Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.01.2010, 12:29:45
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Ce semnifica cuvintul Elohim?
Israelitii cui se inchinau lui El ,Elohim sau Yehova ?
Tu nu ai inteles ca la acelas Dumnezeu au fost date multe alte nume numai si numai ca sa se pazeasca porunca de a nu face uz des si degeaba de numele Lui ?.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
  #112  
Vechi 29.01.2010, 13:05:02
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
In Geneza 1 scrie doar Elohim, singularul nu se foloseste ptr. D-zeu, iar in Geneza 2 incepe si se scrie Jehovah Elohim, Existentul, Eternul D-zeu(dar la plural).
De exemplu scrie ,,Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.,, ,,dumnezei de aur, argint,, si aici la cuvantul dumnezei este acelasi elohim.
Pai cel ce a deschis acest topic spune ca pronuntia de Iehova a aparut cu mult mai tirziu cind a primit Moise legile.
Dece nu apare si cuvintul EL in biblie?
  #113  
Vechi 29.01.2010, 13:16:24
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Tu nu ai inteles ca la acelas Dumnezeu au fost date multe alte nume numai si numai ca sa se pazeasca porunca de a nu face uz des si degeaba de numele Lui ?.
Am inteles asta.
Care este adevaratul nume a LUI DUMNEZEU atunci daca toate aceste nume sint doar niste adresari?
Este vro specificare anume in vechile documente pastrate de poporul Israel care arata cum ar trebui sa ne adresam LUI DUMNEZEU pentru ca unii folosesc cuvintele DUMNEZEU,IEHOVA ,YHWH,YAHVE,DOMNUL si eu mai stiu ce nume.
Care ar fi cuvintul care lar reprezenta cel mai bine pe DUMNEZEU?
Mie personal imi suna foarte frumos DUMNEZEUL CEL PREA INALT.
  #114  
Vechi 29.01.2010, 13:33:31
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Am inteles asta.
Care este adevaratul nume a LUI DUMNEZEU atunci daca toate aceste nume sint doar niste adresari?
Este vro specificare anume in vechile documente pastrate de poporul Israel care arata cum ar trebui sa ne adresam LUI DUMNEZEU pentru ca unii folosesc cuvintele DUMNEZEU,IEHOVA ,YHWH,YAHVE,DOMNUL si eu mai stiu ce nume.
Care ar fi cuvintul care lar reprezenta cel mai bine pe DUMNEZEU?
Mie personal imi suna foarte frumos DUMNEZEUL CEL PREA INALT.
Adevaratul nume este Elohim." El " pote fi si Dumnezeul altora dar Elohim este cel al evreilor. Terminatia "el" la nume ebraice aminteste vag pe elohim: Isra-el ,Iavni-el, Ia-el,Shmu-el,si altii.
Uneori cu acel "el " incepe numele ca El-iahu,El-ad,El-inor si altii.
Totdeauna in onoarea lui Dumnezeu .
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
  #115  
Vechi 29.01.2010, 14:05:14
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Adevaratul nume este Elohim." El " pote fi si Dumnezeul altora dar Elohim este cel al evreilor. Terminatia "el" la nume ebraice aminteste vag pe elohim: Isra-el ,Iavni-el, Ia-el,Shmu-el,si altii.
Uneori cu acel "el " incepe numele ca El-iahu,El-ad,El-inor si altii.
Totdeauna in onoarea lui Dumnezeu .
Interesant.
Traducerea cuvintului EL in romina inseamna DUMNEZEU?
Atunci cuvintul IEHOVA nu arata pe DUMNEZEU asta inseamna ca te inchini la altceva.
  #116  
Vechi 29.01.2010, 14:42:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

םיהלא asta ar fi dacă s-ar citi de la stînga la dreapta, dar atunci și semnele-literele ar trebui desenate ca în goglindă;
sau אלהים dacă se citește corect adică de la dreapta spre stânga, de sus în jos. (lupii daci scriau și citeau tot de la dreapta spre stânga dar de jos în sus, ca și cum ar fi fost o dreptate ce creștea din pământ)

Tradus pe litere ar fi : bou+ham+fereastră+mână+apă ;

adică pare un car cu boi, un ham, o privire iubitoare la fereastră, carul plin cu butoaie cu vin și burdufuri cu apă, cu ceva de băut... cu apă sau cu vin... cu apă sfântă... și carul iată că merge pe ape...

Alef-boul se scrie A care nu se aude dar se scrie și se citește E,
Lamed-hamul=harul se citește Lo unde O vine de la sfânta odihnă,
Hay-fereastra H se citește exact cum se scrie, ca să te ferești de păcate,
Yud-mâna I ca să iubești și să te mântuiești de sus
Mem-apa M ca să iei aminte cum bei din apa odihnei și cum te odihnești... de la cinstirea virtuților smereniei atunci când cinstești.


Deci ALHIM, cinci litere ce exprimă un plural nu numai de politețe, de respect ci un plural adevărat dar cu toate astea se vorbește ca despre unul singur deci în căruță este sf. Treime împreună cu toți sfinții...

După cum se vede, EL nu e EL ci este defapt aELo, unde a se vede dar se citește E și o nu se vede dar se citește O... apoi vin literele HIM care toate se vad și se citesc așa cum sunt scrise sau se mai poate descifra un ELHI care par că îmbrățișează un om devenind ELoHIm sau așa ElOhiM...

Și acest nume Carele este nu trebuie ținut sub obroc ca de ceva ce-ți aduce moarte sau blestem și nici să începi să te autopăcălești să crezi în minciuni ca sa te apuce o frică absurdă ca de o urâciune ce nu trebuie amintită sau rostită, căci oricine va chema numele Domnului se va mântui; dar firește că este scris frumos în piatră fără daltă sau altă unealtă omenească și porunca a 3-a din decalog pentru unii mai răi și necredincioși care luîndu-se după alții au ajuns de fură, se lăcomesc și înjură... dând la dracu, deci este scris pentru ei:

„Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în deșert”, deci să nu iei!... ; lege și prooroc ce se alipește de prima și a doua poruncă în sus dar și de restul lor... în jos...

dar numele Lui Cel nou este Cuvântul lui Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 29.01.2010 at 15:18:12.
  #117  
Vechi 30.01.2010, 01:40:42
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Interesant.
Traducerea cuvintului EL in romina inseamna DUMNEZEU?
Atunci cuvintul IEHOVA nu arata pe DUMNEZEU asta inseamna ca te inchini la altceva.
Gavril, cat mai simplu. D-zeu nu poate avea nume dat de oameni. Singurul este Isus, care s-a facut ptr. noi om. Ce nume are primite, sunt epitete.
Deci la intrebarea lui Moise cu privire la Numele Lui:
,,Exo 3:13 Moise a zis lui Dumnezeu: „Iată, cînd mă voi duce la copiii lui Israel, și le voi spune: „Dumnezeul părinților voștri m'a trimes la voi”; și mă vor întreba: „Care este Numele Lui?” ce le voi răspunde?”
Exo 3:14 Dumnezeu a zis lui Moise: „Eu sînt Cel ce sînt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numește „Eu sînt”, m'a trimes la voi.”,,

D-zeu se prezinta cu ,,Eu sunt,, si cuvantul ebreic este אהיה hâyâh (hawyaw) care inseamna Eu Exist (am fost, sunt, voi fi), care vine din cuvantul hâvâh (haw-vaw) care inseamna ,,a fi,, in sens existential. Un fel de Alfa si Omega pe greceste.

