Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.10.2012, 20:15:15
alexander228 alexander228 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2012
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 39
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;475086]Creștinismul.



adica??
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.10.2012, 20:16:26
alexander228 alexander228 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2012
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: In ce zi a saptamanii a inviat Hristos?

Ps: M-am gandit mai bine si mai am o intrebare: E mai importanta ziua de odihna pe care o tinea regele David, sau cinstirea zilei in care Hristos a inviat?
Depinde prin ochi cui privesti ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.10.2012, 21:50:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexander228 Vezi mesajul
adica??
Dumnezeul lui David era Dumnezeul lui Abraham, Isaac-Israel și Iacob. Aceasta a fost religia Poporului Ales, religia cea adevărată. Urmașii spirituali ai lui David sunt, astăzi, creștinii din Biserica Catolică, noul Popor Ales al lui Dumnezeu.

Cei care, astăzi, își spun "cultul mozaic" sunt urmașii cărturarilor și fariseilor pe care îi întâlnim în Noul Testament. Ei, deocamdată, nu sunt davidici fiindcă ei l-au respins și l-au trimis la moarte pe urmașul lui David, Isus Cristos, la doar cinci zile după ce păreau că Îl recunosc ca Rege, întâmpinându-L cu "Osana, Fiule al lui David". Spun "deocamdată" fiindcă există multă speranță că și ei Îl vor recunoaște pe Fiul lui David, închinându-se Lui ca unui stăpân și dumnezeu, speranță care este întărită de Apostol (Scrisoarea către Romani).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.10.2012, 22:49:48
alexander228 alexander228 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2012
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeul lui David era Dumnezeul lui Abraham, Isaac-Israel și Iacob. Aceasta a fost religia Poporului Ales, religia cea adevărată. Urmașii spirituali ai lui David sunt, astăzi, creștinii din Biserica Catolică, noul Popor Ales al lui Dumnezeu.

Cei care, astăzi, își spun "cultul mozaic" sunt urmașii cărturarilor și fariseilor pe care îi întâlnim în Noul Testament. Ei, deocamdată, nu sunt davidici fiindcă ei l-au respins și l-au trimis la moarte pe urmașul lui David, Isus Cristos, la doar cinci zile după ce păreau că Îl recunosc ca Rege, întâmpinându-L cu "Osana, Fiule al lui David". Spun "deocamdată" fiindcă există multă speranță că și ei Îl vor recunoaște pe Fiul lui David, închinându-se Lui ca unui stăpân și dumnezeu, speranță care este întărită de Apostol (Scrisoarea către Romani).
Si acel Dumnezeu e acelasi cu cel pe care il veneram noi azi?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.10.2012, 23:44:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexander228 Vezi mesajul
Depinde prin ochi cui privesti ?
Prin ochii celui pentru care Hristos a murit si a inviat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.10.2012, 23:54:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexander228 Vezi mesajul
Si acel Dumnezeu e acelasi cu cel pe care il veneram noi azi?
Pe scurt: răspuns afirmativ.

Mai detaliat: Este acel Dumnezeu care a spus: "Să fie lumină". Și a fost lumină. Dar, după perioada abrahamică, a existat un anumit progres în cunoașterea Lui. Un progres al cărui moment principal a fost înomenirea lui Dumnezeu, când El a dezvăluit oamenilor lucruri anevoie de cunoscut până atunci, ridicând vălul înțelegerii care Îl ținea întrucâtva ascuns de ochii poporului Său. De aceea și spunem "Noul Testament în cel Vechi se ascunde".

Desigur, întrebări și frământări persistă. Revelația a fost completă în sensul mântuirii, adică ni s-a dezvăluit tot ce este necesar mântuirii noastre. Dar a fost incompletă în raport cu setea noastră de cunoaștere din simpla dorință de a cunoaște, consubstanțială nouă. "Încă multe am a vă spune, dar pe care acum nu le puteți cuprinde" spune El în seara în care se desparte de cei care trăiseră trei ani și ceva de ucenicie lângă El. Ce să însemne aceasta ? Când le vom putea cuprinde ? În timp, după unii autori. La Judecata Universală, când "toate se vor da în vileag" după alții. Noi, să avem răbdare și să punem în practică ceea ce știm deja despre El. Cândva, descoperirea Lui va fi întregită, cândva Îl vom cunoaște așa cum nu L-a cunoscut nici David. Desigur, nici atunci nu Îl vom putea cuprinde pe Cel Necuprins în întregime. Una este să spunem "vom vedea fața lui Dumnezeu" și alta este să spunem "îl vom cunoaște în mod deplin", după cum dezvoltă Vladimir Lossky într-o excepțională carte. Deosebirea ontologică dintre noi, chiar înviați în trup glorios și El va exista și în veacul acesta, și în veacul viitor. Dar setea noastră de a-L cunoaște se va potoli de aproprierea Lui, de lumina feței Lui care ne va strălumina. El este apa cea vie, numai El satură.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.10.2012 at 23:59:25.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.10.2012, 01:05:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexander228 Vezi mesajul
Bun , asta am stabilit . Acum mai am o intrebare : ce zi de inchinare a Domnului tinea ?
Pare a fi un dialog pentru adventisti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.10.2012, 07:53:25
alexander228 alexander228 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2012
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeul lui David era Dumnezeul lui Abraham, Isaac-Israel și Iacob. Aceasta a fost religia Poporului Ales, religia cea adevărată. Urmașii spirituali ai lui David sunt, astăzi, creștinii din Biserica Catolică, noul Popor Ales al lui Dumnezeu.

Cei care, astăzi, își spun "cultul mozaic" sunt urmașii cărturarilor și fariseilor pe care îi întâlnim în Noul Testament. Ei, deocamdată, nu sunt davidici fiindcă ei l-au respins și l-au trimis la moarte pe urmașul lui David, Isus Cristos, la doar cinci zile după ce păreau că Îl recunosc ca Rege, întâmpinându-L cu "Osana, Fiule al lui David". Spun "deocamdată" fiindcă există multă speranță că și ei Îl vor recunoaște pe Fiul lui David, închinându-se Lui ca unui stăpân și dumnezeu, speranță care este întărită de Apostol (Scrisoarea către Romani).
Multumesc pentru raspunsuri .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2012, 07:55:46
alexander228 alexander228 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2012
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pare a fi un dialog pentru adventisti.
Era un dialog intre un om care nu il cunoaste pe Dumnezeu la fel de mult si ceilalti care "poate" il cunosc. De ce ar trebui tot timpul sa vedem ceva ascuns intro intrebare ?

Last edited by alexander228; 08.10.2012 at 08:11:22.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2012, 08:39:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexander228 Vezi mesajul
Bun , asta am stabilit . Acum mai am o intrebare : ce zi de inchinare a Domnului tinea ?
Eu cred că se închina tot timpul. Iar de odihnit, rege fiind, când poftea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatul iudeilor rebreanu Sfintele Pasti - Invierea Domnului 7 14.03.2016 10:24:49
De unde stim ca David se referea la Iisus? Floar3 Din Vechiul Testament 96 13.08.2015 09:51:43
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Steaua lui David e malefica? Templier Knight Generalitati 40 12.01.2011 19:31:27
David, Rege neînfrînt prin voia Domnului ben_gal Intrebari utilizatori 139 16.04.2010 08:29:37