Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2010, 23:34:05
ancadumitru ancadumitru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 1
Implicit Preot trecut la sectari?

Am gasit asta pe youtube. Oare e adevarat?
http://www.youtube.com/watch?v=XHWmk...eature=related
  #2  
Vechi 23.09.2010, 08:45:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancadumitru Vezi mesajul
Am gasit asta pe youtube. Oare e adevarat?
http://www.youtube.com/watch?v=XHWmk...eature=related
Doar frații din Lugoj pot confirma dacă e adevărat sau nu. Cert este că tot mai mulți preoți ortodocși trec la neoprotestanți și acest lucru poate da de gândit. Și în localitatea mea un fost preot ortodox s-a botezat, cu toate acestea nu am postat "mărturia" lui pe Youtube. Vor mai fi și alte cazuri similare.
  #3  
Vechi 23.09.2010, 10:02:58
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Doar frații din Lugoj pot confirma dacă e adevărat sau nu. Cert este că tot mai mulți preoți ortodocși trec la neoprotestanți și acest lucru poate da de gândit. Și în localitatea mea un fost preot ortodox s-a botezat, cu toate acestea nu am postat "mărturia" lui pe Youtube. Vor mai fi și alte cazuri similare.
Bag sama ca esti plin de "mandrie" neoprotestanta ca iata, ai avea nu's ce caz de ratacire ca exemplu. Chiar crezi ca toti sunt prosti si mandri incat sa nu puna la inima mai intai exemplele celor care-L cinstesc pe Hristos (si sunt multi, Slava Lui!) si apoi sa se intoarca cu fata spre un nebun ce crede ca doamna Albu este mai mare ca Fecioara Maria!

Cauta, domnule, sa ai un pic de rusine si sa nu fii nesimtit si nebun in casa mea macar!

Last edited by Pr.Gheorghe; 23.09.2010 at 10:18:29.
  #4  
Vechi 23.09.2010, 10:44:28
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Doar frații din Lugoj pot confirma dacă e adevărat sau nu. Cert este că tot mai mulți preoți ortodocși trec la neoprotestanți și acest lucru poate da de gândit. Și în localitatea mea un fost preot ortodox s-a botezat, cu toate acestea nu am postat "mărturia" lui pe Youtube. Vor mai fi și alte cazuri similare.
Cat de multi sunt acestia dagule?...cred ca degetele unei maini iti sunt multe ca sa poti numara...
Si daca tot ai spus asta, de ce nu ne spui si cati neoprotestanti, protestanti si persoane din alte religii trec la ortodoxie?...ai vreo jena sa faci asemenea marturisire?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #5  
Vechi 23.09.2010, 11:32:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancadumitru Vezi mesajul
Am gasit asta pe youtube. Oare e adevarat?
http://www.youtube.com/watch?v=XHWmk...eature=related
Ce conteaza? Fiecare va da socoteala pentru ce a facut el!
Ce conteaza numarul celor care trec la sectanti sau la ortodocsi ? Nu in numar, in majoritate sta adevarul!
Ca tocmai un preot a fost inselat mi se pare mai normal decit daca era inselat un muritor de rind! Printr-un preot se poate produce mai multa smiteala decit printr-un enorias si satana lucreaza cu eficienta, organizat!
Sa ne rugam sa nu cadem si noi in rest sa lasam mortii sa-si ingroape mortii lor!
  #6  
Vechi 23.09.2010, 12:16:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cert este că tot mai mulți preoți ortodocși trec la neoprotestanți și acest lucru poate da de gândit.
Daca sunt astfel de cazuri, e clar ca trebuie sa ne dea de gandit. Au stat atata vreme langa "Foc" fara a simti caldura lui. Acestia nu sunt de laudat, ci de plans. Pe cel care se impartaseste cu adevarat de Hristos, nu-l mai poate desparti nimic de El, nici moartea dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel. Sa nu uitati de versetul care aminteste de faptul ca un orb nu poate calauzi (Matei 15:14).
  #7  
Vechi 23.09.2010, 12:18:46
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Bag sama ca esti plin de "mandrie" neoprotestanta ca iata, ai avea nu's ce caz de ratacire ca exemplu. Chiar crezi ca toti sunt prosti si mandri incat sa nu puna la inima mai intai exemplele celor care-L cinstesc pe Hristos (si sunt multi, Slava Lui!) si apoi sa se intoarca cu fata spre un nebun ce crede ca doamna Albu este mai mare ca Fecioara Maria!

