Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1581  
Vechi 11.08.2016, 14:36:31
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar ce a facut colegul nostru asa de grav incat sa ajunga direct la
?
E vorba despre toti care spun si gandesc ca Ortodoxia este erezie
Citat:
Vamile s-au desfiintat. Pentru ca nu erau invatatura apostolica, s-a luat decizia inlaturarii lor.
Nu s-au desfiintat.Marturie stau toti sfintii ale caror
moaste sunt facatoare de minuni.

Last edited by Copacel; 11.08.2016 at 14:38:35.
Reply With Quote
  #1582  
Vechi 11.08.2016, 17:17:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ti-am mai zis ca eu sunt in Sfanta Biserica chiar cu putina vreme inainte sa te nasti tu.
Frate drag, copil la minte (trebuie să fi copil la inimă) dacă erai în Biserică nu mai erai penticostal.

Cei din penticostalism nu sunt în Biserică, se roagă la hristoși mincinoși, isus hristos dracul. Vor moșteni ce vor moșteni demonii penticostalismului care le-a dat grăirea "în limbi" când nu mai era nevoie și alte minciuni.
Ei nu vor să fie ortodocși, nu vor să audă de Episcopi, Preoți, Diaconi, de Sfintele Icoane, de Sfintele Moaște.
Noi dovedim biblic tot, dar ei urăsc Biblia. De ce? N-o respectă, n-o urmează, n-au felon ca veșmânt de slujire, n-au taine, n-au cădelniță, n-au tămâie, n-au candele, de care spune Biblia. Resping mântuirea.
Ereticii se roagă fățarnic, prefăcut, fiindcă starea lor e răzvrătită, mândră și nemulțumită, sunt ținuți de demoni așa, ca să-i piardă. Ei îi urăsc pe creștini, altfel dacă nu, iar asculta și urma.

Cu cei de vină Biserica pentru neascultarea penticostalilor? Cu ce-i de vină Hristos? Cu nimic.
Au libertate. E alegerea lor să fie eretici. Nu-i obligă nimeni cu nimic.
Noi, Biserica, îi vrem înapoi, dar nu-i forțăm niciodată ! Trebuie ei de bună voie să înțeleagă, să simtă, să audă chemarea, să se elibereze de lanțuri și să vină, să revină în Biserică.
Dacă tu ai fost în Biserică înainte de nașterea mea, atunci de ce ai apostaziat ? De ce ai ieșit din Biserică și ai devenit eretic ?
Cine-i de vină că tu crezi minciuni penticostale? Numai tu. Eu nu le cred, fiindcă am văzut că sunt minciuni.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pai vezi ca stii ce este Sfanta Biserica Penticostala?
Atunci s-a infiintat, chiar de Domnul Iisus Hristos la Cincizecime, anul 33.
Asta-i părerea penticostalilor. Psihologic, au nevoie de-o apartenență. Dar când Biserica se bătea la propriu cu erezia arienilor, demonii n-aveau gândit încă protestantismul. În anul 33 nu exista nicio erezie. Dacă ar fi fost penticostalism atunci, istoria mântuirii ar fi spus. Erau chemați la un Sfânt Sinod Ecumenic din cele 9, să apere credința lor, să arate că nu-i minciună, cum au fost chemați arienii. Dar penticostalii sunt apăruți în anul 1906.

Tu ai ascultat părerea lor, ai fost mințit și ai urmat lor. Sunt oameni morali, așa e, dar nu moralitatea mântuie; musulmani, hinduși, atei, omul în esență e creat să fie bun, moral, dar trebuie mai mult pentru mântuire.
Credința lor e rea, fiindcă ei urăsc Biserica, Ortodoxia, o bârfesc, o blamează, nu o urmează, n-o înțeleg și nu caută s-o înțeleagă, cred mai departe minciuni și înșelări.
Penticostalii nu sunt sfinți, cum nici arienii, origeniștii și toți ereticii nu sunt sfinți și nici biserică nu sunt, fiindcă cele ale Bisericii nu le primesc și le hulesc.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da-mi si mie trei motive pentru a parasi Biserica si a veni intr-o organizatie fondata in 1054 de un crestin cam eretic, cam certaret si cam rebel, numit Mihail Cerularie!
Tu nu te-ai certa cu cei care vor să iasă din Biserică? Nu te-ai lupta să rămână? Îi lași să iasă, să se piardă?
Fiindcă ai știi sigur în harul Duhului Sfânt, că dacă vor ieși nu se vor mai mântui.

Așa i-a păsat și Patriarhului Constantinopolului, Mihail Cerularie, când a văzut pe cardinalul Humbert trimis de la Roma cu sulurile că le trântește pe Sfântul Altar în Haghia(Sfânta) Sofia din Constantinopol, prin care latinii practic se excomunicau singuri din Biserică și spuneau că Orientul, Răsăritul e rău, nu ascultă și alte prostii.
A încercat Patriarhul Mihail Cerularie și cu vorba bună și cu vorba aspră, să-i ajute să se răzgândească.

Dar cardinalul Humbert, nu și nu, că el ascultă de Patriarhul Romei, "papa" Leon al 9-lea. Pe "papa" Leon l-a omorât Dumnezeu la Roma chiar în aceași zi când cardinalul Humbert a dat în Haghia Sophia manuscrisele de despărțire de Biserică a latinilor. În acel moment la Roma, "papa" Leon cade în casa lui jos și moare.
Când s-a întors la Roma și-a aflat, a înțeles Humbert că a făcut rău și întunericul avea să urmeze pe latini.
S-a întors la Constantinopol, a vrut să anuleze schisma care a adus-o, dar nu s-a mai putut, veneau alți cardinali trimiși de nou "papă", Victor al 2-lea, să întărească ieșirea latinilor din Biserică.

"Papa" Victor al 2-lea, a mai trăit 2 ani după aceea. Apoi Ștefan al 9-lea.
"Papa" Ștefan al 9-lea, care a întărit și el excomunicarea de Biserică, a mai trăit 1 an după aceaa. Apoi Nicolae al 2-lea.
"Papa" Nicolae al 2-lea, întărește și el excomunicarea latinilor afară din Biserică. Apoi mai trăiește și el 3 ani.

Putem fi orbi când avem semne peste tot în jurul nostru?
Și atâtea dovezi?
Biblice și Patristice, Canonice, Dogmatice și Istorice, arată că nu există altă Biserică, afară de Ortodoxie?

Dacă fiul tău ar fi venit să-ți spună: nu mai sunt fiul tău, nu te mai recunosc ca tată, nu mai vreau să stau cu tine, nu vreau să te mai văd niciodată, nici copii mei nu vor mai fi nepoții tăi, nici copii copiilor mei, tu nu mai exiști pentru mine.

Tu nu te-ai supăra?

Patriarhul Mihail Cerularie, a fost Patriarh al Constantinopolului 17 ani, din care 6 ani, după ce au ieșit latinii din Biserică. Sigur că nu i-a căzut bine nerozia latinilor din Apus și falsificarea sigiliilor ce le-a văzut la sulurile latinilor și nu i-a plăcut nici faptul că s-a supărat delegația latină până și de condițiile în care au fost primiți în casa Patriarhului Mihail. Latinii erau mândrii și aroganți, ca și azi...

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Fratior drag, nu vorbeam despre mantuire. La mine este sigura. Doar in cazul tau sunt mari dubii. Un ortodox nu poate stii in timpul vietii pamantesti daca se mantuie sau nu.
Cum să fie sigură mântuirea? Ești deja mântuit? Cum se poate așa ceva? Biblia minte? Contrazici Biblia?

"cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră;" - Filipeni 2, 12.

Deci cum să fi mântuiți deja, dacă cu frică și cu cutremur trebuie să lucrezi la mântire, mântuirea ta, toată viața ?
Cum să crezi că ești mântuit deja ? E minciună de la demoni.

"împărăția lui Dumnezeu se binevestește și fiecare se silește spre ea." - Luca 16, 16.

Deci cum să fi deja în împărăție, cum să fi mântuit deja, când tu trebuie să te silești toată viața pentru mântuire ?
Cum poți să crezi minciuna că ești deja mântuit ? E înșelare, învățătură diavolească, demonică, oare nu vezi ?

"Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până în sfârșit, acela se va mântui." - Matei 10, 22.

Deci cum să fi deja mântuit când tu trebuie să rabzi până la sfârșit ? Și doar cel ce rabdă până la sfârșit, acela se va mântui.

Dacă ești deja mântuit, înseamnă nu mai trebuie să rabzi nimic, nu te mai silești spre nimic, nu trebuie să mai lucrezi la mântuire cu frică și cu cutremur.

Oare nu vezi că învățătura penticostalilor e de la diavol ? Și a toți protestanților și neo-protestanților ?

De ce îi urăști pe ortodocși, practic, pe creștini? Iar dacă nu ne urăști și nu urăști Biserica, Ortodoxia, de ce nu ne urmezi, de ce nu vi în Biserică ?
Noi nu urâm pe nimeni, doar mărturisim, chemăm, strigăm. Te chemăm, ne doare după cei pierduți, știm că niciun eretic nu se mântuiește, de aceea vrem să vină cât mai mulți în Biserică, la lupta pentru mântuire.

Deci vino și luptă pentru mântuire toată viața !

"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." - Efeseni 6, 12.

Iar văzduhul unde sunt demonii, nu e Cerul Domnului, ci văzduhul minții noastre, unde demonii vor să ne cucerească, unde ne luptăm cu ei, cu ispitele și minciunile lor.
Deci vino în Biserică, în Ortodoxie. Vino !

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Zici ca nu e Purgatoriul. Atunci ce e? Descrie-l putin! Si voiam sa stiu doar daca acolo pot intra si penticostalii.
Fratele meu drag, există două locuri. Rai și iad. Atât.

În Rai, merge Biserica, deci creștinii. Și în iad, merg ceilalți. Toți ceilalți. Eretici, atei, păgâni, atei. Oricine nu-i creștin, nu-i în Biserică.

Biserica, din anul 1054, se numește politic, Ortodoxia. Deci o altă biserică, afară de Biserica, Una, a lui Hristos, Ortodoxia, altceva nu există.

Toți care se numesc "creștini", dar nu sunt în Biserică, în Ortodoxie, ei toți cred și practică erezii, sunt eretici fiindcă resping Biblia, Patristica, Dogmatica, Canonicitatea, Istoria mântuirii.

Cum se pot mântui ei? Când ei resping însăși mântuirea, comuniunea, smerenia, dragostea, ascultarea, slujirea, și tot lucrul bun.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Vamile s-au desfiintat. Pentru ca nu erau invatatura apostolica, s-a luat decizia inlaturarii lor.
Cine le-a desființat? Ia recitește cartea PSB volumul 1, "Scrierile Părinților Apostolici".
Vămile sunt forme ale ghenei, iaduri mai ușoare și locuri de așteptare a Judecății de Apoi, la fel cum bogatul nemilostiv a fost trimis întro ghenă, o vamă, până la Judecată. Am explicat aici un pic mai bine: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=518 Din acele locuri, din vămi, din ghenă, chiar și din orice iad, te scoate Biserica, Ortodoxia, Biblia nu minte, fiindcă Biserica, Sfinții din Ceruri și de pe pământ, episcopi, preoți, diaconi, creștinii toți, oricâte vor cere cu credință, vor primi, spune Scriptura.

Te rog, ieși din erezie, vino în Biserică, ca să începi să lupți pentru mântuirea ta. Eliberează-te de strânsoarea demonilor.

Și tu și toți romano-catolicii și greco-catolicii și protestanții și neo-protestanții. Altfel, nu se va mântui nici unul.

