Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.01.2013, 18:07:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Confirm cele spune, în dreptul adventiștilor cu precizarea că postul "standard ortodox" este experimentat de mulți adventiști și pe un termen lung ce se poate întinde până la... toată viața.
Mulțumesc pentru confirmare, chiar așteptam postarea ta.

Insist să mutați discuțiile dinafara subiectului pe topicurile deja deschise sau deschideți unul nou.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.01.2013, 18:21:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Cu placere!

Din experienta mea este de obicei cam o data sau doua ori pe luna timp de o zi. "Standard" nu se bea apa. Rar am azut unii sa tina 2 zile (ma refer la nivel laic)
Și eu care credeam că voi citi cam așa ceva, mă refer la perioada postului:

http://romaniaraw.freeforums.org/post3663.html#p3663

Ortodocșii au pierdut noțiunea postului original, deși avem și noi vreo două zile pe an de nemîncare, iar de catolici nu mai are sens să vorbim. Mă voi interesa să aflu cînd s-a produs schimbarea.

Chiar aveam o umbră de speranță să aud măcar pe unul dintre cei mai activi neopretestanți de pe aici că a ținut post îndelungat, dar se pare că nu prea sînt șanse. Dar, poate totuși va veni altcineva în viitor cu mesajul pe care-l aștept.

Aveți idee, ce fel de post țineau sfinții apostoli?

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Sunt crestin baptist, dar in majoritatea evanghelica si in adventisiti este de obicei o forma similara la ceea ce am zis.

Pozitia cu "postul de televizor" si de genul e in "minoritatea liberala", si acest post tine mai mult (normal). Fara a fi folosit peiorativ, "postul de verdeturi" a fi postul standard ortodox, este practicat de unii (relativ putini) pe termen lung dar de obicei e practicat din motive de sanatate, dar nu stiu sa aiba o insemnatate religioasa
Eu de la 1 ianuarie 2013 m-am deconectat de la cablu și am vîndut televizorul. Nu există cale de mijloc, mai ales cu copii în casă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.01.2013, 18:53:00
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și eu care credeam că voi citi cam așa ceva, mă refer la perioada postului:

http://romaniaraw.freeforums.org/post3663.html#p3663

Ortodocșii au pierdut noțiunea postului original, deși avem și noi vreo două zile pe an de nemîncare, iar de catolici nu mai are sens să vorbim. Mă voi interesa să aflu cînd s-a produs schimbarea.

Chiar aveam o umbră de speranță să aud măcar pe unul dintre cei mai activi neopretestanți de pe aici că a ținut post îndelungat, dar se pare că nu prea sînt șanse. Dar, poate totuși va veni altcineva în viitor cu mesajul pe care-l aștept.

Aveți idee, ce fel de post țineau sfinții apostoli?
Pentru ca nu vreau sa zic ca era doar o metoda, dar foarte probabil aici sunt cateva locuri de unde puteti pleca: http://en.wikipedia.org/wiki/Fasting#Biblical_accounts

Deoarece postul standard neo-protestant este fara apa, eu cel putin cred ca este periculos pentru a nu bea apa pentru mai mult de 2 zile. Chiar in link-ul dumneavoastra arata cum glicemia scade, dar acel post este tinut cu apa:

Citat:
(...)
Etapa a 3-a
(...)În timpul postului doar cu apă, capacitatea de vindecare a corpului are o eficiență optimă.(...)
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu de la 1 ianuarie 2013 m-am deconectat de la cablu și am vîndut televizorul. Nu există cale de mijloc, mai ales cu copii în casă.
Legat de televizor, va dau dreptate, eu nu il folosesc si cred ca exista multe alte mijloce in care puteti folosi timpul liber.

Voi face o nota legata de "postul de televizor", anume ca acest fel de post este gandit ca o motivatie in a inlatura lucrurile ce te indeparteaza de Dumnezeu. Daca in cazul dumneavoastra ar fi sa zicem sa nu pierdeti un meci de fotbal, sau sa beti de ziua X, si vedeti ca aceste lucruri de obicei afecteaza negativ relatia cu Dumnezeu, atunci este bine sa incercati un "post de fotbal", cel putin in modul in care limitati accesul (cateodata depindeti de televizor daca sunteti sofer, si trebuie sa stiti starea vremii), pentru a nu deveni idol personal.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2013, 20:27:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adică?

Ca să nu replic în aceeași manieră, trântind laconic un cuvânt, ori un text, adaug:

Nici sfinții apostoli nu erau preoți, dar nici preoții [confesori] nu sunt apostoli.
Corect. De altfel e si logic. Hristos a dat puterea de a ierta pacatele oamenilor doar celor 12 si s-a manifestat acest dar al Sau pentru cateva zeci de ani. Ce conteaza ca au exista dupa oameni pentru ani, mii, zeci de mii, milioane de ani (sau cat va vrea Dumnezeu). N-au avut sansa sa traiasca atunci cand era cineva care le putea ierta pacatele.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2013, 20:31:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Pentru ca nu vreau sa zic ca era doar o metoda, dar foarte probabil aici sunt cateva locuri de unde puteti pleca: http://en.wikipedia.org/wiki/Fasting#Biblical_accounts

Deoarece postul standard neo-protestant este fara apa, eu cel putin cred ca este periculos pentru a nu bea apa pentru mai mult de 2 zile. Chiar in link-ul dumneavoastra arata cum glicemia scade, dar acel post este tinut cu apa:
În puține cazuri este menționat postul fără apă, cum ar fi cel al lui Moise. El a reușit să reziste 2 x 40 de zile în post complet. În Carantania, Iisus a postit tot 40 de zile, dar nicăieri nu spune dacă a băut apă sau nu. La fel și în majoritatea celorlalte exemple, nu este descris felul în care se postea: cu apă sau fără.

Numai cu Biblia nu putem afla dacă apostolii și creștinii primelor veacuri obișnuiau să postească perioade îndelungi bînd doar apă sau neconsumînd nimic sau devenind vegetarieni din omnivori. De aceea trebuie să apelăm la scrierile Tradiției, în speranța că vreun Sfînt a notat și acest aspect destul de important, zic eu, al felului cum se postea atunci.

Eu sînt convins că ceea ce apare în calendarul ortodox este versiunea mult modificată a postului original, pe care Sfinții Părinți au hotărît-o așa din cauza lipsei de voință a oamenilor. De aceea trebuie să merg înapoi către zorii creștinismului să învăț cum se proceda atunci.

PS: Isaia 58 e printre paginele mele preferate din toată Biblia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.01.2013, 21:07:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Corect. De altfel e si logic. Hristos a dat puterea de a ierta pacatele oamenilor doar celor 12 si s-a manifestat acest dar al Sau pentru cateva zeci de ani. Ce conteaza ca au exista dupa oameni pentru ani, mii, zeci de mii, milioane de ani (sau cat va vrea Dumnezeu). N-au avut sansa sa traiasca atunci cand era cineva care le putea ierta pacatele.
Ei, nu o mai luați așa în tragic domnule Lucian că doar n-am murit Dumnezeu - Doamne iartă-mă! Are cine să ne ierte păcatele, important e să ni le recunoaștem, să ne cerem iertare și să le părăsim!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2013, 21:12:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Daca intrebarea e cand il tinem, nu exista date in calendar, ci doar motive sub care poate cineva posti: postesti pentru insanatosirea cuiva, sau pentru a creste tu spiritual, sau pentru a gasi o sotie/sot apropiat.
Sau, pur si simplu, ca jertfa adusa lui Dumnezeu (Rom 12:1), fara vreun motiv pamantesc anume, ci pentru Dumnezeu, avand ca rezultat micsorarea puterii omului vechi, prea bine hranit, si cresterea puterii duhovnicesti, intelegerea mai clara a voii lui Dumnezeu si puterea de a o urma.
.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Chiar aveam o umbră de speranță să aud măcar pe unul dintre cei mai activi neopretestanți de pe aici că a ținut post îndelungat, dar se pare că nu prea sînt șanse. Dar, poate totuși va veni altcineva în viitor cu mesajul pe care-l aștept..
Sunt situatii in care se tine postul Esterei (3 zile necurmat) sau 40 de zile mancand seara. Postul necurmat mai mult de trei zile este foarte rar, caci il pot duce numai oameni pe care Dumnezeu ii imputerniceste special pentru aceasta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.01.2013, 21:20:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În puține cazuri este menționat postul fără apă, cum ar fi cel al lui Moise. El a reușit să reziste 2 x 40 de zile în post complet. În Carantania, Iisus a postit tot 40 de zile, dar nicăieri nu spune dacă a băut apă sau nu. La fel și în majoritatea celorlalte exemple, nu este descris felul în care se postea: cu apă sau fără.
Nu știu cum se face, dar eu când postesc, nici nu simt nevoia de a bea apă; poate e un caz particular. E drept, n-am experimentat un post mai lung de 24 de ore.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2013, 22:08:08
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În puține cazuri este menționat postul fără apă, cum ar fi cel al lui Moise. El a reușit să reziste 2 x 40 de zile în post complet. În Carantania, Iisus a postit tot 40 de zile, dar nicăieri nu spune dacă a băut apă sau nu. La fel și în majoritatea celorlalte exemple, nu este descris felul în care se postea: cu apă sau fără.
(...)

