Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2007, 00:19:28
amadeus2 amadeus2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Sunt impreuna cu o fata de mai multe luni. Stiu ca multi dupa ce vor citi randurile de mai jos s-ar putea sa ma considere superficial sau imatur dar am nevoie de cateva sfaturi
Suntem amandoi minori si mai avem aproape un an pana la varsta majoratului.
Obisnuiam sa cred ca nu am nevoie de o binecuvantare, nu am nevoie de Dumnezeu ca sa-mi pot legitima sentimentele si actiunile dar, incet, mi-am dat seama de absurditatea gandirii mele si acum dorinta noastra (impartasita) de-a ne unii in fata lui Dumnezeu prin logodna/Taina Cununiei a devenit o necesitate a sufletului.
Nu putem apela la intelegerea parintilor nostrii. Desi ii iubim mult acestia nu ar avea capacitatea sa ne inteleaga: ne cred prea superficiali la varsta noastra.
Dorim sa ne unim in fata lui Dumnezeu dar logodna noastra sa ramana secreta pentru un an de zile iar la varsta majoratului urmeaza sa oficiem si cununia civila.
Pot sa apelez la ajutorul unui preot? Cum trebuie procedat?
V-as ruga sa nu-mi spuneti sa asteptam inca un an de zile. Este aproape imposibil.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2007, 03:28:45
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

"Pot sa apelez la ajutorul unui preot? Cum trebuie procedat?
V-as ruga sa nu-mi spuneti sa asteptam inca un an de zile. Este aproape imposibil. "

Stati linistiti ca nu sunteti nici primii nici ultimii care treceti prin aceste momente.
Este bine si necesar sa va duceti IMPREUNA sa vorbiti cu preotul vostru din zona care poate te cunoaste, si cere sa stai de vorba cu el. Parerea mea este sa nu abordezi problema in treacat, la coltul bisericii, ci cere sa stai jos undeva cu el si sa vorbiti pe-ndelete despre situatia voastra.

Multa Rabdare,
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2007, 15:12:12
amadeus2 amadeus2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

@cozia
Iti multumesc pentru raspuns.
Ce conditii trebuie indeplinite pentru Taina Cununiei?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2007, 15:30:25
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amadeus2
@cozia
Iti multumesc pentru raspuns.
Ce conditii trebuie indeplinite pentru Taina Cununiei?
Din punct de vedere canonic, preotul nu poate savarsi Taina Cununiei fara a avea dovada casatoriei civile (adica cerificat de casatorie de la primarie). Casatoria civila nu se poate face, daca sunteti minori, decat cu acordul parintilor...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2007, 16:12:38
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de amadeus2
@cozia
Iti multumesc pentru raspuns.
Ce conditii trebuie indeplinite pentru Taina Cununiei?
Din punct de vedere canonic, preotul nu poate savarsi Taina Cununiei fara a avea dovada casatoriei civile (adica cerificat de casatorie de la primarie). Casatoria civila nu se poate face, daca sunteti minori, decat cu acordul parintilor...
Nu exista nici un canon dat de Biserica din care sa reiasa ca Taina Cununiei nu se poate savarsi decat dupa casatoria civila...din contra.
Aceasta lege este data de stat ca autoritate suprema iar institutiile subordonate trebuie sa respecte mai intai legea de drept civil.

Si,pt.ca Biserica ca institutie fizica,este subordonata statului trebuie sa respecte la randul ei legile date de acesta, motiv pt care aceasta Taina se oficiaza dupa casatoria civila, Botezul se face dupa ce copilul a fost inregistrat la Spital si i s-a eliberat certificatul de nastere, slujba inmormantarii se face dupa ce prezinti certificatul de la medicul legist prin care faci dovada mortii si imbalsamarii defunctului...etc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2007, 16:12:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Bine-ar fi sa nu va sfatuiesc in nici un fel! Totusi asteptatzi-va la ce este mai rau ca pana ajungetzi la binecuvantare vi se va acri de toata casatoria, asha ca dupa binecuvantare abea ar trebuie sa ceretzi sfaturi ca acum ce sfaturi atzi putea dori!?. Ce sfaturi? Bine-ar fi sa nu va sfatuiesc. Vai bine-ar fi! Pe bune! Stimate amadeus2 considera te rog ca nu te-am sfatuit. Nu stiu daca se poate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2007, 16:23:03
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

amadeus draga,
In primul rand tu faci o mare confuzie...logodna nu substitue Taina Cununiei...nu prin logodna iti legitimezi sentimentele ci prin casatoria civila fata de stat si prin Taina Cununiei fata de Dzeu.
E bine sa vorbesti cu un preot dar sa nu-ti faci prea multe sperante pt ca Logodna este o "ierurgie" ,adica o rugaciune pur si simplu, pe care preotul o face celor doi iar ei isi promit unul altuia dragoste si fidelitate pana la momentul Cununiei,se sfintesc simbolic doua verighete sau inelul fetei pe care il poarta pana la Cununie iar atunci este schimbat cu verighetele propriu-zise prin care se face legamantul de credinta al celor doi in fata lui Dzeu....de aceea Logodna este indicat sa se faca cu o saptamana inainte de Cununie,considerandu-se ca atunci e sigur ca cei doi raman impreuna.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2007, 16:29:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

amadeus
Si am uitat sa-ti mai spun sa nu-ti faci iluzii ca odata logodit poti sta impreuna cu iubita ta...din punct de vedere canonic si bisericesc Logodna este doar o promisiune ca veti fi fideli si va veti pastra unul pt.celalalt pana la Cununie....abia dupa acest moment (Taina Cununiei),dupa ce veti primi binecuvantarea lui Dzeu prin aceasta Taina veti putea fi cu adevarat sot si sotie...in rest Biserica considera desfranare ca doua persoane de sex opus sa locuiasca impreuna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2007, 17:17:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
amadeus
Si am uitat sa-ti mai spun sa nu-ti faci iluzii ca odata logodit poti sta impreuna cu iubita ta...din punct de vedere canonic si bisericesc Logodna este doar o promisiune ca veti fi fideli si va veti pastra unul pt.celalalt pana la Cununie....abia dupa acest moment (Taina Cununiei),dupa ce veti primi binecuvantarea lui Dzeu prin aceasta Taina veti putea fi cu adevarat sot si sotie...in rest Biserica considera desfranare ca doua persoane de sex opus sa locuiasca impreuna.
Sigur ca da sora Clausemi, daca doi oameni de sex opus dorm sau locuiesc impreuna biserica considera desfranare. Si daca sunt de acelasi sex nu e desfranare, fireshte. Ce frumos e cand vrem noi sa fie asha cum am vrea noi... sigur ca stim noi mai bine cum e de fapt. Ce bine ar fi fost sa nu va fi sfatuit. Sa nu ma fi amestecat! Dar iata ca m-am parlit! Si Clausemi draga, ???..., nu tu erai cea care afirmai de legea cea noua, cand ma prinsesem de discutam cu erzbet de legea cea veche? ??? Nu tu m-ai salvat din urgia celor dureroase afirmand atat de vehement cele ale Domnului Iisus? Eu te-am crezut si inca mai simt binecuvantarea vorbelor tale... de atunci. Ce bine ar fi fost sa fi evitat acest subiect, sa fi dat sfaturi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.03.2007, 17:26:26
mathly24 mathly24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 15
Implicit

DRAGA AMADEUS,
ACEEASI PROBLEMA O AM SI EU SI AM CAUTAT SOLUTII.TOT UN AN MAI AM DE ASTEPTAT PANA LA NUNTA.AM VB CU MAI MULTI PREOTI DE LA M-REA SIHASTRIA SI PUTNA SI AS VREA SA TE LAMURESC SI PE TINE ASA CUM M-AU LAMURIT SI EI P MINE DESI NU VA FI RASPUNSUL ASTEPTAT.IN PRIMUL RAND CASATORIA SE FACE CU BINECUVANTAREA PARINTILOR ALTFEL NU ESTE BINECUVANTATA DE D-ZEU,IAR IN LEGATURA CU LOGODNA,ERA O SLUJBA CARE FOLOSEA ACUM MULT TIMP IN URMA CAND CASATORIILE SE FACEAU DE LA VARSTE MAI FRAGEDE SI ERA CA O PROMISIUNE FACUTA UNUL CELUILALT,IAR ACESTIA RAMANEAU IN CONTINUARE LA PARINTI, PASTRANDU-SI FECIORIA, SI SE MUTAU IMPREUNA CAND FACEAU TAINA SF. CUNUNII ATUNCI CAND AJUNGEAU LA VARSTA NECESARA PT A INTEMEIA O FAMILIE.ASA AM TRAIT SI EU CU SPERANTA CA SE POATE FACE CEVA DAR CU LEGILE LUI D-ZEU NU POTI JONGLA LA FEL CUM FACEM CU LEGILE DIN ROMANIA SI NICI NU-L PUTEM PACALI PT CA NU ESTE OM.SFATUL DESI NU SUNT IN MASURA SA DAU SFATURI PT CA NU AM REUSIT SA MA INDRUM PE MINE PE CALEA MANTUIRII,ESTE SA TE DUCI LA UN PREOT CU HAR CARE SA TE POVATUIASCA SI NU AR FI EXCLUS CA SA-L ROGI PE PARINTE SA VB CHIAR CU PARINTII VOSTRII.VEZI CA SUNT O GRAMADA DE PREOTI CARE SI-AU INSUSIT PUTEREA DE A DEZLEGA ORICE.CERCETEAZA MAI INAINTE SI CAUTA UN PREOT IMBUNATATIT.IARTA-MA CA MI-AM PERMIS SA-TI DAU SFATURI,EU FIIND INNEGRIT DE PATIMI,DAR AS FI FOARTE CURIOS SA AFLU CE TI-A SPUS PREOTUL DUPA CE O SA TE DUCI LA EL.PANA ATUNCI RUGATI-VA LA -DZEU SA VA INDRUME CATRE UN PREOT BUN.DOAMNE-AJUTA!APROPO, DE UNDE ESTI?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inelul de logodna madalinutza Nunta 25 09.10.2017 15:39:55
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 22:21:21
Logodna-urgent ioana26 Nunta 15 12.09.2010 17:27:17
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 02:15:20
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 12:51:36