Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 10.05.2012, 15:48:57
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Duminica, in limba romana, e un termen de provenienta latina Domini dies si inseamna Ziua Domnului.
[/font]
asta a fost denumirea data fortat primei zile a saptamanii si nu are nicio legatura cu Dumnezeu nici cu limbajul biblic in care "Ziua Domnului" este o expresie care niciodata nu desemneaza ziua intai a saptamanii ci o zi in care Dumnezeu judeca actionand cu dreptate.
  #162  
Vechi 10.05.2012, 15:50:16
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
scuze ev dupa IOAN cap 1 vers 17 căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul și adevărul au venit prin Isus Hristos.
si ce zici, poruncile nu trebuie sa le mai tinem?
  #163  
Vechi 10.05.2012, 15:50:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
pun si eu o intrebare: anulam cele 10 porunci?
Pai cum iti poate trece prin minte o asa intrebare...si cum ai ajuns sa o gandesti la modul asta?
  #164  
Vechi 10.05.2012, 15:52:59
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Chiar nu intentionez sa intru intr-un dialog cu voi, cei carora vi se pare " foarte clar" ca unele lucruri stau asa cum ati ajuns sa le credeti voi. Din exprimarea ta, reiese ca incerci sa iti spui ca totul e foarte clar...desi faptul ca prezenta ta pe acest forum e una foarte activa, poate insemna ca de fapt nu iti sunt atat de clare punctele doctrinare adventiste, si ca esti in cautarea Adevarului....o nesiguranta simti tu.

Nu spun ca e foarte clar ceea ce iti spun...dar eu una nu as sta pe un forum adventist sa ascult aiureli.

Sunteti multi de alte confesiuni, care sunteti/ati devenit foarte atasati de acest forum, ceea ce inseamna fara doar si poate ca aveti o neliniste, ceva va tine aici...iar asta e bine,e chiar foarte bine!

Doamne ajuta!
trebuie sa tinem cont ca acele forumuri nu au trafic aproape deloc, pe cand acesta este pe primul loc.
  #165  
Vechi 10.05.2012, 16:30:42
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
si ce zici, poruncile nu trebuie sa le mai tinem?
eu cred nu zic ,ce zice cuvantul sfant, dar tu daca nu vrei sa intelegi nu vei intelege .Domnul sa te ajute sa vezi dar numai daca vrei te va ajuta...daca pui deasupra cuvintele lui Moise fata de a Domnului Isus nu vei putea niciodata pricepe ca-i imposibil.eu nu zic nimic de lege eu il cred pe Isus mai mult decat pe Moise si am capatat mantuirea de la Isus nu ca tin o lege sau apartin unei religii,te rog fi deschis la inima.versete sunt multe dar nu e cazul .problema e pe cine crezi.N-a zis Domnul in vechiul testament ca va veni unul de care trebuie sa asculte?mai mare ca Moise?evreii ca popor au ramas la Moise. mantuirea e personala nu nationala sau cultica gandeste-te la lucrul acesta
  #166  
Vechi 10.05.2012, 17:00:59
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
mantuirea vine de la iudei, parca asa a spus Domnul, la Ioan 4:22; pe de alta parte lumea necredincioasa vine sa ne strice cu datini si conceptii nebiblice :Coloseni 2:8 ................. intelegerea cuvantului e o minune de care m-am mirat tare mult cand l-am crezut ,atatea diferente si totusi cuvantul e acelasi .sa dau un ex .de talmacire a cuvantului..pPavel aminteste de invatatura sa nu se lege gura boului care treiera...dar el spune ca Domnul i-a avut in vedere pa cei care lucreaza in campul evangheliei cu privire la asta pe langa faptul practic ca ei chiar nu trebuiau sa lege gura boului,, mantuirea vine de la evrei prin neamul lor caci Domnul s-a nascut in acest popor si a fost pregatit cu sute de ani inainte prin lege,dar adevaratii iudei astazi sunt altii....
Romani 2:28
Iudeu nu este acela care se arată pe din afară că este iudeu; și tăiere împrejur nu este aceea care este pe din afară, în carne.
29
Ci iudeu este acela care este iudeu înăuntru; și tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de iudeu își scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu.
deci mantuirea vine de la Domnul prin cei mantuiti asta zice Pavel. Domnul vrea sa ne mantuiasca
  #167  
Vechi 10.05.2012, 19:07:10
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

"Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat."

Ce nu e clar ?
  #168  
Vechi 10.05.2012, 19:10:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inteleg ca psihicul d-voastra va cere sa va blindati cu certitudini
Ba nu înțelegeți deloc! Nu sunteți nici psihologul meu, nici psihiatrul de familie (după cum ne tâmpesc vremurile ce le trăim, va fi nevoie ca pe lângă generaliști și stomatologi de familie să avem și psihiatri de familie), pe de altă parte cu toții suntem în căutarea certitudinilor, există doar cîteva tipologii umane ce se complac a trăi într-o permanentă ceață spirituală...

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
inteleg ca adventistii de ziua a 7-a ramanand atasati de "sambata"
Iar înțelegeți superficial și secvențial! Adventiștii de ziua a șaptea rămân profund atașați de valorile spirituale ale Constituției Cerului - Decalogul, fiind afectați de orice desconsiderare a vreuneia din cele 10 porunci. Că vorbim mai mult [pe acest forum] despre porunca a II-a și a IV-a, o facem pentru că -iată- întâmpină o acerbă rezistență din partea ortodocșilor ce sunt dispuși să apeleze la argumente dintre cele mai stranii (e singurul eufemism pe care-l găsesc pe moment) pentru a rămâne "atașați" de icoane (+ moaște, artefacte, etc.) și ziua întâia a săptămânii. Adică valorile "spirituale" ale omului (ca să nu zic mai mult) și nu ale lui Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(ziua de odihna din traditia iudaica)
Ziua de odihnă din "tradiția" lui Dumnezeu, doamnă! Căci căsătoria și sabatul sunt singurele instituții divine ce le-am moștenit dintr-un Eden neîntinat de păcat. Or tocmai aceste două "Sfinte Tradiții" sunt astăzi împroșcate cu noroi de diavol până acolo ca să-ți fie rușine dacă ai o căsătorie normală și o zi de odihnă conformă Scripturii. Au ajuns oamenii ne-normali (homosexualii) și majoritarii duminicali să te arate batjocoritori cu degetul! Într-o astfel de lume am ajuns să trăim!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
au senzatia ca detin adevarul absolut
Doamnă, am spus-o și mai repet: singurul deținător al adevărului absolut este Dumnezeu (Ioan 14,6), de aceea noi Îl credem pe cuvânt și prin Cuvânt.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
aceasta (ziua de sambata) nu e o certitudine, asupra calculului ei planand incertitudinea.
Cine-mi reproșa mai sus că doresc să mă blindez cu certitudini? Uite cum întăriți și subliniați dumneavoastră înșivă certitudinea "incertitudinii" acesteia!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
nu puteti spune ca noi nu respectam Sabatul
Deoarece duminina nu este nici ziua a șaptea, nici ziua de odihnă a Domnului, putem spune !

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
doar pentru ca ziua calendaristica aleasa pentru inchinare e duminica
Neinspirată ați fost în folosirea termenului! Ziua de închinare nu e pe alese, ci pe poruncite. Și nu de om, ci de Dumnezeu!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(ce corespunde cu prima zi a creatiei cf. calendarului iudaic) , nu sambata, cum au fixat-o evreii.
Altă alegere neinspirată! Nu evreii au fixat-o doamnă, ci Dumnezeu! Aduceți-vă aminte că Moise le-a transmis evreilor tot ce a primit ca poruncă de la Domnul.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Noi pazim Sabatul
Haideți doamnă, nu mai repetați acest neadevăr! Dumneavoastră păziți duminica, nu sabatul (sâmbăta). Dumneavoastră păziți Învierea [Domnului], nu odihna (shabbath) Lui!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
nu pazim un calendar al carui calcul n-are valoare absoluta, fiind unul uman, nu divin !
Luați-vă un moment de reflecție, prea multe ați spus azi și cine spune multe nu se poate să nu greșească! Fiți sinceră și spuneți cine are nevoie mai mult de calendar: ortodocșii , ori adventiștii? Cine are sute de sfinți în calendar și zeci de sărbători calendaristice? Și: numiți măcar o singură zi din cele 365 trecute în calendarul ortodox (cu negru ori cu roșu) care să fie poruncită de Dumnezeu și nu de om.


Pe de altă parte doamnă, noi nu avem nevoie nici de calendar, nici de ceas pentru a păzi singura zi poruncită de Domnul: sâmbăta. Trebuie doar să "ne aducem aminte" (Ieșirea 20,8) a numărăm din șapte-n șapte, iar a șaptea începe când asfințește soarele. Simplu, natural, dar mai ales... biblic!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma opresc aici, n-are sens sa continuam acest dialog al surzilor.
Pardon! Oi fi eu greu de cap, dar surd nu sunt! Atâta vreme cât am Cuvântul lui Dumnezeu și nu-mi astup urechile la glasul Lui, nu sunt surd!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Noi (marea majoritate a crestinilor) nu respectam traditia cultica iudaica, ci identitatea cultica crestina, formata in timp.
În sfârșit un adevăr! Ei bine, eu aleg să respect o instituție divină ne-"formată" în timp, ce existentă de când lumea și pământul. Aceasta e identitatea mea cultică, mai veche decât "tradiția cultică iudaică" și chiar [incredibil!] mai veche decât Sf. Tradiție ortodoxă. Aceea "veche" în ani de 958, respectiv 1981 și chiar 2.500 (conform celebrei gafe)!

Last edited by osutafaraunu; 10.05.2012 at 19:12:48.
  #169  
Vechi 10.05.2012, 19:35:24
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
"Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat."

Ce nu e clar ?
mihai si continuarea era buna
20 Dacă ați murit împreună cu Hristos față de învățăturile începătoare ale lumii, de ce, ca și cum ați trăi încă în lume, vă supuneți la porunci ca acestea:
21 „Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!”?
22 Toate aceste lucruri, care pier odată cu întrebuințarea lor și sunt întemeiate pe porunci și învățături omenești,
23 au, în adevăr, o înfățișare de înțelepciune, într-o închinare voită, o smerenie și asprime față de trup, dar nu sunt de niciun preț împotriva gâdilării firii pământești.
Domnul sa aiba mila sa intelegem voia LUI
  #170  
Vechi 10.05.2012, 20:21:05
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

[quote=osutafaraunu;444535] Ba nu înțelegeți deloc! Nu sunteți nici psihologul meu, nici psihiatrul de familie (după cum ne tâmpesc vremurile ce le trăim, va fi nevoie ca pe lângă generaliști și stomatologi de familie să avem și psihiatri de familie), pe de altă parte cu toții suntem în căutarea certitudinilor, există doar cîteva tipologii umane ce se complac a trăi într-o permanentă ceață spirituală...
OSUTAUNU Domnul sa te binecuvanteze sa cauti sa capeti viata.Domnul nu ne forteaza sa intelegem daca noi nu vrem.omul mantuit e un om liber de religie.nu e legat de traditii,obiceiuri si daca vrea pacatuieste,intelegi?nimic nu-l retine...doar ca nu vrea.nu se aplica nu am voie aia sau aialalta ci am voie sa fac ce vreau si atunci iti poti preda viata Domnului si sa faci ce zice El si numai El.pocainta e schimbarea mintii nu observi ca nu se leaga invatatura cultului tau?ti-e frica sa gandesti singur?ne putem ruga pentru asta.e o postare mai sus citeste-o te rog sa nu ma mai repet.stiu ca la nivel mondial cultele cauta punti de legatura si orice forma de extremism va fi scoasa in afara legii.Iti zic adevarul.poti sa-l ignori sau poti sa cauti mai departe sa-l intelegi.citeste te rog postarea si vezi care-i cuvantul ce trebuie crezut,aplicat in viata,si cu care trebuie sa ne hranim zi de zi sa ni-i se-ntareasca credinta care ne mantuieste
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 18:35:13
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Pentru mine astazi s-a nascut o stea! nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 28 19.03.2009 17:15:31