Omule, în numele Domnului, ridică-te. Vino în Ortodoxie. Vino la mântuire.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 11.08.2016 at 19:57:13.
Reply With Quote
  #1583  
Vechi 11.08.2016, 21:45:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
vino în Biserică
Domnul m-a adus in Sfanta Biserica cam cu vreun an inainte sa apari si tu pe lumea asta.
Dar vad ca nici n-ai facut bine ochi si crezi ca le stii pe toate.

Fiule, ca sa trecem la subiecte mai la locul lor, eu te sfatuiesc sa iti gasesti repede o fata si sa te insori.
Asta e problema ta cea mai mare in aceste vremuri grele.

Altfel, sunt slabe sanse sa iti mai vina mintea la cap si sa scapi de duhul de vorba-lunga.
Iar hormonii iti vor provoca vise cu eretici, feloane si duhuri sfinte care intra in magari. Pe langa alte aratari obraznice.
Reply With Quote
  #1584  
Vechi 11.08.2016, 22:25:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pai vezi ca stii ce este Sfanta Biserica Penticostala?
Atunci s-a infiintat, chiar de Domnul Iisus Hristos la Cincizecime, anul 33.
Atunci poate ne arati mersul ei prin istorie, cu scrieri, comunitati, episcopi, sfinti, pana la C.F. Parham?

Citat:
Da-mi si mie trei motive pentru a parasi Biserica si a veni intr-o organizatie fondata in 1054 de un crestin cam eretic, cam certaret si cam rebel, numit Mihail Cerularie!
Fara a comenta perspectiva ta, secolul 19 si un oarecare C.F. Parham suna mai bine?

Citat:
Fratior drag, nu vorbeam despre mantuire. La mine este sigura. Doar in cazul tau sunt mari dubii. Un ortodox nu poate stii in timpul vietii pamantesti daca se mantuie sau nu.
Ba poate "sti", ca si tine, problema este ca nu el are ultimul cuvant in chestiune asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1585  
Vechi 11.08.2016, 22:27:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca nu se vor intoarce in biserica politic numita ortodoxa, pentru ca ei o considera eretica, cam ce sanse le-ai da?
Presupunand ca tu ai dreptate, si ca "biserica politic numita ortodoxa" chiar e eretica, ce sanse de mantuirea ar avea daca nu se "intorc" inainte (istoric vorbind) la...care comunitate neoprotestanta? E musai sa fie penticostali sau mai sunt si alte comunitati ne-penticostale si ne-eretice?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1586  
Vechi 11.08.2016, 23:52:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Studiul acela afurisit, există pe net, nu am mințit, dacă nu poți, nu vrei sau nu ești în stare să-l găsești, nu te mai pot ajuta eu.
Lasa ca te-ai ajutat singur facandu-te de ras.

Citat:
[i]Nu așa se dialoghează, cum faci tu, nu așa se vorbește, nu așa se invită la teologie, nu așa se iubește... Dacă nu ești capabil și nu ai răbdare cu omul și nu știi să te porți și să vorbești, te ignor, fiindcă asta vrei !
Da, te pomenesti ca de fapt asa se face.

Citat:
Recitind ce am scris, știu că nu-i foarte bine ce-am zis, poate deloc bine...
Puteai sa stergi, daca vorba ta, erai macar politicos.

Citat:
Ar trebui să te suport mereu, orice ai face, orice ai zice... Să te iubesc orice-ar fi. Fiindcă dacă nu te pot suporta aici pe pământ, cum te voi putea suporta în Rai?
În fine, în Rai, în Împărăția Cerurilor, cei care-i agită pe alți oameni mereu ca și aici pe pământ, acolo sunt puși în alt loc, cei cu foarte multă dorință de agitare și nemulțumire, ca să trăiască în mediul care îl iubesc ei, de agitare și nemulțumire continuă (sper că nu iadul, că nu vreau să fie în iad cineva).
Deci crezi in Purgatoriu pana la urma?

Citat:
Dar uite, te rog, fiindcă nu sunt eu dictator în topic și niciunde nu vreau să fiu, te rog, fi tu cel care contribuie cu lucrul nou ce și-l dorește, vino tu cu citate din Sfinții Părinți, nu mă supăr, dar nu mă poți obliga pe mine sau pe nimeni, să facă ceva, ce din rațiuni consistente, refuză. Bine? E just și demn ce cer și ce spun?
Pai vino tu cu cele care dovedesc ca Duhul Sfant intra in magari si in toiege, ca tu ai emis ipoteza.

Vrei sa iti justific eu erorile rusinoase pentru cineva care pretinde ca a facut facultate de teologie si minciunile cu studii inexistente?

Citat:
Și nu acuza, nu pleca din start de la premisa rea și sinistră, că un om e rău și bolnav cu capul și patologic și așa... fiindcă uite, de exemplu și colecționarii de obiecte ori de care, sunt patologici, dar majoritatea covârșitoare a lor, sunt oameni minunați și buni. Gândește pozitiv pentru om, despre oameni, fi de folos, caută să-l înțelegi, să-i fi alături, nu să-l alungi, să-l înțepi, dacă simți că nu-l poți ajuta, nu-i mai răspunde, caută să te ferești de el, dacă simți că îți face rău, lasă-l în pace, cu neputințele lui, dacă nu-l crezi ce spune, ce face, nu-i fă rău, fi neutru, nu-l apăsa, nu-l cicăli și pistona psihic, și sufletesc și mental, nu-i bine, nu-i creștinește, nu-i omenește, nu-i moral, nu-i etic. Fi om ! Demn și integru, frumos și luptător pentru oameni și binele tuturor, fără să faci rău nimănui, nici dacă vine el să-ți facă rău, lasă-l, pleacă de lângă el, roagă-te să se calmeze, să fie mulțumit...
I-as lasa daca n-ar face rau altora, chiar si pretinzand ca fac bine.

Citat:
Iartă-mă te rog, dacă am fost aspru cu tine, țin la tine foarte mult și mă simt neputincios, mai ales când văd că nu pot ajuta și celălalt e mereu nemulțumit de orice fac și se oprește din a mai contribui și el (când avem atâta nevoie) pentru binele și mântuirea noastră a tuturor...
Ba poti daca ai lepada niste naravuri, lasa-te de minciuni, prostii, actorie, fii tu insuti si lucrurile ar putea sa mearga.
Sau doar atata esti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1587  
Vechi 12.08.2016, 01:21:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Aline, da, doar atâta sunt. N-am nimic de dovedit nimănui, sunt aici să mărturisesc, să mă îmbunătățesc prin alții și să îmbunătășesc pe alții, împreună prin dragoste, smerenie, ascultare, discernământ, în învățare reciprocă. Roagă-te pentru mine să mă îmbunătățesc.

Chiar dacă ți se pare că fac pe prostu, sau că joc teatru, nu-i teatru, e o măsură, drămuită și măsurată diferit adesea, ce o folosesc pentru salvarea și vindecarea omului, firesc, în măsura mea, "m-am făcut elin, să mântuiesc pe elini, roman să mântuiesc pe romani, evreu să mântuiesc pe evrei, toate m-am făcut tuturor, ca măcar pe câțiva să dobândesc", spune Pavel. Și trebuie să-l imităm. N-are de ce să ne fie frică. Suntem în Adevăr. Suntem în Hristos. Sfinții se vor bate cu antihristul încarnat și ceata lui de întunecați și nu ne vom teme. Sfinții și Biserica, vor fi și când va fi Învierea și va începe Judecata, "când toți vor bea, vor mânca și se vor însura", spune Scriptura, și atunci Biserica, deși puțină, mică, prigonită și chinuită, va fi pe baricade, în războiul nevăzut cu demonii da lângă fiecare, "ei vor râde și se vor veseli, voi veți plânge și vă veți tângui", spune Scriptura.

