Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 08.07.2011, 00:11:45
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pasajul citat cu trimitere exacta, daca chiar il cunosti, astfel apa de ploaie. :)
In cazul licentei nu este (cred) obligatoriu sa fie profesor cel ce te coordoneaza efectiv, ci mai degraba sa apara numele lui pe lucrarea de licenta.

In schimb, in cazul tezei de doctorat, este obligatoriu sa fie un profesor universitar cel ce te coordoneaza, conform legii.
Citez: 'D. Conducătorul de doctorat
Art. 166. — (1) Pot fi conducători de doctorat persoanele
care au obținut dreptul de conducere de doctorat înaintea intrării
în vigoare a prezentei legi, precum și persoanele care au obținut
atestatul de abilitare, având cel puțin funcția de lector/șef de
lucrări, respectiv de cercetător științific gradul III.
(2) Calitatea de conducător de doctorat este acordată prin
ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului,
la propunerea CNATDCU de acordare a atestatului de abilitare,
în conformitate cu standardele și procedurile elaborate de
Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului. Aceste
standarde se stabilesc pe baza unor criterii de evaluare
relevante la nivel internațional, propuse de CNATDCU și
aprobate prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului
și sportului. Standardele minimale de acceptare de către
CNATDCU a dosarului pentru obținerea atestatului de abilitare
nu depind de funcția didactică sau de gradul profesional și sunt
identice cu standardele de acordare a titlului de profesor
universitar.'
Reply With Quote
  #222  
Vechi 08.07.2011, 10:31:58
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Cel putin functia de sef de lucrari zice acolo. Sef de lucrari nu inseamna profesor universitar.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 08.07.2011, 11:34:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Acum e generatia ''goagal''.Oare ce generatie va mai urma?Cat se mai modernizeaza lumea asta?Eu as zice ca mai bine e generatia ''figuri''.
Iertati-ma
Reply With Quote
  #224  
Vechi 08.07.2011, 11:36:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?
Am urmarit la TV una din emisiunile facute pe aceasta tema a Bacalaureatului din acest an.

Invitat al emisiunii a fost printre altii si ministrul Invatamantului. Acesta a fost intrebat cum se face, ca s-a predat religia in scoli timp de 20 ani, iar elevii nu respecta porunca "Nu fura!" copiind la examene?

Raspunsul dat de domnul ministru a fost, ca religia ca obiect de invatamant este optionala, intrucat nu da elevilor raspuns la toate intrebarile lor.

Stau acum si ma intreb ce asteptari are domnul ministru de la orele de religie? Cam ce raspuns la intrebarile elevilor ar trebui sa dea putina religie invatata in scoala, ca sa satisfaca curiozitatea elevilor?

Prin comparatie: cam cat de mult ne satisface un aparat de aer conditionat, daca noi ne rezumam doar la a citi instructiunile, fara a-l pune in functiune?!?
In ce masura ne bucura cea mai noua masina scoasa pe piata, daca noi nu o vedem?!?

Religia, ca materie de studiu in clasa, este doar informativa. La aceste informatii se adauga practica noastra de ani si ani de zile. Urmand "informatiile" primite la orele de religie, in timp vom vedea ca primim raspuns la intrebarile noastre si chiar mai mult, unii mai pusi pe treaba, ajungand sa Il vada pe Dumnezeu.

Dar a nega importanta religiei in educatia copilului, este grav, in primul rand pentru ca i se rapesc acestuia cunostintele incepatoare de religie in ceea ce priveste motivul existenta lui pe pamant, relatia lui cu Dumnezeu, si modul normal de comportament in societate, alaturi de semeni, sau de aproapele cum spunem in credinta noastra. Acesti copii vor crede ca totul, inclusiv furtul la examene este permis si folositor.

Religie inseamna pentru elev in primul rand o buna educatie primita in familie si la scoala. Daca familia fura, caci acum e moda acumularilor necinstite, atunci de unde sa invete copilul ca nu e bine sa furi? De la familie nu, de la scoala nu, atunci de unde? Si in conditiile acestea la ce sa ne putem astepta pe viitor?

Consider ca a fost un bun semnal de alarma acest bac, demn de luat in seama.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 08.07.2011, 14:31:00
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Cel putin functia de sef de lucrari zice acolo. Sef de lucrari nu inseamna profesor universitar.
Stiu f bine ca lector/sef de lucrari nu inseamna prof universitar, insa asta e din punct de vedere al functiei didactice. Daca citesti pana la capat o sa vezi ca cerintele in cercetare sunt identice cu cele de profesor universitar. Deci, cati sefi de lucrari cunosti tu care sa aibe aceeasi activitate cu un profesor universitar? Cel putin in facultatea mea nu exista asa ceva. Poate in cele de profil uman...
Reply With Quote
  #226  
Vechi 08.07.2011, 14:58:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Acum e generatia ''goagal''.Oare ce generatie va mai urma?Cat se mai modernizeaza lumea asta?Eu as zice ca mai bine e generatia ''figuri''.
Iertati-ma
aiurea, generatia google ar fi o generatie de oameni destepti.
E generatia "hi5", "facebook", "da-mi add pe mess"..
Reply With Quote
  #227  
Vechi 09.07.2011, 23:11:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde, stiu facultati unde se poate.
Depinde de profil, sa nu crezi ca un asistent nu s-ar pricepe sa faca asta.

De ex. stiu pe cineva care si-a facut o lucrare singur, seful de catedra fiind 90% depasit de subiectul lucrarii.. :)
Cu ce a contribuit el? Pai scrie oleaca mai asa, mai pune un capitol cam asa, cuprinsul sa fie asa, etc.
Cum de a avut subiectul respectiv? Si l-a ales singur, din afara listei facute de profesor, avea o pozitie mai privilegiata :)
Asadar nu te grabi cu concluziile.
Cunoastem, cunoastem... dar sa stii ca nu toti sunt asa, unii chiar se implica foarte mult. Daca alegi insa un sef de catedra sa iti coordoneze lucrarea, e clar ca numai de teza ta nu o sa aiba timp...
Din cate stiu eu, coordonatori pot fi de la lectori in sus, mi se pare ca pot fi si asistenti, dar trebuie aprobare speciala... Stiu asta pentru ca mi-am dat licenta cu un proaspat lector, care s-a implicat si m-a sprijinit cu informatii, carti, bibliografie, sprijin moral ; la disertatie am preferat un prof. univ., sa ma lase in banii mei; am zis mersi ca macar mi-a citit lucrarea, desi nu cu foarte multa atentie, dar am avut colegi carora profesorii nici macar nu au avut cand sa le citeasca...
In general, se stie foarte bine cine are timp si disponibilitate sa se implice si cine nu, deci studentul alege in cunostinta de cauza.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 10.07.2011, 12:55:00
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Nu stiu de ce va plangeti atata de nivelul tineretului roman, unii din creationistii ce-si duc veacul p-aici se aseamana destul de mult cu ei. O doamna vorbea pe la inceput despre un elev care zicea ca n-are nevoie de facultati pentru a intoarce banii cu lopata. Asa face si creationistul: el n-are nevoie de studii superioare pentru a intra in dezbateri legate de biologie, paleontologie sau evolutionism, e de ajuns sa citeasca 2-3 aberatii pe sfaturiortodoxe.ro si gata, combaterea evolutionismului devine floare la ureche.

Si-n plus, sunt curios cum s-ar fi descurcat initiatorul topicului la proba de limba romana.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #229  
Vechi 11.07.2011, 00:12:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acelasi lucru poti sa-l spui si despre evolutionisti, chit ca fac pe savantii si ii dau ca stiinta a facut a dres si a explicat, ca religia e asa si pe dincolo, nu fac decat sa citeze ca papagalii de pe site -urile de educatie "materialist-stiintifica", ei in sine necunoscand efectiv nici macar 1% din lucrurile la care fac trimitere.

Oricum, topicul este despre altceva, frustrarile astea ateiste puteai sa le manifesti pe topicurile dedicate pentru asa ceva.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 11.07.2011, 09:44:46
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acelasi lucru poti sa-l spui si despre evolutionisti, chit ca fac pe savantii si ii dau ca stiinta a facut a dres si a explicat, ca religia e asa si pe dincolo, nu fac decat sa citeze ca papagalii de pe site -urile de educatie "materialist-stiintifica", ei in sine necunoscand efectiv nici macar 1% din lucrurile la care fac trimitere.

Oricum, topicul este despre altceva, frustrarile astea ateiste puteai sa le manifesti pe topicurile dedicate pentru asa ceva.
In cazul asta suntem cu totii un fel de suporteri, un fel de ultrasi ce ne ciomagim pe forumuri, aparent din cauza fotbalului, insa fara nici o legatura cu sportul in sine :)
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40