Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.01.2011, 22:58:56
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Nu trebuie sa il fortezi cu intrebari mult prea complexe pentru el, deoarece risti sa-i faci in minte varza. Trebuie sa-l stimulezi sa gandeasca in primul rand ce este mai aproape de varsta lui, sa-l stimulezi sa inteleaga lucrurile elementare. Noi la varsta noastra, daca ne pierdem in intrebari prea departe de intelegerea noastra si ne fortam cu orice pret sa dam explicatii, o sfarsim prin a fi haotici. D-apoi el...

Pune-l in primul rand sa gandeasca lucruri elementare (matematica, aventuri despre lume din carti de povesti), iar despre Dumnezeu doar conceptele ce-ti sunt si tie evidente. Cum l-ai putea invata pe el, lucruri pe care nu le intelegi tu?

Si in primul rand invata-l sa nu accepte dogmele fara sa le inteleaga sensul, in cazul in care ii vrei binele. Invata-l sa accepte ca adevar tot ceea ce este in conformitate cu realitatea, iar restul lucrurilor sa le considere probabilitati. Altfel, mi-e ca se va pierde in dogme si intrebari fara raspuns.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.01.2011, 23:04:44
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Invata-l sa faca diferenta dintre bine si rau, in primul rand. Sa-l pui sa gandeasca singur de ce cutare lucru e bine si de ce cutare lucru e rau. Astfel incat sa devina selectia dintre bine si rau (separarea graului de neghina) o rutina pentru el.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.01.2011, 23:06:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Pe mine ma fascineaza copiii.
Cred ca inteligenta lor este mult subapreciata.
Tu ai copii?

Important, esential pentru ei este sa-si sprijine gandirea in adevaruri de neclintit.. Dumnezeu, Adevar etc. Este ca o scara pe care mintea lor urca si desvcopera lumea.

Sa inveti copilul relativitatea adevarului (ce se invata azi in scoala, in fapt) este foarte gresit pt dezvoltarea lor. Nu am timp acum sa elaborez, poate alta data.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.01.2011, 23:06:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Invata-l sa faca diferenta dintre bine si rau, in primul rand. Sa-l pui sa gandeasca singur de ce cutare lucru e bine si de ce cutare lucru e rau. Astfel incat sa devina selectia dintre bine si rau (separarea graului de neghina) o rutina pentru el.
Clar, nu ai copii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.01.2011, 23:24:37
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Fa cum crezi. Reflecteaza insa daca vrei asupra faptului ca greselile tale de educatie se rasfrang asupra copilului. Deci pentru a putea educa corect copilul, trebuie intai sa te perfectionezi pe tine insati.

Dupa parerea mea, ceea ce faci este o instructie cu caracter dogmatic, cat timp nu inveti copilul sa se raporteze singur la realitate si sa faca singur distinctia intre ce este adevarat si fals, corect si gresit, bine si rau (raportat la realitatea din jur).

Degeaba il inveti dogma. E ca si cum l-ai pune sa filozofeze asupra faptului "De ce fat frumos are cal alb"...

Stiintele sunt hrana pentru el, pacat ca nu le vezi cu ochi buni si nu-l indrumi mai mult in directia asta. Sa stii ca sfintii moderni sunt cei dintai interesati de progresul stiintific, timpurile s-au schimbat. Si cei de pe vremuri au fost oameni foarte studiosi si critici. Deci te inseli grav daca il indepartezi de stiinte.

Bineinteles ca la varsta lui nu o sa-l pui sa judece relativitatea. Cum n-ar trebui sa-l pui sa judece a cata zi ajunge in rai...
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.01.2011, 00:23:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Fa cum crezi. Reflecteaza insa daca vrei asupra faptului ca greselile tale de educatie se rasfrang asupra copilului. Deci pentru a putea educa corect copilul, trebuie intai sa te perfectionezi pe tine insati.

Dupa parerea mea, ceea ce faci este o instructie cu caracter dogmatic, cat timp nu inveti copilul sa se raporteze singur la realitate si sa faca singur distinctia intre ce este adevarat si fals, corect si gresit, bine si rau (raportat la realitatea din jur).

Degeaba il inveti dogma. E ca si cum l-ai pune sa filozofeze asupra faptului "De ce fat frumos are cal alb"...

Stiintele sunt hrana pentru el, pacat ca nu le vezi cu ochi buni si nu-l indrumi mai mult in directia asta. Sa stii ca sfintii moderni sunt cei dintai interesati de progresul stiintific, timpurile s-au schimbat. Si cei de pe vremuri au fost oameni foarte studiosi si critici. Deci te inseli grav daca il indepartezi de stiinte.

Bineinteles ca la varsta lui nu o sa-l pui sa judece relativitatea. Cum n-ar trebui sa-l pui sa judece a cata zi ajunge in rai...
Pe mine ma da gata priceperea romanilor la orice..
Sa inteleg: nu ai copii. Esti psiholog? (ca eu sunt, nu de alta!)
Dar imi educ gresit copilul!
Ai putea sa ma informez in ce arie sa ma perfectionez?
Invatatura ortodoxa?
Am suficienta ca sa te etichetez drept new-ageist (deci nu ortodox), doar ca nu m-am obosit pana acum sa te contrazic .. dar de exemplu tu sustii apocatastaza - care este o erezie clara.
daca-mi permiti sa fiu absolut onesta: nu stii nici macar ce scrie in catehismul de baza!
Macar copilul meu stie ca doar in Hristos te mantuiesti. Este esential sa stie asta, mai mult decat orice stiinta.

Apoi, ai o confuzie in minte: cum deduci tu ca al meu copil nu invata stiinte? La matematica, de ex. a depasit de mult tot ce se face la scoala. Facea inmultiri de la gradinita si nu-l invatase nimeni.Nu are povesti (nu i-am citit), nu are televizor.. dar are libertate sa faca oricata matematica vrea. Calculeaza mental mai rapid decat unadult (pe verificate!). In loc de povesti citeste carti de stiinta (tu stii compozitia soarelui sau care sunt planetele gazoase din sistemul nostru solar? stii sa-mi arati Fiji pe harta sau macar sa-mi spui in ce ocean este? stii stii cate feluri de elefanti exista? ok, ultima e usoara.. dar banuiesc ca nu te-a interesat cat traieste un calamar). E adevarat ca al meu copil nu stie cine e Fat frumos.. asta este.
(De aceea eu vorbesc pe unele threaduri impotriva televizorului - orice copil ar fi inteligent daca i se da o sansa si este inchis televizorul in casa)


Dar la ce foloseste toata stiinta din lume daca nu te mantuiesti?
Oamenii invata oricum una sau alta ca astea sunt timpurile. Dar sa gasesti invatatura adevarata este foarte greu.
Daca mama nu-si invata copilul abc-ul ortodoxiei, cine sa o faca?
(si forumul acesta imi foloseste enorm! ca observ aberatiile scrise de multi oameni si tocmai de acolo incep sa-l invat pe al meu copil!)

Dar ma bucur ca-mi dai "voie" sa-mi cresc copilul cum vreau. Super tare.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.01.2011, 00:39:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pe mine ma da gata priceperea romanilor la orice..
Sa inteleg: nu ai copii. Esti psiholog? (ca eu sunt, nu de alta!)
Dar imi educ gresit copilul!
Ai putea sa ma informez in ce arie sa ma perfectionez?
Invatatura ortodoxa?
Am suficienta ca sa te etichetez drept new-ageist (deci nu ortodox), doar ca nu m-am obosit pana acum sa te contrazic .. dar de exemplu tu sustii apocatastaza - care este o erezie clara.
daca-mi permiti sa fiu absolut onesta: nu stii nici macar ce scrie in catehismul de baza!
Macar copilul meu stie ca doar in Hristos te mantuiesti. Este esential sa stie asta, mai mult decat orice stiinta.