Deci te rog nu mai înțepa psihic, nu mai jigni gratuit, pe mine și pe mulți alții. Că smintești. Știu că ai o măsură frumoasă și ascunsă, dar să nu exagerăm unde nu trebuie. Ci mai degrabă să ne umplem de iubire, iertare și rugăciune. Faptul că smintești pe alții e grav și aproape de fiecare dată, îți anulează roadele și usucă semința din inima lor, mai ales la necreștini, eretici sau alții.

Dar revin.

Să vorbim civilizat, cu întrebări chiar dacă copilărești, dar pertinente, ce e simplu, e și profund.

Deci, uite, fiindcă vreau să revin la subiect:

Dacă spui că Duhul Sfânt, NU lucrează ÎN oameni, animale și obiecte, PRIN harul Duhului Sfânt din ei și ele, atunci reiese că harul lucrează singur ÎN oameni, animale și obiecte, FĂRĂ Duhul Sfânt, atunci harul devine separat de Duhul Sfânt, ca o entitate sau creatură, harul devine creat, energiile devin create, ajungem în ereziile apusului, ale franco-latinilor "romano-catolici", ajungem la afirmația indirectă că Duhul Sfânt este neputincios, incapabil, diminuăm sau anulăm Dumnezeirea Duhului Sfânt, și Sfânta Dogmă Mântuitoare a Sfintei Treimi, deci mințim, contrazicem Biblia, Sfinții Părinți și mergem în abisuri tot mai întunecate de iad. (???)

Să nu fie.

De aceea ți-am spus să ai grijă să nu devi eretic romano-catolic, cu erezia harului și energiilor create.

Bucură-te-n Domnul ! :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1588  
Vechi 12.08.2016, 03:31:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Domnul m-a adus in Sfanta Biserica cam cu vreun an inainte sa apari si tu pe lumea asta.
Dar vad ca nici n-ai facut bine ochi si crezi ca le stii pe toate.
Nu le știu pe toate, dar știu mai multe decât tine, fiindcă mi-a descoperit Domnul, fiindcă a văzut ce mult Îl iubesc.

Îl iubesc mai mult decât L-ai iubit tu vreodată și decât Îl vei iubi tu vreodată în viața ta !
Îl iubesc mai mult decât L-au iubit toți penticostalii la un loc și decât Îl vor iubi ei vreodată în viața lor !
Îl iubesc mai mult decât L-au iubit toate ereziile la un loc și decât Îl vor iubi ele toate vreodată la un loc în viața lor !

Așa de mult Îl iubesc pe Domnul Dumnezeu Treime Savaot Iubire, Creatorul Universului și a toate !

Ba încă spun și mai mult:

Tu nu ai mai iubit pe Domnul, decând ai plecat din Biserică, în erezie și crezi minciuni și cât timp stai în înșelări, și nu vi în Biserică, nu Îl vei mai iubi pe Domnul, decât ți se pare, din cauza minciunilor în care ești ținut.

Niciun penticostal nu a mai iubit pe Domnul decând a plecat din Biserică, în erezie și minciuni, sau n-a fost parte a Bisericii niciodată și cât timp stă în înșelări și nu va veni sau reveni în Biserică, nu va mai iubi pe Domnul, decât i se va părea, din cauza minciunilor în care e ținut.

Niciun eretic, sau păgân sau ateu, nu a mai iubit pe Domnul decând a plecat din Biserică, în erezie, minciuni sau ateism, sau n-a fost parte a Bisericii niciodată și cât timp stă în acele înșelări și nebunii, și nu va veni sau reveni în Biserică, nu va mai iubi pe Domnul, decât i se va părea, din cauza minciunilor în care e ținut.

Și până nu vei deveni și tu creștin, și toți să devină creștini, să lepede ereziile, minciunile drăcești... nu vei iubi, nici tu, nici nimeni, pe Domnul, nici o picătură din dragostea cu care-L iubesc eu și cu care Îl iubim noi creștinii, noi Biserica !

Ține minte acestea ce ți-am scris, necredinciosule !

