Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2007, 09:28:28
misherban misherban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 6
Implicit

Am citit intr-un articol postat pe acest site ca Biserica Ortodoxa nu mai oficiaza separat Logodna si Cununia.
Ideea e ca am da gand sa ma logodesc cu al meu prieten si vreau sa stiu daca nu se poate oficializa o simpla Logodna chiar daca nu va avea loc nici o casatorie.
Andrei, prietenul meu este speriat de ideea de casatorie, eram chiar la un pas de a ne desparti pentru ca am insistat prea mult pe ideea asta.
Eu, cred in piedicile puse in calea unei relatii pentru ca nu exista si o legatura sfanta...doar un simplu concubinaj. Asadar vreau din tot sufletul sa oficializam in fata lui Dumnezeu legatura noastra.

Multumesc,
Mihaela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2007, 10:16:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi daca avetzi doar o relatzie in care inca nu avetzi intentzia de a ramane impreuna, nu avetzi altceva de facut decat sa avetzi mare grija sa nu o murdaritzi voi inshiva shi sa ashteptatzi... ca nenorocirile de toate felurile abea ashteapta sa dea apa la moara la totzi ceilaltzi :(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2007, 10:21:54
misherban misherban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi daca avetzi doar o relatzie in care inca nu avetzi intentzia de a ramane impreuna, nu avetzi altceva de facut decat sa avetzi mare grija sa nu o murdaritzi voi inshiva shi sa ashteptatzi... ca nenorocirile de toate felurile abea ashteapta sa dea apa la moara la totzi ceilaltzi :(
Imi pare foarte rau ca nu m-am facut inteleasa, eu sunt foarte serioasa in privinta acestei relatii care dureaza de 4 ani. Asadar, comentariul mi se pare putin mai mult neconcludent. Oricum nu pot sa nu observ ca esti putin intristat si ma gandesc ca acest topic ti-a trezit niste amintiri neplacute...imi pare rau.

Nu am vrut sa aflu decat din experienta voastra personala poate cineva sa-mi spuna daca si unde se oficiaza ceremonia de Logodna.

Multumesc,

Mihaela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2007, 11:53:03
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Logodna se poate face si separat, desi in practica se face aproape numai impreuna cu casatoria.
Logodna este un fel de angajament luat de cei doi inaintea lui Dumnezeu ca se vor casatori. Cei logoditi nu pot avea insa relatii trupesti. Acesta cred ca este motivul pentru care multi preoti nu incurajeaza in zilele noastre savarsirea separata a logodnei, pentru ca cei mai multi tineri, considerandu-se ca si casatoriti, n-ar mai avea rabdare pana la nunta.

Trebuie sa mergi la preotul (din parohie ta, preferabil) si sa vorbesti cu el, eventual sa te spovedesti. De asemenea si prietenul tau. In functie de starea voastra duhovniceasca, de cat de mult respectati anumite reguli (infranarea), preotul poate lua o decizie. Biserica respecta libertatea voastra, dorinta de a fi impreuna, dar nu da binecuvantare pentru pacat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2007, 16:03:56
misherban misherban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Logodna se poate face si separat, desi in practica se face aproape numai impreuna cu casatoria.
Logodna este un fel de angajament luat de cei doi inaintea lui Dumnezeu ca se vor casatori. Cei logoditi nu pot avea insa relatii trupesti. Acesta cred ca este motivul pentru care multi preoti nu incurajeaza in zilele noastre savarsirea separata a logodnei, pentru ca cei mai multi tineri, considerandu-se ca si casatoriti, n-ar mai avea rabdare pana la nunta.

Trebuie sa mergi la preotul (din parohie ta, preferabil) si sa vorbesti cu el, eventual sa te spovedesti. De asemenea si prietenul tau. In functie de starea voastra duhovniceasca, de cat de mult respectati anumite reguli (infranarea), preotul poate lua o decizie. Biserica respecta libertatea voastra, dorinta de a fi impreuna, dar nu da binecuvantare pentru pacat.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Sa ne ajute Dumnezeu.


Mihaela
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2007, 17:25:34
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misherban
Am citit intr-un articol postat pe acest site ca Biserica Ortodoxa nu mai oficiaza separat Logodna si Cununia.
Ideea e ca am da gand sa ma logodesc cu al meu prieten si vreau sa stiu daca nu se poate oficializa o simpla Logodna chiar daca nu va avea loc nici o casatorie.
Andrei, prietenul meu este speriat de ideea de casatorie, eram chiar la un pas de a ne desparti pentru ca am insistat prea mult pe ideea asta.
Eu, cred in piedicile puse in calea unei relatii pentru ca nu exista si o legatura sfanta...doar un simplu concubinaj. Asadar vreau din tot sufletul sa oficializam in fata lui Dumnezeu legatura noastra.

Multumesc,
Mihaela
No...bine, daca omu-i spariet de casatorie asa de tare incat gata sa te lase, nu vad care-i gaselnita sa-l tarasti la logodna. Ca tot legatura sfanta-i, tot nu te scapa de "concubinaj".

Apoi sa te logodesti ca "asa-i bine", crezand ca astfel scapi de problemele realtiei, iti spun ca nu-i OK.

"Logodna (cuvant slav, care inseamna a face fagaduinta de casatorie) e randuita tocmirii sau asezarii nuntii a doi tineri care s-au fagaduit unul altuia. Biserica binecuvanteaza aceasta veche datina printr-o slujba scurta, premergatoare nuntii sau cununiei; slujba logodnei de cele mai multe ori se face impreuna cu slujba cununiei, savarsindu-se imediat inaintea acesteia (dar se poate face si aparte, cu mult mai inainte).

Logodna binecuvantata de Biserica are o deosebita valoare prin legatura ei cu casatoria, cu Sfanta Taina a Nuntii, de aceea ea nu se poate strica sau desface ca orice invoiala omeneasca.

Iarta-ma ca spun acestea, dar am raspuns partii care mi-a atras cel mai mult atentia in postarea ta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2007, 17:53:27
misherban misherban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de misherban
Am citit intr-un articol postat pe acest site ca Biserica Ortodoxa nu mai oficiaza separat Logodna si Cununia.
Ideea e ca am da gand sa ma logodesc cu al meu prieten si vreau sa stiu daca nu se poate oficializa o simpla Logodna chiar daca nu va avea loc nici o casatorie.
Andrei, prietenul meu este speriat de ideea de casatorie, eram chiar la un pas de a ne desparti pentru ca am insistat prea mult pe ideea asta.
Eu, cred in piedicile puse in calea unei relatii pentru ca nu exista si o legatura sfanta...doar un simplu concubinaj. Asadar vreau din tot sufletul sa oficializam in fata lui Dumnezeu legatura noastra.

Multumesc,
Mihaela
No...bine, daca omu-i spariet de casatorie asa de tare incat gata sa te lase, nu vad care-i gaselnita sa-l tarasti la logodna. Ca tot legatura sfanta-i, tot nu te scapa de "concubinaj".

Apoi sa te logodesti ca "asa-i bine", crezand ca astfel scapi de problemele realtiei, iti spun ca nu-i OK.

"Logodna (cuvant slav, care inseamna a face fagaduinta de casatorie) e randuita tocmirii sau asezarii nuntii a doi tineri care s-au fagaduit unul altuia. Biserica binecuvanteaza aceasta veche datina printr-o slujba scurta, premergatoare nuntii sau cununiei; slujba logodnei de cele mai multe ori se face impreuna cu slujba cununiei, savarsindu-se imediat inaintea acesteia (dar se poate face si aparte, cu mult mai inainte).

Logodna binecuvantata de Biserica are o deosebita valoare prin legatura ei cu casatoria, cu Sfanta Taina a Nuntii, de aceea ea nu se poate strica sau desface ca orice invoiala omeneasca.

Iarta-ma ca spun acestea, dar am raspuns partii care mi-a atras cel mai mult atentia in postarea ta.
Well, nu zik k n-ai dreptate si nici intr-un caz nu ma supar. Ideea e k eu m-as casatori si maine numai k nu trebuie sa ma decid numai eu. Nu imi place sa tarasc pe nimeni dar in aceeasi masura...relatiile scaldate la infinit, ma intelegi.

Si situatia mea e kam ingrata, sau poate nu mai vad eu obiectiv lucrurile.

Si inca o data: APRECIEZ OBSERVATIILE PERTINENTE :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2007, 18:06:36
misherban misherban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de misherban
Am citit intr-un articol postat pe acest site ca Biserica Ortodoxa nu mai oficiaza separat Logodna si Cununia.
Ideea e ca am da gand sa ma logodesc cu al meu prieten si vreau sa stiu daca nu se poate oficializa o simpla Logodna chiar daca nu va avea loc nici o casatorie.
Andrei, prietenul meu este speriat de ideea de casatorie, eram chiar la un pas de a ne desparti pentru ca am insistat prea mult pe ideea asta.
Eu, cred in piedicile puse in calea unei relatii pentru ca nu exista si o legatura sfanta...doar un simplu concubinaj. Asadar vreau din tot sufletul sa oficializam in fata lui Dumnezeu legatura noastra.

Multumesc,
Mihaela
No...bine, daca omu-i spariet de casatorie asa de tare incat gata sa te lase, nu vad care-i gaselnita sa-l tarasti la logodna. Ca tot legatura sfanta-i, tot nu te scapa de "concubinaj".

Apoi sa te logodesti ca "asa-i bine", crezand ca astfel scapi de problemele realtiei, iti spun ca nu-i OK.

"Logodna (cuvant slav, care inseamna a face fagaduinta de casatorie) e randuita tocmirii sau asezarii nuntii a doi tineri care s-au fagaduit unul altuia. Biserica binecuvanteaza aceasta veche datina printr-o slujba scurta, premergatoare nuntii sau cununiei; slujba logodnei de cele mai multe ori se face impreuna cu slujba cununiei, savarsindu-se imediat inaintea acesteia (dar se poate face si aparte, cu mult mai inainte).

Logodna binecuvantata de Biserica are o deosebita valoare prin legatura ei cu casatoria, cu Sfanta Taina a Nuntii, de aceea ea nu se poate strica sau desface ca orice invoiala omeneasca.

Iarta-ma ca spun acestea, dar am raspuns partii care mi-a atras cel mai mult atentia in postarea ta.
A, si inca ceva. Chiar imi dau seama cat de idioata este ideea mea de a oficia o logodna cand asta inseamna k de fapt suntem la 15 min de o Cununie. Dar dupa parerea mea, nu e nici o greseala in a intreba, nimik gresit. Mai gresit e sa declari k le stii pe toate kand de fapt toti avem de invatat.

De asta am si intrebat...k sa primesc un raspuns.

Merci
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2007, 22:01:46
ana-maria27 ana-maria27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 1
Implicit

buna! sunt nouta aici,,,:thumbsup:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2007, 23:26:49
misherban misherban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria27
buna! sunt nouta aici,,,:thumbsup:
Buna, si eu m-am inregistrat tot azi...:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inelul de logodna madalinutza Nunta 25 09.10.2017 15:39:55
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 22:21:21
Logodna-urgent ioana26 Nunta 15 12.09.2010 17:27:17
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 02:15:20
Logodna amadeus2 Nunta 26 06.06.2007 11:39:31