Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2008, 19:53:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cred ca isi are locul la secte nefiind recunoscut de catre BOR.
Foloseste mai mult decat Sfanta Scriptura o colectie de texte numite "Cuvantul lui Dumnezeu" de aproximativ 2000 de pagini.
Pretind ca Duhul Sfant le vorbeste in mod direct.
Dupa ce ma voi documenta un pic voi posta mai multe despre aceasta grupare.

Atentia mi-a fost atrasa de o carte numita "Quo Vadis Ecclesia" scrisa de un oarecare parinte Nicodim in care Vladimirestiul este prezentat ca nu stiu ce fenomen profetic.

Asemenea de injuriile adresate intreg Sfantului Sinod si de alte invataturi eretice prezente in aceasta carte.
  #2  
Vechi 09.05.2008, 20:02:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iată ce scrie protosinghelul Petroniu Tănase, starețul Schitului Românesc Prodromul, Sfântul Munte Athos, Grecia:

«Și cu Glodenii!!! Mi s-au părut foarte semnificative denumirile care se întâlnesc în jurul acestui fenomen - “glod” și “pucioasă”. Denumirile nu sunt întâmplătoare. Denumirea parcă ar exprima ceva din misiunea unui loc. De ce a apărut această mișcare tocmai acolo? Ea își exprimă identitatea cu aceste denumiri, de glod și pucioasă. A apărut într-un loc o denumire interesantă. E o ciudățenie mare acolo, din câte am citit și am auzit.» (Convorbiri duhovnicești cu teologi ortodocși din străinătate, III, arhimandrit Ioanichie Bălan, editura Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, Iași, 1995, pag. 88).
  #3  
Vechi 09.05.2008, 20:10:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se afirma in ziarul gruparii ca Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos purcede de la Tatal.
Parintele Cleopa:
"La Pucioasa,pute,și nu va pleca putoarea de acolo până când nu vor asculta întru toate de Sfântul Sinod."
  #4  
Vechi 14.05.2008, 14:05:24
Ionescu42 Ionescu42 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

Poti sa gasesti, te rog, ceva mai multe date . Pare interesant topicul dar nu prea am inteles mare lucru .Astept cu nerabdare .
  #5  
Vechi 15.05.2008, 09:27:24
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Va inshelatzi amarnic shi fenomenul este profund autentic iar Hristos a vorbit prin Trambitza sa shi vine sa implineasca Apocalipsa.... Cei de acolo care sant din radacina sadita de Hristos prin sf Verginica au ascultare de BOR shi de Sinod shi nu sunt nicidecum o secta shi e o mare greshala sa te privezi de un mare prooroc asemenea lui Moise prin care Hristos a daruit atata proorocie cum n-a daruit niciunui prooroc al Vechiului Testament.... In opinia mea este cu adevarat Noul Ierusalim care se nashte shi trimite lumina shi curatzie in adevar shi dreptate de la Dumnezeu, iar denumirile sunt semnificative intrucat Hristos afirma ca din glodul de la pucioasa l-a plamadit pe Adam shi apoi pe Eva din Coasta Lui, Adam insemnand om. Shi se mai afirma ca pamantul Romaniei a fost primul care a ieshit din ape.... e bine ca cei interesatzi sa citeasca in fiecare zi de pe site-ul respectiv pentru ca altfel nu vor birui in lupta cu antihristmul lumii ce vine peste noi din toate directziile ca sa se intareasca.... Eu am citit cate ceva de acolo shi m-am convins ca nimeni nu putea vorbi asha daca nu ar fi fost Dumnezeu, Hristos prin glasul Trambitzei sale care in timpul ei a biruit mult, mult antihrist a biruit sarmana sfanta shi nevinovata fiind chinuita cu mult peste puterile vasului sau, dar n-au biruit dushmanii fiindca n-a lasat Dumnezeu.... Deci nu va pacalitzi ca nu e o secta shi nu va privatzi de binele ceresc sa nu patzim shi noi ca evreii care shi-au omorat proorocii shi sfintzii pentru duhul minciunii maririi de sine shi pentru lacomia shtiintzei lumii...... Citzitzi de acolo, Pricepetzi shi va vetzi convinge ca nu ma inshel! Bine ar fi ca apoi sa ascultatzi! Doamne ajuta-i pe cei ce aud acel cuvant dat prin Trambitza Domnului...
  #6  
Vechi 20.05.2008, 22:37:25
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

