Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.08.2010, 12:10:28
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Westminster Confession of Faith

Pentru Doctor Faustus

http://www.reformed.org/documents/in..._of_faith.html

,,The Westminster Confession of Faith is a Reformed confession of faith, in the Calvinist theological tradition. Although drawn up by the 1646 Westminster Assembly, largely of the Church of England, it became and remains the 'subordinate standard' of doctrine in the Church of Scotland."

Capitolul>,,Of the State of Man After Death,and of the Resurrection of the Dead."

,,The bodies of men, after death, return to dust, and see corruption; but their souls (which neither die nor sleep), having an immortal subsistence, immediately return to God who gave them. The souls of the righteous, being then made perfect in holiness, are received into the highest heavens, where they behold the face of God in light and glory, waiting for the full redemption of their bodies; and the souls of the wicked are cast into hell, where they remain in torments and utter darkness, reserved to the judgment of the great day. Besides these two places for souls separated from their bodies, the Scripture acknowledgeth none."

At the last day, such as are found alive shall not die, but be changed: and all the dead shall be raised up with the self-same bodies, and none other, although with different qualities, which shall be united again to their souls forever.

The bodies of the unjust shall, by the power of Christ, be raised to dishonor; the bodies of the just, by his Spirit, unto honor, and be made conformable to his own glorious body."

God bless Scotland

Last edited by Scotianul; 29.08.2010 at 12:14:09.
  #22  
Vechi 29.08.2010, 12:12:40
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
sa fim seriosi, despre nemurirea sufletului s-a discutat sute de pagini, cine vrea sa cunoasca are de unde se informa,
Poate ca aveti dreptate. Cine vrea sa se informeze, se poate documenta. Recomand un link de studiu, foarte bine elaborat (clar, detaliat si bine structurat):
http://www.proto-teologia.info/wiki/...Proto-Teologia

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
ce rost are ca aceeasi oameni sa reia aceeasi discutie si sa isi aduca aceleasi argumente pe care in prealabil le-au respins?
Cine le-au respins? Poate ca unii au ramas pe ganduri, au studiat si si-au schimbat conceptiile. Eu cred ca asta va cam sperie (si nu inteleg prea bine de ce).

P.S. Acest subiect (starea mortilor) este important de discutat si rediscutat. Spiritismul are la baza conceptia "crestina" a nemuririi sufletului". Este bine ca oamenii sa se bazeze numai pe Sfanta Scriptura, pentru a se putea feri de inselatorii (unele, foarte subtile).
  #23  
Vechi 29.08.2010, 12:28:26
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Pentru Doctor Faustus

http://www.reformed.org/documents/in..._of_faith.html

,,The Westminster Confession of Faith is a Reformed confession of faith, in the Calvinist theological tradition. Although drawn up by the 1646 Westminster Assembly, largely of the Church of England, it became and remains the 'subordinate standard' of doctrine in the Church of Scotland."

Capitolul>,,Of the State of Man After Death,and of the Resurrection of the Dead."

,,The bodies of men, after death, return to dust, and see corruption; but their souls (which neither die nor sleep), having an immortal subsistence, immediately return to God who gave them. The souls of the righteous, being then made perfect in holiness, are received into the highest heavens, where they behold the face of God in light and glory, waiting for the full redemption of their bodies; and the souls of the wicked are cast into hell, where they remain in torments and utter darkness, reserved to the judgment of the great day. Besides these two places for souls separated from their bodies, the Scripture acknowledgeth none."

At the last day, such as are found alive shall not die, but be changed: and all the dead shall be raised up with the self-same bodies, and none other, although with different qualities, which shall be united again to their souls forever.

The bodies of the unjust shall, by the power of Christ, be raised to dishonor; the bodies of the just, by his Spirit, unto honor, and be made conformable to his own glorious body."

