Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2005, 13:42:35
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
[Intr-adevar, am altele de facut, dar uneori exista si aceasta problema.Nu le-am vorbit eu despre sfinti, ci au citit un articol al meu in care pomeneam de ei si de Maica Domnului. asta i-a intrigat. a fost un moment singular, nu s-a mai repetat, din fericire...
Da, imi cam pun mainile la urechi cand aud injurii si alte "intoxicatii vulgare", dar este grewu, oricum ar fi...cat de curand sper sa ma transfer, sa lucrez cu persoanele cu dizabilitati fizice, conform pregatirii mele. dar mai dureaza, din cate vad. Mila Domnului, vom trai si vom vedea.
am vorbit cu duhovnicul meu daunazi si mi-a zis- totul e stricaciune, smereste-te, ca daca te afli acolo, cu voia Lui te afli si te mantuiesti atat timp cat stai sub ascultare, sinul bisericii adevarate.Bun sfat...
Pai parca spuneai ca baptistii nici nu vor sa auda de Maica Domnului si Sfinti, si acum citesc articole, despre Maica Domnului si Sfinti, cuviosi oameni;)!?

.................................................. .................................................. .................................................. ..........................

Bun sfat, intr-adevar!:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2005, 17:06:47
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
[Intr-adevar, am altele de facut, dar uneori exista si aceasta problema.Nu le-am vorbit eu despre sfinti, ci au citit un articol al meu in care pomeneam de ei si de Maica Domnului. asta i-a intrigat. a fost un moment singular, nu s-a mai repetat, din fericire...
Da, imi cam pun mainile la urechi cand aud injurii si alte "intoxicatii vulgare", dar este grewu, oricum ar fi...cat de curand sper sa ma transfer, sa lucrez cu persoanele cu dizabilitati fizice, conform pregatirii mele. dar mai dureaza, din cate vad. Mila Domnului, vom trai si vom vedea.
am vorbit cu duhovnicul meu daunazi si mi-a zis- totul e stricaciune, smereste-te, ca daca te afli acolo, cu voia Lui te afli si te mantuiesti atat timp cat stai sub ascultare, sinul bisericii adevarate.Bun sfat...
Pai parca spuneai ca baptistii nici nu vor sa auda de Maica Domnului si Sfinti, si acum citesc articole, despre Maica Domnului si Sfinti, cuviosi oameni;)!?

.................................................. .................................................. .................................................. ..........................

Bun sfat, intr-adevar!:D
Articolul cu pricina era pa biroul meu, sefa l-a vazut si l-a dat celorlalti sa citeasca, sa ia aminte. Era un articol despre dragostea intre semeni pe care l-am publicat acum 4 ani.Le-a placut mult, dar cand au vazut ca ziceam ceva de sfinti si de Maica Domnului...li s-a zbarlit parul ca la pisica!:p
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2005, 11:17:53
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Articolul cu pricina era pa biroul meu, sefa l-a vazut si l-a dat celorlalti sa citeasca, sa ia aminte. Era un articol despre dragostea intre semeni pe care l-am publicat acum 4 ani.Le-a placut mult, dar cand au vazut ca ziceam ceva de sfinti si de Maica Domnului...li s-a zbarlit parul ca la pisica!:p
Dupa cate cunosc eu baptistii, cred ca orice referinta sau argument bazat pe Biblie este un argument infailibil. Biserica baptista are ca fundament de credinta cuvintele lui Luter "Sola Scriptura" deci orice doctrina sau argument bazat pe Scriptura ar trebui sa fie bine primit de ei. Despre Maica Domnului ar trebui sa o accepte si sa o recunoasca pentru ca scriptura zice: Binecuvantata esti tu între femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau.Luca 1:42 si Ca, iata, de acum ma vor ferici toate neamurile. Luca 1:48, e adevarat ca nu vor accepta inchinarea la Maica Domnului dar de respectat si preamarit da.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.11.2005, 15:28:26
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

