Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2008, 14:19:53
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Poate ca multi dintre voi il stiti,este acel baiatel care nu se poate dezvolta si care vorbeste cu atata intelepciune despre Dumnezeu ca si un om mare.De asemenea cant muzica populara.As vrea sa-mi spuneti ce credeti,in special cei care l-ati vazut la televizor,tinand cont ca pare intr-adevar un copil binecuvantat de Dumnezeu dar,insa care vorbeste despre o biserica fara religii.

Religiozitatea acestui copil depaseste orice putere de imaginatie, astfel incat nu te poti abtine sa nu-l intrebi de unde provine credinta sa in Dumnezeu. “Il visez aproape in fiecare noapte pe Dumnezeu, in tot felul. Odata l-am visat in forma de cascada care curgea si facea spume, iar in jurul ei erau pasari, lei care stateau blanzi si erau palmieri, portocali si tot felul de alte vietati si plante. Cred in Dumnezeu pentru ca El mi-a vorbit si a zis ca El ne iubeste, ca El va fi tot timpul cu noi, cu toti oamenii (vorbeste grav, atent si raspicat si in tot timpul acesta ma intreaba daca am apucat sa scriu – n.a.). Si ca eu trebuie sa vestesc lumii poruncile Lui, ca El sa poata intra in inimile oamenilor care stau in fata televizorului si ma urmaresc. Unii oameni mi-au spus ca pupau televizorul cand ma vedeau...“
BISERICA FARA RELIGIE. Cand va deveni om in toata firea, Alexandru isi doreste sa imbrace hainele preotesti: “Vreau ca biserica mea sa nu aiba nici o religie, pentru ca Iisus (imi atrage atentia sa scriu cu doi “i“, ca “asa e corect“ – n.a.) le-a spus ucenicilor sai sa-si pastreze credinta si nu religiile lumesti. Si acel lacas care va sa fie am sa-l construiesc eu si am sa-i dau culoare portocalie, pentru ca e culoarea raiului, si o cruce verde pe ea, insemnand viata“. Copilul de 11 ani are o teorie personala, distincta si complexa despre religie. “Parerea mea este ca aceste religii lumesti sunt create de oameni ispititi de cel rau, ca sa le creeze si sa le dea in biserici. Aceste religii am spus ca sunt de la cel rau, pentru ca, daca un om care are o religie anume se intalneste cu un altul care are alta religie, unul spune obiceiurile din religia respectiva, iar celalalt spune obiceiurile din religia lui, si atunci se isca o cearta. Si Satan, cand vede ca oamenii se cearta, ii prinde in plasa lui si nu mai lasa ca sa intre Domnul nostru Iisus Hristos in inima lor sa-i mantuiasca“, spune Alexandru ca pe o predica, spusa care ne poate da de gandit.

RAIUL PIERDUT. In timp ce alti copii de varsta lui inca se joaca cu masinutele, Alexandru traieste iluzia unui colt de rai pierdut. Copilul minune cu minte de intelept batran este dezamagit de instrainarea unui loc drag sufletului sau. “Daca un om vrea sa mearga la biserica, biserica este in sufletul lui si el trebuie sa-si gaseasca un coltisor al lui unde sa se roage lui Iisus.

Asa cum mi-am gasit eu o livaduta pe care am numit-o “gradina raiului”, din cauza ca atata blandete si atata lumina dadea Dumnezeu, incat livada aceea a devenit pentru mine un adevarat rai. Dar, din pacate, aceasta livada cat de mica, dar mare in sufletul meu, nu o mai am. Sper ca odata o sa o recapat prin binecuvantata putere a lui Dumnezeu“, incheie baietelul care viseaza sa-si construiasca o biserica.

ALEXANDRU A INVINS BOALA
Viata acestui copil a fost plina de incercari si suferinta. Pe umerii lui micuti a apasat o cruce greu de dus: un craniofaringiom (tumoare pe creier) ce il impiedica sa creasca.

