Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2013, 23:30:50
adriana_axinte adriana_axinte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2013
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Exclamation Carte eretica sau nu?

Doamne ajuta!

Mi-a fost dat sa citesc in aceasta seara, inceputul cel putin, cartea Puterea Rugaciunii... Mi s-a parut promitatoare si interesanta cartea, gandindu-ma la cartea Antonel pe care am avut bucuria sa o citesc de curand...

Dupa cateva pagini am simtit ca ceva nu e in regula... unele lucruri spuse acolo nu prea aduceau a credinta noastra ortodoxa si nu se potriveau cu spusele Sf. Parinti ci mai mult cu textele din acele carti-talismane numite: Epistolie, Visul... Braul Maicii Domnului etc.

Uitati aici cartea:
http://www.scribd.com/doc/34391772/Puterea-rugaciunii

Aici gasiti si parerea unui parinte despre aceste carti eretice:
http://ortodoxia.md/piedici-in-calea...tolia-i-altele

"În Viața Sfântului Antonie cel Mare, Sf. Atanasie cel Mare scrie cum, odată, la apropierea ceasului al nouălea, după ce Sf. Antonie a început să se roage înainte de a mânca, a fost numaidecât răpit de Duhul, si ridicat de îngeri la cer. Dracii văzduhului s-au împotrivit urcusului lui: îngerii, opunându-se, au cerut să le facă cunoscute pricinile împotrivirii lor, căci Sf. Antonie nu avea nici un păcat. Dracii s-au străduit să facă cunoscute păcatele săvârsite de el chiar de la nastere; dar îngerii au închis gurile defăimătorilor, spunându-le că nu trebuie să numere păcatele de la nastere, care fuseseră deja sterse prin harul lui Hristos; ci să spună ei -dacă cunosc vreunul - păcatele pe care le-a săvârsit el după ce a intrat în monahism si si-a închinat viața lui Dumnezeu. În osândirile pe care le-au făcut, dracii au rostit multe minciuni nerusinate; dar fiindcă defăimătorilor le-a lipsit temeiul, cale liberă s-a deschis înaintea lui Antonie. Îndată ce si-a venit în sine, a văzut că se afla în acelasi loc unde stătuse pentru rugăciune. Uitând de mâncare, a petrecut întreaga noapte în lacrimi si suspine, cugetând la mulțimea de vrăjmasi ai omului, la războiul împotriva unei osti ca aceea, la greutatea drumului prin văzduh, către rai, si la cuvintele Apostolului care zice: Lupta noastră nu este împotriva trupului siasângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduhuri (Efeseni 6, 12; Efeseni 2, 2). Știind că puterile văzduhului caută doar un singur lucru, că se apleacă asupra lui cu toată râvna, că se ostenesc si se străduiesc să ne lipsească de o cale liberă către cer, Apostolul ne sfătuieste: Luați toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotrivă în ziua cea rea (Efeseni 6, 13), pentru ca cel potrivnic să se rusineze, neavând de zis nimic rău despre noi

(Tit 2, 8)”.9

Făcându-ne cunoscute cele se întâmplă în ceasul morții, Sf. Ioan Gură de Aur ne învață: „În ceasul acela vom avea nevoie de multe rugăciuni, de multe ajutoare, de multe fapte bune, de mare mijlocire de la îngeri, în călătoria prin sălasurile văzduhului. Dacă atunci când călătorim într-o țară străină sau într-un oras

9 Episcopul Ignatie, op. cit., vol. III, pag. 138-139; Viața Sf. Antonie, ed. Eastern Orthodox Books, pag. 41. " (http://www.sfaturiortodoxe.ro/suflet...vazduhului.htm)

Va rog mult sa-mi spuneti si mie parerea Dvs referitoare la aceasta carte...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2013, 23:36:19
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

E eretică.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2013, 23:43:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

E interesant că printr-a zecea mi-a căzut în mînă un astfel de talisman și l-am citit zilnic multă vreme. Dar acolo scria că trebuie să mergem frecvent la Biserică și mi-am zis că degeaba citesc dacă nu fac ce scrie. Și așa, încetișor, am început să particip la Liturghie, iar în timp am renunțat la obiectul cu pricina.

Dumnezeu știe să scoată ceva bun chiar și din tîmpenii de genul cărticelelor de genul ăsta. E clar că talismanele nu ar trebui să existe sau, mai grav, să fie vîndute la pangar, dar dacă piața cere...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2013, 23:44:37
adriana_axinte adriana_axinte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2013
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
E eretică.
Da, cam asta e si parerea mea....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2013, 02:34:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Dacă nu apare scris pe prima pagină: "Tipărită cu binecuvântare Preasfințitului Episcop sau Mitropolit (numele)", nu îți pierde timpul cu ea, sunt atât de multe alte cărți, minunate de-a dreptul, care te vor întări, cum nu te-ai gândit. Acele cărți, citite și aprobate de binecuvântații și peste măsură sfințiții noștri iubiți apostoli, ierarhii, te vor ajuta în toate, deci chiar toate problemele. Citește cărți scrise de sfinți. Sfinți canonizați. Acolo vorbește Duhul Sfânt Însuși.

Au și ele rostul lor, cum bine a spus Florin Ionuț mai sus, iar atâta vreme cât nu devin eretice și nu atacă dogma Bisericii Creștine, rămân păreri teologice, sau teleogumene. Deci sunt bune. Citește cu încredere.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.11.2013 at 20:12:27.
Reply With Quote
Răspunde