3 sfinti care au dat o alta interpretare pasajului (nu am vazut citatele) a ramas valabila doar varianta cu Sfanta Treime. Nu o sa gasim o alta interpretare in ortodoxie. E adevarat, am gasit un articol scris de un oarecare, care incerca sa arate ca Biserica s-a inselat pana si acolo e doar Hristos, pentru ca asa spune Sf. Ioan Gura de Aur. Chiar si el spunea ca Biserica spune ca acolo e aratarea Sfintei Treimi, dar ca s-a inselat. Aceeasi marota modernista cu Biserica s-a inselat, era mai bine inainte.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2016, 20:32:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pai si atunci de ce ai spus, Cataline, "invatatura ortodoxa de azi" ?!
Bine, ca n-ai proprietatea termenilor era destul de clar pentru noi astialalti.... Nu ti-ar strica sa constientizezi si tu aceasta stare de fapt.... actuala.
Pentru ca, asa cum se vede, in primele secole nu era clara si unanima aceasta parere (nu cred ca o putem numi dogma).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2016, 21:03:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Asa, deci Sf. Ioan Gura de Aur, precum si "un oarecare"care il citeaza se inseala. In schimb Catalin2, in consonanta cu intreaga Biserica, nu se inseala. El stie ce variante au ramas valabile.

Cataline, stii ce se intelege prin "umor involuntar" ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.01.2016, 21:18:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Folosind o logica asemanatoare ar insemna ca daca Sf. Grigorie (si Origen) au sustinut apocatastaza inseamna ca nu este intepenita ideologic cealalta invatatura. Sau, din cate stiu sunt si cative sfinti care au interpretat "Tu esti Petru" ca la catolici.
Chiar daca ar fi fost si 2-3 sfinti care au dat o alta interpretare pasajului (nu am vazut citatele) a ramas valabila doar varianta cu Sfanta Treime. Nu o sa gasim o alta interpretare in ortodoxie. E adevarat, am gasit un articol scris de un oarecare, care incerca sa arate ca Biserica s-a inselat pana si acolo e doar Hristos, pentru ca asa spune Sf. Ioan Gura de Aur. Chiar si el spunea ca Biserica spune ca acolo e aratarea Sfintei Treimi, dar ca s-a inselat. Aceeasi marota modernista cu Biserica s-a inselat, era mai bine inainte.
"Înțepenirea ideologică" este altceva decât ceea ce comentezi mai sus. Se referă la acel presupus "stabilit clar" din ortodoxie, în contrast cu arbitrariul opinilor catolice privitoare la interpretarea episodul Mamvri.
În mileniul al doilea, doar iconografia a menținut în actualitate "Filoxenia lui Avraam" ca revelație trinitară iconomică și imnografia praznicului Cinzecimii. Atât.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2016, 14:12:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
"Înțepenirea ideologică" este altceva decât ceea ce comentezi mai sus. Se referă la acel presupus "stabilit clar" din ortodoxie, în contrast cu arbitrariul opinilor catolice privitoare la interpretarea episodul Mamvri.
În mileniul al doilea, doar iconografia a menținut în actualitate "Filoxenia lui Avraam" ca revelație trinitară iconomică și imnografia praznicului Cinzecimii. Atât.
