Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2008, 12:09:16
Bator Bator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 5
Implicit Cine ar putea sa ma lamureasca?

Sunt crestin ortodox prin nastere dar marturisesc ca inca nu sunt credincios practicant ,totusi din cand in cand merg la biserica si asa am vazut la o biserica de la noi din cartier o fresca ce avea titlul "Pogorarea Domnului Iisus Hristos in iad" Eu am citit Biblia si nu imi aduc aminte ca Mantuitorul sa fi coborat in iad ,stiu doar ca a fost ispitit de necuratul in pustie,poate sa imi spuna cineva unde anume sa caut sa citesc ca sa ma pot lamuri ?Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2008, 12:20:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Bucura-te, preacinstita si de viata purtatoarea Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce s-a Rastagnit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe tine, cinstita Crucea Sa, spre izgonire a tot pizmasul."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2008, 12:24:10
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bator Vezi mesajul
Sunt crestin ortodox prin nastere dar marturisesc ca inca nu sunt credincios practicant ,totusi din cand in cand merg la biserica si asa am vazut la o biserica de la noi din cartier o fresca ce avea titlul "Pogorarea Domnului Iisus Hristos in iad" Eu am citit Biblia si nu imi aduc aminte ca Mantuitorul sa fi coborat in iad ,stiu doar ca a fost ispitit de necuratul in pustie,poate sa imi spuna cineva unde anume sa caut sa citesc ca sa ma pot lamuri ?Multumesc
Domnul nostru Iisus S-a pogaorat la iad cand a fost rastignit pe cruce, dupa ce a murit. Mai intra pe site, ca te va ajuta sa afli mai multe. Poti citi chiar si Biblia. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2008, 13:11:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Hristos nu a venit sa-i rescumpere numai pe cei de dupa El, ci si pe cei dinainte. Dreptii Vechiului Testament nu s-au mantuit dupa moarte, pentru ca inca nu se jertfise Fiul lui Dumnezeu pentru ei. Adam, Moise, David, Iov, Avraam, Isaac, Iacov si toti ceilalti au mers in iad pana in anul 33, era noastra...

Deci, moartea lui Iisus a coincis cu invierea celor care il asteptau si credeau ca va veni un raspumparator ca sa-i elibereze din robia raului (Iov 19,25: [COLOR=Red]Dar eu știu că Răscumpărătorul meu este viu si că El, în ziua cea de pe urmă, va ridica iar din pulbere această piele a mea ce se destramă.[/COLOR]).

Icoana pe care o vezi tu cu Iisus cel inviat reprezinta de fapt momentul dinaintea coborarii in iad.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2008, 13:16:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hristos nu a venit sa-i rescumpere numai pe cei de dupa El, ci si pe cei dinainte. Dreptii Vechiului Testament nu s-au mantuit dupa moarte, pentru ca inca nu se jertfise Fiul lui Dumnezeu pentru ei. Adam, Moise, David, Iov, Avraam, Isaac, Iacov si toti ceilalti au mers in iad pana in anul 33, era noastra...

Deci, moartea lui Iisus a coincis cu invierea celor care il asteptau si credeau ca va veni un raspumparator ca sa-i elibereze din robia raului (Iov 19,25: [COLOR=Red]Dar eu știu că Răscumpărătorul meu este viu si că El, în ziua cea de pe urmă, va ridica iar din pulbere această piele a mea ce se destramă.[/COLOR]).

Icoana pe care o vezi tu cu Iisus cel inviat reprezinta de fapt momentul dinaintea coborarii in iad.
Cel ce cu moartea, pe moarte a calcat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2008, 13:33:58
Bator Bator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 5
Implicit Multumesc

o sa citesc mai cu atentie
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2008, 11:41:54
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Ma bucur mult ca esti interesat si ca un frate al nostru se intoarce la credinta si nu pleaca la pocaiti, adica nu se "rataceste". Dumnezeu sa ne ajute
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2008, 17:42:16
ionelaz's Avatar
ionelaz ionelaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 23
Implicit

Mântuitorul nostru,Iisus Hristos s-a pogorat în iad în timpul celor trei zile cât s-a aflat în mormânt, pentru a ridica din iad pe protopărintii nostri, Adam si Eva, si pe dreptii Vechiului Testament .
Doamne ajuta!
__________________
''Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos.''-Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.10.2008, 17:47:37
ionelaz's Avatar
ionelaz ionelaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 23
Implicit

Majoritatea icoanelor Invierii Domnului infatiseaza pogorarea Mantuitorului nostru Iisus Hristos la iad.
Attached Images
File Type: jpg image002.jpg (23,9 KB, 4 views)
__________________
''Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos.''-Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2008, 18:56:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Referire la aceasta invatatura face Apostolul Petru in prima sa epistola

"Pentru ca si Hristos a suferit odata moarte pentru pacatele noastre, El cel drept pt cei nedrepti ca sa ne aduca pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul dar viu facut cu duhul, CU CARE S_A POGORAT SI A PROPOVADUIT DUHURILOR TINUTE IN INCHISOARE care fusesera neascultatoare altadata" (1 Petru 3;18;20)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
ce as putea sa fac... anonimaf Generalitati 113 02.03.2010 14:38:20
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 18:17:37