Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2010, 21:28:45
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Care citate biblice? Si despre ce elan e vorba?
Am răspuns mesajului #18 în care autorul scria: „....le-am taiat elanul cu niste citate biblice alese foarte bine”
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2010, 21:43:04
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Am răspuns mesajului #18 în care autorul scria: „....le-am taiat elanul cu niste citate biblice alese foarte bine”

Ok. Tu ce parere ai despre asta? Despre botezul ortodox si despre "sfintenia" copiilor vostri?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2010, 23:35:51
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Ok. Tu ce parere ai despre asta? Despre botezul ortodox si despre "sfintenia" copiilor vostri?
Cred că Dumnezeu e mai înțelept ca noi.

În biserica ortodoxa copilul are parte de un ceremonial al botezului. In biserica penticostală copilul are parte de un ceremonial al binecuvantarii.

Nu cred că, dacă un copil se naște într-o familie penticostală și părinții cred că nu trebuie să-l boteze ci să-l binecuvinteze, Dumnezeu va arunca acel copil în iad pentru o veșnicie doar așa, că nu au respectat părinții ritualul ortodox.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2010, 23:40:53
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Cred că Dumnezeu e mai înțelept ca noi.

În biserica ortodoxa copilul are parte de un ceremonial al botezului. In biserica penticostală copilul are parte de un ceremonial al binecuvantarii.

Nu cred că, dacă un copil se naște într-o familie penticostală și părinții cred că nu trebuie să-l boteze ci să-l binecuvinteze, Dumnezeu va arunca acel copil în iad pentru o veșnicie doar așa, că nu au respectat părinții ritualul ortodox.

Fiecare are parerea lui, insa Dumnezeu ne-a dat Cuvantul Lui.... De ce spui ca botezul copiilor la ortodocsi este un "ritual"?
Si totusi... "cine nu se va naste din apa si din duh, nu va cunoaste Imparatia lui Dumnezeu"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2010, 01:55:39
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Fiecare are parerea lui, insa Dumnezeu ne-a dat Cuvantul Lui.... De ce spui ca botezul copiilor la ortodocsi este un "ritual"?
Si totusi... "cine nu se va naste din apa si din duh, nu va cunoaste Imparatia lui Dumnezeu"
Nu am dorit să argumentez din Cuvânt pentru că cu Biblia în mână se ceartă ortodocșii cu penticostalii pe tema botezului. Am numit botezul „ritual” nu pentru că l-aș disprețui ci pentru că așa am numit și „binecuvântarea”: ceremonial. Ceremonial sau ritual sunt sinonime.

Dar tu ce crezi? Dacă Sfântul Botez nu „sfințește” un copil ce se va întâmpla cu el?

Last edited by penticostalulmantuit; 31.03.2010 at 02:05:42.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2010, 02:32:44
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Nu am dorit să argumentez din Cuvânt pentru că cu Biblia în mână se ceartă ortodocșii cu penticostalii pe tema botezului. Am numit botezul „ritual” nu pentru că l-aș disprețui ci pentru că așa am numit și „binecuvântarea”: ceremonial. Ceremonial sau ritual sunt sinonime.

Dar tu ce crezi? Dacă Sfântul Botez nu „sfințește” un copil ce se va întâmpla cu el?


"De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in Imparatia lui Dumnezeu". Eu asa stiu. Si aceasta porunca este universala. Domnul Isus nu ne spune ca adultii trebuie sa se nasca din apa si din Duh, iar copiii pot intra si asa, fara nastere din apa si din Duh. Ni se spune clar: cineva, deci se face referire la toata omenirea, fir ei barbati, femei sau copii
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.03.2010, 12:04:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ceea ce duce omul in rai sau in iad e propria decizie de a urma pe Hristos sau a trai in pacat. Copiii nu au acest discernamant pana la o varsta. Ei sunt ca niste vase goale care se umplu invatand de la cei din jur. Iar Dumnezeu nu judeca omul pentru ceea ce nu a stiut, ci pentru ce a ales deliberat.

Fiecare copil vine in lume curat. De aceea ne-a spus Domnul sa ne facem ca niste copilasi. Ei nu pacatuiesc , daca se supara iarta repede, stiti si voi cum e un copil.

Domnul a spus:

Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Ce intelegem de aici? Ca pruncii au un caracter cu care pot intra in imparatia cerurilor, accesibila si noua daca vom fi ca ei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2010, 14:14:59
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ceea ce duce omul in rai sau in iad e propria decizie de a urma pe Hristos sau a trai in pacat. Copiii nu au acest discernamant pana la o varsta. Ei sunt ca niste vase goale care se umplu invatand de la cei din jur. Iar Dumnezeu nu judeca omul pentru ceea ce nu a stiut, ci pentru ce a ales deliberat.

Fiecare copil vine in lume curat. De aceea ne-a spus Domnul sa ne facem ca niste copilasi. Ei nu pacatuiesc , daca se supara iarta repede, stiti si voi cum e un copil.

Domnul a spus:

Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Ce intelegem de aici? Ca pruncii au un caracter cu care pot intra in imparatia cerurilor, accesibila si noua daca vom fi ca ei.


