Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 07.10.2009, 12:28:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb portret

Omul nevinovat este smerit, calm, discuta civilizat si se roaga pentru indreptarea vrajmasului. Cel vinovat striga, tipa, jigneste, mahalageste, isi arata buricul in public.
  #292  
Vechi 07.10.2009, 12:29:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina87 Vezi mesajul
putin ma mai intereseaza daca crede-ti sau nu. am mentionat mai sus ,sa va luati listuta cu ce ati trimis si sa face-ti cercetari.nu incerc sa va conving cu nimic, va las sa va convinge-ti singura daca ve-ti vrea la fata locului. e clar ca aveti mintea inghetata de ura, mandrie, orgoliu si rautate. asa ca e ultimul mesaj care vi-l adresez dvs. nu cred ca mai e ceva de discutat cu dvs.o zi frumoasa va doresc!la revedere
Nu-i frumos Cristina și nici creștinește ce faci!Anca și oricare a ajutat această famile are dreptul să se intereseze de modul în care au fost administrate bunurile trimise.
Nu o ajuți pe mama ta în felul acesta.
Înțelepciunea vine odată cu anii.Îți doresc să devii înțeleaptă și îți admir dragostea pentru părinți.
Să ne rugăm la bunul și milostivul Dumnezeu să ne dea gândul cel bun și pace.
Ce-ar fi ca ultimul tău mesaj să fie pacifist,să-ți ceri iertare de la toți așa cum au făcut și alte persoane cu ghiocei la tâmple și mama ta care este o femeie deosebită.
Doamne ajută.
  #293  
Vechi 07.10.2009, 12:31:03
Cristina87's Avatar
Cristina87 Cristina87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2009
Mesaje: 20
Smile ofera iubire, nu astepta in schimb!

"Defectul tuturor oamenilor este ca asteapta sa traiasca, deoarece n-au curajul fiecarei clipe... Toti invatam sa traim dupa ce nu mai avem nimic de asteptat, iar cand traim nu putem invata nimic, fiindca nu traim in prezentul concret si viu, ci intr-un viitor fad si indepartat. - Emil Cioran "

iubesc viata, iubesc ce e frumos, imi iubesc toti semenii!!! viata care nu a fost prea roz pt un copil ca mine, si care m-a incercat cu multe, m-a invatat multe.acum vreau sa am mintea limpede si plina de iubire si lumina, caldura si ganduri frumoase.
nu raspund la provocari!!!!
"iubeste-ti semenii!"
  #294  
Vechi 07.10.2009, 12:35:18
Cristina87's Avatar
Cristina87 Cristina87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2009
Mesaje: 20
Implicit ca bine spune-ti

are tot dreptul, e foarte adevarat, dar rugamintea mea e sa o faca.nu sa o critice in continuare pe mama.hotararea de a nu dda lucrurile deodata a fost luata impreuna cu dna miha.asadar, acum ca a fost duse toate, sa mearga sa vada ce lipseste si ce nu...nu sa vb urat.intelepciunea tine de fiecare om, nu de varsta.il iubesti pe dumnezeu si daca esti copil, adolescent, adult, batran.
  #295  
Vechi 07.10.2009, 12:36:58
Cristina87's Avatar
Cristina87 Cristina87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2009
Mesaje: 20
Implicit

nu mahalagesc, dar un om care judeca inainte sa cerceteze adevarul...cum se numeste? spune-ti voi?...am zis...imi iubesc semenii, o iubesc pe dna anca miha, dar nu mai rasp la provocari
  #296  
Vechi 07.10.2009, 14:01:10
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne, ai indurare !

Citat:
În prealabil postat de Cristina87 Vezi mesajul
" intelepciunea tine de fiecare om, nu de varsta.il iubesti pe dumnezeu si daca esti copil, adolescent, adult, batran.
"

Problema ta Cristina este ca prin mesajele pe care le-ai trimis pe forum, nu demonstrezi ca ai fi o persoana cu frica de Dumnezeu si ca il iubesti pe Dumnezeu!

Mircea Eliade zice in "Istoria credintelor si ideilor religioase " ca : " A fi, sau mai degraba, a deveni om, inseamna in primul rand sa fi religios " si da urmatoarea definitie religiei: " Religia este comuniunea filiala de iubire sfanta dintre Dumnezeu si om, traita inlauntrul inimii si manifestata in afara prin credinta, cult, virtuti si fapte bune ." Dar daca-l citesti pe Emil Cioran, e explicabila afirmatia ta.

Iar tie Nutzi draga, iti pot spune ca ar fi trebuit sa-ti indemni fiica a se opri de la a posta aceste mesaje deloc ortodoxe, caci, ca parinte : " nu doar hrana se cuvine, / Ca sa cresti copilul tau; / Fa-l sa-nvete ce e bine / Si sa stie ce e rau! "

Pacat ca nu se mai sfarsesc aceste discutii neprincipiale.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
  #297  
Vechi 07.10.2009, 15:07:25
Cristina87's Avatar
Cristina87 Cristina87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2009
Mesaje: 20
Implicit

serios?da ce am zis neortodox???nu am injurat, nu am dat in cap nimanui, am zis un lucru real.acea doamna vb numai aiurea si atat.asta e realitatea.ce stiti dvs despre mn?si credinta mea?emil cioran, l-am invatat la scoala, ca toti ceilalti.dar nu are nici o legatura ceea ce citesc cu iubirea mea fata de Domnul.si de ce sa va dau atatea explicatii?de ce sa ma opreasca mama?ce am zis?supara adevarul?ca va bate-ti joc de stradania altuia care zile si nopti nu a putut manca, dormi, stresandu-se de cum sa rezolve intr-un fel treburile, sa nu fie despartiti cei 6 copilasi.de ce sa fiu oprita in a spune ce gandesc?de ce sa fiu oprita in a spune ca tot ce spune acea doamna e o minciuna?de ce sa fiu oprita sa zic, sa ne intl sa vedem impreuna ce e si ce nu e?asta e neortodox?sau neortodox este felul in care judecati, banuiti si murdariti sufletul altuia si totodata munca lui?
  #298  
Vechi 07.10.2009, 21:05:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumneata nu ai știut să accepți iertarea, ceva fundamental pentru un creștin ORTODOX, și mă întreb sincer dacă nu cumva intervențile dumneavoastră nu sunt asemenea stimabilului lup moralist !
Unele fapte bune, creștinești se pertrec ( ) în taină și sunt cu atât mai primite de către Dumnezeu.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie glykys Umanitare 8 01.08.2015 00:00:03
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46