Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2014, 20:19:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Sa citim cu discernamant

Nu orice articol de pe site este in totalitate bun si in concordanta cu invataturile Bisericii. Asa ca este bine ca in momentul in care avem indoieli sa ne folosim ratiunea.
Un exemplu este acest articol, in care se sustine o erezie: apocatastaza.
http://www.crestinortodox.ro/paste/s...lui-88667.html

Citat:
Daca, in principiu, iadul a fost invins, puterea diavolului fi*ind surpata din temelii prin cruce si biruinta dobandita de Hristos, el va continua totusi sa existe pana la sfarsitul istoriei ca forma de existenta personala, rezultat al unor optiuni negative. Este gheena de care vor*beste adesea Iisus, loc de osanda si de suferinta rezervat nu tuturor celor adormiti, ci numai acelora care nu vor fi reusit sa invinga pacatul inca din viata aceasta si sa-si deschida sufletul pentru primirea harului. Dar nici acea stare - caci mai corect este poate sa se inteleaga prin iad o stare existentiala, si nu un loc anume - pare sa nu fie vesnica, ea urmand sa dispara la sfarsitul veacurilor, cand Dumnezeu va fi totul in toate (I Cor. 15, 28). "Desfiintand eternitatea mortii si a stricaciunii, rastig*nirea Domnului nimiceste totodata si eternitatea iadului". Cantarile bisericesti subliniaza in repetate randuri nimicirea temeiului ontologic al iadului: "Incetat-a tirania iadului si imparatia lui de nimic s-a facut de acum inainte".
Iadul, conform invataturii Bisericii, este vesnic si este locul de osanda (pe care si-au ales-o singuri) cei care prin fapte si optiuni au respins invatatura lui Hristos.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2014, 23:39:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Apocalipsa 20, 10
Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor.

Este greu pentru adventiști, penticostali, martori ai lui Iehova șamd să accepte un Iad etern, cît și pentru o serie de autori ortodocși sau catolici care susțin apocatastaza. E pentru că oamenii nu înțeleg ce este de fapt Iadul, neacceptînd o suferință veșnică pentru păcate vremelnice sau că Dumnezeu chinuie pentru totdeauna niște biete ființe.

Păi dacă ar exista vreo dogmă că Dumnezeu ar fi un etern Torționar și chinurile păcătoșilor ar fi de tipul celor practicate de oameni, eu nu aș fi acum ortodox. Eu am găsit în Ortodoxie răspunsul că Iadul e o Împărăție în care păcătoșii au libertatea să rămînă păcătoși, unde drepților nu le-ar conveni să viețuiească. Raiul e un loc unde păcătoșii nu s-ar simți în largul lor, adică în conviețuire pașnică, în armonie și în dragoste fiecare pentru toți. Iezerul cel de foc însă este Iubirea revărsată de la Dumnezeu către toate făpturile. Sfinții primesc această dragoste ca o binecuvîntare, ca o fericire extatică, contemplînd Creatorul fiecare după măsura la care a ajuns, răspunzînd după capacitatea proprie. Pe cînd păcătoșii percep aceeași imensă dragoste ca un chin tocmai din cauza micimii sufletului, a nimicniciei și nemerniciei lor. Spre exemplu un ateu care realizează că a murit și iată că există o altă existență pe care el a negat-o cît timp a trăit, nu prea îi convine situația în care se găsește. În orgoliul său care transcende lumile, el suferă crunt. Mai mult, vede că Hristos e Fiul Lui Dumnezeu care îl judecă și îl așează unde el singur și-a așternut... nici asta nu-i va conveni. Ba mai mult, Dumnezeu îl iubește în continuare - ei asta-i bună, cum de nu-l distruge în următoarea clipă?! Și... vede și înțelege chemarea pentru care a fost creat, pe care a ratat-o; vede Sfinții care au răspuns pozitiv și au dat un sens vieții lor vremelnice, vede fericirea de care ei se bucură pentru că POT s-o facă, pe cînd el nu mai are cum să ajungă la acel nivel al existenței. Dureros trebuie să fie!

Mă gîndesc și la demoni, care probabil nu înțeleg cum de Creatorul lor nu-i desființează din momentul în care ei au ales direcția spre adînc, înspre înafara Lui Dumnezeu cumva... Cred că e un chin și pentru ei să vadă smerenia Fiului dusă pînă la extrem, care contravine total filosofiei lor de existență mîndră, fals-înălțătoare în sens invers.

Vom vedea și noi ce locaș ne-am pregătit noi înșine pentru ”vecii” ce vor urma. Mila Domnului cu noi toți, pentru rugăciunile Bisericii Biruitoare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2014, 04:06:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
...
Iadul, conform invataturii Bisericii, este vesnic si este locul de osanda (pe care si-au ales-o singuri) cei care prin fapte si optiuni au respins invatatura lui Hristos.
Iadul într-adevăr este veșnic, osânda însă nu, datorită Iubirii(iertării); cu discernământ!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2014, 07:14:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iadul într-adevăr este veșnic, osânda însă nu, datorită Iubirii(iertării); cu discernământ!
"Și vor merge aceștia la osânda veșnică, iar drepții la viața veșnică“. Mt 25.46
Si ca sa nu se inteleaga ca L-as fi facut pe Dumnezeu un tortionar sadic, am spus mai devreme ca este osanda pe care si-au ales-o pacatosii singuri. Este propria lor pedeapsa, nu a lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2014, 05:15:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
"Și vor merge aceștia la osânda veșnică, iar drepții la viața veșnică“. Mt 25.46
Si ca sa nu se inteleaga ca L-as fi facut pe Dumnezeu un tortionar sadic, am spus mai devreme ca este osanda pe care si-au ales-o pacatosii singuri. Este propria lor pedeapsa, nu a lui Dumnezeu.
Recunosc că mi-ai închis gura cu evanghelistul Matei, dar chiar și diavolul se poate mântui dacă se schimbă(se pocăiește).

Așa cum spui, singuri păcătoșii, fără Dumnezeu, și-au dat propria lor pedeapsă, dar chiar posedați fiind, pentru iertarea și pocăința lor și Dumnezeu lucrează, iar rezultatele muncii Lui nu sunt aleatorii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2014, 09:36:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, sunt in conformitate cu alegerile omului si ceea ce nu realizam este faptul ca alegerile astea nu se mai pot schimba cine stie ce dupa moarte.

Daca atat timp cat ai fost in viata, ti-a placut nedreptate, de ce sa o urasti dupa moarte?

Doar pentru ca arzi in Iad?
Atunci unde este libertatea?
Este schimbarea asta autentica?
Ar fi posibila?

Diavolul, poate in teorie are posibilitatea de a se mantui.
In practica, nu o va face pana la Parusie, atunci, cand va fi total neputincios...de ce ar mai face-o?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare