Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.07.2017, 00:34:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_ionut Vezi mesajul
nu mia fost frica niciodata de blesteme...si nici nu mam dat batut in viata.....am bun simt am suflet destul de mare am ajutat multa lume cu tot ce am putut,muncesc...dar nu pot crede ca se intampla asa ceva...chiar acum 3 zile vorbeam cu o fata fix identic dupa 3 zile nici macar la telefon nu mai mia raspuns si la nimic....nu am o problema psihica nu sunt orb....chiar stiu ce inseamna o relatie....am avut am stat cu o fata 3 ani jumate...de atunci a inceput sa se intample tot...si cum spun baietii de mai sus nu am facut escrocherii sau sa pacalesc pe cineva
Dacă ai trăit cu ea, trebuie să iei canon dacă n-ai luat în acești 8 ani și să duci o viață în Biserică, regula e viața duhovnicească trăită pentru autentic, nu frica de vrăji.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce crezi tu mai repede, ce spune el despre el insusi sau ce scrie aici:

1. "Cutreierați ulițele Ierusalimului, uitați-vă, cercetați și căutați prin piețele lui: nu cumva veți găsi vreun om, măcar unul, care păzește dreptatea și caută adevărul?
2. Căci Eu aș cruța Ierusalimul. Chiar când ei zic: "Viu este Domnul", ei jură mincinos.(Ier5,1-2)


N-ar fi rau sa intelegi(daca poti si vrei) si asta:

18. Pentru că nu cel ce se laudă singur este dovedit bun, ci acela pe care Domnul îl laudă.(2Cor10,18)


P.S. Daca vrei sa te mai contrazici, fa-o cu Scriptura! Dupa ce-O citesti.
Prietene și ce treabă au citatele astea, (că e clar că omul e păcătos de dimineața până seara) cu afirmația apodictică precum că - a. toți fac păcate strigătoare la cer, sau că b. toți sunt „vrednici” să se prindă vrăji de oprire a căsătoriei de ei cum s-a tot insinuat ?

Păcate strigătoare la cer ar fi desfrâurile, neplata muncitorilor, hula împotriva Duhului Sfânt, tirania, înșelăciuni, crime și altele de genul după voi toți care se plâng de vrăji fac chestiile astea până la vârsta de 30 de ani, deși unii n-au scos capul măcar în societate ci au stat numai în programul casă-servici/școală-Biserică ?

Parcă și lui Ilie i s-a arătat că Dumnezeu și-a oprit 7000 de drepți în neam, nu e doar el care cheamă numele Domnului drept, nu trebuie să facem o întrecere a citatelor între câți drepți și nedrepți există.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.07.2017, 00:40:31
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
Așa tot ajungem la 100 de mesaje și nu văd finalitatea, dacă zice că de 8 ani e în viața Bisericii, dacă zice că e evlavie la el în casă, crezi că păcatele zilnice nu și le drămăluiește prin Tainele Bisericii ?
Atunci singura explicatie logica ramasa inseamna ca Tainele nu au putere.Dupa logica ta...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.07.2017, 00:43:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:02:10.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.07.2017, 01:39:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...Păcate strigătoare la cer ar fi desfrâurile, neplata muncitorilor, hula împotriva Duhului Sfânt, tirania, înșelăciuni, crime și altele de genul după voi toți care se plâng de vrăji fac chestiile astea până la vârsta de 30 de ani, deși unii n-au scos capul măcar în societate ci au stat numai în programul casă-servici/școală-Biserică ?

Parcă și lui Ilie i s-a arătat că Dumnezeu și-a oprit 7000 de drepți în neam, nu e doar el care cheamă numele Domnului drept, nu trebuie să facem o întrecere a citatelor între câți drepți și nedrepți există.
Daca astea-s pacatele de moarte atunci tu esti dintre cei drepti, daca nu chiar cel dintai, asa-i?

Te rog sa ma ierti, eu credeam ca esti mai pacatos, asa ca mine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.07.2017, 01:59:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_ionut Vezi mesajul
.....am bun simt am suflet destul de mare am ajutat multa lume cu tot ce am putut,muncesc...dar nu pot crede ca se intampla asa ceva...
"Lauda de sine
Nu miroase-a bine."
Altcineva ar trebui sa spuna astea despre tine ca sa le credem, nu tu.Nu spun ca sunt minciuni, dar sunt tentat sa pun la indoiala, ba chiar sa resping ceea ce pare a fi o "auto-lauda"; daca ai spune-o despre altcineva, as lua-o de buna. Ce spui tu despre mama ta e de bun simt si o cred, dar ce spui despre tine, suna "fals" pentru ca tu esti interesat sa cred asa.
Daca tu nu crezi ca esti interesat, atunci nu te cunosti pe tine.

3. Căci de se socotește cineva că este ceva, deși nu este nimic, se înșeală pe sine însuși.(Gal6,3)

Oare ai un duhovnic?
Cand ai vorbit ultima oara cu el?


P.S. Daca nu raspunzi la intrebarile astea lorest o sa creada ce vrea el; daca raspunzi o sa creada ce vrei tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.07.2017 at 07:20:20.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.07.2017, 02:03:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:01:25.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.07.2017, 07:57:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Acuma că persoana care a deschis postarea a personalizat pe parcurs e treaba lui nu răspund pentru el.

Mai degrabă tu bănuiești pe toată lumea de desfrâu, te-ai repezit să-l acuzi de asta înainte să zică cevă...
Persoana care a deschis postarea a personalizat pe parcurs pentru tine, pentru ca eu am vazut ce spune inainte sa mai zica ceva. Am citit printre randuri, ce cuvinte foloseste, cum le asociaza, cat de atent e la detalii, la fluenta si la armonia mesajului, la intelesurile pe care le permite, pe care le ignora, sau le sugereaza.

Tu ai vazut niste cuvinte si ai raspuns la ce ai crezut tu ca el vrea sa spuna. Tu nu raspunzi pentru el, dar raspunzi pentru tine, ca si tu scrii "cuvinte"...

Eu nu banuiesc pe toata lumea de desfrau, eu stiu ca lumea e desfranata. Cine nu se infraneaza de la orice, e desfranat. N-am crezut pana nu m-am smerit, desi ma credeam mai bun si mai vrednic decat cei din jurul meu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.07.2017, 20:08:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:00:18.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.07.2017, 19:20:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Frustrări, am mai zis-o.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? ghetsimani Generalitati 41 14.03.2013 09:06:28
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 20:38:25
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 19.07.2009 00:17:59
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 14:03:42