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Fiule, ca sa trecem la subiecte mai la locul lor, eu te sfatuiesc sa iti gasesti repede o fata si sa te insori.
Asta e problema ta cea mai mare in aceste vremuri grele.
Mulțumesc de gândul bun, și sfatul... moral și frumos dăruit.

Dar poate o să mă călugăresc, nu e obligatoriu să mă căsătoresc, nu?

Am gânduri destul de serioase să merg în Sfântul Munte Athos, să reușesc cumva, poate din mila lui Dumnezeu, să mă numesc creștin... ce taină mare! și să adorm întru Domnul acolo întro peșteră, în rugăciune, ce poate fi mai frumos ?

Ți-am spus că tu nu iubești pe Domnul, nici o picătură din bazinul cel mare, lacul de acumulare cu care-l Iubesc eu ! :)
Dar în fine, mai lovesc cu gândurile astea, de piatra cea din capul unghiului, de piatra Hristos, care n-au băgat-o în seamă ziditorii.

Da, vreau să mă căsătoresc, și să fiu preot de mir, dar în puțina mea credință, simt că aș ajuta vreo comunitate ca preot de mir, cu soție și copii, mai concret, obiectiv și practic, mai mult decât aș ajuta-o ca simplu creștin sau monah în Sfântul Munte Athos, dar acea fată n-o găsesc! Fosta mea prietenă, Andreea, cu care am stat 4 ani, a luat și ea alte drumuri... :)

Mă bucur tare mult că ne-am păstrat în feciorie. Așa am vrut să rămânem până la nuntă. Am fi reușit. E poate cel mai mare cadou, cel mai minunat și mai frumos dar, ce ni l-am putut dăruit reciproc. În Hristos Iisus.

Ce cer și nu găsesc ?

Fata, femeia, pentru căsătorie, probabil preoteasa, dar înainte de orice, creștina, pe care-o caut să-mi fie soție și n-o găsesc, vreau să fie în feciorie, cum sunt și eu, vreau să poarte fustă lungă oriunde iasă din casă, fie și după ulei la aprozar, și ceva pe cap, să-și acopere capul cu orice când este în Sfânta Biserică și să iubească pe Hristos, măcar pe jumate din cât Îl iubesc eu, sau poate la fel de mult ca mine sau mai mult ca mine, nu mă supăr...

Atât. Am cerut mult ?

Nu cred că am cerut prea mult, aceste 3 cerințe, feciorie, haine, iubire. În orice ordine de așezare.
Adică inimă, minte, trup.
Fecioria pentru trup. Hainele pentru minte. Iubirea pentru inimă.

Și desigur, nu cer mai mult decât ofer.


Dar n-am găsit acea fată. Nădăjduiesc că în timpul doctoratului, o voi găsi. Dacă nu, mă duc apoi, din mila Domnului, în Sfântul Munte, să mor acolo în nădejdea Învierii, să adorm în Domnul, iubind pe Domnul...

Oricum nu știu cât înțelegeți tu din toate astea. Dar ți le-am scris, tocmai ție. Poate tu ai nevoie de ele, cel mai mult.

Deci lasă prostiile și vino suflete, acasă ! În Ortodoxie. Pune-te pe drumul spre mântuire, spre Împărăția Cerurilor, Împărăția Sfinților !

Și mulțumesc mult pentru îngrijorare față de mine.

Oricum acele vremuri grele, le merităm...

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Altfel, sunt slabe sanse sa iti mai vina mintea la cap si sa scapi de duhul de vorba-lunga.
Iar hormonii iti vor provoca vise cu eretici, feloane si duhuri sfinte care intra in magari. Pe langa alte aratari obraznice.
Nu știi ce vorbești, crede-mă. Și nici nu mă chinui să înot în nebunia minții tale, în care te-a lăsat Dumnezeu.

Ți-am lăsat atâtea colacuri de salvare. Apucă vreo-unul dacă vrei să te mântuiești... Dacă nu... Îmi scrii din iad. Acolo ești acum.

