Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.01.2011, 01:02:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Al meu e in scoala publica.
dar tu de ce nu vorbesti de al tau?
Nu prea imi place sa vorbesc de el pentru ca a trecut de perioada intrebarilor existentiale :) Acum chiar este la capitolul existentialului cind trebuie sa puna punct statului cu mina intinsa si sa treaca la treaba, ca doar este bine echipat pentru viata!
In rest o sa-ti mai povestesc cind ne-om vizita acolo unde te muti :)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.01.2011, 01:03:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu prea imi place sa vorbesc de el pentru ca a trecut de perioada intrebarilor existentiale :) Acum chiar este la capitolul existentialului cind trebuie sa puna punct statului cu mina intinsa si sa treaca la treaba, ca doar este bine echipat pentru viata!
In rest o sa-ti mai povestesc cind ne-om vizita acolo unde te muti :)
ooo, asta chiar e greu.
succes.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.01.2011, 01:08:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
N-am incercat sa-ti atac crezul, a fost doar o observatie. Esti incoerenta. Dar tu fa ca tine, ca observ ca esti genul care sare de c.r in sus si da verdicte cand cineva intervine in judecata sa: nu judeca cu mintea ta si implineste poruncile lui Isus. Lucru pe care bineinteles nu o sa-l reusesti in veci, nici tu, nici copilul, deoarece este o gogomanie, o contradictie, o imposibilitate.
Scuze, abia acum am inteles ca nu esti crestin..
Doar vorbeai despre crestinism.

Asta-mi aminteste.. mai devreme ai mei copii tot cantau "prajituri, prajituri.." si dupa 20 minute de lalaiala le-am dat niste fursecuri, suparata ca cer sa manance intre mese..
Iar cel mare imi spune: mama, nu m-ai inteles.. eu doar vorbeam despre prajituri.

asa si tu.. acum am inteles, doar vorbeai despre Iisus.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.01.2011, 01:11:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
ooo, asta chiar e greu.
succes.
Laaaaasa ca o sa ai si tu teen-ager-i!
....Asta-i o vorba celebra a unei directoare!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.01.2011, 01:20:36
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Scuze, abia acum am inteles ca nu esti crestin..
Doar vorbeai despre crestinism.

Asta-mi aminteste.. mai devreme ai mei copii tot cantau "prajituri, prajituri.." si dupa 20 minute de lalaiala le-am dat niste fursecuri, suparata ca cer sa manance intre mese..
Iar cel mare imi spune: mama, nu m-ai inteles.. eu doar vorbeam despre prajituri.

asa si tu.. acum am inteles, doar vorbeai despre Iisus.
Da, doar vorbeam... Vorbe ce se pierd in haos. Cred ca e timpul sa ma ocup de ceva mai constructiv. Noapte buna.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.01.2011, 11:05:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
De mult ori m-am intrebat de ce exist pe acest pamant. De ce Dumnezeu m-a lasat aici sa traiesc? Care este "misiunea" mea, sensul vietii mele. M-am nascut ca sa fiu ce? sa fac ce? cat? cand?
Cred ca cu totii ne punem intrebarile astea macar odata in viata. Nu existam intamplator cum de altfel nimic nu e intamplator, atat lucrurile bune cat si cele mai putin bune. Dumnezeu mi-a dat acest dar, cel al vietii si imi e teama ca nu am sa stiu, sau nu am sa fac ceea ce trebuie cu el. Asta e opinia mea persoanala si care ma tot macina.
As vrea sa aflu si alte pareri asupra acestei chestiuni.
Dreptatea divină funcționează în felul următor, dacă poți să faci ceva bun, trebuie să-l faci. Omul are niște talanți de la Dumnezeu, pe care trebuie să-i valorifice, vezi pilda talanților. Prin analogie ne putem raporta și la Puterea divină


Dumnezeu nu putea acționa contrar dreptății divine, perfecte, căci este perfect. El putea crea o lume frumoasă și spirituală și materială, o lume foarte complexă și dacă putea face aceasta, trebuia s-o facă. Altfel nici n-ar fi folosit Puterea divină, dacă nu s-ar fi manifestat. Harul este o energie minunată, care trebuie valorificată, dacă există, trebuie să facă lucruri minunate.

Nu cred că aceasta e singura explicație, dar cred că e bine de luat în considerare.
Reply With Quote
Răspunde