Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2013, 18:25:06
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Si acum stiti ce-l opreste, ca sa nu se arate decat la vremea lui

Intr-un dialog cu un adventist am ajuns la versetul din 2 tesaloniceni cap 2 Si acum stiti ce-l opreste, ca sa nu se arate decat la vremea lui.
Sarea crestina nu a prea invatat acest verset. Biblia catolica scrie in subsol ca nu se stie la ce se refera Pavel. Eu ma gandeam la ce spunea adventistul si deodata mi-a cazut fisa. Cel ce impiedica va fi patriarhul care va conduce biserica ori de la Roma ori din Ierusalim ori din alta parte! Ce invata biserica ortodoxa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2013, 18:32:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Intr-un dialog cu un adventist am ajuns la versetul din 2 tesaloniceni cap 2 Si acum stiti ce-l opreste, ca sa nu se arate decat la vremea lui.
Sarea crestina nu a prea invatat acest verset. Biblia catolica scrie in subsol ca nu se stie la ce se refera Pavel. Eu ma gandeam la ce spunea adventistul si deodata mi-a cazut fisa. Cel ce impiedica va fi patriarhul care va conduce biserica ori de la Roma ori din Ierusalim ori din alta parte! Ce invata biserica ortodoxa?
eu unul nu am înțeles ce vrei să spui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2013, 19:23:32
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Intr-un dialog cu un adventist am ajuns la versetul din 2 tesaloniceni cap 2 Si acum stiti ce-l opreste, ca sa nu se arate decat la vremea lui.
Sarea crestina nu a prea invatat acest verset. Biblia catolica scrie in subsol ca nu se stie la ce se refera Pavel. Eu ma gandeam la ce spunea adventistul si deodata mi-a cazut fisa. Cel ce impiedica va fi patriarhul care va conduce biserica ori de la Roma ori din Ierusalim ori din alta parte! Ce invata biserica ortodoxa?
Nu stiu ce invata Biserica Ortodoxa despre stric acel verset... Insa, mereu cand citesti un verset - trebuie sa citesti cel putin tot capitolul in care se afla versetul respectiv , pentru a intelege mai bine.
Astfel , in 2tesaloniceni2,3 scrie: "Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credință și nu se va da pe față omul nelegiuirii, fiul pierzării
in urmatorul verset scrie : " Potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește Dumnezeu, sau se cinstește cu închinare, așa încât să se așeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu"

Iar "potrivnicul" sau "fiul pierzarii" nu este altcineva decat antihristul.
Prin urmare aceste versete nu fac referire la patriarhul de la Ierusalim sau la papa de la Roma. Lasa-l in pace pe adventist , că saracul , talmaceste versetele dupa cum spune "profeta" lor - Ellen White (capul adunarii adventiste)

Last edited by bluester; 21.03.2013 at 19:47:52.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2013, 07:19:39
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

