Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.03.2013, 18:49:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Aham, am înțeles. Deosebirile, doar dumneavoastră aveți dreptul să le taxați. :)
Daca chiar va interseaza invatatura ortodoxa, studiati dogmatica, vedeti acolo de ce nu sustinem viziunea hiliasta s.a.m.d. Topicul acesta e dedicat asemanarilor.
Citat:
Împotriva profeției lui Dumnezeu nimeni nu se poate opune.
Sigur, Dumnezeu i-a soptit Hellenei White ca prima solie ingereasca din cartea Apocalipsei a fost fix in anul 1844, dupa ce anterior dracusorul i-a soptit aceleiasi doamne White,sa creada ca Hristos va reveni la acea data. Chiar v-am citit doctrinele fundamentale ale cultului deci, cititi si d-voastra, daca va intereseaza invatatura ortodoxa, nu mai asteptati totul de-a gata :) Cartea Apocalipsei e mult prea enigmatica pentru a polemiza pe seama ei.Totusi,viziunea eschatologica adventista mi se pare contradictorie in sine.(ma scuzati, dar asa cred)

Last edited by ioanna; 03.03.2013 at 19:25:29.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.03.2013, 18:59:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Este scris si despre "invierea" din Apocalipsa cap 20 si despre "mia" de ani. Cauta si citeste daca vrei.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.03.2013, 19:25:20
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sigur, Dumnezeu i-a soptit Hellenei White ca prima solie ingereasca din cartea Apocalipsei a fost fix in anul 1844, dupa ce anterior dracusorul i-a soptit aceleiasi doamne White,sa creada ca Hristos va reveni la acea data.
Topicul acesta este dedicat asemănărilor, nu Ellenei White. Și puteți fi sarcastică cât doriți, eu nu vă interzic.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.03.2013, 19:51:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Ca o constatare: nu știu cum se face că până și topicele pozitive (asemănări esențiale) sunt transformate rapid în teren de luptă denominațională... E chiar atât de rău să te asemeni cu ortodocșii [în anumite privințe]?
Ia derulati inapoi filmul topicului pana la prima postare. Asa. Acuma scrieti: cine a deturnat topicul de la titlul sau ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.03.2013, 20:06:43
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

O alta asemanare ar fi 8 porunci din decalog (fara porunca II si IV).
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.03.2013, 20:09:27
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ia derulati inapoi filmul topicului pana la prima postare. Asa. Acuma scrieti: cine a deturnat topicul de la titlul sau ?
Nu știu cum se face că filmul se rupea tot la postarea #4
Stați liniștit că nici eu nu sunt mai bun... Iaca ne asemănăm: ortodocși, catolici, adventiști...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.03.2013, 20:19:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cum deosebirile mari dintre Ortodoxie si Adventism eclipseaza asemanarile, imi permit un scurt off topic

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai a treia nu exista decat la dumneavoastra. Numai dumneavoastra visati rapiri acolo unde scrie intampinare.Sunt sigur ca le-ati gasit si o ocupatie oamenilor pentru mia aia de ani, poate pun ordine in dosare sau dau cu matura prin rai.
E ciudat ce spun: cei drepti vor fi inviati si vor trai 1000 de ani in “imparatia cerurilor” (ce nu se stie unde e, insa pare o realitate paralela, fizica/materiala din moment ce ei sunt inviati in trup), timp in care pamantul e pustiit, iar in aceasta perioada Dumnezeu ii va convinge pe cei drepti de dreptatea judecatii sale de a-i pedepsi pe cei nelegiuiti (pe care nu i-a inviat inca), ca cei drepti sa nu aiba indoieli, deci divinitatea se justifica in fata oamenilor timp de 1000 de ani, in timp ce diavolul, ramas singur pe pamant, e chinuit de plictiseala, ca nu mai are pe cine ispiti,traieste un adevarat chin pana la a treia venire a lui Iisus, laolalta cu cei rapiti/inaltati la cer. MihaiG se intreba pe un alt topic: cum sa fiu fericit cand stiu ca aproapele meu e sau va fi in iad? Uite ca adventistii au gasit solutia: 1000 de ani de munca de lamurire si convingere din partea lui Dumnezeu, ca ei sa inteleaga. Acesta e planul divin din cartea revelatiei, in intelegerea adventista.

Last edited by ioanna; 03.03.2013 at 21:00:28.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.03.2013, 20:37:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
O alta asemanare ar fi 8 porunci din decalog (fara porunca II si IV).
Ia uite cum arata o sinagoga evreiasca :



Ce rai sunt toti si ce buni sunteti voi, ca numai voi respectati porunca a II a.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.03.2013, 20:54:14
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ia uite cum arata o sinagoga evreiasca :



Ce rai sunt toti si ce buni sunteti voi, ca numai voi respectati porunca a II a.
Râzi amice, căci tocmai ai găsit o nouă asemănare: un ortodox și un adventist identificând icoanele de pe pereți cu încălcarea poruncii a II-a.
Apropos, ne poți spune despre ce "sinagogă" este vorba?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.03.2013, 21:00:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Râzi amice, căci tocmai ai găsit o nouă asemănare: un ortodox și un adventist identificând icoanele de pe pereți cu încălcarea poruncii a II-a.
Apropos, ne poți spune despre ce "sinagogă" este vorba?
Este sinagoga de la Dura Europos.
Nu exista nici o asemanare, voi sunteti cei care incalcati porunca a 2 a cu imagini de genul asta :

Reply With Quote
Răspunde