Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2009, 13:53:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
M-am intrebat de mai multe ori ce ii face pe atat de multi (ortodocsi) sa renunte la ortodoxie (dar cred ca nici unul nu era cu adevarat ortodox) si sa imbratiseze cu atata seninatate aceste erezii.
unul dintre motive cred ca e faptul ca aceste secte au o invatatura mai usoara, pe cand ortodoxia e atat de complicata si iti cere sa depui atatea eforturi. Sfintii nostri Parinti au trait o viata in rugaciune si atunci lucra Duhul Sfant in ei, dar Acesta pleca foarte usor, la un pacat cat de mic; ei bine, daca vrei sa vina "duhul sfant" peste tine, atunci e mult mai simplu sa treci la penticostali si problema e rezolvata; daca esti ortodox, trebuie sa mergi sa te spovedesti, iar preotul iti da eventual un canon, iata o adevarata corvoada; pai nu e mai simplu sa fii impacat cu tine insuti, impreuna cu fratii penticostali? ca doar poti sa vorbesti si tu cu Dumnezeu, nu? iar Dumnezeu nu uita sa iti ierte pacatele chiar daca tu ai uitat de ele; o slujba ortodoxa e foarte obositoare, stai in picioare, preotul vorbeste si canta vorbe de neinteles, te plictisesti ingrozitor!e cu mult mai bine sa stai jos, si sa asculti cuvintele simple ale unui pastor bun de gura..
ma mir ca nu isi dau seama cat de gresite sunt caile lor!


Ce ii face sa plece?Nestiinta din pacate,un adevarat ortodox care stie multe despre ortodoxie si este foarte credincios nu renunta la ortodoxie ,cei care renunta sunt usor de manipulat,nestiutori,nicidecum cineva care se duce saptamanal la Biserica Ortodoxa .
  #12  
Vechi 13.01.2009, 17:03:53
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
M-am intrebat de mai multe ori ce ii face pe atat de multi (ortodocsi) sa renunte la ortodoxie (dar cred ca nici unul nu era cu adevarat ortodox) si sa imbratiseze cu atata seninatate aceste erezii.
unul dintre motive cred ca e faptul ca aceste secte au o invatatura mai usoara, pe cand ortodoxia e atat de complicata si iti cere sa depui atatea eforturi. Sfintii nostri Parinti au trait o viata in rugaciune si atunci lucra Duhul Sfant in ei, dar Acesta pleca foarte usor, la un pacat cat de mic; ei bine, daca vrei sa vina "duhul sfant" peste tine, atunci e mult mai simplu sa treci la penticostali si problema e rezolvata; daca esti ortodox, trebuie sa mergi sa te spovedesti, iar preotul iti da eventual un canon, iata o adevarata corvoada; pai nu e mai simplu sa fii impacat cu tine insuti, impreuna cu fratii penticostali? ca doar poti sa vorbesti si tu cu Dumnezeu, nu? iar Dumnezeu nu uita sa iti ierte pacatele chiar daca tu ai uitat de ele; o slujba ortodoxa e foarte obositoare, stai in picioare, preotul vorbeste si canta vorbe de neinteles, te plictisesti ingrozitor!e cu mult mai bine sa stai jos, si sa asculti cuvintele simple ale unui pastor bun de gura..
ma mir ca nu isi dau seama cat de gresite sunt caile lor!
Pai draga mea, daca slujba e scurta, inseamna ca este taiata, deci nu este completa in primul rand.
Ca sa stai jos, pai poti sta si la un bar, la o cafenea, la un cinema etc, si chiar si in biserica ortodoxa, deoarece este suficient sa mergi in timp si ai rezolvat problema.
Daca este sa vorbesti cu Dumnezeu, pai cine te opreste? In orice religie poti face asta, dar pentru a te curata de pacate, ei draga mea asta e o alta treaba. Usurinta sufletului tau cand te-ai spovedit nu are marginire sau comparatie cu nici un fel de bolboroseala a nostra catre Dumnezeu.

Tocmai asta este teza ortodoxa, spovedania este foarte importanta.

