Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2010, 19:36:42
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010

oare asa sa fie? si Marmureanu zice la fel si unii profeti si multi altii ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2010, 19:39:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
oare asa sa fie? si Marmureanu zice la fel si unii profeti si multi altii ce parere aveti?
Si n-au fost?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2010, 19:41:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

A nu se intelege ca eu cred in oamenii aia, sau in profetii diverse...ci doar tin minte ca au fost cutremure, atat!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2010, 19:41:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
oare asa sa fie? si Marmureanu zice la fel si unii profeti si multi altii ce parere aveti?
O fi , n-o fi, Dumnezeu știe ! Dar va fi, când , tot omul nu știe , dar El știe cel mai bine când, cum și în ce fel ! Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir este de folos în astfel de situații neprevăzute și de nedorit ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2010, 20:15:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

cutremur > criza

Cui pe cui se scoate.

Adica frica de criza si foame se lecuieste cu frica de cutremur. Fie el si imaginar.

Ah, si sa nu uitam de introducerea asigurarilor obligatorii pentru locuinte.

Care nu e decat o gluma, chiar si la o valoare de 10-20.000E/locuinta este indoielnic ca ar plati vreun asigurator un dezastru la scara nationala.
Sigur trebuie sa fie o clauza de exceptie pe undeva. Sau daca nu, se declara in imposibilitate de plata.
Sau se arata disponibil de a plati, dar nu mai devreme de 36 luni. Sau mai mult.

Last edited by AlinB; 24.05.2010 at 20:25:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2010, 20:28:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Toate napastele ce vin asupra noastra vin din lipsa comuniunii noastra cu Dumnezeu si din cauza pacatelor! Pacatele afecteaza si modifica natura! Cand omul pierde comuniunea cu Dumnezeu, si natura se indeparteaza de om, si poate chiar muri, se usuca, iar animalele devin foarte agresive cu omul!
Ca va fi, ca nu va fi, Dumnezeu sa ne pazeasca si sa ne ierte de poate, din cauza multora faradelegi, si sa ne pedepseasca cu mila si iubire, nu cu dreptate! Ca prea pacatosi suntem si nu meritam nimic, dar sa privim cu nadejde si incredere in iubirea si iertarea Sa! Nu va faceti griji, Dumnezeu stie mai bine CAND va fi, nu dupa presupusul oamenilor! Ca ii va smeri Dumnezeu pe cei mandri si care se dau mai „dăștepți” decat Insusi Creatorul!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2010, 23:10:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ce bine ar fi sa traim in fiecare an ca si cum ar fi ultimul !
Dar uneori nici frica de moarte nu poate misca platosa cea groasa a indiferentei sau a imobilismului,a pierderii timpului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2010, 00:29:19
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si n-au fost?
in romania draga mea, ca eu ziceam de marmureanu care este noi in tara si nu ma refer la un cutremur de 4 grade pe scara richter ci unul mai mare ca cel din 44 si cel din 77, fii si tu atenta cand citesti.
doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2010, 00:43:20
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ce bine ar fi sa traim in fiecare an ca si cum ar fi ultimul !
Dar uneori nici frica de moarte nu poate misca platosa cea groasa a indiferentei sau a imobilismului,a pierderii timpului.
Ba sa existe un pericol constant, de razboi, de foamete, de cutremur ori alta cataclisma.
Macar asa isi mai pune omul mintea sa in functiune. "Valeu vine cutremuru', ce ma fac? Daca mor? Vai, chiar, daca mor ce se intampla cu mine? La asta nu m-am gandit. Pai ma intalnesc cu Dumnez... aoleu n-am mai fost la biserica de 5 ani, am uitat si crezul..."

Sa aiba romanul ganduri de acest fel cat mai multe. Cum spunea si parintele Cleopa, Dumnezeu sa-l odihneasca: Sa ai intotdeauna in fata ta moartea! Moartea, moartea, moartea, moartea!

Doamne ajuta!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2010, 00:48:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
in romania draga mea, ca eu ziceam de marmureanu care este noi in tara si nu ma refer la un cutremur de 4 grade pe scara richter ci unul mai mare ca cel din 44 si cel din 77, fii si tu atenta cand citesti.
doamne ajuta!
........asa si?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 19:19:13
Post Mare in 2010? ar14rai Postul 189 16.03.2010 15:33:53
Pe mine toata lumea ma iubeste Ioan_Ciobota Generalitati 6 08.05.2009 20:25:09
Salut la/pe toata lumea Ovidiu_M Generalitati 0 09.10.2008 20:31:52