Dar poate se va milostivi Domnul și de tine. De voi... Nădăjduiesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.08.2016 at 12:30:24.
Reply With Quote
  #1589  
Vechi 12.08.2016, 14:02:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu nu ai mai iubit pe Domnul, decând ai plecat din Biserică
Am venit in Sfanta Biserica inainte ca tu sa deschizi ochii in aceasta lume si nu am plecat NICIODATA din ea. Prin harul Domnului, am ramas credincios Lui si Bisericii Sale.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
acea fată n-o găsesc! Fosta mea prietenă, Andreea, cu care am stat 4 ani, a luat și ea alte drumuri... :)
O s-o gasesti, nu mai fii asa de disperat ca fata se prinde si esti ars.
De aia a plecat si Andreea. Fata te-a vrut, s-a visat preoteasa dar ai innebunit-o de cap cu vorba ta cea lunga, cu mamosenia si cu stilu-ti posesiv.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fata, femeia, pentru căsătorie, probabil preoteasa, dar înainte de orice, creștina, pe care-o caut să-mi fie soție și n-o găsesc, vreau să fie în feciorie, cum sunt și eu, vreau să poarte fustă lungă oriunde iasă din casă, fie și după ulei la aprozar, și ceva pe cap, să-și acopere capul cu orice când este în Sfânta Biserică și să iubească pe Hristos, măcar pe jumate din cât Îl iubesc eu, sau poate la fel de mult ca mine sau mai mult ca mine
Ia-o incet!
Daca-L iubeste cu adevarat pe Hristos si daca-ți place, vin si celelalte incet, incet. Va purta si acoperamant de dragul Domnului si de dragul tau. Si se va imbraca cuviincios, nu-ti fie teama.

Dar nu mai pune tu conditii prostesti si nu te mai tot bloca in 3 cm de fusta in jos sau in sus! Ca nicio fata cu minte in cap nu se va conforma unor cerinte aiuristice si nerezonabile. Impartaseste-i principiul tau, respectiv imbracatul cuviincios si lasa-i libertate!
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și desigur, nu cer mai mult decât ofer.
Oferi mult, intr-adevar, orice fata ar putea fi mandra de tine.
Insa ele te ocolesc pentru ca te prezinti cam molau, vorbesti mult, le cersesti dragostea si nu esti suficient de sigur pe tine.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar ți le-am scris, tocmai ție. Poate tu ai nevoie de ele, cel mai mult.
Mda, am nevoie si de exemple negative in consilierea ce o fac, iar tu esti un studiu de caz interesant
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ți-am lăsat atâtea colacuri de salvare. Apucă vreo-unul
Vezi ca ar fi de dorit ca fata, pe langa cei trei cm de material de fusta in plus, sa aiba si ceva in cap. Ori, o fata inteligenta, desigur, se va bucura de titlurile tale luate cu 10 pe linie, insa daca-i vei scrie o scrisoare de dragoste cu „atatea colacuri” sau vei scrie "intro" doara, uitand cratima, asa cum ai facut in vreo zece postari p'aci, o vor apuca pandaliile si isi va smulge tot parul de pe cap
Si, spune sincer, ti-ar placea sa mergi, frumos frumusel, spre biserica cu o... nevasta cheala?
Reply With Quote
  #1590  
Vechi 12.08.2016, 14:15:06
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atunci poate ne arati mersul ei prin istorie, cu scrieri, comunitati, episcopi, sfinti, pana la C.F. Parham?
Secolul I: Biserica Apostolica
Secolele I - X: Biserica Nedespartita
Secolele X - XV: Biserica Catolica
Secolele X - XIX: Biserica Protestanta
Secolul XX: Biserica Apostolica Penticostala

Biserica, inca din primul secol, a trebuit sa se scuture in permanenta de erezii. Si sa revina la Invatatura Sfintilor Apostoli.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara a comenta perspectiva ta, secolul 19 si un oarecare C.F. Parham suna mai bine?
Pentru mine suna cam la fel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare