Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2011, 00:41:55
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Rugaminte pentru fiul meu!

Buna seara,indraznesc sa va rog sa faceti o rugaciune pentru fiul meu Robert Stefan.Are de 2 ani o relatie cu o fata,acum nu sunt impreuna,dar si de la departare ne face rau si vrajba.Fiul meu de cand a cunoscuto sa schimbat in rau, zice ca ne uraste am avut multe scandaluri ne-a injurat si multe rele ne face.Noi locuim in Italia,avem un preot bun care ne face rugaciuni speciale pentru el dar va rog si pe dvs. de pe site care aveti credinta m-ai multa decat mine pacatoasa sa va rugati pt. el.Noi parinti lui nu suntem cununati in biserica dar ne-am hotarat si cu voia Domnului in august avem nunta. De cand a auzit de nunta fiul nostru si m-ai rau face.Eu am credinta ca bunul Dumnezeu,Maica Domnului,Sfantul Ioan Rusul si Sfantul Nectarie se vor indura si vom avea pace intre noi.DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2011, 09:25:32
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Buna seara,indraznesc sa va rog sa faceti o rugaciune pentru fiul meu Robert Stefan.Are de 2 ani o relatie cu o fata,acum nu sunt impreuna,dar si de la departare ne face rau si vrajba.Fiul meu de cand a cunoscuto sa schimbat in rau, zice ca ne uraste am avut multe scandaluri ne-a injurat si multe rele ne face.Noi locuim in Italia,avem un preot bun care ne face rugaciuni speciale pentru el dar va rog si pe dvs. de pe site care aveti credinta m-ai multa decat mine pacatoasa sa va rugati pt. el.Noi parinti lui nu suntem cununati in biserica dar ne-am hotarat si cu voia Domnului in august avem nunta. De cand a auzit de nunta fiul nostru si m-ai rau face.Eu am credinta ca bunul Dumnezeu,Maica Domnului,Sfantul Ioan Rusul si Sfantul Nectarie se vor indura si vom avea pace intre noi.DOAMNE AJUTA!
Draga Simona,
Sa va cununati neaparat la biserica, dar mai intai sa va spovediti , si dumneavoastra si sotul dumneavoastra. Fara acestea nu merge. Spovedanie si cununie la biserica !
Apoi rugaciune fara oprire... acasa, la munca, pe drum mergand, mancand, orcand in orice moment sa va fie mintea prinsa in rugaciune pentru pacea familiei, ajutor si iertare de pacate. Multumiti Domnului ca uite, v-a aratat mare mila si nu vi s-a intimplat ceva mai rau avand in vedere timpul indelungat in care ati trait necununati. Domnul a avut rabdare sa va vina gandul cel bun.
Deci: SPOVETITI-VA, CUNUNATI-VA, RUGATI-VA...
Sa aveti nadejde ca facand acestea nu ramaneti fara raspuns bun.