Aici vei gasii expilcatii despre Numele lui Dumnezeu, mai amanuntite, foarte bune... la intrebarea ta si nu doar.
,,Conceptul a Sfintei Treimi este prezent de la deschiderea verset din Biblie, de fapt. The word "God" in Genesis 1:1 is "elohim." Cuvântul "Dumnezeu" în Geneza 1:1 este "Elohim". This is not a simple plural of the word 'god.' Aceasta nu este o simplă a lui Dumnezeu pluralul cuvântului "." The plural of that word, which means 'two,' is "eloh." Plural din acest cuvânt, care înseamnă "două," este "Eloh." "Elohim" means "three or more." "Elohim" înseamnă "trei sau mai multe." ,,
Este tradus cu google dar se intelege.
http://ldolphin.org/Names.html

Evreuales, traducerile care le pun nu sunt prin google sau de crestini ci de la o societate evreiasca de traducere a Bibliei.
  #118  
Vechi 31.01.2010, 13:04:22
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Gavril, cat mai simplu. D-zeu nu poate avea nume dat de oameni. Singurul este Isus, care s-a facut ptr. noi om. Ce nume are primite, sunt epitete.
Deci la intrebarea lui Moise cu privire la Numele Lui:
,,Exo 3:13 Moise a zis lui Dumnezeu: „Iată, cînd mă voi duce la copiii lui Israel, și le voi spune: „Dumnezeul părinților voștri m'a trimes la voi”; și mă vor întreba: „Care este Numele Lui?” ce le voi răspunde?”
Exo 3:14 Dumnezeu a zis lui Moise: „Eu sînt Cel ce sînt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numește „Eu sînt”, m'a trimes la voi.”,,

D-zeu se prezinta cu ,,Eu sunt,, si cuvantul ebreic este אהיה hâyâh (hawyaw) care inseamna Eu Exist (am fost, sunt, voi fi), care vine din cuvantul hâvâh (haw-vaw) care inseamna ,,a fi,, in sens existential. Un fel de Alfa si Omega pe greceste.

Aici vei gasii expilcatii despre Numele lui Dumnezeu, mai amanuntite, foarte bune... la intrebarea ta si nu doar.
,,Conceptul a Sfintei Treimi este prezent de la deschiderea verset din Biblie, de fapt. The word "God" in Genesis 1:1 is "elohim." Cuvântul "Dumnezeu" în Geneza 1:1 este "Elohim". This is not a simple plural of the word 'god.' Aceasta nu este o simplă a lui Dumnezeu pluralul cuvântului "." The plural of that word, which means 'two,' is "eloh." Plural din acest cuvânt, care înseamnă "două," este "Eloh." "Elohim" means "three or more." "Elohim" înseamnă "trei sau mai multe." ,,
Este tradus cu google dar se intelege.
http://ldolphin.org/Names.html

Evreuales, traducerile care le pun nu sunt prin google sau de crestini ci de la o societate evreiasca de traducere a Bibliei.
Multumesc.
Deci pina la urma cel mai apropiat nume dat LUI DUMNEZEU este EU SINT si nu cele care circula prin lume.
  #119  
Vechi 31.01.2010, 13:35:05
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Multumesc.
Deci pina la urma cel mai apropiat nume dat LUI DUMNEZEU este EU SINT si nu cele care circula prin lume.
Numele " Eu sunt" semnifica prezenta lui Dumnezeu in tot ce exista si este foarte important ca omul sa fie constient de prezenta lui Dumnezeu.
  #120  
Vechi 31.01.2010, 13:43:51
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Numele " Eu sunt" semnifica prezenta lui Dumnezeu in tot ce exista si este foarte important ca omul sa fie constient de prezenta lui Dumnezeu.
Da.
IL reprezinta si IL arata atit de aprope pe DUMNEZEU.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce crede religia ebraica despre reancarnare? maria-luisa Iudaismul 12 15.06.2011 10:28:23
Limba Ebraica Marian alias sepis Generalitati 5 23.03.2011 08:36:55
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Biblia Ebraica si alte carti Evreulcelales Iudaismul 18 27.12.2009 14:06:57
Este limba araba o limba sfânta? images Religia Islamica 2 27.05.2007 03:52:45