Tumoarea i-a fost extirpata de doua ori de catre neurochirurgii clujeni. O data, pe cand avea 7 ani, si inca o data, 3 ani mai tarziu. Alexandru a urmat apoi un tratament la o clinica din Germania. Oamenii cu suflet bun au fost alaturi de el de fiecare data si l-au ajutat cu bani pentru plata tratamentului, cu o rugaciune. Dar cel mai mare ajutor a venit de la Dumnezeu. Caci luna trecuta, medicii germani l-au examinat din nou pe baiat si i-au dat vestea cea mare: boala a fost invinsa, iar el e pe drumul cel bun. Din ianuarie, Alexandru va putea incepe un tratament hormonal, pentru a se dezvolta normal.

DUREREA
“Mergea Iisus prin ploaia franta/si-o Maica Sfanta il saruta/ Tiranul in balta de sange cand a calcat/ Inima Maicii s-a faramat; O, Iisuse Doamne Sfant/ Stapanul meu pe-acest pamant/ Tu m-ajuta, ma ocroteste/ De pacate ma fereste!“

SOARE SFANT
“O data sa te mai vad as vrea,/ Ajuta-ma cu puterea ta,/ Sa fiu un copil precum raza ta; Tu esti Sfant,/ Eu pe pamant nu pot straluci/ N-am galbenul tau pur al vietii/ Nici vesnicia tineretii“

BINECUVANTARE
“Ce m-as face mama eu/ De n-as fi copilul tau/ Sa-ti fiu mama mangaiere/ Bucurie si durere/ Ca Dumnezeu m-o dat tie/ Cea mai mare bogatie/ Inima de mama stie“ - Alexandru Pargaru


tot articolul http://www.phg.ro/stire.php?id=4558&cat_id=14
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2008, 15:21:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

drept sa spun shi sincer, este ca eu l-am vazut in tv acum catziva ani, shi parea un copil foarte "batran", era mititel shi cu o minte serioasa shi matura shi vorbea cum se intalnea el cu altzi copii shi cum discuta, m-a ingrozit caci parea un intzelept de catziva anishori, shi din el razbatea o intelegintza uimitoare, dar inteligentza nu este neaparat buna, shi poate fi shi rea, dar el parea ca avea o intzelepciune sau maturitate ce contrasta puternic cu varsta lui shi din pricina aia imi parea ingrozitor, m-a infricoshat, ceva dureros shi matur imi transmitea prin tv, prea serios dar nu era el vinovat cu numic pentru asta...

apoi l-am vazut la o emisiune cu Oreste, shi spunea acolo ca are 14-15 ani... shi nu 11 sau cat arata el ca are, ca acum, la a doua reintalnire cu el pe TV, mi se parea foarte mititl pentru varsta lui, arata de 5-6 ani shi el totushi avea 14-15... era foarte ciudat, eu l-am recunoscut dar nu mi-am dat seama ca trecuse atat de mult timp de cand l-am vazut pe tv cu ani in urma... deci iata ca acum avea varsta mai mare, chip shi trup de copil shi intzelepciune de matur...dar acum nu am mai fost ingrozit de el ci mirat caci acum shi sufletul sau parea tanar, nu ca in trecut, parca intinerise la suflet dar mintea shi-o pastrase matura cum o avusese de mic.

Apoi, urmarind discutzia am observat ca are credintza in Hristos, shi multe lucruri sunt frumoase shi corecte pe care le spune, iar cand vad ca are pe sf Calinic de la Cernica langa el in icoana, nu pot decat sa cred ca e pe maini bune...

Apoi am citit ca a suferit doua interventzii pe creier shi ca abea acum a scapat de probleme, deci a trecut prin iadul bolilor shi a posibilitatzilor mortzii... shi-a pastrat sperantza shi nadejdea in Dumnezeu ca va face 4 meserii shi nu doar una, nu ca sa se laude ci pentru ca pe fiecare le iubea...

Am stat un pic sa vad despre ce discuta el shi cum a zis despre talantul din om shi ce sfaturi dadea shi erau frumoase shi nevinovate, spunea de acel talant, ca o energie pura shi curata din noi, despre culoarea lui preferata care era verdele ca a fost intr-un loc unde pe o tablitza scria "vertas" shi ca ingerul l-a dus sa-L vada pe Dumnezeu, caci a dorit sa-L vada, shi acesta i-a grait ca vrednic este el sa-L vada pe Dumnezeu... apoi spunea ca el este de pe o planeta shi alte lucruri frumoase shi viziuni ciudate pe care le-a mai povestit....

Apoi poeziile lui sunt profunde shi frumoase, n-am citit decat vre-o doua trei, pline de suflet shi lacrima, pline de duhovnicie shi invatzatura intzeleapta...

Dar a spus shi lucruri shi tot felul de ciudatzenii, lucruri care par a fi de la cel rau, shi a vorbit shi despre dracul shi satana care spunea ca nu este sharpe ci este inger neascultator shi rau, ca sharpele este o reptila ca shi celelalte reptile pe care le-a facut Dumnezeu shi el iubeshte reptilele shi ca a avut o pisica negra pe care un trecator cand a vazut-o s-a dat trei pashi in spate shi a facut ceva in sensul ca vazuse pe dracu, iar el l-a intrebat de ce crede ca pisica lui ii va face vr-un rau shi de ce crede in superstitzii bolnave... caci el ishi iubea pisicutza...

apoi a vorbit catre oreste ca shi cum ar vedea aura lui shi a celuilalt invitat shi a spus despre sufletul lui ca shi cum ar avea vre-un dar al cunoashterii sau al vederii pe baza energiilor umane, sufleteshti, le-a spus lucruri frumoase, nu cred ca adevarate, dar oricum, poate asha vedea el shi cineshtie ce sens dadea la ceea ce vedea...

Totushi eu cred dupa ce sustzine ca pe langa Hristos, pe care nu ma indoiesc ca il are shi il iubeshte nespus, are shi multe idei de la cel rau, dar asta se datoreza lipsei de cunoashtere a scripturilor shi a teologiei, asha cum habarn-aveam nici eu in urma cu catziva ani, crezand tot felul de lucruri ciudate... eu nici acum nu stiu prea multe... dar oricum, atat shtiu ca ghicelile in aura nu sunt de la Dumnezeu, caci el nu shtie ca cel rau se straduie ca sa credem ca orice om are aura, shi sa ne credem cu totzii sfintzi, dar nu e asha, ci doar sfiintzii au aura shi duh sfant, iar oamenii au energii biologice, care pot fi pline de patimi shi pacate shi spurcaciuni... deci ceea ce ma nelinishtea la el era faptul ca pentru el toate lucrurile pareau bune, shi nu se supara pe alte lucruri din alte religii... deci cred ca era naluciferizat shi pacalit, pe langa viziunile de la Dumnezeu... deci cred ca inca nu facea prea clar distintzie intre ce venea de la Dumnezeu, cine este Dumnezeu, cum este El, shi lucrurile cele rele care veneau de la cel rau... dar cine ishi da seama? mai nimeni.

In concluzie, mi se pare un rob bun shi curat de a lui Hristos care a suferit mult shi care este plin de sperantza shi nadejde in Viatza shi Mantuire, iar suferintza indurata, l-a intarit shi l-a facut mai bun la suflet shi mai tanar, caci de mic era mult prea matur... parca a mers invers, parca a intinerit la suflet, trupul i-a ramas mititel in schimb doar anii au trecut... poeziile lui sunt "verdeatza cereasca" ca shi asha ii place lui culoarea verde...

Sper sa mai auzim lucruri bune despre el... :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2008, 16:00:05
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci ceea ce ma nelinishtea la el era faptul ca pentru el toate lucrurile pareau bune, shi nu se supara pe alte lucruri din alte religii... deci cred ca era naluciferizat shi pacalit, pe langa viziunile de la Dumnezeu... deci cred ca inca nu facea prea clar distintzie intre ce venea de la Dumnezeu, cine este Dumnezeu, cum este El, shi lucrurile cele rele care veneau de la cel rau... dar cine ishi da seama? mai nimeni.
:)asa ar trebui sa fim cu totii ...plini de iubire pt toata Creatia Divina fara a cauta la fata ei etc. N-ati auzit de Sfinti care se rugau cu lacrimi pt mantuirea satanei? Asta DA Iubire! Asta inseamna sa fii ORTODOX!
Si Raiul n-o fi el portocaliu dar cu siguranta e ceea ce Dumnezeu cere de la noi: IUBIRE NETARMURITA SI ASCULTARE SMERITA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2008, 18:59:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu nu inteleg de ce a spus ca religiile sunt "lumesti". Eu nu inteleg cum de a vazut El pe Hristos si pe deasupra i-a mai si spus sa nu creada in religiile lumii :dozingoff: Asta ar insemna ca ortodoxia sa nu mai fie valabila.
Si m-a mai surprins inca ceva, cand a spus ca atunci cand se intilnesc doi oameni de religii diferite, fiecare incepe sa-si spuna dogmele din religia lui, ca in final sa se lase cu cearta intre cei doi. Dar, dupa cate stiu eu, un om destept nu sta acum sa se certe din motive religioase, mai ales un crestin ortodox. El nu stie ca ortodoxismul recomanda smerenia? A, ca noi suntem cuprinsi de mandrie si facem invers si nu vrem sa tacem din gura, asta este cu totul alta problema.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2008, 19:22:18
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ceea ce nu inteleg multi este ca religia pastreaza adevarul lui Hristos,iar aceasta este ortodoxia.daca altii s-au departat de la adevar nu este vina noastra.cum ar fi sa nu mai avem religie?pai fiecare ar interpreta Biblia cum ar vrea si s-ar duce totul de rapa..
eu sper ca acest baietel,poate si pt ca nu a citit foarte multa teologie,cum a spus vsovi,se refera la faptul ca oamenii trebuie sa se bazeze mai mult pe faptele lui Hristos,pe iubire,milostenie si mai putin pe contradictiile dintre religii.eu vreau sa am incredere in el caci mi se pare o fiinta pura si este un COPIL,cum a spus Iisus acelora ca acestia este imparatia cerurilor.N-as vrea sa-l critic eu pentru ca el este cel mai aproape de puritate si de Dumnezeu,dar totusi...oare de ce spune aceste lucruri..?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2008, 19:38:33
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

faptul ca e COPIL nu inseamna mai nimic decit faptul ca se si poate indrepta mai usor...insa sunt la fel de mult de predispusi catre demonizare ca si adultii...sa vezi ce de copii cu probleme vin pe la minastiri...

...la fel si acesta poate fi, nu este regula ca demonizatii sunt doar cei cu spuma la gura si urla ca toate animalele ci pot aparea si ca ingerasi ...de lumina si "intelepciune"...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2009, 18:01:39
Marylin Marylin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Ce va face sa credeti ca doar ortodoxia detine adevarul absolut despre tot ce este legat de Dumnezeu? Daca Dumnezeu este UNUL singur, de ce e nevoie de atatea religii? Si de unde stiti voi care-i aia buna si care nu? Doar pt. ca ne-am nascut si am fost botezati in ortodoxism, nu inseamna ca trebuie sa fim surzi si orbi cand vine vorba de alte abordari spirituale. In definitiv, Dumnezeu nu este asa cum ni-L infatiseaza cartile religioase sau icoanele, EL ESTE CEEA CE ESTE, nu ceea ce ce ne imaginam sau suntem invatati noi ca este.
Mie mi se pare cu totul deosebit acel baietel, pare ca vine dintr-o lume in care functioneaza alte legi si alte valori, o lume in care Binele guverneaza...o lume in care am putea ajunge cu totii daca am avea ochi sa vedem si urechi sa auzim...Nu il mai criticati, incetati sa mai fiti critici, ar fi mai crestineasca o atitudine binevoitoare si iubitoare, decat una in care aratati cu degetul si puneti persoane la colt! In nici un caz acel copil nu este demonizat, el incearca sa ne ajute sa ne reamintim cine suntem de fapt... Suntem "mici" si in acelasi timp MARI, dar inca nu stim sa descoperim maretia din noi si sa o scoatem la suprafata, sa fim ceea ce Dumnezeu a vrut sa fim atunci cand ne-a creat...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2009, 13:11:55
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Question un anticrist?