PS: Isaia 58 e printre paginele mele preferate din toată Biblia.
Deci presupunand ca aceste citate sunt reprezentative (ce ca si dumneavoastra cred ca sunt), pot sa vad urmatoarele:
- cu doua ocazii la un reprezentant al credintei evreesti, Moise a tinut post de 40 de zile fara apa
- o data un practicant al credintei evreesti, Domnul Iisus a tinut post (ce este in disputa daca e cu apa sau fara) de 40 de zile
- nu este nici o alta descriere ca postul ar fi cu apa (sau fara)

Pozitia protestanta atunci are cel mai mult sens dat fiind Scripturile citate.

Personal, asa cum v-am spus, consider ca a face ceva pentru Dumnezeu este valoros in ochii lui Dumnezeu: voi face o metafora, cu cineva ce este supraponderal si de obicei sta la televizor si manaca o multime de mancare nesanatoasa (e ca un crestin ce nu are o viata cu Dumnezeu). Ceea ce cred e ca cei mai multi nu trebuie sa alerge maratoane, ci sa faca ceva, sa taie din televizor, sa mai puna o salata in mancare, sa mai faca putina miscare. Asa trupul si sanatatea acelui individ ar creste si dupa aia o sa poata sa alerge macar cativa km. Pentru sportivi de performanta, a se hidrata bine, a face pauze regulat, a pastra un stil de fuga si foarte mult antrenament anterior ajuta, este subiect de discutie.

De asta, a dezbate pentru cineva ce nu poate tine postul, ca e cu apa sau fara, mi se pare gresit. Nu ca ortodocsii nu au o pozitie scripturala (ce eu unul nu am vazut una sa o justifice, decat in cazul postului negru, ce il consider nu numai scriptural, dar l-am vazut practicat, intradevar de putini, dar il vad binecuvantat), ci ca a face ceva ce Dumnezeu ne va sti motivatia este esenta postului in intelegerea mea.

Azi a manca multe mancaruri procesate (precum biscuiti, torturi, paste, sandwitchuri vegetariene cu soia, lapte de soia, pizza vegetala, etc.) pot sa faca delicatese si "a posti" cred ca pierde exact tot ceea ce poate era acum 2000 de ani: a trai o viata simpla. De asta, euharistul (ce da, este si in bisericile protestante, desi nu este Liturghia ortodoxa in ea), arata prin doua elemente (apa si vin) de baza estenta crestinatatii, pentru mine postul inseamna renuntarea propriilor dorinte inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2013, 23:03:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cîte știi de la alții sau din experiența proprie, care e durata medie a postului?
In VT se tinea cate o zi, asa cum reiese din Isaia 58. In situatii speciale si de criza nu mancau trei zile la rand. Fariseii tineau doua zile pe saptamana. 40 de zile au tinut Iisus, Moise si Ilie, oameni cu chemari speciale.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și eu care credeam că voi citi cam așa ceva, mă refer la perioada postului:

http://romaniaraw.freeforums.org/post3663.html#p3663
La prima vedere acest "bhairava" pare yoghin. Yoghinii sunt obsedati de curatirea trupului si au multe tehnici de curatire. Dar prefer sa tin o zi de post cu ajutorul lui Dumnezeu decat 40 cu ajutorul altor surse.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01