mam lovit la cap sau..sovidiu se da pe noul ierusalm?????
  #7  
Vechi 20.05.2008, 22:54:15
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Va inshelatzi amarnic shi fenomenul este profund autentic iar Hristos a vorbit prin Trambitza sa shi vine sa implineasca Apocalipsa.... Cei de acolo care sant din radacina sadita de Hristos prin sf Verginica au ascultare de BOR shi de Sinod shi nu sunt nicidecum o secta shi e o mare greshala sa te privezi de un mare prooroc asemenea lui Moise prin care Hristos a daruit atata proorocie cum n-a daruit niciunui prooroc al Vechiului Testament.... In opinia mea este cu adevarat Noul Ierusalim care se nashte shi trimite lumina shi curatzie in adevar shi dreptate de la Dumnezeu, iar denumirile sunt semnificative intrucat Hristos afirma ca din glodul de la pucioasa l-a plamadit pe Adam shi apoi pe Eva din Coasta Lui, Adam insemnand om. Shi se mai afirma ca pamantul Romaniei a fost primul care a ieshit din ape.... e bine ca cei interesatzi sa citeasca in fiecare zi de pe site-ul respectiv pentru ca altfel nu vor birui in lupta cu antihristmul lumii ce vine peste noi din toate directziile ca sa se intareasca.... Eu am citit cate ceva de acolo shi m-am convins ca nimeni nu putea vorbi asha daca nu ar fi fost Dumnezeu, Hristos prin glasul Trambitzei sale care in timpul ei a biruit mult, mult antihrist a biruit sarmana sfanta shi nevinovata fiind chinuita cu mult peste puterile vasului sau, dar n-au biruit dushmanii fiindca n-a lasat Dumnezeu.... Deci nu va pacalitzi ca nu e o secta shi nu va privatzi de binele ceresc sa nu patzim shi noi ca evreii care shi-au omorat proorocii shi sfintzii pentru duhul minciunii maririi de sine shi pentru lacomia shtiintzei lumii...... Citzitzi de acolo, Pricepetzi shi va vetzi convinge ca nu ma inshel! Bine ar fi ca apoi sa ascultatzi! Doamne ajuta-i pe cei ce aud acel cuvant dat prin Trambitza Domnului...
eu am vazut o emisiune despre ei.si aratau o poza facute unei femei pe care ei o considera sfanta in care sustineau ca apare si Hristos,si ca poza ar fi facuta de un inger care a intrat intr-un magazin,a luat aparatul apoi ...cine stie cu l-a developat...si a lasat femeii poza...asa au explicat cei de acolo...or daca 1,2 parinti induhovniciti au scris lucruri destul de clare despre ce este acolo...de ce ne mai amagim...ca e ...ca nu e..." Denumirile nu sunt întâmplãtoare. ..".Si inca una...au inventat ei o noua scriptura dar neignorand Biblia..pai daca faci una noua ...asta ce inseamna?..ca cea "veche" nu mai e buna...sa avem mare grija...capcanele sunt peste tot.
  #8  
Vechi 01.07.2008, 06:42:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
sovidiu se da pe noul ierusalm?????
se pare ca da... atunci cand nu vrea sa se contrazica cu vsovi!
  #9  
Vechi 01.07.2008, 09:55:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
sovidiu se da pe noul ierusalm?????
se pare ca da... atunci cand nu vrea sa se contrazica cu vsovi!
poi v-am zis ca recomand ca sa cititzi zilnic cateva fraze macar din Cuvantul Lui Dumnezeu prin glasul trambitzei Sale sf. Verginica, sau mama Gigi, un f mare prooroc, un al doilea Moise al vremurilor din urma... caci sunt conshtient ca fara a asculta de BOR shi de CLD dat prin Noul Ierusalim nu vom rezista shi nu vom rabda razboiul acesta al gLumei, al treilea razboi mondial shi antichristul ce vine din apus...-ul firii umane, ca sa ne pregatim in a-l intampina pe Domnul....

Asha cum acum 2000 de ani multzi au zis ca e sectant shi ca are drac cand a venit in trup, tot asha shi azi multzi vor zice ca e fenomen sau secta sau e minciuna shi astfel se vor lepada de Dumnezeu shi se vor lipsi de binele Sau cel Ceresc.... de Cuvantul Lui Dumnezeu de povatzuire shi scapare pentru timpurile acestea....

Deci in fiecare zi cititzi macar un rand de acolo shi credetzi-ma ca nu o sa va para rau... "Nimeni daca nu ar fi de la Dumnezeu nu ar putea vorbi ca omul acesta" tot asha nici un Duh daca nu ar fi Duh Sfant nu ne-ar putea vorbi asha shi povatzui astfel, caci invatzatura dupa roade o vetzi cunoashte.... iar roadele ei in noi este Adevarul Ceresc shi Viatza Veshnica Fericita impreuna cu Hristos shi totzi sfiintzii... caci plini-va Domnul tot ce mai are de plinit... cu cei ce iubesc, cred, se curatzesc shi ii raman credincioshi pana la sfarshit... :)

PS: poi cum sa ma contrazic daca sovidiu shi vsovi e cam aceiashi mancare de peshte... iar peshtele e cea mai dulce carne... asemenea cu omul ce traieshte in marea patimilor gLumei condusa de duhurile rele din vazduhuri... la pierzare shi fund de prapastie de unde nu se mai iese... dandu-ne seama prea tarziu unde ne-a zamislit invartutea cerbicei neascultarii noastre...

eu cred ca e de la Dumnezeu Noul Ierusalim, fara-ndoiala, iar sf Verginica este mai mare ca Moise! caci multzi dintre cei din urma vor fi cei dintai shi multzi dintre cei dintai vor fi cei din urma.... 1x???:(:(
  #10  
Vechi 01.07.2008, 10:14:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Deci aceasta fiica a psf. fecioara Maria, Maica lui Dumnezeu, adica sf. Verginica, este asemenea lui Moise pentru vremurile din urma... 1x:)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40