Cauta, domnule, sa ai un pic de rusine si sa nu fii nesimtit si nebun in casa mea macar!
Ultimele postări pe acest subforum le-am considerat un accident nefericit, de aceea nici n-am vrut să intervin tocmai din respect pentru sfinția ta și din apreciere pentru faptul că v-am considerat până acum un factor de stabilitate și de înțelepciune duhovnicească. Se vede treaba că ați făcut o alegere greșită intrând în acest joc, ați gândit bine la început când ați vrut să vă retrageți (cel puțin de pe această secțiune a forumului). Sincer îmi pare rău că s-a întâmplat din nou și tocmai la postarea mea... Îmi cer iertare că nu m-am gândit să primesc replică tocmai din partea dvs. [color=grey]Era mai bine să răspundă doctor faustus și rămânea fără reply...[/color]
  #8  
Vechi 23.09.2010, 12:26:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Cat de multi sunt acestia dagule?...cred ca degetele unei maini iti sunt multe ca sa poti numara...
Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ce conteaza numarul celor care trec la sectanti sau la ortodocsi ? Nu in numar, in majoritate sta adevarul!

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Si daca tot ai spus asta, de ce nu ne spui si cati neoprotestanti, protestanti si persoane din alte religii trec la ortodoxie?...ai vreo jena sa faci asemenea marturisire?
Pui greșit problema. Trebuia să întrebi: câți pastori neoprotestanți trec la ortodocși?
  #9  
Vechi 23.09.2010, 12:38:00
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ultimele postări pe acest subforum le-am considerat un accident nefericit, de aceea nici n-am vrut să intervin tocmai din respect pentru sfinția ta și din apreciere pentru faptul că v-am considerat până acum un factor de stabilitate și de înțelepciune duhovnicească. Se vede treaba că ați făcut o alegere greșită intrând în acest joc, ați gândit bine la început când ați vrut să vă retrageți (cel puțin de pe această secțiune a forumului). Sincer îmi pare rău că s-a întâmplat din nou și tocmai la postarea mea... Îmi cer iertare că nu m-am gândit să primesc replică tocmai din partea dvs. [color=grey]Era mai bine să răspundă doctor faustus și rămânea fără reply...[/color]
Adica un preot ortodox ar face bine sa se retraga de pe un forum ortodox (spune asta un credincios adventist) iar un adventist are dreptul, pe acelasi forum ortodox, sa se prefaca a nu intelege deranjul pe care-l creaza atunci cand, subtil s-ar spune, loveste cu cizma drept in fata ortodoxiei: preotia!

Pai tocmai aceasta "logica" o acuzam eu stimabile! Eu nu pot sa respect o invatatura gresita, nu ma intreba de ce!, dar pot sa respect un om de bun simt! In postarea trecuta nu mi-ai parut a fi asa! Poate vei mai primi vreo replica, uneori, poate si nu numai de la mine, dar ar fi bine sa te gandesti inainte de a riposta daca nu cumva era o replica solicitata.
  #10  
Vechi 23.09.2010, 12:42:16
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca sunt astfel de cazuri, e clar ca trebuie sa ne dea de gandit. Au stat atata vreme langa "Foc" fara a simti caldura lui. Acestia nu sunt de laudat, ci de plans. Pe cel care se impartaseste cu adevarat de Hristos, nu-l mai poate desparti nimic de El, nici moartea dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel. Sa nu uitati de versetul care aminteste de faptul ca un orb nu poate calauzi (Matei 15:14).
Costel, crezi ca daca un om trece de la o confesiune crestina la alta s-a despartit de Hristos?
Poate omul respectiv(vorbesc in general) se simte mai implinit intr-o anumita confesiune. Asta nu inseamna ca s-a despartit de Hristos. Fiecare confesiune are particularitatile ei si din perspectiva asta nu toti oameni sunt la fel, automat unii vor prefera ceva, altii altceva.
Important e ca Hristos sa fie inaltat si oamenii sa traiasca in ascultare de El, indiferent de confesiunea din care fac parte.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 19:24:54
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
mesaje din trecut Jamaica Generalitati 4 28.11.2010 01:13:55
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 00:28:33