[quote=Abell]
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Articolul cu pricina era pa biroul meu, sefa l-a vazut, si l-a dat celorlalti sa ............ia aminte...........li s-a zbarlit parul ca la pisica!
Dupa cate cunosc eu baptistii, cred ca orice referinta sau argument bazat pe Biblie este un argument infailibil. Biserica baptista are ca fundament de credinta cuvintele lui Luter "Sola Scriptura" deci orice doctrina sau argument bazat pe Scriptura ar trebui sa fie bine primit de ei.
O fi fost, n-o fi fost pa ;)birou ce-o fi fost!?:cool:;):hmmm: Un lucru inteleg din dialogul domniilor voastre care-i cat se poate de heterodox:D, ca este mai bun :angry::(
de chat :|decat de :p forum!:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2005, 15:53:35
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

[quote=alecsandru]
Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Articolul cu pricina era pa biroul meu, sefa l-a vazut, si l-a dat celorlalti sa ............ia aminte...........li s-a zbarlit parul ca la pisica!
Dupa cate cunosc eu baptistii, cred ca orice referinta sau argument bazat pe Biblie este un argument infailibil. Biserica baptista are ca fundament de credinta cuvintele lui Luter "Sola Scriptura" deci orice doctrina sau argument bazat pe Scriptura ar trebui sa fie bine primit de ei.
O fi fost, n-o fi fost pa ;)birou ce-o fi fost!?:cool:;):hmmm: Un lucru inteleg din dialogul domniilor voastre care-i cat se poate de heterodox:D, ca este mai bun :angry::(
de chat :|decat de :p forum!:)
Alescsandru, a fost o "intamplare" faza cu articolul. Nu ma intereseaza ce cred si ce nu cred baptistii, eu imi vad de credinta mea. Din fericire, sefa...cea care pune paiele pe foc, nu a mai gasit prilej sa mai aduca in dicutie astfel de subiecte. Slava Domnului! Acum are alte prioritati cu filmul "Pacatele Evei", unde sunt filmate scene in localul fiicei ei. Ma rog, desertaciuni de-ale lor! Eu ma bucur ca ma lasa sa imi vad de treaba mea, astfel voi rezista mai usor pana cand ma voi putea angaja la o fundatie care se ocupa cu copii care au dizabilitati fizice.
Pot rabda cu usurinta orice, mai putin vulgaritatea si atacurile pe teme religioase. Slava domnului ca...au incetat, fie si numai pentru putin timp.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2005, 13:43:27
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Ma rog, desertaciuni de-ale lor! Eu ma bucur ca ma lasa sa imi vad de treaba mea, astfel voi rezista mai usor......
Pot rabda cu usurinta orice, mai putin vulgaritatea si atacurile pe teme religioase. Slava domnului ca...au incetat, fie si numai pentru putin timp.
Credeam ca de ale noastre! "Ortodocsii sunt cei care injura ca birjarii" (inchei citatul)!

Si hai pe mail!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2005, 12:34:40
carla carla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Buna ziua!Sunt noua, pe forum , dar ma bucur tare mult ca v-am gasit.SUNT O CRESTIN ORDODOXA dar, m-am apropiat de Dumnezeu prin intermediul penticostalilor.Ii multumesc lui Dumnezeu ca i-am cunoscut, si ca m-au ajutat sa-L gasesc.Repet sunt ORDODOXA, dar din pacate trebuie sa recunoastem ca "sectarii" sunt de cele mai multe ori un model pe care noi ordodocsii ar trebuii sa-l urmam.Ma refer strict la conduita si nu la doctrina.
Ei stiu sa ajute un semen, noi uitam, ei stiu ca nu trebuie sa injuram, sa barfim, sa clevetim , noi cei din "dreapta credinta", ne facem de ras zi de zi.Copii lor stiu ca nu se cuvine sa traiesti in "concubinaj"-ai nostrii o numesc perioada de proba ...SI E ABSOLUT NORMALA!!!Poate ar trebui sa ne gandim si la faptul ca "cei din urma vor fi cei dintai".Nu vreau sa fiu prost inteleasa, dar noi asa zisii "crestini ortodocsi" de astazi,suntem din pacate cu mult in urma acestor "sectari" , la acest capitol.Imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat.Felicitari acelor ortodocsi care nu se regasesc in descrierea de mai sus.Doamne ajuta-ne sa fim asa cum Tu iti doresti sa fim!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.11.2005, 13:49:23
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carla
Buna ziua!Sunt noua, pe forum , dar ma bucur tare mult ca v-am gasit.SUNT O CRESTIN ORDODOXA dar, m-am apropiat de Dumnezeu prin intermediul penticostalilor.Ii multumesc lui Dumnezeu ca i-am cunoscut, si ca m-au ajutat sa-L gasesc.Repet sunt ORDODOXA, dar din pacate trebuie sa recunoastem ca "sectarii" sunt de cele mai multe ori un model pe care noi ordodocsii ar trebuii sa-l urmam.Ma refer strict la conduita si nu la doctrina.
Ei stiu sa ajute un semen, noi uitam, ei stiu ca nu trebuie sa injuram, sa barfim, sa clevetim , noi cei din "dreapta credinta", ne facem de ras zi de zi.Copii lor stiu ca nu se cuvine sa traiesti in "concubinaj"-ai nostrii o numesc perioada de proba ...SI E ABSOLUT NORMALA!!!Poate ar trebui sa ne gandim si la faptul ca "cei din urma vor fi cei dintai".Nu vreau sa fiu prost inteleasa, dar noi asa zisii "crestini ortodocsi" de astazi,suntem din pacate cu mult in urma acestor "sectari" , la acest capitol.Imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat.Felicitari acelor ortodocsi care nu se regasesc in descrierea de mai sus.Doamne ajuta-ne sa fim asa cum Tu iti doresti sa fim!
Din cate stiu eu penticostalii sunt crestini, o denominatiune crestina, asa ca mi se pare absolut normal, sa se casatoreasca, nu sa desfraneze, sa faca binele, nu sa savarseasca raul, sa se abtina de la a grai lucruri necuviincioase, si eventual de la a grai ne-adevaruri!
Eu cunosc ca aceleasi fapte si lucruri le fac si crestinii ortodocsi! Si nu stiu cum se face ca m-ai nimerit tocmai pe mine, dar eu personal am patimit, si mai sufar si astazi de pe urma facerilor de bine ale unui penticostal, ca sa nu zic unor penticostali! Si tot nadajduiesc ca Dumnezeu ma v-a feri de asemenea, lucraturi diavolesti, care insa n-ar avea prea mare efect, daca n-ar lucra si semeni de-ai nostri, crestini penticostali, sau chiar ortodocsi! Sper sa nu te intristez prea tare!

Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.11.2005, 14:43:08
carla carla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de carla
Buna ziua!Sunt noua, pe forum , dar ma bucur tare mult ca v-am gasit.SUNT O CRESTIN ORDODOXA dar, m-am apropiat de Dumnezeu prin intermediul penticostalilor.Ii multumesc lui Dumnezeu ca i-am cunoscut, si ca m-au ajutat sa-L gasesc.Repet sunt ORDODOXA, dar din pacate trebuie sa recunoastem ca "sectarii" sunt de cele mai multe ori un model pe care noi ordodocsii ar trebuii sa-l urmam.Ma refer strict la conduita si nu la doctrina.
Ei stiu sa ajute un semen, noi uitam, ei stiu ca nu trebuie sa injuram, sa barfim, sa clevetim , noi cei din "dreapta credinta", ne facem de ras zi de zi.Copii lor stiu ca nu se cuvine sa traiesti in "concubinaj"-ai nostrii o numesc perioada de proba ...SI E ABSOLUT NORMALA!!!Poate ar trebui sa ne gandim si la faptul ca "cei din urma vor fi cei dintai".Nu vreau sa fiu prost inteleasa, dar noi asa zisii "crestini ortodocsi" de astazi,suntem din pacate cu mult in urma acestor "sectari" , la acest capitol.Imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat.Felicitari acelor ortodocsi care nu se regasesc in descrierea de mai sus.Doamne ajuta-ne sa fim asa cum Tu iti doresti sa fim!
Din cate stiu eu penticostalii sunt crestini, o denominatiune crestina, asa ca mi se pare absolut normal, sa se casatoreasca, nu sa desfraneze, sa faca binele, nu sa savarseasca raul, sa se abtina de la a grai lucruri necuviincioase, si eventual de la a grai ne-adevaruri!
Eu cunosc ca aceleasi fapte si lucruri le fac si crestinii ortodocsi! Si nu stiu cum se face ca m-ai nimerit tocmai pe mine, dar eu personal am patimit, si mai sufar si astazi de pe urma facerilor de bine ale unui penticostal, ca sa nu zic unor penticostali! Si tot nadajduiesc ca Dumnezeu ma v-a feri de asemenea, lucraturi diavolesti, care insa n-ar avea prea mare efect, daca n-ar lucra si semeni de-ai nostri, crestini penticostali, sau chiar ortodocsi! Sper sa nu te intristez prea tare!
Imi pare rau ca ai avut de "patimit" de pe urma unui penticostal. Eu am avut norocul sa-i cunosc ca pe niste oameni deosebiti.Am mai spus-o prin intermediul lor am ajuns sa ma apropii de Dumnezeu.Cum spuneam sunt botezata,crescuta,cununata in biserica ortodoxa dar, pana la 30 de ani ceva a fost in neregula, in sensul ca Dumnezeu mi-se parea mult prea departe, mult prea "de neatins".Abia cand i-am cunoscut si i-am vazut cum se roaga pentru fiecare lucru oricat de marunt ar fi fost, mi-am spus ca vreau si eu sa ajung sa ma pot ruga asa,din tot sufletul.Atunci am avut o mare surpriza.Am vrut sa citesc ceva din Biblie la intamplare si aceasat s-a deschis( nu a fost un lucru premeditat) la Ieremia 29 versetele 13-14- "Ma veti cauta si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima.Ma voi lasa sa fiu gasit de voi, zice Domnul".
A fost inceputul... astazi sunt bucuraosa ca i-am cunoscut, dar.. si ca am ramas ORTODOXA,pentru ca trebuie sa recunosc ca au incercat sa ma convertesaca.Castigul meu cel mare se numeste RUGACIUNE.Sunt fericita ca pot sa ma ROG asa cum nu puteam sau nu stiam inainte!Stiu ca e putin dar, ma rog lui Dumnezeu sa ma invredniceasca la mai mult.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.11.2005, 15:11:53
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carla

Abia cand i-am cunoscut si i-am vazut cum se roaga pentru fiecare lucru oricat de marunt ar fi fost, mi-am spus ca vreau si eu sa ajung sa ma pot ruga asa,din tot sufletul.Atunci am avut o mare surpriza.Am vrut sa citesc ceva din Biblie la intamplare si aceasat s-a deschis( nu a fost un lucru premeditat) la Ieremia 29 versetele 13-14- "Ma veti cauta si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima.Ma voi lasa sa fiu gasit de voi, zice Domnul".
A fost inceputul... astazi sunt bucuraosa ca i-am cunoscut, dar.. si ca am ramas ORTODOXA,pentru ca trebuie sa recunosc ca au incercat sa ma convertesaca.Castigul meu cel mare se numeste RUGACIUNE.Sunt fericita ca pot sa ma ROG asa cum nu puteam sau nu stiam inainte!Stiu ca e putin dar, ma rog lui Dumnezeu sa ma invredniceasca la mai mult.
Pai si in Bisericile noastre se mai practica deschisul Scripturii, psaltirea si cheia!
Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea capcane si rataciri diavolesti, si pentru ca suntem pe Internet, cauta si vezi ce spune Parintele Cleopa despre aceste rataciri, capcane si mai ales ce sfarsit au! Cat despre permanenta rugaciune pentru orice lucru cat de mic! Am sa-ti spun ceva din propriia mea experienta, adevarata rugaciune este extrem de rara, si clipele pana cand aripa Duhului adie sunt intocmai precum asteptarea paraliticului la Scaldatoarea Vitezdei. Rugaciunea doar fara fapta iarasi este nelucratoare la modul real! Cat despre rugaciunile lor, n-au! Ca si ceea ce au este ratacire si intuneric mult si greu! De aceea ma indoiesc atata de mult, si in general de "facerile de bine", ca si de superficialitatea in gandire a unora, daca nu chiar a celor mai multi care cred ca tot ceea ce zboara se mananca! Ca fara o invatatura asimilata, adica o intelegere corecta a doctrinei, fara trairea ei, nu este posibila o actiune corecta, adica facerea de bine! Nu te amagi singura, pentru ca atunci cat este de usor sa te amageasca oricine, fie penticostali sau ............anti-hristi!
Si am mai spus asta undeva Scriptura trebuie sa se completeze si explice prin Traditie, Sfanta Traditie! Daca spui ca esti ortodocsa ar trebui sa intelegi asta!
RUGACIUNEA O AU ORTODOCSII, DE LA EI AI CASTIGAT ACEASTA! CERCETEAZA SI VEZI!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22