Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2012, 21:29:59
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit suparata,zapacita

bun gasit.....nu stiu de ce nu imi gasesc pacea alaturi de SF NECTARIE am citit si stiu ca este bineplacut de f multi oameni si ca ii ajuta,de cate ori vreau sa citesc sau sa ma rog SF NECTARIE imi simt mintea f ravasita si nu ma pot gandi la rugaciune,nu stiu de ce,nu stiu de ce am ganduri ca nu ma va ajuta........mai nou ma simt linistita si cu mintea la punct gandindu-ma si rugandu-ma SF IOAN RUSUL,,,ce pot face?ce ganduri sunt acestea?va ros sa ma ajutati sa ma lamuresc....multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2012, 21:55:12
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit pt patricia

Pai,ce-ai putea face,decit cel mai simplu lucru cu putinta de facut:sa te rogi Sf Ioan Rusu,mare si grabnic facator de minuni,asemeni Sfintului Nectarie,tamaduitorul...
Roaga-te,roaga-te,roaga-te!
Cu drag,
Ivana-Antoaneta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2012, 21:55:54
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Pai,ce-ai putea face,decit cel mai simplu lucru cu putinta de facut:sa te rogi Sf Ioan Rusu,mare si grabnic facator de minuni,asemeni Sfintului Nectarie,tamaduitorul...
Roaga-te,roaga-te,roaga-te!
Cu drag,
Ivana-Antoaneta
multumesc frumos
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2012, 21:56:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
bun gasit.....nu stiu de ce nu imi gasesc pacea alaturi de SF NECTARIE am citit si stiu ca este bineplacut de f multi oameni si ca ii ajuta,de cate ori vreau sa citesc sau sa ma rog SF NECTARIE imi simt mintea f ravasita si nu ma pot gandi la rugaciune,nu stiu de ce,nu stiu de ce am ganduri ca nu ma va ajuta........mai nou ma simt linistita si cu mintea la punct gandindu-ma si rugandu-ma SF IOAN RUSUL,,,ce pot face?ce ganduri sunt acestea?va ros sa ma ajutati sa ma lamuresc....multumesc
Ai multe nelamuriri. E bine ca tu cauti continuu, dar sincer cred ca nu cauti unde trebuie. Cauti pareri ale oamenilor. Asta seamana a situatia unde diverse persoane isi recomanda diverse tratamente care i-au ajutat pe ei. Poate ca au alta afectiune, poate ca organismul lor reactioneaza la alt tratament, motiv pentru care este recomandat sa se mearga la medic. Deci ar trebui sa iti alegi un "medic" stabil. Am vazut ca ai spus ca te-ai spovedit. Duhovnicul nu are doar rolul de a-ti asculta pacatele si neputintele, duhovnicul da si canoane (dupa putinta fiecaruia) si da si sfaturi. De asta ai nevoie.

Ps: Poate iti vor da unii sfaturi, dar esti sigura ca sfaturile lor le dau din proprie experienta? Eu unul nu pot sa inteleg cum sa nu te poti concentra la rugaciunea catre un sfant, dar sa poti face asta catre un alt sfant. Daca ti-as da eu un sfat "din carti" esti sigura ca ti s-ar potrivi? La fel si cu ceilalti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2012, 22:15:01
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Patricia, eu iti propun sa te rogi la Dumnezeu. El ne-a facut si El ne tine. El este izvorul vietii si numai El poate sa ierte si sa ajute, nimeni altcineva. Sfintii sunt prietenii nostri, care au gasit trecere in fata lui Dumnezeu si pe care noi, inca muritori si pacatosi, ii iubim, ne bucuram pentru ei si ii respectam. Lor le spunem framantarile noastre, asa cum ne destainuim prietenilor celor mai apropiati si ii rugam sa mijloceasca pentru noi la Stapanul Domnul.
Sa nu te ingrijorezi daca ti se amesteca gandurile atunci cand te rogi. Nu esti singura careia i se intampla asa ceva. Probabil indoiala, din slaba credinta, permite vicleanului sa nu ne lase sa ne deschidem inimile complet. Nu-i nimic. Dumnezeu stie cat de slabi suntem in credinta si asculta rugile noastre chiar daca seamana cu un soi de miorlaieli. Sa nu-ti imaginezi ca daca lucrurile nu merg in sensul rugaciunilor tale Dumnezeu nu te asculta si nu te ajuta. Asta inseamna ca ceea ce doresti tu nu este inspre binele tau si vei descoperi acest lucru mai tarziu, poate peste ani sau peste zeci de ani. De aceea este bine sa spunem la sfarsitul rugaciunii "Doamne, fie voia Ta", pentru ca numai Dumnezeu stie cum este bine cu adevarat.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2012, 22:21:38
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
bun gasit.....nu stiu de ce nu imi gasesc pacea alaturi de SF NECTARIE am citit si stiu ca este bineplacut de f multi oameni si ca ii ajuta,de cate ori vreau sa citesc sau sa ma rog SF NECTARIE imi simt mintea f ravasita si nu ma pot gandi la rugaciune,nu stiu de ce,nu stiu de ce am ganduri ca nu ma va ajuta........mai nou ma simt linistita si cu mintea la punct gandindu-ma si rugandu-ma SF IOAN RUSUL,,,ce pot face?ce ganduri sunt acestea?va ros sa ma ajutati sa ma lamuresc....multumesc
S-ar putea ca chiar necuratul să te bruieze tocmai pentru că(bănuiesc) rugăciunile către Sf Nectarie îți sunt foarte folositoare, precum o mănușă.Poate ar fi bine să insiști sau să-l introduci și pe Sf Ioan Rusu pe dedicație ca să răzbească rugăciunea.

Last edited by Demetrius; 02.09.2012 at 22:25:19.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2012, 22:48:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Steliana, ai credinta! Cu totii avem ganduri la rugaciune. Dumnezeu lucreaza prin sfintii sai si acestia, sfintii, conlucreaza, nu sunt in competitie. Mai spui si tu o rugaciune catre Sf. Nectarie, una catre Sf. Ioan Rusul...
Vezi-ti de biserica, de spovedanie si de fapte bune! Si ai incredere ca se face voia Domnului in toate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2012, 11:40:22
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

va multumesc de raspunsuri........m-am hotarat ca timp de 40 de zile sa citesc acatistul SF IOAN RUSUL...........sigur SF NECTARIE nu se va supara......poate intre timp voi reveni cu ganduri mai bune si mai linistite.........
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2012, 12:29:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
va multumesc de raspunsuri........m-am hotarat ca timp de 40 de zile sa citesc acatistul SF IOAN RUSUL...........sigur SF NECTARIE nu se va supara......poate intre timp voi reveni cu ganduri mai bune si mai linistite.........
Draga Patricia, rugaciunea nu prea are putere (eficienta) fara Sfintele Taine, fara pocainta adecvata, fara smerenie sincera. Daca imi permiteti o comparatie, e ca si cum ai cara in spinare cateva pietre de moara si strigi la Dumnezeu sa te ajute sa mergi... insa Dumnezeu spune: da jos din spinare pietrele de moara (povara patimilor si pacatelor prin Sfintele Taine: Spovedanie, Maslu... ) si apoi vei putea merge cu ajutorul MEU... desigur EU ca Dumnezeu pot sa te ajut sa mergi si asa (incovoiat sub povara pacatelor si patimilor nespovedite)... insa mersul tau tot garbov este... si nu poti "privi" asa cum trebuie spre deplinatatea impacarii si a unirii cu Dumnezeu in Taina Sfintei Euharistii...

In acest sens recomand spovedania dupa indrumarul filocalic in care accentul sa se puna pe identificarea cauzelor patimilor si pacatelor: lacomie, desfranare, avaritie, manie, invidie, trandavie, slava desarta si mandrie. (si nu doar pe o enumerare stearpa a pacatelor savarsite...)

De referinta in acest sens este urmatoarea lucrare a Sfantului Isaac Sirul (lectura este usoara sunt aprox 30 pag format mai mic decat A5...)

Doamne ajuta. Dumnezeu sa ne binecuvinteze.

Sfântul Isaac Sirul cel de Dumnezeu-insuflat
​Despre ispite, întristări, dureri și răbdare

​​
Traducere din limba greacă de Ieroschimonah Ștefan Nuțescu
SCHITUL LACU - SFÂNTUL MUNTE ATHOS

Editura EVANGHELISMOS
​București - 2007​​​​​
​​
​​Download HTML: http://www.archive.org/details/Isaac...ureriSiRabdare
​ ​
​CUPRINS

TABLE OF CONTENTS

Însemnare introductivă4
Cuvinte purtătoare de nădejde4
Cu smerenia împuținăm întristarea adusă de ispite5
Necazurile îndurate fără de voie sunt iconomisite de iubirea de oameni a lui Dumnezeu6
În vremea necazurilor, să ne încredințăm înțelepciunii și purtării de grijă a lui Dumnezeu7
Să-I fim recunoscători lui Dumnezeu pentru necazurile ce ni le trimite și să le răbdăm cu bucurie, căci El ne iubește8
Să nu începi lucrarea virtuții dacă nu ești pregătit să te lupți cu vrăjmașul9
Înțelepciunea lui Dumnezeu se arată în ispite și în necazuri10
Prin necazuri cunoaștem dragostea lui Dumnezeu10
Toți cei care mor pentru lume se pregătesc să îndure cu bucurie cele neplăcute11
Pentru care pricini sunt îngăduite ispitele12
Crucea ispitelor ne izbăvește de cugetarea cea semeață și ne povățuiește către virtute13
În Împărăția lui Dumnezeu vom intra cu multă durere și osteneală15
Reaua pătimire suferită cu smerenie este urmată de bucurie16
Să nu lași înăuntrul tău sămânța gândului viclean ca să nu cazi în ispite16
„Rugați-vă ca să nu intrați în ispită”17
Vom birui ispitele trupești cu ajutorul harului lui Dumnezeu18
Marile ispite sunt urmate de mari harisme. Ispitele care înțelepțesc20
Ispitele îngăduite celor mândri, care sunt vrăjmași ai lui Dumnezeu21
Ispitele îngăduite vrăjmașilor lui Dumnezeu care sunt cei mândri21
Ispita împuținării de suflet22
Din experiența dobândită în necazuri, se naște înțelepciunea23
Ispitele sunt un leac amar. Să-l primim așadar cu smerenie și răbdare25
Rugăciunile neîncetate făcute în vremea ispitelor26
Dumnezeu și îngerii se bucură în necazurile noastre, în timp ce diavolul se bucură în trândăvia și traiul nostru bun26
Osândește-te pe tine însuți în vremea necazului și nu deznădăjdui26
„Beția” lui Dumnezeu îl face pe om nesimțitor față de întristări27
Trupul se face nesimțitor la necazuri28
Prin răbdarea în necazuri, ne facem părtași ai Patimilor lui Hristos28
Răbdare în necazuri28
Să suferim nedreptatea cu smerenie și cu bucurie29
Răbdarea este harisma lui Dumnezeu29
Răbdarea cea de mulți ani care a adus îmbelșugat harul lui Dumnezeu30
SFATURI DUHOVNICEȘTI30

​​
http://ia600808.us.archive.org/3/ite...SiRabdare.html
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 03.09.2012 at 12:36:48.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2012, 20:15:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Roaga-te Sfantului fata de care ai evlavie! Rugaciunea trebuie sa fie calitativa, nu iti foloseste sa citesti 40 de zile un acatist cu gandul la numar ci in timpul acestor zile sa starui in rugaciune. De altfel exista posibilitatea ca la sfarsitul celor 40 de zile sa nu dobandesti ce ai cerut asta inseamna ca nu ai sa te mai rogi nici Sfantului Ioan Rusul? De aceea, sfatul meu este sa te rogi Sfantului pe care il simti alaturi dar sa starui in rugaciune si sa nu deznadajduiesti chiar de intarzie ajutorul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
foarte zapacita patricia2006 Generalitati 10 29.06.2012 00:42:33
Rugaciune pentru casa suparata de duhuri rele cristintza Intrebari utilizatori 11 02.05.2012 12:29:50
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 21:51:01
Suparata!!! simona76 Generalitati 25 18.12.2009 21:18:54