Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.04.2012, 01:51:12
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Teoretic, dar practic a fost cu totul altceva, vazand ca nu pot fi convertiti cu biblia s cuvantul, au trecut la metode mai severe...
Trist dar adevarat. Mie personal nu imi este indiferent ce metoda folosesc pentru a-L vesti pe Hristos. Cand Il marturisesc pe Hristos, mijloacele nu stau sub umbrela scopului. In toate aspectele vietii mele pamantesti trebuie sa am in vedere cerintele Sale ceresti, dupa cum este scris:
"Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui." (Rom.8:9)
  #32  
Vechi 23.04.2012, 01:57:36
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.
Si crezi ca ce-i care au fost obligati sa se converteasca asa zisul Duh al lui Hristos in ei, nu prea cred.
  #33  
Vechi 23.04.2012, 02:05:51
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Si crezi ca ce-i care au fost obligati sa se converteasca asa zisul Duh al lui Hristos in ei, nu prea cred.
Nici eu nu cred, in afara de aceia care au raspuns cumva chemarii lui Dumnezeu. Caci cine-si pune inima si asculta chemarea aceasta, nu ramane afara.
"Cine cauta, gaseste si celui ce bate i se va deschide."

Stefan, nici un om nu trece prin viata fara ca sa fie chemat cel putin odata de Dumnezeu. Priveste inapoi in viata ta, fii sincer cu tine si vei sti cand Dumnezzeu ti-a facut chemarea aceasta. Fii bun insa si nu-mi raspunde la aceasta. Este o chestiune care te priveste numai pe tine.
  #34  
Vechi 23.04.2012, 02:17:21
StefanDecebal StefanDecebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 16
Implicit

Am sa fiu sincer si am sa-ti raspund, tot ce am facut in viata mea a fost facut din vointa proprie, nu am fost niciodata la biserica (numai cand am fost botezat) pentru ca mi s-a parut o pierdere de vreme si imi induce plictiseala, mai bine petrec acel timp citind o carte s-au sa ma distrez cu prietenii, nu am incredere in nimeni pentru ca toti sunt oameni, si se stie ca gandirea si vorba omului este inselatoare in general. Nu m-am rugat, spovedit, sarbatorit evenimente crestine. Sunt materialist, nu cred in ceea ce nu vad si nu simt, nu imi pasa de sentimentele altora pentru ca este mai bine sa nu-ti pese decat se te faci ca-ti pasa cum fac majoritatea.
Asta sunt eu.
  #35  
Vechi 23.04.2012, 02:29:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Am sa fiu sincer si am sa-ti raspund (...) Asta sunt eu.
O inima rece dar sincera este mai de pret inaintea lui Dumnezeu decat una calduta...

Multumesc pentru marturia ta si apreciez gestul tau, chiar daca a fost unul gratuit. Pastreaza insa ceea ce ai, o inima sincera, si ramai pe mai departe neincrezator in oameni caci este scris: "Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul!" (Ier.17:5)

Gandeste insa ca nu esti o intamplare cosmica intr-un univers autoevoluat ci mai degraba un fir de praf care ai o suflare de viata in tine si pentru care insusi Creatorul tuturor celor vazute si nevazute a pus un pret. Pretul Sangelui Fiului Sau.
  #36  
Vechi 24.04.2012, 01:43:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Crestinismul a lasat o lunga dara de sange in istorie, asta vroiam sa spun, a zidit crestinismul prin convertire, convertire facuta prin violenta. Vrei sa spui ca asta nu conteaza?
Vezi, singur dovedesti ca nu cunosti crestinismul decat la un nivel superficial.

Crestinismul nu putea face lucrul asta pentru ca este in contradictie cu propriile principii.
  #37  
Vechi 24.04.2012, 01:46:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanDecebal Vezi mesajul
Am sa fiu sincer si am sa-ti raspund, tot ce am facut in viata mea a fost facut din vointa proprie, nu am fost niciodata la biserica (numai cand am fost botezat) pentru ca mi s-a parut o pierdere de vreme si imi induce plictiseala, mai bine petrec acel timp citind o carte s-au sa ma distrez cu prietenii, nu am incredere in nimeni pentru ca toti sunt oameni, si se stie ca gandirea si vorba omului este inselatoare in general. Nu m-am rugat, spovedit, sarbatorit evenimente crestine. Sunt materialist, nu cred in ceea ce nu vad si nu simt, nu imi pasa de sentimentele altora pentru ca este mai bine sa nu-ti pese decat se te faci ca-ti pasa cum fac majoritatea.
Asta sunt eu.
Da..un om fara umanitate.

Mai bine fara virtute decat o virtute falsa? Dar de o autentica virtute ce zici?

Sau la o adica, de ce ai fi uman..daca stai bine sa te uiti, umanitatea a lasat o dara de sange prin istorie deci..uman = salbatic, distructiv, violent.

Totusi cred ca sursa atitudinii tale e undeva mult mai aproape, familie, copilarie - n-ai primit mare lucru asa ca n-ai la randul tau ce sa oferi ca om.
  #38  
Vechi 27.04.2012, 17:02:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"Cine cauta, gaseste si celui ce bate i se va deschide."
mi s-au inflamat articulatiile mainii de atata batut ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateii dorstor Umanitare 3 23.08.2008 00:05:06
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10