Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2009, 22:05:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
lumanari nu prea se mai aprind inauntrul bisericilor, iar tamaia... n-am auzit pana acum sa-i vina rau cuiva de la asa ceva. te pup, Dorina, si ma bucur ca ai revenit!
Mulțumesc Mirela dar nu am fost plecată m-am smerit doar puțin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2009, 02:43:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate Andrei ar fi mai bine sa se faca cum aud ca a facut PS Damaschin episcopul acela de a trecut la Domnul in Saptamana luminata cantine pentru persoanele care nu au ce sa manance.Adica pentru saraci.
Daca statul nu se preocupa sa faca sa faca BOR.
Asa nu ar mai lesina unii la Sfanta Biserica care nu au nici macar paine sa manance.
Apoi sa se deschida geamurile la Sfintele Slujbe ca harul nu e spatial si nu iese pe geam daca il deschizi.
Si lumea din afara cladirii Bisericii tot Dumnezeu a creat-o.
Dumnezeu a creat soarele,stelele,planetele si toata viata biologica de pe Pamant si lumea nevazuta.
Maica Domnului l-a nascut pe Domnul nostru Iisus Hristos intr-o pestera si a fost culcat in iesle.
Asta ca Dumnezeu si Maica Domnului sa arate ca animalele,pamantul si in general materia sunt foarte bune.
Dar totodata Sfantul Iosif era dulgher asta pentru a arata ca tot Dumnezeu a creat si stiintele si mestesugurile si nici acestea nu sunt rele.
Pastorii au adus lauda Domnului nostru Iisus Hristos si apoi magii si aceasta reprezinta si omul simplu si omul cu stiinta de carte.
Si se intelege ca si agricultura si industria si mestesugurile inalte si cele de jos toate sunt create de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2009, 02:46:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Apoi eu nu stiu dar la majoritatea bisericilor din Bucuresti nu se mai aprind lumanari in Sfanta Biserica ci afara cum este si normal.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2009, 07:28:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Apoi eu nu stiu dar la majoritatea bisericilor din Bucuresti nu se mai aprind lumanari in Sfanta Biserica ci afara cum este si normal.
Lumânări se aprind în biserică căci nu poate fi săvârșită liturghia sau maslul sau privegherile fără lumânări (lumânările de pe sfânta masă ,lumânările pe care aprinse le dau credincioșii când dau liturghie,cele care se pun la maslu cele care se pun cu litie la privegherile din seara precedentă unei sărbărori) .
Cât despre tâmâie, sunt persoane pe care mirosul de tâmâie le scoate imediat de oriunde ar fi...să nu uităm care este menirea tâmâii!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.05.2009, 07:59:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Tamaia,ai dreptate Dorina, scoate afara de oriunde pe cal rau, nu pe cei infometati!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.05.2009, 09:46:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
Daca vin devreme la slujba cei mai nerezistenti pot gasi locuri.
Statul in piciare e bun ca suntem mai atenti la slujba ,mai ales ca stam o zi pe saptamina deci e un sacrificiu mic.
Mai stam in genunchi la anumite rugaciuni.
Deci nu stam mereu in picioare.
Eu cred ca si din cauza lipsei de aer din biserica sau a caldurii sau a oboselii se intampla asta.
Plimbatul asta se intampla in bisericile amplasate in locuri foarte centrale ,vine omul la piata si hai sa intre in biserica ,se duce la altar sa se inchine sau sa lase un acatist si se face o agitatie ca la gara.
Nu e normal asta ,un crestin nu trebuie sa se plimbe de colo colo prin biserica.Acestia sunt ortodocsii de ocazie ,cei care trec pe la biserica in drum spre alte destinatii.
La inceput participarea la slujbe si statul in picioare sunt anevoioase ,dar cu timpul Dumnezeu iti da putere sa stai pina la sfarsit chiar si in piciaore.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.05.2009, 10:24:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata. Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare. Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
Este interesant punctul de vedere propus. Si anume: unii sunt slabiti de la nevointa putinei mancari (nu as spune de la saracie, desi nu exclud), tacand si dand slava lui Dumnezeu prin prezenta neincetata la slujbe, iar altii se plang pentru ei. Nu se face! Fiecare isi randuieste singur cele ale trupului si ale sufletului. Nu de putine ori, cei de langa noi ne impiedica de la o viata linistita sau de la cine stie ce nevointa personala. Iar daca saracia este cauza slabirii trupesti, sa le dam noi celor pe care ii vedem slabiti (carne, branza, oua, paine, vitamine).

Dea Domnul sa nu apara niciodata bancile in Biserica de Rasarit, nici slujbele sa nu se micsoreze, nici alte retusuri sa nu se faca la cele privind invatatura si cultul. Toate au un rost, din pacate uitat de multi. Trebuie in schimb sa se predica dragostea, nu porunca si canonul, adica: "Frate, vino cand poti si stai cat poti, dar ai dragoste de cel de langa tine, de vecin, de ruda si de natura. Nu veni la o slujba de 4ore, ca mai apoi sa te manii pe toti de langa tine. Daca scurtam slujbele si odihnim trupurile, si mai reci o sa devenim, si mai rationali." Nadajduiesc sa ma fac inteles.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mirosul de lumânări și de tămâie poate fi una din cauzele care îi poate face pe unii să se simtă rău, iar nu mâncarea.
Atat lumanarea, cat si tamaia, sunt odihna pentru trup si suflet. Precizem: tamaia naturala si lumanarea din ceara de albine !! Ceea ce se practica de obicei, din pacate, cred si eu ca afecteaza sanatatea, ca este chimic. Lumanarea, prin lumina ei lina, odihneste mintea si aseaza trupul, iar mirosul tamaii s'a demonstrat medical ca ajuta la linistirea tensiunilor interioare. Ambele sunt de folos, daca se savarsesc cu cele lasate de Dumnezeu, adice naturale. "Ale Tale dintru ale Tale..."

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Tamaia,ai dreptate Dorina, scoate afara de oriunde pe cal rau, nu pe cei infometati!!!
Minunat spus. Cel rau este problema, nu cel slabit, prin care mai ales se arata lucrarea lui Dumnezeu, dragostea si ajutorul Sau.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2009, 11:05:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca vin devreme la slujba cei mai nerezistenti pot gasi locuri.
Statul in piciare e bun ca suntem mai atenti la slujba ,mai ales ca stam o zi pe saptamina deci e un sacrificiu mic.
Mai stam in genunchi la anumite rugaciuni.
Deci nu stam mereu in picioare.
............................
La inceput participarea la slujbe si statul in picioare sunt anevoioase ,dar cu timpul Dumnezeu iti da putere sa stai pina la sfarsit chiar si in piciaore.
Citire de la Anita 24 de ani!
Am vazut calugari care cu timpul n-au mai reusit sa stea tot timpul in picioare. Pe ei i-a uitat Dumnezeu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.05.2009, 11:19:24
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar daca saracia este cauza slabirii trupesti, sa le dam noi celor pe care ii vedem slabiti (carne, branza, oua, [COLOR=red]malaies in calcaies...[/COLOR]
[COLOR=black]Scuza-ma dar nu m-am putut abtine![/COLOR]

Dea Domnul sa nu apara niciodata bancile in Biserica de Rasarit,
Iti trebuie un update la realitate. ele au aparut!

Luminarea este un simbol si o jertfa ca atare este bine sa fie din ceara curata dar tot simbol si jertfa este si daca nu-i SI NIMIC MAI MULT!
Iar in privinta tamii sint destui oameni care orice fum ii ineaca, inclusiv cel de tamiie, nu va mai dati voi rotunzi ca ar fi posedati!
Vorba aia cu dracu fuge de tamiie e ...doar o vorba. NU fuge! Sau voi dupa ce aprindeti tamiie nu mai aveti nici o ispita, nimic? Pai daca-i asa umblati fratilor cu cadelnita dupa voi ...si va mintuiti!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2009, 11:19:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Citire de la Anita 24 de ani!
Am vazut calugari care cu timpul n-au mai reusit sa stea tot timpul in picioare. Pe ei i-a uitat Dumnezeu?
Dar nu am cerut nimanui sa stea in picioare ,eu inca mai pot la cei peste 50 ani ai mei.
Iar la predica stau jos daca am unde.
Unde am zis ca ne uita Dumnezeu daca stam jos?
Eu am zis ca esti mai atent la slujba ,nu iti fuge mintea aiurea daca stai in picioare.Asta cel putin e valabil pentru mine.
Si mai este un aspect.Multe persoane nu maninca nimic duminica ca sa ia sfanta anafura. Poate si de aceea li se face rau.
La inceput e greu ,dar dupa aceea te inveti si cu statul in picioare daca esti sanatos.
Dai vointa iei putere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 18:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 16:38:16