Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Inaltarea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.06.2008, 14:54:25
traian05's Avatar
traian05 traian05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru traian05
Implicit

HRISTOS S-A INALTAT si odata cu EL toti eroii neamului asta urgisit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2008, 00:04:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de partenie
Adevarat S-a inaltat. Eu stiu ca prin hotararile Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 și 2001, sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost consacrata ca Zi a Eroilor si Sarbatoare Nationala Bisericeasca.
Adevrat S-a inaltat. Da, partenie, insa am inteles ca inca din 1920 exista acesta hoatarare si ca aexistat pana in 1940, iar dupa revolutia din *89, mai exact in urma unor sinoade din 1991 s-a propus sa se reintroduca.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2008, 23:45:51
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

dar sa stii ca Ziua Eroilor este intotdeauna in Joia cand se sarbatoreste si Inaltarea.
Aha... multumesc pentru informare, eu chiar nu stiam, (spre rusinea mea). :dontgetit:
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2008, 00:23:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

nici ca se putea corobora sarbatoarea eroilpr cu o alta sarbatoare bisericeasca! trebuie ca eroii sa fie pomenti si comemorati cind Domnul s-a inaltat la ceruri pt ca si ei prin dragostea jertfelnica pt neamul romanesc ,care nu poate sa existe cu adevarat decit la cei credinciosi,s-au inaltat ,prin Puterea marturisitoare a credintei, tot la ceruri ,alaturi de CEL care s-a jertfit pt oameni si omenire.:dontgetit:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.05.2011, 15:43:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Joia aceasta este Inaltarea si se face si pomenirea eroilor. Daca aveti eroi in neamul vostru, poate ar fi frumos sa povestiti despre ei si, de ce nu, sa le lasati si numele, in cazul in care lucrati joi si nu puteti merge la biserica.
Eu am ca eroi, fireste, pe bunica mea, care, desi nu a mers la razboi, s-a jertfit toata viata pentru credinta. Si tatal ei a fost pe front si nu au avut vesti de la el, iar sotia lui (strabunica) a vrut sa faca un avort, crezand ca nu se mai intoarce, dar s-a intors. A fost pe front si nu s-a mai intors un unchi de-al bunicii, Nae, care avea numai 21 de ani. Imi povestea bunica din ce i-au povestit si altii ca acesta avea o prietena si ca in noaptea de dinaintea plecarii la razboi, au facut un chef, ea a ramas gravida. Vorbea cu admiratie despre ea, ca a pastrat copilul, care era leit el, chiar daca nu s-a intors si niciodata nu le-a cerut vreun ban rudelor lui. Mie imi pare tare rau de el si sper ca Dumnezeu sa ii fi iertat pacatul... Alt unchi de-al bunicii s-a intors fara o mana. Dumnezeu sa ii ierte pe toti!

Si bunicul a fost pe front cand era mic, dar spune ca nu a omorat pe nimeni, ca tragea in aer cand era nevoie, si are la genunchi un semn, de la un glont ratacit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2011, 23:33:31
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Pai atunci draga sora o pun dinou pe pomelnic sa o pomenim ,ca ajung la biserica de data asta.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.06.2011, 12:48:58
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

HRISTOS S-A INALTAT!!!.....da asa este .....azi serbam si pe eroii neamului nostru.Am avut si eu un strabunic HARALAMBIE,care a murit saracul in luptele de la Marasesti.Exista acolo un mausoleu inchinat eroilor si mama mea =Dumnezeu sa o odihneasca,a mers acolo intr-un an de ziua Inaltarii(si a eroilor) in speranta ca va gasi mormintul bunicului ei.Nu a reusit sa gaseasca in multitudinea de cruci,morminte,nume de multi eroi.....dar,a venit asa de fericita si multumita ca am mers acolo si a facut un mic "parastas"....pentru toti eroii care se odihneau in acel loc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.05.2012, 18:47:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?
Parintele Cezar Pelin, de la Biserica "Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul", Iasi, intrebat de ce la praznicul Inaltarii Domnului se savarsesc slujbe de pomenire a mortilor si mai ales a eroilor?, a raspuns:

"De darurile lucrarii de mantuire savarsite de Hristos nu ne bucuram doar noi, cei vii. Lumina Invierii coboara si peste mormintele celor ce au pasit in vesnicie. In aceasta zi, cand praznuim Inaltarea Domnului, sunt pomeniti si eroii neamului, pentru ca si ei - ca unii care si-au dat viata pentru apararea patriei, intregirea neamului si slava Sfintei noastre Biserici - sa se bucure de aceste daruri. Si sufletele lor trebuie sa urce, in chip tainic, la cer, impreuna cu Hristos, si sa fie infatisate Tatalui ceresc. Sa nu uitam ca in perioada Postului Mare, am intensificat rugaciunea si osteneala duhovniceasca, pentru a intampina cum se cuvine Invierea Domnului, nu doar noi cei vii, ci si cei adormiti ai nostri, din neam in neam. Infranarea, rugaciunea si milostenia din Postul Mare nu au rodit doar in sufletele celor vii, ci, prin slujbele de pomenire din sambetele postului, i-am facut partasi acestor roade si pe cei adormiti intru nadejdea Invierii. Darurile Invierii au poposit si peste cei trecuti in vesnicie. Asa si acum - darurile Inaltarii vin ca sa-i mangaie si sa-i bucure si pe inaintasii nostri".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.05.2012, 01:54:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Ce sarbatoare este astazi? Este o sarbatoare inalta si mare, care covarseste mintea omeneasca, si vrednica de marea bunatate a Aceluia ce a asezat-o, adica a lui Dumnezeu. Astazi neamul omenesc iarasi s-a impacat cu Dumnezeu. Astazi vrajmasia cea indelungata s-a ridicat, razboiul cel indelungat s-a sfarsit. Astazi s-a incheiat o minunata pace, care mai inainte niciodata nu se putea astepta. Caci cine ar fi nadajduit ca Dumnezeu iarasi se va impaca cu oamenii? Nu pentru ca Domnul era vrajmas al oamenilor, ci pentru ca robul era usuratic la minte; nu pentru ca Stapânul era aspru, ci pentru ca robul era nemultumit."
Sfantul Ioan Gura de Aur


Last edited by Ekaterina; 24.05.2012 at 02:16:17.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.05.2012, 02:25:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sarbatoarea Inaltarii Domnului este printre primele sarbatori tinute de crestini, avand o vechime de peste 1700 de ani. De la istoricul Eusebiu de Cezareea aflam primele informatii despre aceasta sarbatoare, ea fiind cinstita in trecut odata cu Rusaliile, la 50 de zile de la Inviere. Dupa Invierea Sa din morti, Mantuitorul a mai petrecut 40 de zile pe pamant cu ucenicii iar apoi s-a inalat la Cer pe Muntele Maslinilor. Despre importanta sarbatorii Sfantul Ioan Gura de Aur spune:

"Ieri mi-ai zis mie, omule, cand am pacatuit: Pamant esti si in pamant te vei intoarce, iar astazi, imi spui: Sezi de-a dreapta Mea. De aceea astazi sarbatorim impreuna inaltarea omului la Slava lui Dumnezeu. Prin inaltarea se desavarseste opera de indumnezeire a omului, se concretizeaza roadele Invierii si se pregateste lucrarea Duhului Sfant in lume, astfel incat, desi aceasta sarbatoare marcheaza despartirea vizibila de Hristos cel Inviat, ea transfigureaza bucuria apostolilor intru nadejdea Invierii si fagaduinta prezentei continue a Lui cu cei care vor crede in El pana la sfarsitul veacurilor."

Hristos S-a inaltat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 14:14:01
Inaltarea Domnului si inaltarea umanitatii georgeval Diverse Sarbatori 22 09.06.2016 04:52:51
Duminica - ziua Domnului un copil al lui Dumnezeu Intrebari utilizatori 89 28.10.2011 10:20:57
Inaltarea Domnului Liliana Ianos Intrebari utilizatori 0 02.06.2011 15:06:41
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 19:17:52