Faptul ca pruncii au un caracter curat, fiind lipsiti de pacate personale, nu-i priveaza de taina botezului, ci indica faptul ca nu au nevoie de pocainta, inainte de a se uni cu Hristos. Din ce spui tu, inteleg ca trebuie neaparat sa pacatuiesti, apoi sa te pocaiesti si numai dupa aceea poti primi Sfanta Taina a botezului.
"Domnul a spus:
Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor."
Domnul Isus se referea la pagani, la necrestini. Ar fi ciudat sa spunem ca trebuie sa venim la El ca si pruncii, iar apoi sa-i excludem chiar pe copiii care ni s-au dat drept model de a intra in comuniune cu el prin botez.
Sfanta Scriptura spune de asemenea ca "cine nu munceste, nici sa nu manance". Oare Domnul vrea ca noi sa ne infometam copiii pentru ca ei nu muncesc?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.03.2010, 14:47:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Domnul Isus se referea la pagani, la necrestini.
Asta ar insemna ca paganii pot intra in imparatia cerurilor daca se fac ca niste copilasi? De acord cu tine ...

Pe vremea cand spunea Domnul aceste lucruri nu existau crestini sau copii botezati, caci El nu murise inca si inviase, iar Duhul Sfant nu se coborase. Deci, da, vorbea necestinilor si ii invata cum sa-L urmeze. Si ce spune EL e vrednic de crezare si de implinit.

Citat:
Ar fi ciudat sa spunem ca trebuie sa venim la El ca si pruncii, iar apoi sa-i excludem chiar pe copiii care ni s-au dat drept model de a intra in comuniune cu el prin botez.
Copii nu sunt exclusi, caci din start sunt mai buni ca noi chiar daca am avea 10 botezuri :). Dimpotriva, noi ne excludem daca nu devenim ca ei.
"A deveni ca un copil" presupune un caracter plin de incredere in Dumnezeu [ati observat cum copiii cred orice le spui] si in promisiunile Lui.

Citat:
Din ce spui tu, inteleg ca trebuie neaparat sa pacatuiesti, apoi sa te pocaiesti si numai dupa aceea poti primi Sfanta Taina a botezului.
Cunosti vreun om care sa nu fi pacatuit? E natural ca pocainta sa urmeze dupa ce pacatuiesti, caci pocainta inseamna chiar a ne lepada de pacate. De aceea Domnul nu ne-a felicitat ca suntem sfinti ci ne-a spus sa ne pocaim si apoi sa ne botezam. Observa ordinea :

Fapte 2:38

Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.

Aceasta este viziunea mea asupra celor ce m-ai intrebat. Te rog sa ma ierti daca am scris ceva nepotrivit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.03.2010, 15:42:41
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta ar insemna ca paganii pot intra in imparatia cerurilor daca se fac ca niste copilasi? De acord cu tine ...

Pe vremea cand spunea Domnul aceste lucruri nu existau crestini sau copii botezati, caci El nu murise inca si inviase, iar Duhul Sfant nu se coborase. Deci, da, vorbea necestinilor si ii invata cum sa-L urmeze. Si ce spune EL e vrednic de crezare si de implinit.

Nu cred ca paganii pot intra in Imparatia lui Dumnezeu daca se fac ca niste copilasi... Pentru ca Domnul Isus ne avertizeaza ca "nimeni nu poate ajunge la Tatal decat prin Mine"... Adica putem ajunge la Dumnezeu Tatal numai botezandu-ne in Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh...

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Copii nu sunt exclusi, caci din start sunt mai buni ca noi chiar daca am avea 10 botezuri :). Dimpotriva, noi ne excludem daca nu devenim ca ei.
"A deveni ca un copil" presupune un caracter plin de incredere in Dumnezeu [ati observat cum copiii cred orice le spui] si in promisiunile Lui.
Dar nu putem avea 10 botezuri, nu?... Pentru ca "exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez" Dupa cum spuneam, copiii nu au pacate pentru care sa se pocaiasca. Si din moment ce nu si-a inchis inima printr-o respingere voita a vointei lui Dumnezeu, inima lui este deschisa si capabila de a primi harul lui Dumnezeu.
Fireste, nici evreii nu isi intreaba pruncii daca vor sa se nasca in Israel sau daca vor sa fie evrei.Evreii nu-si intreaba pruncii "vrei sa porti semnul legamantului si sa apartii poporului lui Dumnezeu sau nu vrei? Aceasta decizie apartine parintilor. Iar legatura dintre circumcizie si botezul crestin este foarte mare. Sfantul Apostol Pavel spunea: "in El ati fost taiati imprejur, cu taiere imprejur nefacuta de mana, prin dezbracarea de trupul carnii, intru taierea imprejur a lui Hristos ingropati fiind impreuna cu El prin botez." Deci, pentru crestini, botezul este plinirea taierii imprejur din Vechiul Testament.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cunosti vreun om care sa nu fi pacatuit? E natural ca pocainta sa urmeze dupa ce pacatuiesti, caci pocainta inseamna chiar a ne lepada de pacate. De aceea Domnul nu ne-a felicitat ca suntem sfinti ci ne-a spus sa ne pocaim si apoi sa ne botezam. Observa ordinea :

Fapte 2:38

Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.

Aceasta este viziunea mea asupra celor ce m-ai intrebat. Te rog sa ma ierti daca am scris ceva nepotrivit.
De ce trebuie sa asteptam sa pacatuim, apoi sa ne pocaim si deabia dupa sa ne botezam?... Tu vrei sa spui ca dupa ce te-ai botezat nu ai mai pacatuit? Toti suntem plini de pacate si nu cred ca exista un om pocait intr-adevar de toate pacatele lumesti. Incercam toti sa fim cat mai pocaiti, dar nimeni nu este fara de pacat. De aceea, cred ca numai pruncii sunt fara de pacat in momentul botezului, exact asa cum vrea si ne indeamna Domnul Isus.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 21:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05