E adevarat in parte cea ce spui. Biserica ortodoxa a spus prin cateva voci ca cea ce il opreste pe cel rau sa vina ar fi ori puterea romana ori reconstruirea templului din Ierusalim. Ma gandeam ca poate mai sunt si alte interpretari. Biserica romana catolica nu a dat un raspuns. Repet versetul si intrebarea.6. Si acum stiti ce-l opreste, ca sa nu se arate decat la vremea lui.
Ce-l opreste? Primii crestini stiau ce-l opreste deoarece Pavel spune>Si acum stiti ce-l opreste...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2013, 17:31:39
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Nu mai e multă vreme până ce se va arăta antihristul, ceea ce-l împiedică este încă credința pe care o au oamenii rugăciunile neîncetate ale mânăstirilor ortodoxe, rugăciunile pustnicilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2013, 13:16:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
E adevarat in parte cea ce spui. Biserica ortodoxa a spus prin cateva voci ca cea ce il opreste pe cel rau sa vina ar fi ori puterea romana ori reconstruirea templului din Ierusalim. Ma gandeam ca poate mai sunt si alte interpretari. Biserica romana catolica nu a dat un raspuns. Repet versetul si intrebarea.6. Si acum stiti ce-l opreste, ca sa nu se arate decat la vremea lui.
Ce-l opreste? Primii crestini stiau ce-l opreste deoarece Pavel spune>Si acum stiti ce-l opreste...
oare cine are puterea in Univers de a-l opri pe fiul pierzarii (sa se arate) decat Dumnezeu! Nu a venit inca timpul lui. Mai sunt in lume oameni buni care nu merita sa prinda acele timpuri ingrozitoare
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2013, 13:07:24
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Multumesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2013, 18:18:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Textul din II Tesalonicieni 2:5 arunca o intelegere mai buna cu privire la cripticul mesaj din 2:7.In primul rand este evident ca precizarea in sine este doar o subliniere,o aducere aminte,fara nevoi clarificatoare,a unei expuneri verbale detaliate anterioare.In al doilea rand in versetul 2:7,spre diferenta de versetul 2:6, formula ,,ho katechon"(cel ce o opreste acum)este la genul masculin.In al treilea rand dintre toate teoriile enuntate cu privire la identitatea celui ce opreste taina faradelegii eu subscriu la ideea ca este vorba despre Duhul Sfant intrucat inca din Geneza 6:3 rolul Sau pare a fi de rastrangere a raului iar plecarea Sa este parca un semn al manifestarii plenare a raului ce va urma.In plus prin faptul ca Duhul Sfant locuieste in credinciosi acestia pot fi ,,sarea pamantului"(Matei 5:13)si ,,lumina lumii"(Matei 5:14).,,Sarea este un element care conserva si impiedica raspandirea stricaciunii.Lumina risipeste intunericul,aceea sfera in care oamenilor le place sa faca faptele lor rele"si este evident ca in lipsa Lui cele doua conditii nu vor mai putea fi indeplinite pt stavilirea raului.Totusi ramane o problema importanta in discutie:cum poate Duhul Sfant,una dintre cele trei persoane ale Trinitatii,sa nu se afle pretutindeni din moment ce EL este omniprezent? Aici discutia se poate complica intr-un mod pe care insusi autorul epistolei nu l-a avut in vedere,lasand totul cumva in tacerea unei situatii mai presus de explicatii.

Ar mai fi interesant de precizat faptul ca I Tesalonicieni este considerata cea mai timpurie epistola a Apostolului Pavel,cu un caracter predominant escatologic,a doua epistola a suferit multe comparatii si contestari tarzii.Cu toate acestea ea este inclusa ca si epistola paulina atat in canonul lui Marcion cat si in Canonul Muratorian,primii Parinti,printre care Policarp,Ignatiu si Iustin
au cunoscut existenta ei iar Irineu o citeaza.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.04.2013 at 19:17:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2013, 19:24:05
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Da e frumos ce scrii dar ce ai scris imi intareste si mai mult credinta ortodoxa! Daca noi suntem sarea si lumina pamantului si acestea nu se pot pierde e clar ca numai o biserica permanenta poate fi cea adevarata!
Amuzant este ca unii protestanti au zis ca sarea e pocainta! Sau alte lucruri! Niciodata cea ce insemna cu adevarat, invatatura!
Deci biserica nu e condusa nici de papa nici de papi protestanti adica de acei oameni care sunt atot stiutori in interpretarea bibliei!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2013, 19:31:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Da e frumos ce scrii dar ce ai scris imi intareste si mai mult credinta ortodoxa! Daca noi suntem sarea si lumina pamantului si acestea nu se pot pierde e clar ca numai o biserica permanenta poate fi cea adevarata!
Amuzant este ca unii protestanti au zis ca sarea e pocainta! Sau alte lucruri! Niciodata cea ce insemna cu adevarat, invatatura!
Deci biserica nu e condusa nici de papa nici de papi protestanti adica de acei oameni care sunt atot stiutori in interpretarea bibliei!
Cu privire la prima propozitie: pline de necunoscut sunt caile Domnului :) Cu privire la notiunea de ,,sare"in context biblic discutia,va asigur,este la fel de interesanta insa este demn de retinut avertismentul Mantuitorului,cu privire la aceasta metafora,din Matei 5:13.Totusi,cu privire la aspectul din II Tesalonicieni, puteti incerca o analiza paralela cu Daniel 12:11,mai exact cu ,,jertfa necurmata" si prin asociere cu Duhul Sfant sa vizati direct Liturghia de a carei incetare,posibil de talcuit asa in registru de interpretare ortodoxa,ar depinde declansarea raului final.Este doar o idee dar ma bucur ca v-am fost de folos.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.04.2013 at 20:02:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare