Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 29.07.2012, 15:58:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Daca nu ma credeti, puteti lua legatura cu pastorul bisericii "Izvor" - Medias (jud Sibiu).
Fiți sigur de asta! Spuneți-mi numele prietenului dvs.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 29.07.2012, 16:03:02
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Daca nu ma credeti, puteti lua legatura cu pastorul bisericii "Izvor" - Medias (jud Sibiu).
Acolo s-a intamplat "grozavia".
Daca nu exista regula la nivel oficial, ori a fost un abuz de putere ce mie imi pare de neinteles pentru ca nici pastorul si nici comunitatea nu au avut nimic de castigat ci doar de pierdut, ori la mijloc a existat si altceva iar treaba cu zeciuiala a fost doar pretextul pentru a-si duce la capat planul de excludere fara a invoca motivul real.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 29.07.2012, 16:05:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Daca nu exista regula la nivel oficial, ori a fost un abuz de putere ce mie imi pare de neinteles pentru ca nici pastorul si nici comunitatea nu au avut nimic de castigat ci doar de pierdut, ori la mijloc a existat si altceva iar treaba cu zeciuiala a fost doar pretextul pentru a-si duce la capat planul de excludere fara a invoca motivul real.
Aceasta e și bănuiala mea. În plus, e cam greu de crezut ca o comunitate mare (cum pare a fi cea invocată) să voteze excluderea unui frate care trece printr-o situație materială grea și încă pe un motiv "nelegal" (nedarea zecimii). Cam cusută cu ață albă povestea! Dar cum ziceam... ne informăm și vă informăm!
Reply With Quote
  #504  
Vechi 29.07.2012, 16:08:12
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aceasta e și bănuiala mea. În plus, e cam greu de crezut ca o comunitate mare (cum pare a fi cea invocată) să voteze excluderea unui frate care trece printr-o situație materială grea și încă pe un motiv "nelegal" (nedarea zecimii). Cam cusută cu ață albă povestea! Dar cum ziceam... ne informăm și vă informăm!
Exista intotdeauna votul comunitatii in caz de excludere? Cum se procedeaza exact?
Reply With Quote
  #505  
Vechi 29.07.2012, 16:12:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Exista intotdeauna votul comunitatii in caz de excludere? Cum se procedeaza exact?
Absolut! Comitetul comunității vine cu propunerea de excludere în fața comunității, iar aceasta votează pentru sau contra. Majoritatea decide.

Încă un "mic" amănunt pe care amicul nostru sad story nu-l cunoaște: nici măcar în prima etapă (comitetul comunității) pastorul acela "ticălos" nu-și poate impune voința, el fiind și acolo în inferioritate numerică (1 la 9-13).
Reply With Quote
  #506  
Vechi 29.07.2012, 16:19:12
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fiți sigur de asta! Spuneți-mi numele prietenului dvs.
Nu mai stiu exact cum il chema, stiu ca era un emigrant venit din Republica Moldova. Era sarac, nu a mai avut bani, si l-au dat afara.
Reply With Quote
  #507  
Vechi 29.07.2012, 16:22:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Nu mai stiu exact cum il chema, stiu ca era un emigrant venit din Republica Moldova. Era sarac, nu a mai avut bani, si l-au dat afara.
Hahahaha! E prietenul dvs. și "nu mai știu cum îl chema"! Mulțumim frumos domnu', nici măcar nu mai e nevoie să verific!
Reply With Quote
  #508  
Vechi 29.07.2012, 19:42:51
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Absolut! Comitetul comunității vine cu propunerea de excludere în fața comunității, iar aceasta votează pentru sau contra. Majoritatea decide.

Încă un "mic" amănunt pe care amicul nostru sad story nu-l cunoaște: nici măcar în prima etapă (comitetul comunității) pastorul acela "ticălos" nu-și poate impune voința, el fiind și acolo în inferioritate numerică (1 la 9-13).
Si care sunt motivele pentru care se poate exclude o persoana?
Reply With Quote
  #509  
Vechi 29.07.2012, 20:34:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Si care sunt motivele pentru care se poate exclude o persoana?
E prea mult de scris, dar credeți-mă, neplata zecimii nu se găsește printre ele.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 29.07.2012, 22:16:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E prea mult de scris, dar credeți-mă, neplata zecimii nu se găsește printre ele.
Va cred in legatura cu zeciuiala. Ma intreb doar care sunt motivele pentru care cineva ar putea fi exclus pentru ca eu cel putin nu am reusit sa inteleg (aparenta?) contradictie intre excludere si cuvantul Domnului care spune ca cel fara pacat sa arunce primul piatra. Nu este mai putin adevarat faptul ca Sf. Ap. Pavel practica excluderea, am in vedere pasajul in care un barbat traia cu nevasta tatalui sau. Cum se aplica principiul iubirii in aceste cazuri, iubire care iarta totul? Unde este limita? De aceea eram curioasa sa vad unde a pus biserica dvs. limita intre iubire si excludere, pe ce criterii stabileste excluderea. Puteti doar sa-mi insiruiti pe scurt cele 10 conditii, va rog? Imi cer iertare ca insist, stiu ca "curiosity kills the cat", dar asta e :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32