Imparatul Ceresc sa va dea ganduri bune sa va aduca pacea si buna randuiala in familie!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2011, 10:03:58
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Buna seara,indraznesc sa va rog sa faceti o rugaciune pentru fiul meu Robert Stefan.Are de 2 ani o relatie cu o fata,acum nu sunt impreuna,dar si de la departare ne face rau si vrajba.Fiul meu de cand a cunoscuto sa schimbat in rau, zice ca ne uraste am avut multe scandaluri ne-a injurat si multe rele ne face.Noi locuim in Italia,avem un preot bun care ne face rugaciuni speciale pentru el dar va rog si pe dvs. de pe site care aveti credinta m-ai multa decat mine pacatoasa sa va rugati pt. el.Noi parinti lui nu suntem cununati in biserica dar ne-am hotarat si cu voia Domnului in august avem nunta. De cand a auzit de nunta fiul nostru si m-ai rau face.Eu am credinta ca bunul Dumnezeu,Maica Domnului,Sfantul Ioan Rusul si Sfantul Nectarie se vor indura si vom avea pace intre noi.DOAMNE AJUTA!
__________________________________________________ __________________________
Domnul Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea in gand lucruri ziditoare.
De ce ateptati cu cununia pana in august? Daca ati hotarat, faceti-o pe loc, fara pompa, deosebita, planificare ptr. a va satisface dorinta de a va arata, de a merge in luna de miere s.a. Aratati-va numai Lui Dumnezeu mergand impreuna cu nasii, caci aceasta va v-a fi primit. Fiti smeriti si calcati mandria in picioare, caci facand asa indepartati pe necuratul de la casa si sufletele dv. si atunci va fi primita si rugaciunea ce o faceti, nu numai ptr fiul dv, dar si ptr. altii. Caci spunea cuviosul parinte Paisie Aghioritul, ca atunci cand faci ceva duhovnicesc din mandrie , aghiuta iti strica planurile. Nu uitati ca taina casatoriei este ceva de o inaltime duhovniceasca foarte inalta - binecuvantata de Insusi Domnul nostru Iisus Hristos - lepadati toata mandria si mergeti in cea mai simpla imbracaminte, poate sa fie nou nouta, caci incepeti o viata curata, binecuvantata de Dumnezeu, dar nu cu pompa si cat mai iute si luna de miere petreceti-o intr-un frumos pelerinaj. Caci ce faceti dv nu este bine. E ca si cand ati spune "Doamne mai lasa-ma sa pacatuiesc si apoi ma voi intoarce la tine". Cugetati la tampenia aceasta, care am spus-o eu nemernicul.....! Este aceasta ceea ce doriti. Ganditi-va la bogatul ccare a avut multa recolta si s-a hotarat sa darame ahmbarele, iar in locul lor sa faca altele noi, ca sa-i incapa bunurile ce le avea peste nevoile lui si Dumnezeu l-a luat in aceea noapte si n-a mai ajuns sa faca ce si-a dorit.
Fie ca Domnul Dumnezeu sa va lumineze si pe dv si pe viitorul dv sot legitim, sa va binecuvanteze si sa primeasca rugaciunile fratiilor dv si sa petreceti in pace si cu "viitoarea dv nora".
Mare este multimea indurarii Tale Doamne, asculta rugaciunile noastre si nu ne intoarce desrti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2011, 10:20:51
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

din pacate cel putin eu vad in jurul meu (la baieti) cand isi gasesc o iubita incep sa se indeparteze de ascltarea parintilor.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2011, 12:29:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Buna seara,indraznesc sa va rog sa faceti o rugaciune pentru fiul meu Robert Stefan.Are de 2 ani o relatie cu o fata,acum nu sunt impreuna,dar si de la departare ne face rau si vrajba.Fiul meu de cand a cunoscuto sa schimbat in rau, zice ca ne uraste am avut multe scandaluri ne-a injurat si multe rele ne face.Noi locuim in Italia,avem un preot bun care ne face rugaciuni speciale pentru el dar va rog si pe dvs. de pe site care aveti credinta m-ai multa decat mine pacatoasa sa va rugati pt. el.Noi parinti lui nu suntem cununati in biserica dar ne-am hotarat si cu voia Domnului in august avem nunta. De cand a auzit de nunta fiul nostru si m-ai rau face.Eu am credinta ca bunul Dumnezeu,Maica Domnului,Sfantul Ioan Rusul si Sfantul Nectarie se vor indura si vom avea pace intre noi.DOAMNE AJUTA!
Si totusi prin ceva l-ati indepartat de dvs. daca i-ati stat fatis impotriva relatiei se prea poate sa-l fi motivat in atitudinea asta radicala si violenta.

Dar totusi ce are impotriva casatoriei dvs.? Motive?

El cati ani are? Cum v-ati inteles pana la povesta asta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2011, 13:53:10
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Draga Simona,
Sa va cununati neaparat la biserica, dar mai intai sa va spovediti , si dumneavoastra si sotul dumneavoastra. Fara acestea nu merge. Spovedanie si cununie la biserica !
Apoi rugaciune fara oprire... acasa, la munca, pe drum mergand, mancand, orcand in orice moment sa va fie mintea prinsa in rugaciune pentru pacea familiei, ajutor si iertare de pacate. Multumiti Domnului ca uite, v-a aratat mare mila si nu vi s-a intimplat ceva mai rau avand in vedere timpul indelungat in care ati trait necununati. Domnul a avut rabdare sa va vina gandul cel bun.
Deci: SPOVETITI-VA, CUNUNATI-VA, RUGATI-VA...
Sa aveti nadejde ca facand acestea nu ramaneti fara raspuns bun.

Imparatul Ceresc sa va dea ganduri bune sa va aduca pacea si buna randuiala in familie!

Doamne ajuta!
Multumesc pentru raspuns si sfaturi,DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2011, 13:57:04
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
__________________________________________________ __________________________
Domnul Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea in gand lucruri ziditoare.
De ce ateptati cu cununia pana in august? Daca ati hotarat, faceti-o pe loc, fara pompa, deosebita, planificare ptr. a va satisface dorinta de a va arata, de a merge in luna de miere s.a. Aratati-va numai Lui Dumnezeu mergand impreuna cu nasii, caci aceasta va v-a fi primit. Fiti smeriti si calcati mandria in picioare, caci facand asa indepartati pe necuratul de la casa si sufletele dv. si atunci va fi primita si rugaciunea ce o faceti, nu numai ptr fiul dv, dar si ptr. altii. Caci spunea cuviosul parinte Paisie Aghioritul, ca atunci cand faci ceva duhovnicesc din mandrie , aghiuta iti strica planurile. Nu uitati ca taina casatoriei este ceva de o inaltime duhovniceasca foarte inalta - binecuvantata de Insusi Domnul nostru Iisus Hristos - lepadati toata mandria si mergeti in cea mai simpla imbracaminte, poate sa fie nou nouta, caci incepeti o viata curata, binecuvantata de Dumnezeu, dar nu cu pompa si cat mai iute si luna de miere petreceti-o intr-un frumos pelerinaj. Caci ce faceti dv nu este bine. E ca si cand ati spune "Doamne mai lasa-ma sa pacatuiesc si apoi ma voi intoarce la tine". Cugetati la tampenia aceasta, care am spus-o eu nemernicul.....! Este aceasta ceea ce doriti. Ganditi-va la bogatul ccare a avut multa recolta si s-a hotarat sa darame ahmbarele, iar in locul lor sa faca altele noi, ca sa-i incapa bunurile ce le avea peste nevoile lui si Dumnezeu l-a luat in aceea noapte si n-a mai ajuns sa faca ce si-a dorit.
Fie ca Domnul Dumnezeu sa va lumineze si pe dv si pe viitorul dv sot legitim, sa va binecuvanteze si sa primeasca rugaciunile fratiilor dv si sa petreceti in pace si cu "viitoarea dv nora".
Mare este multimea indurarii Tale Doamne, asculta rugaciunile noastre si nu ne intoarce desrti.
Multumesc pentru raspuns,cununia deja am hotarat sa o facem in august,nasii sora si tatal meu sunt in tara,noi locuim in Italia si deja este totul aranjat, adica biserica platita.nu vom face nuntra cu fala va fi simpla pentru ca ne/am dorit mereu dar de fiecare data ni s/au ivit piedici.DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2011, 14:12:58
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si totusi prin ceva l-ati indepartat de dvs. daca i-ati stat fatis impotriva relatiei se prea poate sa-l fi motivat in atitudinea asta radicala si violenta.

Dar totusi ce are impotriva casatoriei dvs.? Motive?

El cati ani are? Cum v-ati inteles pana la povesta asta?
Sa indepartat de noi de cand a cunuscut aceasta fata pe internet,dupa 1 luna a venit la noi in casa hotarata sa se marite,la intrebarille noastre despre familia ei ne/a raspuns ca ei sunt tigani moldoveni si era mandra de acest lucru.ne/a dat un raspuns evaziv ca mama ei nu este de acord cu relatia ei si de atunci au venit toate problemele,fiul meu dupa 2 luni a plecat in tara dupa ea, mama ei facea nunta intre timp se impacase ra dar cu noi nu vruia sa vorbeasca . Plecand a ramas fara munca aici si sa dus la familia ei in sicilia de unde dupa 2 luni au inceput certurile si l/au dat afara din casa fara acte si bani,saintors inapoi la noi dupa care au urmat cateva luni de liniste,ea la cautat din nou si s/au impacat din nou mutanduse impreuna singuri toate au fost bune pana sau terminat banii si au inceput certurile.Mama ei neimpacanduse cu ideia ca sunt impreuna n/ea dat in judecata in urma unor mesaje trimise intre noi 2.fata a 2 oara la lasat singur si fara bani iar el a avut o tentativa de suicid,a plecat sotul meu de urgenta si a incercat sa/l aduca acasa el nevrand sa vina fara ea.NE/AM UMILIT IN FATA EI SI AM RUGATO SA VINA SA STEA DIN NOU CU NOI, am tratato ca pe fica mea de aceasta data nu cumparam nimic fara sa nu ii iau si ei ,ieseam noi din casa ca sa/i lasam singuri etc iar dupa 4 luni cand ne mintea ca mama ei este pe moarte si bunica noi milosi ne ingrijoram de ei au venit neamurile ei si au loato de pe strada cand se plimba cu fiul meu fara sa.i dea nici o explicatie sa urcat in masina si dusa a fost.Dupa putin timp s/au impacat el nu ne vorbeste deloc zice ca ne uraste ca ne.am m bagat in viata lui,ne/am bagat numai sa/l ajutam cand era singur printre straini.Am vorbit cu preotul nostru de aici care ne/a zis ca e clar ca i/au facut ceva.e imposibil cat de mult si/a batut joc de el si de noi sa nu vada ca de fapt il distruge.Sper ca BUNUL DUMNEZEU SI MAICA DOMNULUI SA NE AJUTE SI SA/L LUMINEZE, DOAMNE AJUTA! Am uitat sa scriu el are 25 de ani ia 23 si a m/ai fost maritata o data, iertatima daca v/am tulburat!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2011, 14:15:34
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
din pacate cel putin eu vad in jurul meu (la baieti) cand isi gasesc o iubita incep sa se indeparteze de ascltarea parintilor.
Asa este dar pe noi deja ne uraste si ne vede ca pe dusmani. DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2011, 14:19:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Are de 2 ani o relatie cu o fata,acum nu sunt impreuna,dar si de la departare ne face rau si vrajba.Fiul meu de cand a cunoscuto sa schimbat in rau, zice ca ne uraste am avut multe scandaluri ne-a injurat si multe rele ne face.
Poate ca daca voi, parintii baiatului, aveati o alta atitudine fata de relatia lui, lucrurile stateau altfel. Dar probabil credeti ca fata nu-i buna pentru fiul vostru si i-ati impus/interzis relatia, i-ati denigrat iubita etc.. si acum suportati consecintele unui astfel de comportament.

Nu incercati sa schimbati baiatul. El cum sa va respecte daca voi nu-i aratati respect fata de alegerea lui? Incercati sa va schimbati pe voi si atitudinea voastra fata de el si de relatia lui. Lucrurile poate nu sunt atat de grave. Dar reactia voastra vis-a-vis de evenimente este cea care da masura gravitatii.Lucrurile in viata trebuie luate cu calm, asa cum vin. Bune, rele, ele trebuie primite cu deschidere pentru ca din fiecare avem o lectie de invatat si fiecare ne lasa mai experimentati un pic..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22
O rugaminte pentru voi din suflet cmihai Slujba inmormantarii 4 05.08.2010 06:32:29
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
O rugaminte pentru o rugaciune Va_iubesc Generalitati 4 23.08.2007 08:10:13