Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.03.2011, 19:48:15
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intrebare: Am auzit că unii din cei ce-și zic „ostași ai Domnului” fac adunări și predică prin casele oamenilor, fără să știe preoții și fără să rămână în legătură cu ei. Este un lucru bun acesta?

Parintele Cleopa raspunde: Nu este bun, fratele meu. Căci sfintele și dumnezeieștile canoane nu dau voie mireanului și nici chiar preotului să predice în public, fără de porunca episcopului locului. În dreptul canonic al Bisericii de Răsărit se scrie așa: „Cu împuternicirea episcopului, și preoții pot să predice în biserică, dar episcopul le poate lua acest drept, când nu va fi convins sau va avea o îndoială asupra curăției credinței lor”. Și iarăși zice: „Fără de împuternicirea episcopului, nimeni nu poate predica în biserică”.

Plus de asta, in OD toti predica,pe rand.Chiar si femeile..

Asa ca..va dau din nou dreptate :nu va mai imprastiati "margaritarele" pe aici..
Poti sa incetezi sa arunci cu pietre? Sau asta te face sa te simti bine? Asta te face mai buna decat mine? Mai aparatoare a caii celei stramte? :). Bine ca permit canoanele nunti destrabalate, si botez cu chef si tot felul de practici pagane. Fie cum spui tu. Sa ai tu deplina dreptate daca asta te face sa te simti bine. Nu tot da inainte cu canoanele, cu unii si altii care isi dau cu parerea. Treci prin filtrul constiintei tale, si judeca tu din cat cunosti Cuvantul lui Dumnezeu ce e mai impotrivitor ca niste oameni cu dorinta sincera de a se apropia de Dumnezeu se aduna sau ceea ce se intampla in BOR in ziua de azi? Poti sa-ti ti pietrele pentru tine, sau sa arunci dupa altii, oastasii sunt fratii mei! Asa cum tie nu-ti place sa arunc dupa ai tai nu arunca nici tu dupa ai mei.
Sunt preoti care nici nu vor sa auda de Oaste, preoti care fac slujba de duminica si in rest sunt.. ca oamenii, ca lumea. Traieste mai departe in lumea ta, dar nu vorbi de un lucru daca nu ai stat in mijlocul lui candva. Din auzite pot sa-ti spun si eu despre preotii pe care-i ti sus si tare o gramada de mizerii. Asta nu inseamna ca toti sunt o apa si-un pamant. Te rog sa-ti vezi de treaba ta. Poti sa incetezi sa imi mai raspunzi la postari. Am inteles, tara asta e ortodoxa, ostasii sun intrusi si nu au dreptul sa se manifeste in tara asta democrata, BOR e plina de oameni cu ravna si tineret in clocot dupa Hristos. Sper sa realizezi ca din cei 86% care se declara ortodocsi 50% habar nu au ce presupune ortodoxia, 25%sunt crestini de duminica si poate restul buni crestini, tocmai pentru ca nu au o viata schimbata in Iisus Hristos, pentru ca merg 3 ore pe sapt la Biserica si asculta o predica de 5 minute din care rareori raman ce ceva! Dumnezeu sa va ajute pe mai departe la mai mare! Dumnezeu sa te lumineze! Sa nu fie asta pentru tine o osanda, sa regreti candva toate petrele astea! Numai bine.
__________________
"Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." (Traian Dorz)

"Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El si El va lucra!" (Ps.37, 4-5)

"Cu fața strălucită de Chipul Tău Divin,
Îmi voi pleca genunchii, spre Tine-așa să vin
și din genunchi veșmîntul și talpa să-Ți sărut
spunîndu-Ți ce dator sunt de tot ce mi-ai făcut." (Traian Dorz)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.03.2011, 20:02:47
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Intrebare: Am auzit că unii din cei ce-și zic „ostași ai Domnului” fac adunări și predică prin casele oamenilor, fără să știe preoții și fără să rămână în legătură cu ei. Este un lucru bun acesta?

Parintele Cleopa raspunde: Nu este bun, fratele meu. Căci sfintele și dumnezeieștile canoane nu dau voie mireanului și nici chiar preotului să predice în public, fără de porunca episcopului locului. În dreptul canonic al Bisericii de Răsărit se scrie așa: „Cu împuternicirea episcopului, și preoții pot să predice în biserică, dar episcopul le poate lua acest drept, când nu va fi convins sau va avea o îndoială asupra curăției credinței lor”. Și iarăși zice: „Fără de împuternicirea episcopului, nimeni nu poate predica în biserică”.

Plus de asta, in OD toti predica,pe rand.Chiar si femeile..

Asa ca..va dau din nou dreptate :nu va mai imprastiati "margaritarele" pe aici..
Si pentru cultura ta generala, in nici o carte a OD nu este specificata predica femeilor! Este interzisa cu desavarsire! Si nu se face asa ceva..Femeile zic uneori poezi atat, nici un cavant de completare sau interpretare. Si mai lasa-ma cu auzitul tau draga. De ani de zile nu am vazut asa ceva. Ca sunt grupari complet rupte de OD care au luat-o pe cai complet straine de dogmele BOR asta e partea a 2-a. Dar acestea nu au nici o legatura cu OD, asociatia OD din cadrul BOR! Citeste "Ce este Oastea Domnului ?" de Iosif Trifa daca tot esti tare in atac. Acolo o sa gasesti specificul ei. O sa afli ca tot ce zici tu aici e aberant. Acolo e specificat cum trebuie sa se tina adunarile si nu ai sa gasesti nimic cu sens sectar.
Va deranjeaza OD ca va taie din pofte din placeri va ciopleste din firea asta. Asta va doare pe voi, nu ca preotul nu e la zi cu toate stirile. Desi, in orasul meu adunarile au loc intr-o biserica ortodoxa, preotul ne da voie, nu cantam cu instrumente asa cum tot aberatii voi aici, nu predica femeile, participam la Tainele Bisericii si la Sf. Liturghi, avem o relatie de comunicare continua cu preotii parohiei si suntem ortodocsi 100%. Doar ca suntem oameni slabi, nu asa neprihaniti si tari in credinta ca altii, si avem nevoie de partasie mai des unii cu alti, avem nevoie de imbarbatare si putere din Cuvantul lui Dumnezeu si astfel ne intalnim mai des "in cantari si psalmi in Domnul".
__________________
"Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." (Traian Dorz)

"Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El si El va lucra!" (Ps.37, 4-5)

"Cu fața strălucită de Chipul Tău Divin,
Îmi voi pleca genunchii, spre Tine-așa să vin
și din genunchi veșmîntul și talpa să-Ți sărut
spunîndu-Ți ce dator sunt de tot ce mi-ai făcut." (Traian Dorz)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.03.2011, 21:55:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @annaa23

Ti-am citit ultimele postari de pe topicurile cu OD..
Sari la bataie peste tot:-) Ca un "ostas" adevarat..Lumea si-a expus calm punctele de vedere iar eu acum l-am citat pe bunul Parinte Cleopa,dar si asta te-a enervat rau.Te agreseaza, te scot din minti parerile care nu coincid cu a tale.Nici macar nu te intrebi daca nu cumva noi avem dreptate.

Atitudinea ta este foarte asemanatoare cu a domnului despre care am povestit ca devenise atat de fanatic incat a murit de propriul infarct!Asa a inceput si el...

Eu iti doresc sa-si reverse Dumnezeu infinita Mila si Iubire asupra ta!
Si nu uita cand te mai aprinzi pe cei ce nu gandesc ca tine, ca in iubirea fata de aproapele sta ascunsa iubirea fata de Hristos!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.03.2011, 23:29:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Melissa,

daca ai argumente sau nelamuriri, spune despre ce e vorbam sa-l acuzi pe celalalt de defecte de caracter de care poate nici tu nu esti straina inseamna ca discutia a luat-o razna.

Si sa mai vorbesti si pe urma de mila, iubire si altele e chiar penibil.
Priveste bine la lectiile pe care le dai, pentru ca s-ar putea chiar tu sa ai nevoie de ele.

In ceea ce priveste ce a spus parintele Cleopa, acopera doar o parte din ceea ce este la ora actuala fenomenul "Oastea Domnului".
Greseala sta in a face din asta un adevar universal, pentru ca loveste in oameni deosebiti dpdv duhovnicesc, oameni de care poate ai auzit.

Un exemplu in acest sens este parintele Mihoc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.03.2011, 01:00:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Melissa,

daca ai argumente sau nelamuriri, spune despre ce e vorbam sa-l acuzi pe celalalt de defecte de caracter de care poate nici tu nu esti straina inseamna ca discutia a luat-o razna.

Si sa mai vorbesti si pe urma de mila, iubire si altele e chiar penibil.
Priveste bine la lectiile pe care le dai, pentru ca s-ar putea chiar tu sa ai nevoie de ele.

In ceea ce priveste ce a spus parintele Cleopa, acopera doar o parte din ceea ce este la ora actuala fenomenul "Oastea Domnului".
Greseala sta in a face din asta un adevar universal, pentru ca loveste in oameni deosebiti dpdv duhovnicesc, oameni de care poate ai auzit.

Un exemplu in acest sens este parintele Mihoc.
Ce faci Aline? Te ocupi cu circulatia pe topicul asta? Daca ai fi citit atent tot dialogul meu cu annaa23,nu doar ultima postare,ai observa cu usurinta ca din nou eu am dreptate,nu tu.

Cum zicea Andrei??"..nu le ai tatica...":-))
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.03.2011, 19:16:06
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce faci Aline? Te ocupi cu circulatia pe topicul asta? Daca ai fi citit atent tot dialogul meu cu annaa23,nu doar ultima postare,ai observa cu usurinta ca din nou eu am dreptate,nu tu.

Cum zicea Andrei??"..nu le ai tatica...":-))
Normal, tu poti sa-ti dai dreptate. Dar sa sti ca dreptatea ta nu coincide neaparat cu adevarata Dreptate draga mea!! Iar in cat priveste agresivitatea mea,scriam pe un ton mai grav deaorece nu pot sa concep orbirea de care dai dovada. Cand eu traiesc in mijlocul unor tineri si oameni din OD le stiu viata si purtarile si tu arunci cu noroi. Imi pare rau, dar nu pot sa fiu altfel Si Iisus a fost un pic mai agresiv in templu cand a vazut ce troneaza in Locul Preasfant! Asa ca nu pot sa fiu indiferenta cand invat intre 31 de "ortodocsi" cu numele, pentru care pacat e sa omori si sa spargi banci, in rest totul e pe placul lui Dumnezeu, pentru care Dumnezeu e cineva din cer care oricum n-are treava cu viata lor, care se lafaie in cele mai zguduitoare trairi si pacate, imi pare nespus de rau dar ma doare orbirea asta a tineretul ortodox si nu numai. Generatiile astea au nevoie de apropiere de Dumnezeu! Incearca sa vezi toate lucrurile astea. Cerceteaza-ti viata adanc si vezi daca tu esti asa cum imi spui mie ca nu sunt. Tocmai pt. ca imi iubesc colegii, prietenii, cunostintele ma doare sa vad orbirea asta a sufletului care domneste peste lumea asta din lipsa unei relatii mai adanci cu Biserica si cu Hristos! Imi pare nespus de rau ca te deranjeaza lucrurile astea, dar eu nu pot sa fiu indiferenta! Ne intrebam de ce se intampla atatea in lume? Pentru ca ne place pacatul, pentru ca suntem robi si sclavi ai vicilor si desfraului intr-o lume aparent libera! Puneti la lucru constiinta si vezi care e cel cu dragoste cum spui tu. Nu sunt o maestra in ale elegantei exprimarii si imi asum neputinta asta, dar asa cum stiu spun ca BOR are nevoie de OD in ea, nu o sa devenim neaparat oameni perfecti, nu sunt perfecta, neprihanita, mai buna ca altii daca fac parte din OD, dar sunt constienta ca apartenenta asta ma ajuta sa ma cutremur de pacat, sa incerc sa birui ispitele, iar cand cad sa ma ridic, sa ma rog mai mult, sa postesc mai mult, sa imi doresc mai mult sa fiu un crestin adevarat. Tu ai spus ca esti multumita de viata ta.. esti sigura de asta? Ma refeream la viata ta cu Dumnezeu. Pot sa spun ca esti singura pers. care a raspuns cu DA la intrebarea asta. Imi pare rau sa-ti spun dar nu ostasii se cred cei neprihaniti, si cei ca tine, care stau deoparte si dau cu pietre in cei care incearca sa inainteze intre-o lume mizera! Poporul si mai ales tineretul acesta are nevoie de Dumnezeu, altfel o sa fie plin de tineri distrusi de droguri, de patimi, de placeri de moment numite "fericire"! Dar cum zicea Traian Dorz intr-una din poeziile sale "O, numa-n veacul care vine, Cand tot va fi descoperit, Se va vedea Iisuse bine Ce maire Har ne-ai daruit". Incerca sa-i citesti pe oamenii astia pr. Iosif Trifa, Traian Dorz, Ioan Marini.. si gadeste-te daca astfel de poezi si carti puteau fi scrise daca ei nu erau creioane in mana lui Dumnezeu.
Te rog sa nu-mi mai raspunzi, eu nu vreau sa ajung la nici un fel de discutie nepotrivita cu tine! Nu ma cred vrednica de dat lectii de teologie si de judecam dreptatea, binele si raul, pot doar sa vad in ce zace tara asta majoritar ortodoxa. Atat.
__________________
"Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." (Traian Dorz)

"Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El si El va lucra!" (Ps.37, 4-5)

"Cu fața strălucită de Chipul Tău Divin,
Îmi voi pleca genunchii, spre Tine-așa să vin
și din genunchi veșmîntul și talpa să-Ți sărut
spunîndu-Ți ce dator sunt de tot ce mi-ai făcut." (Traian Dorz)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.03.2011, 20:17:07
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annaa23 Vezi mesajul
Tocmai aici e frumusetea vietii de ostas, sa te lupti sa traiesti intr-un mod nelumesc in lume.
Și nu se poate face asta având o legătură strânsă cu duhovnicul? Adică să te spovedești cât mai des și în măsura în care se poate să te împărtășești?
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.03.2011, 00:53:29
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Este prima data cand aud despre aceasta secta, dar m-am gandit sa ofer niste resurse despre secte si controlul mintii, poate ajuta cuiva.

indicii de secte periculoase:
http://www.factnet.org/headlines/des...ing_signs.html

Model de controlul mintii:
http://www.freedomofmind.com/resourc...icles/BITE.htm

Situatii periculoase pentru membrii:
http://www.freedomofmind.com/resourc...se/concern.htm

Cei 3 pasi in controlul mintii:
http://www.freedomofmind.com/resourc...lity/three.htm
Interesant. Am citit despre controlul mintii. As vrea sa aflu parerile celor care au citit.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.02.2013, 09:26:27
Clau44 Clau44 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 6
Implicit este secta

Este secta, deoarece nu mai recunosc Preoti, folosesc Biblia sectara. Ca si sectarii, nu mai merg la biserica, nu ascultau de preot.
Ce spune Arhimandritul Cleopa Ilie: Anul trecut a venit un preot la mine din judetul Covasna si mi-a zis : ” Parinte, am avut tot satul in ” Oastea Domnului ” si toti au trecut la penticostali. Am ramas numai cu zece familii ortodoxe “, au introdus instrumente muzicale in Biserica fara aprobare. Refuza cantarile bisericesti, au aceleasi cantari ca a sectarilor il venereaza pe Iosif Trifa, talcuiesc Scriptura dupa cum vor ei.

Last edited by Clau44; 04.02.2013 at 10:08:53.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.02.2013, 12:18:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bartolomeu Anania despre Oastea Domnului :

http://www.youtube.com/watch?v=r9JJ0UdET7c
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului BenHur Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 18.02.2011 21:07:12
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48