Am citit ieri majoritatea articolelor de pe net pe tema asta si cred ca am gasit raspunsul complet. Mai intai sa observam ca nu doar in iconografie gasim aceasta invatatura, ci chiar in Sfanta Scriptura. De exemplu in Biblia de la Bucuresti, din 1688, capitolul respectiv este denumit: "Aratarea treimica de la stejarul Mamvri." http://www.crestinortodox.ro/biblia/...ejarul-Mamvri/ De asemenea, sa mai observam ca atat in Biblia veche cat si cea de azi numele celor Trei Ingeri este ortografiat cu litera mare (Oameni, Lor, Va, etc.) Ca sa nu fie niciun dubiu, acest lucru se intampla si in cazul celor Doi Ingeri trimisi la Sodoma, in capitolul urmator (si care ar fi trebuit sa fie doar doi ingeri, in interpretarea alternativa). Demn de remarcat este ca in Biblia catolica nu avem aceasta ortografiere. http://www.bibliacatolica.ro/91/01-Geneza.html
Asadar, nu exista niciun dubiu ca aceasta e invatatura ortodoxa de azi in aceasta privinta si ca nu poate exista si o alta, alternativa, in care ar fi Iisus si doi ingeri. In ortoodxie e clar, la catolici pare la libera interpretare. In mesajul urmator am sa scriu despre istoria interpretarii acestui pasaj.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2016, 15:27:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Avem așa:
- interpretare hristologică (adică s-a arătat Hristos împreună cu doi îngeri): Iustin Martirul, Ioan Gură de Aur, Roman Melodul, Eusebiu de Cezareea
- intepretare tipologică trinitară (sau: teofanie profetică vetero-testamentară): Maxim Mărturisitorul, Ambrozie al Milanului, Chiril al Alexandriei, Augustin al Hyponnei (Mihnea Dragomir a scris o tâmpenie), Didim cel Orb.
Biserica a omologat tacit viziunea nuanțată și profundă a Sfântului Maxim Mărturisitorul.
Aceasta lista de nume cred ca e corecta, apare intr-o lucrare a monahului G. Bunge, recent convertit la ortodoxie (2010). Dar acea lucrare o scrisese atunci cand era catolic, precizand, probabil varianta catolica, pentru ca scrie ca odata cu secolul 4 incepe sa se impuna interpretarea trinitara, dar nu in sens exclusiv. Totusi, dupa secolul 4 doar sf. Roman Melodul mai este mentionat ca a ramas la interpretarea hristologica a pasajului, toti ceilalti scriitori adoptand interpretarea trinitara. Intr-un articol ortodox am citit o prezentare mai detaliata a istoriei. Se pare ca exista o interpretare iudaica in acel timp in care Cele Trei Persoane erau vazute ca Dumnezeu Tatal si doi ingeri (Filon din Alexandria). Scriitorii crestini de la inceput au luat aceasta interpretare, inlocuind pe Dumnezeu Tatal cu Hristos. Acestia au folosit aceasta interpretare in argumentele contra diverselor invataturi gresite din timpul lor (Sf. Iustin Filosoful, Sf. Irineu, Tertulian, etc).
Se pare ca Sf. Ambrozie este primul care interpreteaza trinitar pasajul, iar dupa la el aproape toti scriitorii crestini. Si aceasta este interpretarea care pare evidenta, Avraaam adresandu-se Celor Trei Persoane ca Uneia singure.
De remarcat este ca inca din sec. IX in slujba Miezonopticii gasim interpretarea trinitara: „Când, de demult, te-ai arătat lămurit lui Avraam în trei ipostasuri, dar unul singur după firea dumnezeirii, ai arătat în chip văzut nepătrunsul dumnezeirii" si "„Arătatu-S-a Dumnezeu lui Avraam în trei Ipostasuri, de demult, la stejarul din Mamvri, dăruind pe Isaac ca răsplată a iubirii de străini, din milostivire”.
Mai trebuie amintit ca Sinodul din Rusia identifica in icoana lui Rubliov fiecare Inger care Persoana a Sfintei Treimi este. Cam atat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.01.2016, 18:06:18
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai trebuie amintit ca Sinodul din Rusia identifica in icoana lui Rubliov fiecare Inger care Persoana a Sfintei Treimi este. Cam atat.
Hai ca e prea de tot aroganta institutionala a acelui Sinod, adica a BORuse. De unde sa stie ei asta?! Suna ca o face pe Dumnezeu. Poate vrei sa zici ca Rubliov le-a spus membrilor Sinodului care inger reprezenta pe cine, in vziunea lui de artist. Altfel ar fi doar un bisericism trufas.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.01.2016, 19:43:08
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?t=1859#p38410
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare