Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2010, 12:19:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Atomul nu il poti vedea, insa crezi cu usurinta ca exista.
De ce nu ai putea crede, tot la fel de usor, in existenta lui Iisus Hristos - Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului ?!
Cu atat mai mult cu cat atomul nu are viata, iar Hristos este viu si lucrator.
Nu e buna comparatia. Stiinta a demonstrat ca atomul exista, a masurat masele si sarcinile electronilor, ale protonilor, masele neutronilor. Nu e vorba de credinta aici.

Ai fi uimit sa stii cata "viata" este intr-un atom! :) Ca idee, uita-te la clipul unei explozii nucleare... Bineinteles, atomul nu are viata in sine, ci exista prin lucrarea Duhului Sfant si este creat din gandirea Lui Iisus Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2010, 12:25:03
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Totul depinde de tine,daca vrei sa gasesti dovezi le vei gasi,pro si contra.Am vazut de curand un reportj tv.in care o echipa americana a gasit in Israel mormintele unei familii in care apare si Iisus.Important,din punctul meu de vedere,este sa stii in ce directie te indrepti,sa nu ramai ca o frunza in vant.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2010, 12:25:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu e buna comparatia. Stiinta a demonstrat ca atomul exista, a masurat masele si sarcinile electronilor, ale protonilor, masele neutronilor. Nu e vorba de credinta aici.
Da, ai dreptate, nu este o comparatie impecabila, insa ideea este foarte buna (pe aceasta o intuiam).

Omul crede ce spune stiinta, dar nu crede ce spun Sfintii Parinti (majoritatea extrem de invatati).

Stiinta cerceteaza si spune la TV, iar omul crede.
Parintii vad pe Hristos fata catre fata, petrec cu mintea in cele sfinte, cuvintele lor ajung in carti, dar omul nu crede.

Oare nu sunt tot "demonstratii si masuratori" nenumaratele minuni se se savsarsesc prin rugaciune inaltata lui Hristos ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.01.2010 at 12:27:05.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2010, 13:11:33
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Nimeni nu crede datorita dovezilor rationale.

Mai era cineva pe aici, strajeru, care, pe un alt thread, lista argumentele despre existenta lui Dumnezeu.
Extraordinar! Niciodata nu am citit mai multe argumente si mai clar expuse decat acolo.
Credeti ca se converteste cineva de la ele?
Credeti ca va deveni cineva credincios doar citindu-le?

Depinde ce intelegeti prin credincios.
Ca o cunostina de-a mea care asteapta pensionarea ca atunci are mai mult timp sa mediteze, probabil.
Ca omul acela din pateric, care guvernator fiind, sau ce era in imperiul roman, persoana importanta, care a lasat toata bogatia si a zis: duca-se, ca desarta e lumea, nu prea cred.
Sa dea Domnul sa ma-nsel.

Atunci care sunt dovezile din pricina carora cred credinciosi?

Undeva citisem ca Dumnezeu cu ingerii are o relatie bazata pe gandire. Adica ingerii gandesc voia lui Dumnezeu, nu le trimite cate un sol sau cate o scrisoare pentru a-i instiinta de voia sa. Nu la fel, dar asemanator se intampla si cu credinciosii. Dumnezeu, Iisus Hristos se face simtit in ei. Cu cat simt acest lucru mai mult, cu asta ii face sa fie mai puternici in credinta.

Si ce simt? - or sa intrebe ateii
Astea sunt lucruri mult prea intime pentru a discuta, dar ca sa incerc o comparatie pe un rand as zice cam ce simte un cub de ghiata in fata unei lumanari.

Acum, o sa continue ateii: da' de ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori?
Tocmai aici sta frumusetea, ca Dumnezeu nu te tine de maine nici sa nu bei, nici sa nu fumezi. Ba din contra, il lasa pe Diavol sa te ispiteasca, si daca nu reuseste, un pic din bucuria pe care o simte El pentru tine, ti-o transmite si tie. Si nu pentru faptul ca esti tu balena in galeata si nu se prinde "vitiile" de tine, ci pentru ca tu constientizezi grija Lui pentru tine.

Dar credinta nu a fost dusa din secol in secol de acestia, sau nu numai de acestia. Astia sunt doar cei caldicei. Cei fierbinti sunt cei care au fost mult mai aproape de Dumnezeu, sunt Sfintii Lui.

Dumnezeu a lasat legile firii: te arzi,- te doare, nu mananci - nu supravietuiesti.
Dar unii dintre noi cerem de Dumnezeu sa ne arate nise semne mai presus de fire sa credem.

Dumnezeu nu cere de la noi minuni. Nu cere lucruri mai presus de firea noastra.
Si totusi au fost oameni care au facut mai mult decat firea omeneasca.
Ganditi-va la Sfintii care au lasat bogatia, si rangurile acestei lumi si s-au dus in pustiu. Si cand au ajuns acolo n-au zis: gata Doamne, pisica e la Tine, acum arata-Te!
Ci nevrednici s-au crezut din adincul sufletului in fata lui Dumnezeu.
Oare asta nu e mai mult decat firea omeneasca?
Si atunci cu ei si pentru ei si Dumnezeu a schimbat legile firii.

Deci ca sa rezum, cei care nu neaga existenta lui Hristos sunt cei care au sinceritatea sa vada dovezile rationale, cei care mai practica ortodoxia sunt cei care mai si simt dincolo de dovezi existenta Mantuitorului, iar Sfintii, sa ma ierte Dumnezeu, nu sunt eu in masura sa vorbesc despre ei.

Last edited by bmadalin; 08.01.2010 at 13:13:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.09.2010, 16:37:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lucrarile pe care le face Dumnezeu sunt minuni. Si cand te apropii de ele doar cu mintea, iti sunt de necrezut: fiul vaduvei din Nain a fost inviat, orbul din nastere a fost vindecat ... Daca lucrarile Sale sunt cu neputinta de priceput de mintea omeneasca, cu atat mai mult prezenta Sa.

Legat de indoiala, mi-a placut ce a spus cineva: "Fa-ne, Doamne, necredinciosi ca Toma!". Daca ajungem la starea la care Toma a ajuns nu vom fi lipsiti nici de prezenta Domnului si nici de marturia ca El este Dumnezeu adevarat si Om adevarat. Cu toate acestea mai dragi imi sunt cuvinte: "Fericiti sunt cei ce n-au vazut, dar au crezut".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.09.2010, 21:35:04
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,iustin10

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cred Doamne,ajuta necredintei mele "
"Adu mana ta Tomo,si pune-o in coasta Mea,si nu fii necredincios ci credincios"
Se vede ca Domnul nu a respins pe cei care se indoiesc de El.Atunci,pe vremea sa, era orcum mai greu sa te indoiesti de El,caci Il vedeai,si vedeai minunile Sale
Si eu am adesea indoilei .Iar a te indoi ,ce inseamna, decat a nu crede in existenta Lui?
V-as ruga sa imi spuneti ce argumente de natura logica aveti pentru a crede in Iisus Hristos ?
Si inclusiv ce argumente de natura duhovniceasca,de traire,dincolo de logica,va provoaca credinta in El ?

P.S. Cei mai avansati in ale credintei sa ma iertati daca vin cu o intrebare asa 'de baza',dar cred ca poate ajuta multora care sunt mai incepatori
iisus hristos exista precum dumnezeu sau duhul sfant,sfanta treime.
tine de credinta si obtii viata vesnica.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.09.2010, 22:12:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit salut codana :)

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
iisus hristos exista precum dumnezeu sau duhul sfant,sfanta treime.
tine de credinta si obtii viata vesnica.
De ce oare este atit de esential sa ai credinta?
Ea trebuie sa ocupe un anumit spatiu in mintea ta alaturi de verificari si certitudini.
De ce oare credinta intra cu bocancii, da cu coatele si prin filtrul religiei elimina brutal si sinistru dorinta omului pentru verificari si certitudini..in general senzoriale. Oare suntem NUMAI niste vite de dus la taiere?

De ce nu trebuie SA SUFLAM IN FRONT? de ce NU AVEM VOIE SA AVEM MARTURII?...dar din alea personale!!!
De ce ne bazam doar pe marturiile unor ALTOR oameni nu a noastra personala asa cum bine stim ca oamenii fabuleaza si mint aproape mereu, poate numai cind dorm nu o fac.

Avem o mare problema!

De ce oare Hristos se lasa asteptat?
Oare pacatuiesc ca intreb?....nu prea cred!

Last edited by andreicozia; 16.09.2010 at 22:14:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.09.2010, 22:44:38
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Am vazut de curand un reportj tv.in care o echipa americana a gasit in Israel mormintele unei familii in care apare si Iisus
Nici o legatura cu Mantuitorul.In primul rand documentarul a fost realizat de un regizor de la Hollywod.Sau Bollywood in situatia de fata.Nu ca as avea ceva cu James Cameron sau cu prestatia lui Di Caprio in ,,Titanic"dar in situatia de fata s-a aruncat precum un berbec cu capu-n zid.Ca sa nu lungesc povestea:Cameron s-a apucat sa declare pe stil triumfator ca a gasit el ce nu gasise nimeni. A organizat si o conferinta in care a spus(citez>gura pacatosului adevar graieste):

,,Ne-am facut temele,avem un caz acum trebuie analizat si sa inceapa dezbaterile" Dezbaterile s-au treminat scurt: Amos Kloner,arheolog israelian a punctat sec :,,Dupa analiza efectuata nici nu se pune problema in a se afirma ca aceste sicrie/osuare ar fi apartinut familiei lui Isus sau lui Isus.A fost un documentar prin care regizorii au vrut sa-si vinda filmul"

Desi stiinta tocmai trasese una peste ceafa tembelismului hollywoodian,concluzia reala a situatia a fost pusa de o rezidenta din zona respectiva:,,Inseamna ca pretul locuintelor noastre va creste pentru ca vor veni crestini care vor vrea sa stea aici". QED.

Last edited by Scotianul; 16.09.2010 at 22:46:46.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.09.2010, 22:56:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare este atit de esential sa ai credinta?
Ea trebuie sa ocupe un anumit spatiu in mintea ta alaturi de verificari si certitudini.
De ce oare credinta intra cu bocancii, da cu coatele si prin filtrul religiei elimina brutal si sinistru dorinta omului pentru verificari si certitudini..in general senzoriale. Oare suntem NUMAI niste vite de dus la taiere?

De ce nu trebuie SA SUFLAM IN FRONT? de ce NU AVEM VOIE SA AVEM MARTURII?...dar din alea personale!!!
De ce ne bazam doar pe marturiile unor ALTOR oameni nu a noastra personala asa cum bine stim ca oamenii fabuleaza si mint aproape mereu, poate numai cind dorm nu o fac.

Avem o mare problema!

De ce oare Hristos se lasa asteptat?
Oare pacatuiesc ca intreb?....nu prea cred!
Nu avem ! ! ! Problema e la tine , Cozia Andrei , numai la tine . Deja ai întrecut măsura , și mă întreb , cine este mai onest , un ateu ce se declară ateu și se manifestă și gândește ca atare, sau un creștin ce se declară creștin , dar este un ateu convins ? Dacă nu-L mai simți pe Dumnezeu și ești în derivă, n-ai dreptul să smintești pe alții , cel puțin aici ! Nu te onorează în nici un fel atitudinea ta "originar ortodoxă" . IN ATENȚIA ADMIN ! ! ! O nopte liniștită !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.09.2010, 23:23:53
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Mantuitorul a spus, "cereti si vi se va da", dar stim cu totii ca foarte putini primesc ce cer de la Dumnezeu. De ce a mintit Mantuitorul?
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22