Dupa cum stiti, s-a prezis venirea anicristului. Acest baiat prin tot ceea ce spune...unirea tuturor religiilor, a oamenilor etc... el va infiinta o noua biserica.... Vine cu tot felul de intentii bune "de pe planeta vertas" , dar mai tarziu... Si ce credeti?? Dupa cum stim va incerca pt prima data sa loveasca in religia ortodoxa, sa ne indepartam de aceasta religie... Vreau si alte parereri.... Multumesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2009, 13:37:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Toate religiile detin cate un cusur, chiar daca se pretind cele mai adevarate...toate au cusur, inclusiv cea ortodoxa, iar acest cusur apare atunci cand ne justificam ura prin credinta si dogme, lucru, din punctul meu de vedere absolut in controversa cu ceea ce a last Mantuitorul pe pamant, prin Sacrificiul Suprem al Sau . Si acest defect, nu tine de scrierile in sine, de cele adevarate, ci de cele interpretate si rasinterpretate de-a lungul timpului, ajungandu-se astfel la eres...pana la urma.
Nu are cum sa existe credinta fara iubire ...asta este o mare amagire a credintei, fapt pentru care eu am invatat sa selectez din ea doar ceea ce ma poate linisti cu adevarat, si nu ceea ce ma poate face mai presupus credincios.
Cat despre calugarie...no comment !, combate de la sine aproape toate principiile cu adevarat crestinesti-ortodoxe .( va rog, nu-mi sariti in cap, nu aveti cum sa ma intelegeti...si nu este nici pe departe vorba de o particularitate )
Multa minciuna...mult fariseism...multa dogma si nepasare in lumea aceasta " religioasa "....prea putina simtire, prea putina iubire si duh.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2009, 16:04:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Toate religiile detin cate un cusur, chiar daca se pretind cele mai adevarate...toate au cusur, inclusiv cea ortodoxa, iar acest cusur apare atunci cand ne justificam ura prin credinta si dogme, lucru, din punctul meu de vedere absolut in controversa cu ceea ce a last Mantuitorul pe pamant, prin Sacrificiul Suprem al Sau . Si acest defect, nu tine de scrierile in sine, de cele adevarate, ci de cele interpretate si rasinterpretate de-a lungul timpului, ajungandu-se astfel la eres...pana la urma.
Nu are cum sa existe credinta fara iubire ...asta este o mare amagire a credintei, fapt pentru care eu am invatat sa selectez din ea doar ceea ce ma poate linisti cu adevarat, si nu ceea ce ma poate face mai presupus credincios.
Cat despre calugarie...no comment !, combate de la sine aproape toate principiile cu adevarat crestinesti-ortodoxe .( va rog, nu-mi sariti in cap, nu aveti cum sa ma intelegeti...si nu este nici pe departe vorba de o particularitate )
Multa minciuna...mult fariseism...multa dogma si nepasare in lumea aceasta " religioasa "....prea putina simtire, prea putina iubire si duh.
Din păcate în toată lumea , se manifestă nepăsarea, nu numai în cea "religioasă", pentru că până la urmă omul nu poate fi separat de "năravurile" și slăbiciunile sale, indiferent unde și cum se manifestă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 21:18:04
Minune la parohia Sf Antonie Cel Mare din Bucuresti alinnasser2010 Intamplari adevarate 24 13.02.2016 23:30:33
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 10:25:11
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 17:57:00
Rugaciune pt. parinti care si-au pierdut copilul Cost Rugaciuni 2 13.04.2008 17:17:30