Apoi, ai o confuzie in minte: cum deduci tu ca al meu copil nu invata stiinte? La matematica, de ex. a depasit de mult tot ce se face la scoala. Facea inmultiri de la gradinita si nu-l invatase nimeni.Nu are povesti (nu i-am citit), nu are televizor.. dar are libertate sa faca oricata matematica vrea. Calculeaza mental mai rapid decat unadult (pe verificate!). In loc de povesti citeste carti de stiinta (tu stii compozitia soarelui sau care sunt planetele gazoase din sistemul nostru solar? stii sa-mi arati Fiji pe harta sau macar sa-mi spui in ce ocean este? stii stii cate feluri de elefanti exista? ok, ultima e usoara.. dar banuiesc ca nu te-a interesat cat traieste un calamar). E adevarat ca al meu copil nu stie cine e Fat frumos.. asta este.
(De aceea eu vorbesc pe unele threaduri impotriva televizorului - orice copil ar fi inteligent daca i se da o sansa si este inchis televizorul in casa)


Dar la ce foloseste toata stiinta din lume daca nu te mantuiesti?
Oamenii invata oricum una sau alta ca astea sunt timpurile. Dar sa gasesti invatatura adevarata este foarte greu.
Daca mama nu-si invata copilul abc-ul ortodoxiei, cine sa o faca?
(si forumul acesta imi foloseste enorm! ca observ aberatiile scrise de multi oameni si tocmai de acolo incep sa-l invat pe al meu copil!)

Dar ma bucur ca-mi dai "voie" sa-mi cresc copilul cum vreau. Super tare.
COpilul tau o fi cum spun astia - gifted - Toti romanii incearca sa-i bage in scoli pe copiii lor la programe de gifted
Stiai treaba asta?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.01.2011, 00:42:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Invata-l sa faca diferenta dintre bine si rau, in primul rand. Sa-l pui sa gandeasca singur de ce cutare lucru e bine si de ce cutare lucru e rau. Astfel incat sa devina selectia dintre bine si rau (separarea graului de neghina) o rutina pentru el.
Ca sa nu te las fara explicatie si sa crezi ca am ceva cu tine: ce ai scris tu mai sus NU e invatatura crestina.

Omul corupt sufleteste, patimas etc.. nu este capabil sa distinga intre bine si rau! Are busola interioara distrusa, glasul constiintei amutit, chipul dumnezeiesc din el este cazut intre patimi ca cel cazut intre hotri din pilda bunului samarinean.

Noi putem distinge intre bine si rau doar in masura in care ne curatam de patimi si numai cu ajutorul bisericii.
Daca esti familiarizat cu invatatura crestina, Iisus Hristos este numit Lumina lumii. Pana la venirea lui lumea era scufundata in intuneric. Fara El orbecaim in bezna.. deci despre ce bine si rau vorbesti tu?

Binele il face cel ce implineste Toate poruncile lui Hristos.
(si asta-mi invat copilul. nu sa gandeasca el cu mintea lui ce e bine si ce e rau.. sa fim seriosi!)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.01.2011, 00:43:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
COpilul tau o fi cum spun astia - gifted - Toti romanii incearca sa-i bage in scoli pe copiii lor la programe de gifted
Stiai treaba asta?
Al meu e in scoala publica.
dar tu de ce nu vorbesti de al tau?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.01.2011, 00:58:01
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

N-am incercat sa-ti atac crezul, a fost doar o observatie. Esti incoerenta. Dar tu fa ca tine, ca observ ca esti genul care sare de c.r in sus si da verdicte cand cineva intervine in judecata sa: nu judeca cu mintea ta si implineste poruncile lui Isus. Lucru pe care bineinteles nu o sa-l reusesti in veci, nici tu, nici copilul, deoarece este o gogomanie, o contradictie, o imposibilitate.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
Răspunde