Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2009, 17:50:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buncrestin, as vrea sa-ti spun ca sunt alaturi de tine si iti inteleg suferinta.
In numele celui , care ti-a gresit, iti spun, desi un barbat ar trebui sa spuna aceste cuvinte: "Iarta-ma, ca ti-am provocat aceasta durere, ca am gresit fata de tine, ca te-am tradat ca sotie si partener de viata! Iarta-ma!"

Pana cand cel care a gresit nu regreta fapta, e cam greu sa-l ierti.
Dar daca te autodepasesti si ajungi sa-l ierti, mare rasplata te asteapta, caci nu ai facut uz de liberul arbitru si iti ramane Dumnezeu dator tie. Daca poti face acest lucru, toate celelalte suparari iti vor parea fleacuri de acum inainte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2009, 17:58:41
buncrestin's Avatar
buncrestin buncrestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Va multumesc

Mii de multumiri pt ca imi santeti aproape,aveam nevoie sa vad cum gandesc alti oameni despre asta,nu stiu practic incotro sa o iau,dar ma ajuta sa vad ca cineva vrea sa ma ajute ,cu un sfat,cu o vorba buna,o mana pe umar e tot ce imi trebuie acum. Am ales sa-mi deschid sufletul pe acest site,pt ca simteam ca-mi explodeaza,pt ca am stiut ca numai niste persoane cu frica lui dumnezeu imi pot da o povata si un sfat bun .am citit o carte scrisa de preotul arsenie boca-despre durerile oamenilor.in aceasta carte scrie ca dumnezeu ne da incercari grele pt ca ne iubeste,asa ca si pe mine ma iubeste dumnezeu ,nu?sa stiti ca asta nu e prima incercare pe care mi-o da dumnezeu.cand fetita mea cea mare era in clasa 1,mi-a sarit in fata masinii.eram cu ea de mana.a stat 5 zile in coma,au urmat doua operatii la picior si multe spitalizari la bucuresti.tot cu ajutorul lui dumnezeu mi-am revenit si atunci.sa vezi cu ochii tai cum iti loveste masina copilul,nu e usor.viata m-a incercat de multe ori,cred ca de aia si sistemul meu nervos e subred.va multumesc .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2009, 18:47:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu cearta doar pe cel pe care il iubeste!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2009, 19:25:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

[quote=buncrestin;137632]
Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
E intr-adevar grea situatia prin care treceti! Foarte grea si-i mare incercare! Barbatul necredincios se va mantui prin femeia lui credincioasa... Si totusi... iertarea este solutia. Taceti, nu reprosati... Rugati-va si iertati de 70 de ori cate 7!!!... Pentru Hristos!

Doamne ajuta!AM IERTAT DAR NU AM UITAT.PT CA MI-E FRICA DE DUMNEZEU .STIT CA AM AJUNS SA PLANG MEREU?PE STRADA DACA MA GANDESC LA VIATA MEA,IMI DAU LACRIMILE...LA BISERICA ATUNCI CAND MA ROG,LACRIMILE IMI CURG FARA SA IMI DAU SEAMA,CRED CA MA IMBOLNAVESC PE SISTEM NERVOS,EU CEDEZ IAR LUI NU-I PASA.EU IERT,DAR NU POT SA UIT.IERT PT CA IL IUBESC PE DUMNEZEU SI MAI CRED CA DUMNEZEU ZABOVESTE DAR PLATESTE SI ASTEPT SI EU LINISTEA BINEMERITATA CE MI SE CUVINE.
Nu ni se oferă niciodată ceea ce așteptăm de la cei de lângă noi. "EU CEDEZ IAR LUI NU-I PASA.", spuneți dumneavoastră. Poate îi pasă, poate totuși îi pasă. Eu nu am fost în situația dumneavoastră, dar au fost părinții mei. Privesc iertarea prin ochii copilului ce am fost odată, prin ochii atâtor învățături dăruite nouă de Domnul ca să ne fie mângâiere și întărire.
Iertarea deplină și necondiționată, lepădarea de noi înșine sunt treptele cele mai dificile în urcușul muntelui către Domnul.

Vă doresc putere, răbdare , înțelepciune/

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2009, 08:34:25
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Iarta! Tu inima iarta!
Tacerea te roaga si gandul te cearta!
Iarta! Tu inima iarta!
In dragoste trebuie sa ierti!
Iarta! Tu inima iarta!
In numele dragostei fii inteleapta!
.........................................
Da, Amatyyy, ff frumos... versurile mi-au reamintit de Mihaela Runceanu cu minunatul ei glas.. acest cantec era unul din preferatele mele.
Dumnezeu sa ii odihneasca sufletul in pace!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2009, 09:34:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buncrestin Vezi mesajul
Mii de multumiri pt ca imi santeti aproape,aveam nevoie sa vad cum gandesc alti oameni despre asta,nu stiu practic incotro sa o iau,dar ma ajuta sa vad ca cineva vrea sa ma ajute ,cu un sfat,cu o vorba buna,o mana pe umar e tot ce imi trebuie acum. Am ales sa-mi deschid sufletul pe acest site,pt ca simteam ca-mi explodeaza,pt ca am stiut ca numai niste persoane cu frica lui dumnezeu imi pot da o povata si un sfat bun .am citit o carte scrisa de preotul arsenie boca-despre durerile oamenilor.in aceasta carte scrie ca dumnezeu ne da incercari grele pt ca ne iubeste,asa ca si pe mine ma iubeste dumnezeu ,nu?sa stiti ca asta nu e prima incercare pe care mi-o da dumnezeu.cand fetita mea cea mare era in clasa 1,mi-a sarit in fata masinii.eram cu ea de mana.a stat 5 zile in coma,au urmat doua operatii la picior si multe spitalizari la bucuresti.tot cu ajutorul lui dumnezeu mi-am revenit si atunci.sa vezi cu ochii tai cum iti loveste masina copilul,nu e usor.viata m-a incercat de multe ori,cred ca de aia si sistemul meu nervos e subred.va multumesc .
Draga mea,in primul rand pentru depresie apeleaza si la ajutorul unui psiholog.
In al doilea rand,ce faci tu continuand sa stai de acest barbat care se numeste "sotul tau" (am pus ghilimelele pentru ca numai ca un sot nu se comporta,nici respectul de a te proteja cat de cat pe tine sau copii nu il are) este tortura curata pentru sufletul tau,o tortura de zi cu zi.
Pai cum vrei sa nu plangi,cum vrei sa nu cazi in depresie.E mai mult decat multi oameni pot suporta.
Sot si tata nu este cel care face act de prezenta langa tine,ci cel care isi asuma responsabilitatile si demonstreaza asta prin fapte.
Da,iarta-l crestineste,dar nu uita!
Aceasta iertare crestineasca nu presupune sa ne lasam prada raului in mod repetat,ci a nu uri,a nu purta resentimente omului care ne-a facut rau,dar sa mergem mai departe.
Mai gandeste-te daca merita sa te distrugi asa si daca,de fapt,asta este ce Isi doreste Dumnezeu pentru tine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2009, 13:56:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu-ti impune sa ierti sau sa uiti. Porunca de a ierta pe cei care ne-au gresit e data ca sa ne fereasca de pizma care roade si distruge inima. Tu deja ai iertat.


Cu depresia trebuie sa lupti singura, nimeni nu te poate ajuta. Daca ai credinta ca vei reusi s-o depasesti chiar se va întâmpla.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e iertarea? Marta Pocainta 99 11.11.2014 17:02:37
Iertarea pacatelor ca urmare a milosteniei? costel Spiritualitatea ortodoxa 27 05.03.2013 15:31:12
Pacatul si Iertarea Mosh-Neagu Pocainta 26 28.01.2013 18:45:08
despre iertarea pacatelor alinuu Intrebari utilizatori 23 06.07.2011 19:08:46
Iertarea de aproape contradictorie Matei 18 cu 15-17 Radu32 Despre Sfanta Scriptura 23 06.08.2010 10:38:13