God bless Scotland
Nu cred că este pentru mine, pentru că eu m-am lămurit din scrierile lui Calvin care este credința reformaților calvini. Motivul pentru care am adus respectivele citate, spre argumentare, din scrierile unor protestanți a fost acela de a demonstra că teoria "spiritelor profetice adventiste" nu vine în contradicție doar cu credința creștină ortodoxă, ci vine în contradicție chiar și cu credința protestanților (calvini). Nu sunt protestant (calvin), ba chiar sunt ortodox convins, însă am vrut să mă folosesc de doctrina reformaților pentru a aduce mai multe argumente în favoarea aberației doctrinare a "sectei profetice adventiste".
  #24  
Vechi 29.08.2010, 12:30:26
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu cred că este pentru mine, pentru că eu m-am lămurit din scrierile lui Calvin care este credința reformaților calvini. Motivul pentru care am adus respectivele citate, spre argumentare, din scrierile unor protestanți a fost acela de a demonstra că teoria "spiritelor profetice adventiste" nu vine în contradicție doar cu credința creștină ortodoxă, ci vine în contradicție chiar și cu credința protestanților (calvini). Nu sunt protestant (calvin), ba chiar sunt ortodox convins, însă am vrut să mă folosesc de doctrina reformaților pentru a aduce mai multe argumente în favoarea aberației doctrinare a "sectei profetice adventiste".
Daca tot v-ati folosit de ea,acum aveti citatul in original.In rest, lucrurile sunt suficient de clar stabilite,dupa cum se poate vedea.O zi buna.
  #25  
Vechi 29.08.2010, 12:44:37
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Unii crestini deschid Sfanta Scriptura cu idei preconcepute, de care nu reusesc sa se desparta. Acestea sunt o mare povara in intelegerea Sfintei Scripturi.

In fata Cuvantului lui Dumnezeu trebuie sa vii gol, fara idei preconcepute, gata sa accepti ceea ce Dumnezeu iti dezvaluie, chiar daca va trebui sa renunti la tot setul tau de valori, de pana atunci.

Dvs., domnule doctor, sunteti un exemplu edificator, in acest sens( al omului plin de idei preconcepute, intepenite). Credeti in infailibilitatea bisericii catolice (sau a papei). Chiar subordonati pe fata, Sfanta Scriptura invataturilor catolice. Pana nu veti scapa de aceasta povara, nu veti intelege invataturile Sfintei Scripturi, oricat ati cerceta.

Va puteti testa cum stati, incercand sa argumentati conceptia dvs. despre starea omului in timpul mortii (e vorba de moartea intaia). Veti constata singur cata importanta dati Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).
Domnule daca fiecare dintre fratii d stra si ,d stra implicit ,ati venii goi in fata Scripturii..tot ceea ce implica intrebare si clarificare intre parti,ar fi conciabil! dar nu veniti ....pt ca d stra studiati! recunoasteti ca totusi un bagaj elementar de cunostinte va sunt "transmise" ca mostenire irevocabila a Studiului-predecesorilori d stra! AVETI CHIAR SI PROFETI!? nu i asa?deci iata ca studiului ii dati subiectivitate...daca a avut viziuni...ce mai! stie! apoi ,inca ceva pe la d stra se acceptarugaciunea catre Duhul Sfant de iluminare asupra Scripturii???? daca da....cum sa vi domnul meu gol??sau si mai rau:cu idei ..axiome ale profetilor??? caci idei preconcepute aveti gramada! trasam principiul de catre autoritatea care va conduce si normal studiem ca atare! atentie...ca atare! identificam texte scripturistice doar in lumina acestui "adevar"...conchid ca aveti si d stra o traditie ...pe care de altfel o certati mereu la ceilalti...cea aparuta de pe la 1800 si un pic! i orice caz ...fata de cele de mai sus...pana cand d stra imi veti scrie ca ati fost iluminat de Duhul Sfant,atentie d stra si nu Predecesoarea....lasati ma sa cred ca nu sunteti .....GOL.....in fata studiului si cu atat mai mult ,ca nu ati cuprins Adevarul! cu iertatre pt logica care culmea nu a folosit citate ci ...credinta! adica in acest moment ,cred ceea ce am scris!
  #26  
Vechi 29.08.2010, 12:57:42
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
Domnule daca fiecare dintre fratii d stra si ,d stra implicit ,ati venii goi in fata Scripturii..tot ceea ce implica intrebare si clarificare intre parti,ar fi conciabil! dar nu veniti ....pt ca d stra studiati! recunoasteti ca totusi un bagaj elementar de cunostinte va sunt "transmise" ca mostenire irevocabila a Studiului-predecesorilori d stra!
Gresit. Eu nu am nici o "mostenire irevocabila" de la predecesori. Sunt un fost ortodox, care si-a bagat nasul prin multe biserici si a cercetat mai multe doctrine.

Si, nici ideile si cunostintele pe care le-am acumulat, in urma a multor ore de studiu, nu sunt batute in cuie. Daca dvs. imi demonstrati ca am o credinta gresita, neconforma cu Sfanta Scriptura, nu am nici o problema in a recunoaste acest lucru. Chiar v-as fi recunoscator daca mi-ati arata unde gresesc. Nu ma intereseaza sa am eu dreptate. Ma intereseaza adevarul.

Puteti sa ma credeti sau nu, dar in biserica mea este foarte raspandit modul acesta de gandire. Stim ca ne mintim pe noi daca incercam sa aparam o doctrina care nu este in armonie cu Cuvantul lui Dumnezeu (singura norma de credinta).
  #27  
Vechi 29.08.2010, 13:01:26
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Ajuati-ma sa inteleg, explicandu-mi ce au vrut sa spuna Domnul Iisus Hristos si Sfantul Apostol Pavel, in invataturile pe care le-am adus in discutie, aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...46&postcount=2
Citat:
Domnule doctor, cele doua versete postate de dvs. nu se contrazic deloc cu conceptia scripturistica a inconstientei pe timpul mortii (asemanata cu un somn fara cunostinta, in Sfanta Scriptura).
În ceea ce îl privește pe sfântul Pavel se contrazic cu concepția nescripturistică a inconștienței pe timpul morții. Sfântul Pavel avea nu doar dorința de a fi cu Hristos după moartea sa trupească, ci avea efectiv credința că poate fi și că va fi în prezența lui Dumnezeu, în chip conștient, chiar și după moartea sa fizică, la despărțiea sufletului său de trup. Este absolut evident că el vorbește de această prezență la Dumnezeu chiar și fiind despărțit de trup prin moartea fizică, deși această stare (să zicem intemediară) nu este identică cu aceea care va avea loc în planul eshatologic când prezența cu Dumnezeu va fi deplină când sufletele conștiente se vor uni cu trupurile înviate. Sfântul Pavel spune că el crede că poate fi și că va fi în prezența lui Dumnezeu, iar asta nu poate fi decât o prezență conștientă, chiar și după despărțirea sa de trupul său prin moartea sa fizică, stare care este evident diferită de aceea despre care se vorbește că va fi în planul eshatologic, când prezența cu Dumnezeu va fi deplină, unit cu trupul său înviat de Dumnezeu, în împărăția lui Dumnezeu alături de ceilalți care vor fi în împărăție.

Citat:
Si eu am aceeasi credinta ca a Sfantului Apostol. Cred ca voi muri (daca nu se va intoarce Domnul intre timp) si apoi voi fi cu Domnul, cand ma va invia din morti. Despre perioada mortii, nu are rost sa pomenim (asa cum nici Sfanta Scriptura nu o face - nici nu ai ce spune). Stim ca moartea (ma refer la moartea intaia) este doar un somn de o clipa (mortii nu constientizeaza trecerea timpului). Pentru adventisti, evenimentul imediat urmator, dupa inmormantare, este revenirea Domnului si invierea celor morti in Hristos.
Asta este ceea ce crezi dumneata, însă nu și ceea ce credea sfântul Pavel despre el însuși. Pentru adventiști s-ar putea să fie așa, nu știu, însă pentru sfântul Pavel lucrurile nu stau așa; el este în prezența lui Dumnezeu, stare să zicem intermediară care nu este identică cu cea de după înviere și instaurarea efectivă a împărăției lui Dumnezeu; starea respectivă din planul eshatologic se referă la morții înviați adică la faptul că trupurile acelora vor fi înviate, însă sfântul Pavel vorbește despre o prezență cu Dumnezeu înainte de a fi înviat cu trupul, fapt care demonstrează evident falsitatea teoriei sectei adventiste.

Citat:
Daca vreti sa intelegeti corect ce a spus Sfantul Apostol Pavel, referitor la despartirea de trup si partasia cu Hristos, va trebui sa luati in considerare si celelalte invataturi ale Sfantului Apostol, despre acelasi subiect.
Păi tocmai că le-am luat și am spus clar că respectivele stări sunt diferite, însă sfântul Pavel nu este lipsit de prezența lui cu Dumnezeu înainte de învierea morților, chiar dacă această stare este diferită de aceea în care va fi la înviere, când va fi deplină pentru că va fi unit cu trupul său înviat, îmbrăcat în nemurire, nestricăciune, și împreună cu toți aceia care vor intra în împărăția lui Dumnezeu.

Citat:
Cand Sfantul Apostol Pavel isi manifesta dorinta de a fi cu Domnul, sa gandeste la revenirea Domnului, pentru a-i lua cu El pe cei credinciosi (asa cum a promis). "Mã voi întoarce si vã voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sã fiti si voi."(Ioan 14:3). Cei care cred ca mortul o ia la deal (inspre rai) asa de capul lui, fara sa astepte revenenirea Domnului si invierea mortilor, sunt cu totul impotriva fagaduintelor Domnului Iisus Hristos si credintei Sfintilor Apostoli.
"Deci Mă voi urca, zice, nu ca să vă pregătesc locașuri (căci ele sunt multe de mai înainte), înfăptuind ceva de prisos în creație, ci ca să împodobesc de mai înainte locurile, ca cei ce sunt acum pe pământ pentru păcatul ce s-a abătut peste ei să poată fi printre Sfinții Îngeri. Căci nu s-a ținut amestecată sfânta mulțime de sus cu cei astfel întinați, înfăptuind deci aceasta, unind cele de sus cu cele de jos, și dându-vă vouă loc prin urcușul spre cetatea de sus, voi veni iarăși în vremea nașterii din nou și vă voi lua cu Mine, „ca și voi să fiți unde sunt Eu.” Aceasta înțelegând-o și Pavel, în Epistolele sale zice: „Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiți, pentru că Însuși Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și cei morți întru Hristos vor învia întâi. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, și așa pururea vom fi cu Domnul” (I Tes. 4, 15-17)." Sfântul Chiril al Alexandriei - Comentariu la evanghelia sfântului Ioan - editura IBMBOR, 2000, pag. 836

"3. And if I go away. The conditional term, if, ought to be interpreted as an adverb of time; as if it had been said, “After that I have gone away, I will return to you again.” This return must not be understood as referring to the Holy Spirit, as if Christ had manifested to the disciples some new presence of himself by the Spirit. It is unquestionably true, that Christ dwells with us and in us by his Spirit; but here he speaks of the last day of judgment, when he will, at length, come to assemble his followers. And, indeed, if we consider the whole body of the Church, he every day prepares a place for us; whence it follows, that the proper time for our entrance into heaven is not yet come." Calvin, John (1509-1564) - Commentary on John - Volume 2 disponibilă la pagina web http://www.ccel.org/ccel/calvin/calcom35.iv.i.html

Din aceste două interpretări la Ioan 14:3, a sfântului Chiril al Alexandriei și a lui Ioan Calvin, se observă că în respectivul verset Iisus se referă la ceea ce va avea loc la nașterea din nou a lumii după ziua ultimă a judecății, pasaj care se referă deci la planul eshatologic, pasaj care nu contrazice credința sfântului Pavel că el va fi în prezența lui Dumnezeu, chiar și înainte de a avea loc nașterea din nou a lumii, chiar dacă acea prezență nu este deplină precum cea de la nașterea din nou a lumii, când și trupul său va fi înviat de Dumnezeu și unit cu sufletul său.
  #28  
Vechi 29.08.2010, 13:08:25
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Unii crestini deschid Sfanta Scriptura cu idei preconcepute, de care nu reusesc sa se desparta. Acestea sunt o mare povara in intelegerea Sfintei Scripturi.

In fata Cuvantului lui Dumnezeu trebuie sa vii gol, fara idei preconcepute, gata sa accepti ceea ce Dumnezeu iti dezvaluie, chiar daca va trebui sa renunti la tot setul tau de valori, de pana atunci.

Dvs., domnule doctor, sunteti un exemplu edificator, in acest sens( al omului plin de idei preconcepute, intepenite). Credeti in infailibilitatea bisericii catolice (sau a papei). Chiar subordonati pe fata, Sfanta Scriptura invataturilor catolice. Pana nu veti scapa de aceasta povara, nu veti intelege invataturile Sfintei Scripturi, oricat ati cerceta.