Preotul spune cuvinte pe care nu le intelegi? Da, ai dreptate, nu le poti intelege daca nu esti ortodox, altfel ai intelege tot ce spune.
Cum sa intelegi ce inseamna un sfant, suferinta lui si binefacerile pe care le poti avea, daca tu nu crezi in sfinti? Cum sa-i urmezi exemplul in viata personala, daca nici macar nu te sinchisesti sa-i cunosti viata plina de sacrificii?

Penticostalii de aici, merg la biserica lor, canta si danseaza, femeile predicatori, nu mai exista sfintenia altarului, unde o femeie nici n-ar trebui sa se apropie de altar!

Ei beau, fac chefuri si petreceri care se termina foarte rau...chiar daca predica cu totul altceva...
Dar sint de credinta "noua" ... luata cu franturi din originala biblie.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #13  
Vechi 02.02.2009, 23:56:53
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit Pt monica

Draga mea cei care parasesc ORTODOXIA sunt persoane care au dus o viata plina de betii,desfranari...adica o viata morala inferioara;cultele neoprotestante amagesc omul prin cuvinte dulci intrucat ei se considera mari studiosi ai BIBLIEI,si le spun acestora ca printr-un simplu botez ei devin mantuiti.Diavolul daca nu reuseste sa-l faca pe om sa cada in deznadejde si sa-l desparta de Dumnezeu punandu-i in fata trecutul si sa il faca sa creada ca pt el nu mai e scapare,ii pune in fata aceasta inselaciune.Dupa aceasta iti dai seama ca omul acesta traieste cu ideea ca el e mantuit,si nu se mai zbate dupa faptele cele bune.
  #14  
Vechi 03.02.2009, 23:52:39
FieRRy FieRRy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 26
Implicit sunt ceva probleme...

ar trebuii sa ne uitam un pic la evrei si la modul lor de inchinare. chiar si in ziua de azi la zidul plangerii sunt multi iudeisti si rabini evrei care se roaga la acest zid si tot la fel cu voce tare asa cum fac si acesti oameni. gandeste ca in faptele apostolilor capitolul 2, ni se spune ca 120 de persoane staruiau in rugaciuni si ca au fost atinsi de Duhul Sfant. cum staruiau ei??? poate cineva sa-mi spuna... ei se numeau crestini Pavel, Petru nu intrau in sinagogi, sau temple ale unor zeitati sa provoace lumea la o religie ci simplu ei se numeau crestini ... o maxima spune ceva de genu asta "Unde Dumnezeu a pus punct, tu nu pune semnul intrebari." ar trebuii sa ne gandim ca in lumea islamica cuvantul crestin inseamana toate religile, cand in mulsulman se intoarce la crestinism toti crestini din toate religiile se bucura. stiti ce facem noi defapt nu ne vedem ca ce este rau acceptam si ce este bun spunem ca este rau. incepand de la divorturi care le acceptam cu usurinta maifestari ale unori nebuni care isi vor dereptul despre orintarea lor sexuala pe strazi si ii acceptam dar alte religi sau alte culte care sunt aparute nu stam sa vedem care este rolul ei in societate ci gasim repede sa dam cu pietre fara sa ii vedem reactia lor. Fariseii erau niste evrei invatati in ale vechiului testament, dupa reforma lui Ezra a aparut talmudul ( o carte care contine legea orala dar scrisa) de exemplu un evreu nu are voie sa munceasca sambata( zi de sabat, a 7a zi de odihna) sau sa mearga pe jos decat un anumit numar de pasi, farisei au facut in talmud ca ei considerau ca daca un obiect de al tau este pus pe jos sau undeva inseamna ca esti la tine acasa asa ca dadeau voie la oameni cu o zi inante daca trebuia sa mearga in alta zona a tari sa isi puna pe drum din dinstanta in distanta cate un obiect ca sa ajunga la locul propiu-zis fara ca Dumnezeu sa se manie sau ei sa pacatuiasca. si sunt multe astfel de intamplari in talmud. Puteti sa-mi spuneti daca Dumnezeu a fost deacord cu ei? in niciun caz nu a fost ca Domnul Iisus a fost contra legii scrise la fel Domnul Iisus a vindecat in zi de sabat farisei l-au condamnat... nu facem si noi la fel... Ti-ai pus vro data intrebarea Cui ma inchin eu de fapt? facand abstractie de lumea de la oras fie ca vrea sa recunosca dar in nici un caz nu recunosc ne inchinam toti la cea ce noi facem mai mult intr-o zi decat sa facem lui Dumnezeu. Daca stam in fata Tv, sa in fata PC , la munca, la bar , la ...etc. mai mult decat ne rugam si mergem la biserica cred ca noi ne inchinam si suntem cea ce facem mai mult intr-o zi.
Din punctul meu de vedere care il si sustin noi ar trebuii sa ne uitam in gradina noastra ca si noi avem buruieni si palamida nu sa ne uitam peste gard ca sa spunem altora si sa scoate in evidenta buruienile lor ca sa putem sa ne aparam... suntem la fel ca si copii aceia mici de varsta care cand vin acasa si spun la parinti (cum toti am facut-o si alti inca o mai fac) despre nota lor de la scoala cea prosta adauga si notele proaste ale colegilor ca sa se apere. asa este Biserica Ortodoxa si ce Catolica au fost la inceput de toate religile printre primele au sustinut in piept greutatile vremurilor cum ne spune istoria ( aviz amatorilor primul sinod ecumenic a fost in sec IV cat si al doilea) ,deci in timpul asta sa creat si biserica rasariteana si cea apuseana, dar cu trecerea timpului si acei care spun Domnul Iisus a trimis in lume, zicand sa facem ucenici din toate neamurile, si cum apostoli in ziua cincezimii cand sau umplut de Duh Sfant au plecat si au facut ucenici... deci au mers sa faca ucenici .... noi acum in ziua de azi se intampla altceva. preoti ne roaga sa venim la biserica.
deci in concluzie ar trebuii sa ne uitam ca timpul e pe sfarsit si sa nu ne preocupam de altceva, sau de alte religi ca nu esti nici tu in masura sa-i judeci si nici eu... asta pt ca sa implinim Sfantul Cuvant. NU JUDECA CA SA NU FI JUDECAT.
daca unii sa inchina in fata unei Picturi gandindu-se ca se inchina persoanei respective si alti se roaga la Mantuitor fara icoana nu este gresit... deci si ei cauta acelasi lucru ca si noi. eu unul nu am gasit nicaieri in Sfanta Scriptura ca doar ortodocsi sau neo-protestanti sau etc. ajung in cer ci cred ca iadul va fi plin de aceste religii in cer vor fi doar Copii ai lui Dumnezeu. sau cei ce l-au cautat pe Dumnezeu aici pe pamant ca sa traiasca cu El acolo sus.
  #15  
Vechi 04.02.2009, 08:42:14
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pai draga mea, daca slujba e scurta, inseamna ca este taiata, deci nu este completa in primul rand.
Ca sa stai jos, pai poti sta si la un bar, la o cafenea, la un cinema etc, si chiar si in biserica ortodoxa, deoarece este suficient sa mergi in timp si ai rezolvat problema.
Daca este sa vorbesti cu Dumnezeu, pai cine te opreste? In orice religie poti face asta, dar pentru a te curata de pacate, ei draga mea asta e o alta treaba. Usurinta sufletului tau cand te-ai spovedit nu are marginire sau comparatie cu nici un fel de bolboroseala a nostra catre Dumnezeu.

Tocmai asta este teza ortodoxa, spovedania este foarte importanta.

Preotul spune cuvinte pe care nu le intelegi? Da, ai dreptate, nu le poti intelege daca nu esti ortodox, altfel ai intelege tot ce spune.
Cum sa intelegi ce inseamna un sfant, suferinta lui si binefacerile pe care le poti avea, daca tu nu crezi in sfinti? Cum sa-i urmezi exemplul in viata personala, daca nici macar nu te sinchisesti sa-i cunosti viata plina de sacrificii?

Penticostalii de aici, merg la biserica lor, canta si danseaza, femeile predicatori, nu mai exista sfintenia altarului, unde o femeie nici n-ar trebui sa se apropie de altar!

Ei beau, fac chefuri si petreceri care se termina foarte rau...chiar daca predica cu totul altceva...
Dar sint de credinta "noua" ... luata cu franturi din originala biblie.
care altar?ca ei nu au asa ceva!!!!!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #16  
Vechi 04.02.2009, 08:45:09
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Draga mea cei care parasesc ORTODOXIA sunt persoane care au dus o viata plina de betii,desfranari...adica o viata morala inferioara;cultele neoprotestante amagesc omul prin cuvinte dulci intrucat ei se considera mari studiosi ai BIBLIEI,si le spun acestora ca printr-un simplu botez ei devin mantuiti.Diavolul daca nu reuseste sa-l faca pe om sa cada in deznadejde si sa-l desparta de Dumnezeu punandu-i in fata trecutul si sa il faca sa creada ca pt el nu mai e scapare,ii pune in fata aceasta inselaciune.Dupa aceasta iti dai seama ca omul acesta traieste cu ideea ca el e mantuit,si nu se mai zbate dupa faptele cele bune.
protestantii racoleaza persoane care nu stiu foarte bine biblia, sunt nesiguri pe ei, ii "incoltesc", le "spala creierul" cu niste vorbe de-ale lor, si uite-asa, dragul nostru frate intru Hristos, se duce pe cai gresite, pierzandu-si mantuirea. Ce ma amuza si ma intristeaza totodata e faptul ca ei sunt atat de rataciti in invataturile lor incat se roaga pentru noi, "sa ne trezim"
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #17  
Vechi 04.02.2009, 10:07:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Ce ma amuza si ma intristeaza totodata e faptul ca ei sunt atat de rataciti in invataturile lor incat se roaga pentru noi, "sa ne trezim"
Acelasi lucru il faceti si voi pentru ei. Asta pentru ca ambele tabere considera ca au dreptate. Daca pentru unii e amuzant ca ceilalti se roaga pentru ei, nici nu ai idee cat de tragicomica este privelistea din afara ambelor tabere.
  #18  
Vechi 04.02.2009, 14:35:59
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Draga mea cei care parasesc ORTODOXIA sunt persoane care au dus o viata plina de betii,desfranari...adica o viata morala inferioara;cultele neoprotestante amagesc omul prin cuvinte dulci intrucat ei se considera mari studiosi ai BIBLIEI,si le spun acestora ca printr-un simplu botez ei devin mantuiti.Diavolul daca nu reuseste sa-l faca pe om sa cada in deznadejde si sa-l desparta de Dumnezeu punandu-i in fata trecutul si sa il faca sa creada ca pt el nu mai e scapare,ii pune in fata aceasta inselaciune.Dupa aceasta iti dai seama ca omul acesta traieste cu ideea ca el e mantuit,si nu se mai zbate dupa faptele cele bune.
draga Geony se pare ca nu am reusit sa ma exprim asa cum as fi vrut; vroiam sa scot in evidenta tocmai superficialitatea acestor "culte" neoprotestante...in ce ma priveste, nu vad Adevarul decat in Ortodoxie!
  #19  
Vechi 04.02.2009, 15:32:30
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
draga geony se pare ca nu am reusit sa ma exprim asa cum as fi vrut; vroiam sa scot in evidenta tocmai superficialitatea acestor "culte" neoprotestante...in ce ma priveste, nu vad adevarul decat in ortodoxie!
corect
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #20  
Vechi 06.02.2009, 23:29:26
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
M-am intrebat de mai multe ori ce ii face pe atat de multi (ortodocsi) sa renunte la ortodoxie (dar cred ca nici unul nu era cu adevarat ortodox) si sa imbratiseze cu atata seninatate aceste erezii.
Draga mea ce invata un cult neoprotestant:DACA IL PRIMESTI PE ISUS CA DOMN SI SALVATOR SI CREZI CA TI-A SPALAT PACATELE PRI JERTFA SA ,BOTEAZA-TE SI VEI FI MANTUIT.
Ortodoxia te indeamna la LUPTA pana la sfarsitul vietii tale.
=>atunci te intreb ce crezi ca ar alege unul care este un BETIV ,DESFRANAT, UCIGAS...???
Un botez te spala de toate,te face sa uiti de toate,te mantuieste.Apoi nu crezi ca "MIEREA"ii mai dulce la o oala ca asta,de ce nu s-ar indulci...de ce sa petreaca cineva in SUFERINTA,ca doar tot de asta vb ortodoxia.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50