Va puteti testa cum stati, incercand sa argumentati conceptia dvs. despre starea omului in timpul mortii (e vorba de moartea intaia). Veti constata singur cata importanta dati Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).
Într-adevăr, unii "creștini profetici" printre care și dumneata, vin cu idei preconcepute administrate de secta adventistă înainte de a deschide sfânta scriptură.
  #29  
Vechi 29.08.2010, 13:26:48
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Gresit. Eu nu am nici o "mostenire irevocabila" de la predecesori. Sunt un fost ortodox, care si-a bagat nasul prin multe biserici si a cercetat mai multe doctrine.

Si, nici ideile si cunostintele pe care le-am acumulat, in urma a multor ore de studiu, nu sunt batute in cuie. Daca dvs. imi demonstrati ca am o credinta gresita, neconforma cu Sfanta Scriptura, nu am nici o problema in a recunoaste acest lucru. Chiar v-as fi recunoscator daca mi-ati arata unde gresesc. Nu ma intereseaza sa am eu dreptate. Ma intereseaza adevarul.

Puteti sa ma credeti sau nu, dar in biserica mea este foarte raspandit modul acesta de gandire. Stim ca ne mintim pe noi daca incercam sa aparam o doctrina care nu este in armonie cu Cuvantul lui Dumnezeu (singura norma de credinta).
imi pare rau ca nu ..recunoasteti,domnule dar ...ca orice forma de organizare Biserica incuba si administratie si acel "consens" unitar al membrilor ei! noi il recunoatem:nu studiem ci luam adevarul din Sfanta Traditie si Sfanta Scriptura,acolo unde nu intelegem cerem sfatul clericilor nostri! apoi ...avem o istorie in cadrul acestei biserici,inevitabil in continuitate,d stra chiar nu aveti aceasta istorie a bisericii d stre????? m as mira mult si tare....pt ca altfel printr o logica simpla ati fi definit ca un crestin liber cugetator in cautarea Adevarului! ca atare ....intrigant este ceva: atacati Biserica Ortodoxa pt ca ea a fost este si va fi...aveti tot dreptul,dar de ce pt cultura noastra generala nu ne relatati : mod de organizare al bisericii d stre,foruri de conducere.mod de administratie ,adevar dogmatic.si multe altele cu care in BOR sunteti familiarizat si chiar atacati ca find impotriva credintei d stre????! altfel ..o intrebare nu o socotiti pe Predecesoarea d stra ..Profet??? va rog sa imi raspundeti
  #30  
Vechi 29.08.2010, 13:50:42
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Să vedem încă un exemplu care demonstrează aberația susținută de secta adventistă: "Moartea nu este o definitivă nimicire; ea este numai o stare de inconștiență temporară în timp ce persoana așteaptă învierea."

"Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ? Și fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veșmânt alb și li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puțină vreme, până când vor împlini numărul și cei împreună-slujitori cu ei și frații lor, cei ce aveau să fie omorâți ca și ei." (Apocalipsa 6:9-11)

Iată cum urlă efectiv sectarii adventiști pe pagina lor Prototeologia: "Odihna martirilor - adormirea in moarte din care doar învierea îi va trezi."

Ceea ce însă demonstrează citatul din apocalipsă este că respectivii martiri înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu nu sunt inconștienți, pentru că dacă ar fi inconștienți atunci nu ar putea să strige cu glas mare către Dumnezeu, faptă care evidențiază mai mult decât evident starea lor de conștiență chiar și în moarte fiind, pentru că dacă ar fi inconștienți așa cum pretinde teoria mincinoasă a sectei "profetice" atunci nu ar putea să strige conștient cu glas mare către Dumnezeu.

Tot pe pagina sectară PT sectarii scriu: "Proto-Teologia insa afirma ca omul cand moare nu mai poate sa faca toate aceste lucruri. Un mort nu mai vede, nu mai aude, nu mai simte, nu se mai deplaseaza si nu mai comunica. Aceasta este teologia ancestrala evreilor si a primilor crestini. "

Ori aceasta este mai mult decât evident o minciună contrazisă de sfânta scriptură care relatează foarte clar că martirii înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ ?. Sectarii adventiști susțin însă că oamenii nu mai comunică, însă sfânta scriptură arată contrariul prin faptul că martirii respectivi comunicau în stare de conștiență cu Dumnezeu. Deci, încă o dovadă scripturistică (nu fripturistică) că teoria "sectarilor profetici adventiști" este mincinoasă și împotrivitoare adevărului revelat în sfânta scriptură.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08